Zelený sršeň (2011)

Komiksový priemysel je za Atlantikom "veľkou rybou v rybníku", o tom bez debát, ale technicky kvalitné filmové spracovanie, nie je zárukou kvality mimo technických aspektov o čom svedčí aj týchto 119 minút odetých v "esmeraldovsko" zelenej salse. The Green Hornet vnímam ako jednorazovú "bokovku" pre dospelých a šikovne cielenú zábavu pre "-násťročných". Christoph Waltz a cameo Jamesa Franca - skvelé, Seth Rogen - zábavno netrápny, Jay Chou - nevyužitý, pritom sa núkalo omnoho viac. Čo považujem za veľké pozitívum je, v rámci možností, nevyužitý "herecký potenciál" Cameron Diazovej, pretože tých hviezdičiek by bolo ešte menej ako na nočnej oblohe vo "Veľkom Jablku".

Mercury (1998)

Dve veci mi ohľadom tohto "skvostu" vŕtajú v hlave. Ako je možné, že na TOTO sa dal nahovoriť pán Willis a ako je možné, že pán Becker dostal od kompetentných úradov "občiansky", pretože zmasakrovať takto slušný námet sa nepodarí hocikomu len tak každý deň a navyše bez použitia motorovej píly (to si aj zaslúži palec hore :) Inak zaslúžená malina Bruce za toto účelové NIČ pre masy...

Cesta (2009)

Fascinujúce znázornenie post apokalyptickej krajiny "vystrúhalo" prvé prekvapenie, ktoré sa postupom času pretransformovalo do nechutne krutej post apokalyptickej reality až mi bolo ľúto tej post apokalyptickej ne/krásy... Skutočne impozantný film s opäť skvelým Viggo-m Mortensen-om postavený na základoch veľmi kvalitne odrobenej práce s exteriérom, kamerou a námetom, podporený zo zálohy krásnou hudbou. Ale tým skutočným korením bol strach z našej vlastnej existencie, čoho by sme boli schopný dokázať za podmienok nám predostretých práve v tomto filme... Strach z toho, čo príde... Realita vyobrazená v danej situácii predstavovala ten ozajstný hnací motor. Komu česť, tomu česť, pastierovi trúba, Kodimu niekedy jednu za ucho a tomuto filmu víťazstvo, sláva víťazov a 5* za predvedený výkon a ani o kúsok menej aj keby ste ma rezali kanibalom do sviečkovej na smotane :)

Gnomeo & Julie (2011)

Účel svätí prostriedky a v prípade Gnomeo and Juliet to platí dvojnásobne. Hodnotenie by som skôr nechal na detských divákov, ktorí od spokojnosti určite nemali ďaleko, ako podaktorí dospeláci :) S príbehom, scenárom a adaptáciou som nemal väčší problém, graficky zvládnuté na veľmi slušnej úrovni, preto so strávením prostriedku k účelovej spokojnosti v mojom prípade musím vysloviť/napísať kladné hodnotenie.

Hlavně nezávazně (2011)

Balansovanie pána Reitmana medzi romantickou komédiou a ozajstnou "plnokrvnou" romantikou, ktorá prevláda v druhej polovici filmu, predstavuje fundamentálnu prekážku voči vyšším sympatiám. Ak si odmyslíme viac ako 100 minútovú "duchovnú" schizofrenickosť, dostane sa nám bezmyšlienková nezáväzná zábava so slušným výkonom Natalie Portman a nepresvedčivým Ashtonom Kutcherom, ktorý je sterilný ako pasterizované mlieko.

Pan Popper a jeho tučňáci (2011)

Nemôžem si pomôcť, ale pán Popper mi so svojimi tučniakmi ulahodili mojim nárokom aj napriek viacerým klišé, ktorému sa tento film nevyhol. Navodiť takú atmosféru, aby som sa nad nimi povzniesol, si zaslúži hodnotenie 3,5-4* :) Jim Carrey ma jednoducho dokáže rozosmiať a "žral" som mu ten humor aj s tučniakmi v Crosbyho drese :)

Světová invaze (2011)

Black Hawk Down C-kategórie by zvalcoval tento audio-vizuálny opus nasýtený takým neuveriteľným patriotizmom, že aj amerického diváka muselo dáviť. Kameramanov mali fackovať kam chodili za ich trasenie a "zoomovanie" počas scén, ktoré to nevyžadovali. A to nepochopiteľné predstavovanie účinkujúcich na začiatku slúžilo na dve veci, keď po ich ako takom zapamätaní divák nemal šancu ich rozpoznať počas bojových scén. A mohol by som pokračovať... Veľmi povrchné stvárnenie invázie, ktoré nedisponovalo ani štipkou originality, ale chaosom v pohybe na pozadí smútku preliatej krvi nad americkou vlajkou. Účelovo vyprodukovaný "tovar" pre divákov za Atlantikom.

Méďa Béďa (2010)

Dehonestujúce znesvätenie "Méďu Béďu" (ako ste na tento "preklad" bratia Česi prišli?), aneb filmová samo/vražda, ktorá Vás donúti ľutovať vlastné oči. Dúfam, že sa nechystá pokračovanie tejto primitívnosti, ktorá mi svojou hlúposťou po (skoro) všetkých stránkach pripravila o hodinu kratší život. Kde sa dá reklamovať môj zabitý čas?

Čarodějův učeň (2010)

Nič čo by ma nejako extra nadchlo. Audio-vizuálne zmysly dostali čo čakali, ale inak ani moc nebolo na čo pozerať. Molina jediný výraznejšie vyčnieval, Cage predviedol svoj štandard, aj keď v niektorých pasážach som mal chuť hodiť guľu po ňom aj ja, ale nie plazmovú... Musím však priznať, že som čakal väčšiu katastrofu, aj keď posledná tretina filmu nemala od toho ďaleko.

Sekretariat: Příběh šampiona (2010)

Veľmi príjemný a pekný film z dostihového prostredia. Keďže viem, čo je kráľovská Trojkoruna, tak som film hltal aj s filmovým kotúčom. Len ma prekvapuje schopnosť niektorých ľudí (neviem či je to v USA taký zvyk, alebo viac "fantázia" filmových tvorcov), ako sa rýchlo dokážu pozviechať zo straty svojich najbližších ľudí a hneď prejdú k majetkovým otázkam. Toto ma naozaj dosť rušilo, predovšetkým zo začiatku, ale, našťastie, sa tento istý druh ľudskej hlúposti strácal postupne do ústrania a filmovému zážitku vládol pocit zadosťučinenia. Vyzdvihol by som najmä prekrásne exteriéry, v ktorých sa dej odohráva (skutočná pastva pre oči) a, netradične, hodnotím veľmi kladne filmový plagát (resp. obal na DVD). Mimochodom, všimli ste si jockey-a na konci a jeho panenskú čistotu športového úboru a tváre po najnáročnejších pretekoch Trojkoruny? Divné, že? Veď po predošlých pretekoch by ste mu nedali ani pusu na líčko zvonom na zapchatý záchod :)