Toman (2018)

Trojan se nesnaží vůbec nic zjednodušovat a tříleté poválečné období se snaží popsat tak detailně, jak to jen jde. Je to sice trochu na úkor osobních linek, které by z postav udělaly něco víc než jen mluvící hlavy, ale s tím jsem neměl problém. Jako nějvětší mínus tak vidím to, že pro člověka, který se v danéém období moc neorientuje, to může být nesrozumitelné. Těch intrik a postav je tu pro neznalého prostě moc. Nicméně fandové Českého století, mezi které se počítám, si pošušňají. Hercům nemám příliš co vytknout a potěší i Kuberovo cameo. 90%

Zemřít mladí (2019)

Lucas pracuje jako výběrčí či kurýr pro místního bosse a zatímco on je se svým osudem smířen, pro svého malého bratra si představuje jinou budoucnost. Nicméně člověk míní a život mění. Podařený pohled do života na periferii Washingtonu, kde vládnou mexické gangy. Gellerovi se podařilo vystřihnout nejen sugestivní atmosféru, ale i popsat, jak to uvnitř zločineckých band chodí. Zároveň film nabízí i celkem solidně napsané i zahrané postavy. Největší lákadlo, tedy JCVD, tu je ve vedlejší roli válečného veterána, což sice působí trochu jako klišé, ale v tomto případě se nejedná o žádného supervojáká a přidanou hodnotu hraje i fakt, že díky válečnému zranění nemůže jeho hrdina mluvit a dorozumívá se prostředníctvím mobilní aplikace. Hodnotil bych výč, kdyby se podařilo zvládnout závěrečnou akční sekvenci, ale bohužel se během ní totálně zbláznila kamera a trošku mi celkový dojem pokazila. Ale i tak palec nahoru. 75%

Der Fan (1982)

Holka je posedlá popovým zpěvákem a když se konečně dostane do jeho blízkosti, vezme to celé "nečekaný" konec. Tématicky se tedy nejedná o žádnou vědu a v různých variacích to tady bylo x krát. To by nevadilo. Co ale vadilo bylo to, že skoro víc než hodinu člověk čeká, než se začne konečně něco dít. Do té doby se mi po obrazovce motala buchta střídající několik psychoodstínů a dumala nad tím, jak je strašně moc posedlá. A nijak zvlášť mě nenadchla ani konfrontace, která to mohla trochu spravit. Vzhledem k necenzurované verzi jsem čekal nějakou mňamku, ale ta nepřišla. Docela by mě zajímalo, co tu bylo tak šokujícího, že to museli vystřihnout. Přítomná nahota snad v osmdesátkách nemohla nikoho šokovat. Kor v Německu.10%

Aquaman (2018)

Občas jsem měl pocit, že se dívám spíš na marvelovku, ale to mi zase tolik nevadilo. Wan se tady vůbec nekrotí a sází jednu akční sekvenci za druhou, přičemž se mu dáří dodržovat určitou pestrost, takže to nepůsobí monotónně. Podařila se i vizualizace jednotlivých mořských národů a jejich domácích mazlíků. Jasně, občas se může zdát, že je toho digitálního bordelu moc, ale čert to vem. Co se herců týče, tak o těch to tady tolik není, ale Momoa i přes svoje rezervy působí sympaticky a občas se mu povede nějaká hláška a na Amber Heard se sakra dobře kouká. Dobrý to bylo. 80%

Marie, královna skotská (2018)

Ze všeho nejvíc jsem se bál obsazení, protože herečky mi do svých rolí neseděly, ale tyhle obavy se nakonec ukázaly jako liché, protože obě dvě zvládly své role bravurně. Líbivé jsou  i kostýmy a ucházející výprava. To ale nestačí. Největším kámenem úrazu je nemotorný styl vyprávění, který působí epizodně a nesouvisle. Chyba je i to, že tvůrci počítají s divákovou znalostí historie, ale zároveň se dopouštějí spousty nepřesností, takže když pak člověk hledá, aby se zorientoval, zjišťuje, že je to všechno trochu jinak. Legračně působí i ta jediná bitevní scéna, která tu snad radši ani neměla být a na nervy leze nestárnutí hlavní hrdinky. No a samozřejmě tu narazíte na neduh všech současných historáků a tím jsou černoši. Já s tím tedy byl už tak nějak smířený, ale udělat černokožce z Thomase Randolpha, to už je trochu moc. 50%

Dvě nevěsty a jedna svatba (2018)

Takhle nějak si představuji nenáročnou letní komedii. Nějaká ta romantika, trocha vidláckého humoru, fajn herci a navrch Brutusáci a jejich muzika. Jasně, má to hromadu much a ten novácký duch tu čas od času výrazně zasmradí, ale zase tak moc mi to celkový dojem nezkazilo. 65%

Najednou jsme rodina (2018)

Člověk se směje a slzí, kdy se smát a slzet má. Jo, jak by řekl Andrej, je to účelovka, ale v tomhle případě účelovka milá a dojímavá. Pokud nepočítám místy přílišnou afektovanost v podání Rose Byrne, tak nic nemám ani proti hercům a Isabela Moner tu potvrzuje svůj talent. Hezky se na to koukalo. 80%

Clevelandský únos (2015) (TV film)

Tady je sice znát, že film nemá větší než televizní ambice, ale přesto si díky srdceryvnému příběhu uchovává svou sílu. Ono vědomí, že tohle se skutečně stalo, dělá v tomto případě strašně moc. Samotná únosová a věznitelská část, která zabírá víc než dvě třetiny stopáže, sice ničím nešokuje, ale spolehlivě umožňuje soucítit s obětmi a nenávidět jejich únosce. Pro mě ale nejsilnější momenty přicházejí teprve v závěru, kdy se osvobozená hlavní hrdinka musí vyrovnávat s dalšími fackami. Tohle by si zasloužilo víc prostoru a je škoda, že tvůrci nezvolili dvoudílný formát o hodinových epizodách. I tak to ale na mě udělalo dojem. 75%

Braid (2018)

Dvě holky přijdou během policejního zátahu o drogy a prachy a musí z města. Rozhodnou se navštívit svojí vyšinutou kamarádku z dětství, u které by se nějaký peníz dal najít. Nicméně aby se jí dostaly na tělo, musí přistoupit na hru, kterou společně jako malé provozovaly. Potud mi to dávalo smysl, ačkoliv ze samotné hry jsem byl občas jelen. Ale díky holkám a vymazlenému vizuálu se na to dívalo hezky, takže se nad ledasčím dalo mávnout rukou. Nicméně cca v poslední třetině mi přišlo, že Peirone si zvýšila dávkování, vykašlala se na jakýkoliv děj a začala promítat psychotické obrazy, které se jí líhly v hlavince. Ať jsem se snažil sebevíc a některé pasáže si i opakoval, vůbec mi to nedávalo smysl. Vzdor tomu se ale bylo pořád na co koukat, protože obrazovou stránku věci má režisérka v ruce. Každopádně příště by to chtělo točit s čistou hlavou. 60%

Brexit (2019) (TV film)

Cumberbacht v holmesovském módu vede brexitovou kampaň. A jde mu to. Občas má film příliš zběsilý střih, ale jinak dává zábavně a srozumitelně nahlédnout do obou znepřátelených štábů rvoucích se o nerozhodnuté voliče. 80%