Než si pro nás přijde (2007)

Jack Nicholson a Morgan Freeman fyziologicky patria do "starého železa", ale herecky brázdia neustále Svetovú ligu a dúfam, že si po nich nepríde nič okrem ponúk a scenárov na ďalšie a ďalšie skvosty kinematografie. The Bucket List zrejme nebude vychyteným skvostom v zbierkach filmových nadšencov, ale Freeman s Nicholson-om zanechali výrazný punc hereckej kvality, bez ktorej by sa možno ťažko hľadali slová originálnej kvality na príbeh s trošku ľahšie čitateľným scenárom, než na aký sme u nich zvyknutí. Na druhej strane treba film chápať aj ako stimul s motivačným nádychom pre ľudí na sklonku života, ktorým síce nemusí dýchať pani "Zubatá" na chrbát, ale rozhodne by sa nemuseli hanbiť zažívať množstvo dobrodružstiev zanedbaných v rokoch mladosti. Samozrejme hollywoodsky rozmer lesku, bezodného účtu peňazí a cestu okolo sveta by som tvorcom odpustil za účelom dramaticko-filozoficko-morálneho hľadania samého seba s pokorou, skromnosťou a jednoduchosťou. Ale nad tým je v mojom prípade zbytočne filozofovať. Ďakujem aj za to málo, čo som videl. Zahrialo na srdci, spríjemnilo nedeľné popoludnie jemným humorom a dojalo... Veď čo iné sa dalo čakať od čakaného :) A Kopi Luwak vrelo odporúčam ;)

Šéfové na zabití (2011)

Neskonalé prekvapenie! Pod vedľajším hviezdnym obsadením sa neskrývala len "vata" pre komerčný úspech, ale prvotriedna zábava. Navyše Bateman a spol. poriadne prilievali endorfíny do kotla a výsledok? Horrible Bosses nezvalcujú bránicu originalitou, ale naivnou jednoduchosťou s "ritchie-ovským feelingom". Dokonalosť nehľadajte, nechajte sa unášať skvelou zábavou so silným hereckým zábavným rozmerom. (4 a pol*)

Byl jednou jeden král... (1954)

Tak, ako väčšina komentárov, aj ten môj bude stručný, pretože nielen presnosť, ale aj stručnosť je výsada kráľov a tento byl jednou jeden... Bohužiaľ ďalší už nebude, preto nech žije král, který jednou jeden byl... Byl co? Král. Král co? Byl. Komu byl král? Mně ne. :)

Císařův pekař - Pekařův císař (1951)

Zatiaľčo súčasnú česko(-slovenskú) filmovú (slobodnú) produkciu čas uvrhne do zabudnutia, zo starých kúskov ako Císařův pekař – Pekařův císař, spravil čas honosnú klasiku hodnú nálepky kultúrne dedičstvo. Nech má toto dielo akýkoľvek podtón jednostrannej červenej filozofie, navždy zostane jeho televízna projekcia malým sviatkom pre oči a pohladením pre dušu s tým najkrajším "vedľajším" účinkom v podobe smiechu. Nad Slnko jasná genialita pána Wericha nepotrebuje komentár.

Rysavá jalovica (1970) (TV film)

Ťažko prekonateľná adaptácia. Krásna slovenská komédia na motívy nezabudnuteľnej tvorby Martina Kukučína, ktorá nesmie chýbať na Vianoce ako kapor na štedrej večery. Nezabudnuteľné herecké výkony hereckých legiend. Ďakujem páni Kroner a Rajniak, ďakujem dámy Kristínová a Strnisková. Vás si v Rysavej jalovici nenechám každý rok ujsť ani keby Slovensko okupovala ruská zima :)

Zázrak v New Yorku (1994)

Milý, vianočný film, ktorý hlavnú devízu (hodnoty Vianoc, morálny rozmer) okliešťuje do amerických rozmerov (romantika, súdny spor). Tie si treba buď osvojiť, odosobniť sa od nich alebo vypnúť televízor. Nakloniť moje hodnotenie do náručia nadpriemeru pomohli dve veci - pán Attenborough a predvianočné obdobie.

Žhavé výstřely 2 (1993)

Písať komentár/recenziu na Hot Shots! Part Deux je rovnako zbytočné ako bravčové karé na moslimskej svadbe. Klasika medzi paródiami, ktorej tie dnešné môžu iba slepo závidieť. Dvojka zožala viac úspechu, ale o víťazovi rozhodla až cieľová fotografia :) Kto ešte nevidel, prišiel o atómovú nálož smiechu!

Space Jam (1996)

Napriek prešľapom lipnem na vyššom hodnotení z viacerých dôvodov. Na Looney Tunes som vyrastal a Space Jam odkrojil iba z ich časovej prezentácie, humor zostal na tradičnej úrovni. Michael Jordan zostane pre mňa navždy športovou ikonou nech je akokoľvek nevýrazný po hereckej stránke. Space Jam si veľmi rád pozriem a rovnako veľmi rád odpustím filmové nedostatky.

Nebezpečná kořist (2011)

Tak už aj Francúzi majú svojho hrdinu a lá Chuck Norris :) Začiatok navodí tú správnu akčnú atmosféru a zápletku, ktorá sa po čase obrúsi na tak trochu uletené, nelogické a zábavné akčné béčko až je ho škoda hlbšie a podrobnejšie rozoberať.

Opravdová kuráž (2010)

Za záver z "rýchlika" netlieskam, ale za prvú polovicu filmu skladám hlbokú poklonu. Jeff Bridges otrepane výborný, Hailee Steinfeld otvorila svoju Pandorinu skrinku s talentom a rozliala ho lepšie ako kanister mlieka. Scenárom by mohli bratia Coen-ovci zbúrať múry aj brány Jericha a zatopiť Sodomu s Gomorou, bohužiaľ "len" to nestačí. Z toho najlepšieho som dostal iba predjedlo posypané hviezdičkami od Michelin-u a som presvedčený, že dlhšou minutážou, prepracovanejším záverom a réžiou by som prekypoval šťastím nad renesanciou a úžasným prebudením spiaceho obra - westernu. Bratia Coen-ovci ho aspoň pošteklili a dúfam, že nezostanú len pritom.