Černobílý svět (2011)

Ukážkový príklad ako poukázať na problém bez veľkohubých Kingovských politických formuliek s militantno-hypnotizujúcim efektom. Veľmi citlivá, jemná a správne emotívna dámska jazda. Tam, kde chlapi berú kopije, ženy použijú rozum a cit. Nadmierná spokojnosť, bez pochybností o plnom hodnotení. Očarenie neplynulo len z hereckých výkonov, ale aj z úžasne zachytenej atmosféry 50. a 60. rokov 20.storočia (kostýmy, výprava, masky). Už som napísal dosť, kto nevidel, pochopí po 146 minútach filmového bonbóniku :)

Odpočítávání (2010)

Američania s tým svojim terorizmom nedajú pokoj :) Z počiatku kostrbaté vymieňanie názorov a prehadzovanie kompetencií od malej ryby až po vorvaňa, mi s komickou noblesou pripadalo ako politická dráma z pera Rowana Atkinsona (bez urážky Pán Fazuľka). Za Atlantikom si z toho urobili národný šport :) Vďaka Alahovi, teroristicko-dramatické zore zočilo aj svoj krajší deň a zo skromnej výpravy vytĺklo chvályhodný psychologický masaker, ktorý s pribúdajúcou minutážou sekal zlý dojem hlava-nehlava. Triviálny námet s morálnym lavírovaním určite nechal v neistote, či je správne obetovať jednotlivca pre dobro celku... S vyšperkovaným scenárom a silnejším hereckým puncom by sa mi, ale zaspávalo plnohodnotnejšie.

Lidice (2011)

Po dlhšej dobe som sa odhodlal načrieť do českých kinematografických vôd a s malou dušičkou očakávania plnohodnotného zážitku, keďže sa česká filmárska elita zahryzla do veľmi citlivej rany s celosvetovým posolstvom. Bohužiaľ, kritikou nešetrím. Miestami ma až rozčuľovalo o čo sa tu pán Nikolaev pokúšal. Ambície námetu na český Schindler's List vyhoreli ešte rýchlejšie ako Nerónov Rím. Jediný silnejší moment, zvyšok vata, hudba zaliezala pod nechty horšie ako sibírska zima nad Stalingradom. Pátram po pozitívach, ale hľadajú sa skutočne veľmi, veľmi ťažko... Azda Luknár, podobnosť filmového Heydricha s originálom a snaha konfrontácie filmu s historickou faktografiou. Na viac sa nezmôžem. Fundamentálnosť a podstata filmu, vypálenie a ľudsko-materiálna likvidácia Lidíc, diletantsky odfláknutá. Mohol by som, ale nechcem pokračovať. Lidice a ich občanov si vážim a s nesmiernou hĺbkou súcitím s ich tragickým osudom. Prosím len o pochopenie môjho komentáru k danému filmu a k filmárskej práci. Moja kritika nepramení s historických udalostí, ale z frustrácie, že ani tak citlivá a sentimentálna téma, akou Lidice nespochybniteľne sú, nedokáže povzniesť českú kinematografiu do klenotov historickej drámy. 2 a 1/2*

Králova řeč (2010)

O tomto filme by aj krovák nezaváhal, že ide o britské filmové jahody so smotanou. Herecké výkony, výprava, kamera, scenár, hudba a ďalšie oceňované kategórie právom žali úspech za úspechom. Všetkému diktovala tempo profesorská réžia Toma Hoopera. Neosobne brilantný režisérsky výkon predstavuje nútené zlo, ale daná konzervatívna historicko-geografická konštelácia si niečo také nevyhnutne vyžadovala. Preto zrejme najviac mrzí, že z hereckého triumvirátu získal sošku iba Colin Firth a Aronofsky (a tí druhí) ťahali s Hooperom za kratší koniec. Ale ocenenie je len pozlátkom kvality, ktorú nepriehľadne ani slepecká palička. Aj takto sa robí poctivá historická filmárčina.

Bláznivá, zatracená láska (2011)

Zabával som sa tak hriešne skvelo, ako už dávno nie. Presne mierené dávky humoru postrádajú akúkoľvek suchopárnosť rýchlokvasených, recyklovaných hollywoodskych brakov. Moje laškovanie s revuálnou Crazy, Stupid, Love malo natoľko úsmevnú deštrukciu, že ochotne odpúšťam záverečné skĺznutie do klasických okov dramaticko-romantickej šlamastiky, ktorú si snáď "amíci" neodpustia ani v apokalyptickom marazme. Definitívne K.O. uštedrila Marisa Tomei. Jej cameo malo vysoko kvalitatívne spestrenie :)

Letec (2004)

Hodnotenie na tento skvost vo mne zrelo ako prvotriedne Auricchio. Pán Scorsese vyžmýkal z dua DiCaprio/Blanchett aj posledný nádych talentu, ktorý ma pôvabne odzbrojil. Komplexne ma film vtiahol do obdobia priekopníckych a dobrodružných 20-tych až 50-tych rokov 20.storočia. Možno našincovi život Howarda Hughesa nehovorí príliš veľa, čo predstavuje v našich zemepisných šírkach problém z vyššími hodnoteniami pre The Aviator, ale odhliadnuc od tohto faktu, videl som plnokrvný, distingvovaný biografický klenot za 5*. Žiadne Potemkinovské dediny či výpravové opiáty... Prvotriedny luxus.

Jeden musí z kola ven (2011)

Spravodajské harašenie vo výpravnom opojení Munich, kvalitatívne na nižšom poschodí "Cirkusu" (po správnosti Cirku :) ako Spielbergov majestát. Pán Alfredson rozohral profesorsky pekelne komplikovanú spravodajskú skrumáž, ktorá pohltila aj bonusové spektrum môjho myslenia. Veľakrát som mal problém nestratiť sa v labyrinte postáv a dialógov, čo sa pravdepodobne nepodarí každému, preto sa treba pripraviť na ťažké bombardovanie. Film má esprit politického hnusu 70-tych rokov a hudobne mi pán Iglesias naaranžoval skvelý doprovod (hlavne úvod a záver utkveli hlboko v pamäti). Témovo ma Tinker Tailor Soldier Spy ukojil, len Gary Oldman pôsobil na mňa nezaujímavo, neosobne, fádne. Typ "kancelárskej krysy" ďaleko za hranicou jeho hereckej charizmy a geniality ma, na rovinu, sklamal (aj keď tú "kancelársku krysu" zahral charizmaticky geniálne).

Nebezpečná metoda (2011)

Ťažká, úzkoprofilová téma, ničiaca všetko čím mohol byť (a nebol) tento film. Chválospev prezentujú snáď iba psychológovia, psychiatri, a iní psycho-gurmáni. Z otroctva ma nevykúpila nadpriemerná výprava, scenár, kostýmy, kamera a herecké výkony. Nech sa Cronenberg a spol. hocijako snažili, dialógy Jung vs. Freud vyzneli pre v odbore nezasväteného diváka ako základ neobjaveného jazyka. Miestami sfilmovaný dokument. 3 a 1/2*

Angel Heart (1987)

Gloriola hnusu The Devil's Advocate kutá snáď samotným Luciferom (alebo Louis Cyphre). Postupom času som sa cítil viac znepokojený a zmätený ako samotný Mickey Rourke a Roberd De Niro, ten má charizmu na rozdávanie. Jednoduché prostredie, atmosférovo vypätý jednoduchý nesúrodý dej, zovretý v okovách hereckej ekvilibristiky... pekelne horúca cesta! 4 a 1/2*

Obhájce (2011)

The Lincoln Lawyer má presne všetko, čo daný žáner ponúka a potrebuje. Do toho zakomponovaný nádych špinavosti Training Day podopretý výborným výkonom Matthewa McConaugheyho a z priemerného námetu predo mnou stojí slastné prekvapenie filmovej sezóny 2011. Spokojnosť nadovšetko.