30 stříbrných (2020) (seriál)

Hned v úvodní sekvenci šílenec vystřílí banku a sám provrtán skrz na skrz odkráčí s jedním z 30 stříbrných v kapse a hned nato následuje scéna, ve které se krávě narodí lidské dítě. A k tomu ještě libové úvodní titulky s názornou ukázkou ukřižování. Po prvním díle jsem si mlaskal, protože seriál splňoval přesně to, co jsem od něj čekal. Jenže....... Álex de la Iglesia se zařadil po bok režisérů, kteří se nechtějí spokojit s jednoduchou zápletkou a proto se jí snaží skrýt za řadu odboček a kudrlinek, které mají dodat příběhu na košatosti. A tady toho je fakt hodně, takže kromě klasického boje s pekelnými mocnostmi se divák dočká třeba spiritistické tabulky, říše za zrcadlem, holubičího dronu nebo třeba islamistického vězení či hmyzoidních monster. Nic proti tomu, ale ono to prostě občas nedrželo pohromadě a byla tu řada logických bot, což korunoval závěrečný díl, za který bych Iglesiu nejradši nakopl. Co se naopak povedlo je mystická atmosféra a vůbec celkový nádech křesťanské mytologie, který byl cítit pokaždé, když se na scéně objevil někdo s kolárkem, což bylo prakticky pořád. Výborná je technická stránka věci a najde se tu několik nezapomenutelných ikonických záběrů. Stěžovat se nemůžu ani na gore, které bylo zcela dostatečné. A seděli mi herci a to všichni bez výjimky, přičemž vedle Fernándeze v roli kněze zářila Megan Montaner, na kterou se dívá dobře i když jen čumí do blba. Celkově jsem mírně zklamaný, ale případné druhé řadě dám určitě šanci a budu doufat, že ty mouchy alespoň částečně zmizí. 70%

House of the Witch (2017) (TV film)

Partička mládežníků se rozhodne během helloweenské noci prozkoumat barák, kde údajně straší. A to je všechno. Námět starší než sám žánr a ani zpracování ničím nepřekvapí, takže tu najdete všechno od vlajícího prostěradla přes samovolně se spouštějící gramofon až po třeba zrcadlo, ve kterém něco je. Ale na to, že se jedná o obyčejný televizák, je to docela solidní. Režisérovi slouží ke cti, že se s nějakou předehrou moc nepáral a celou skupinku poslal do baráku už asi po patnácti minutách. Strašení začalo zvolna a nezajímavě, ale postupně nabíralo solidní grády a překvapivě se sem tam povedla i nějaká ta chuťovka. A konečně snesitelné to bylo i herecky, ačkoliv holčičí jekot byl tentokrát mimořádně protivný. Vzhledem k rozpočtu si s tím Merkin poradil docela slušně. 60%

Zprávy ze světa (2020)

Profesionálně natočené, spolehlivě zahrané a............a nic víc. V mnoha případech by to stačilo, ale od tandemu Greengrass-Hanks člověk zkrátka čeká něco výjimečnějšího. Vlastně jediné, co tady vyloženě zaujme, je povolání hlavního hrdiny, který se živí jako zprávař předčítající lidem noviny. A to je trochu málo. Vedle ústředního námětu s bílou dívkou vychovanou u kmene Kiowa tu sice je ještě několik vedlejších motivů, ale ty se nepodařilo příliš využít. Škodí i předvídatelnost, kdy se dá, s trochou nadsázky, vytušit každý další záběr. Dívat se na to samozřejmě dá, ale ten pocit z promrhaného potenciálu je silný. 60%

Základna (2019)

Technicky zvládnuté a nejspíš i realistické, ale z mého pohledu natočené neatraktivně. Filmu dominuje cca čtyřicetiminutová bojová scéna, která sice nepostrádá slušné sekvence, ale víceméně je to o pálení do kopců na neviditelného nepřítele a o výbuších uprostřed tábora. Možná by to působilo jinak, kdyby se mi podařilo navázat nějaký vztah s postavami, ale to se mi při tom zběžném představování nepodařilo a tak mi byly jejich osudy víceméně ukradené. Jediná věc, kterou si zapamatuji, bylo umístění tábora. To musel vymyslet totální kretén. 50%

Servant (2019) (seriál)

Atmosféricky vymazlené, tajemné, napínající a výtečně zahrané. Zejména Laurene Ambrose vystřihla snobskou afektovanou paničku natolik věrně, že jsem měl kolikrát sto chutí skočit do obrazovky a šlápnout jí do ksichtu. Pozitivní je i minutáž jednotlivých epizod, ačkoliv mám pocit, že osm dílů by bylo zcela dostačujících. Co se konce týče, tak tady řadä komentujících nešetří kritikou, ale mě to i přes některé nezodpovězené otázky smysl dávalo a nepřipadalo mi, že je k tomu domýšlení potřeba nějak víc zapínat mozek. Ale třeba jsem to blbě pochopil. Buď jak buď, těším se na druhou řadu, která třeba ledacos vyjasní. 85%

Osudové pokušení (2020)

Co se stane ve Vegas nemusí vždy nutně zůstat ve Vegas. Kor když člověk narazí na psychopatku s policejním odznakem a pověstí elitního detektiva. pak už stačí blbá náhoda a už se vezete. Vizuálně to na mě občas dělalo dojem televizní záležitosti a ta velká spousta černochů mi zpočátku taky moc neimponovala, ale když se do toho vložila Hillary Swank získalo to na kvalitě a dalo se ledacos přehlédnout. Navíc zápletka je celkem slušná a i přes mírně přestřelenou stopáž se to nijak zvlášť netáhne. Nejslabším článkem je bohužel hlavní hrdina. Krom toho, že je to na sportovního agenta docela blbec, tak jsem z něj měl celou dobu pocit, že u něj každou chvilku propukne hysterický záchvat. A ani závěr si tvůrci za rámeček nedají, protože vybrali ten horší mezi špatnými. Závěrečné bláboly o nevinných černoších si také mohli odpustit. Ale i přesto se na to dá v pohodě dívat a bavit se. 60%

The Eight Hundred (2020)

Mile překvapil námět, v němž nehrají titulní roli vojska čínských soudruhů, ale převážně Čankajškovi vojáci. Odvaha se cení a podle očekávání to vládnoucí garnituře nešlo pod nos. Dalším plusem je absurdnost prostředí, v němž se konflikt odehrával, kdy se bojující strany ocitly v jakési válečné divadelní hře, kterou z bezpečí za řekou pozorovali jak jejich krajané, tak Evropané či Američané pobývající v britské části Šanghaje. A nakonec je tu technická stránka věci a kvalita akčních scén, kde jsou vynaložené peníze prostě vidět. Na druhé straně stojí všudypřítomné gerojství a patos, což jsem se zpočátku snažil přehlížet, ale zkrátka a jednoduše to nešlo. Některé scény, jako to z vlajkou, sice působily efektně, ale člověk se při nich chtě nechtě musí usmát. A nelíbil se mi ani pohled na cynické bělochy sázející se o to, jak dlouho obránci vydrží. Celkově to vidím na mírný nadprůměr. 60%

Planeta nezadaných 3 (2019)

V třetím díle Ania a Tomek chystají svatbu, což sebou obnáší i setkání se s Tomkovou rodinou. Je fakt, že, pokud mohu soudit, tak těch klišé je tady asi nejvíc. Máme tu srážku vesnického a městského světa, vyjasnění si pošramocených vztahů, srážku se školními tyrany a poučku o tom, že láska kvete v každém věku a za všech okolností. Nicméně i když tento díl je asi nejslabší a dojíždí na setrvačník, pořád jsem se díky osvědčené herecké sestavě bavil. Kor když do ní přibyl můj oblíbený Boguslaw Linda. Z mého pohledu obstojné zakončení trilogie a doufám, že tvůrci budou mít tolik soudnosti a nebudou to chtít hnát do dalších dílů. 70%

Skylines (2020)

Předchozí dva díly na mě dojem neudělaly a úspěšně jsem je zapomněl, ale tady jsem se překvapivě bavil. Slušné efekty, spousta stříleček a rvaček jak mezi emzáky a lidmi, tak mezi emzáky a emzáky i mezi lidmi a lidmi a to všechno v solidním tempu. K stávajícím potvorám přibylo pár dalších, přičemž šéfufoun měl něco do sebe a pobavila i marťanská biomašina. A když to začalo klopýtat, zachraňovala to Lindsey Morgan, které to v tílku prostě sluší. Pokud pominu snahu některých postav být za každou cenu cool, tak jsem tu neměl větší problém. 70%

Smrt do roku 2020 (2020) (TV film)

Na jednu stranu spousta povedených glos a Hugh Grant, Cristin Milioti a Lisa Kudrow, kteří byli jednoduše boží a na tu druhou úzkostná snaha nerýpnout si do BLM a progresivistů. Těch útoků na Trumpa s Johnsonem tu na můj vkus bylo moc a místy to působilo trapně. 55%