• Romantický

Alibi na klíč: Den D (2023)

Sequely zvyknú parazitovať na úspešných prvých dieloch, a tak je tu vždy obava, či to vôbec bude stáť za to. Námet Alibi.com mal však dosť dobrý potenciál, a tak sa na tomto podklade dalo v pohode natočiť aj vydarené pokračovanie. Áno, celé sa to síce točí okolo svadby, ktorá je komplet celá zmanipulovaná, a vďaka pribúdajúcim komplikáciám sa všetko o to viac komplikuje. Opäť skvelé postavy, svojský humor, vtipné scénky, aj keď miestami zbytočne prepálené a teatrálne. Ale inak skvelé, dokonca by som povedal, že lepšie ako "jednotka". 4*

Jak zaháčkovat doktora (2023)

Áno, aj keď je to remake 10 rokov starého kanadského The Grand Seduction, vôbec by som nezatracoval túto mexickú variáciu. Aj keď je námet a kostra príbehu viacmenej rovnaká, je tu aspoň viacero zmien a variácií, ktoré tento populárny námet milo oživili. A ja osobne som sa celkom dobre pobavil takmer rovnako ako pred pár rokmi pri origináli. Skvelé postavy, vtipné scénky, nápadité dialógy, celkovo veľmi príjemne strávený čas s decentným a prirodzeným humorom. 4*

Mastičkář (2023)

Waw, tak toto ma naozaj veľmi milo prekvapilo! Podľa popisu to znelo tak obyčajne, ale napokon výborné - či už po scenáristickej stránke, ale aj svojim kvalitným spracovaním. Spočiatku som síce tápal v deji, nevedel som sa akosi zorientovať, kto je kto a čo sa to vlastne udialo. Ale postupne začalo všetko dávať zmysel a príbeh bol celkovo pútavý po všetkých stránkach. Inak, je to dosť irónia, že doktor, ktorý bojoval proti šarlatánom sa po strate pamäte stal nechtiac jedným z nich (avšak to len preto, že si nebol vedomý svojej praxe a histórie). Poliaci opäť ukázali, že patria medzi to najlepšie v súčasnej európskej kinematografii. 5*

Klíč k srdci (2023)

Pôvodnú kórejskú verziu som síce nevidel, takže nemám s čím porovnať. Ale inak to bolo celkom obstojná sociálna dráma o bratoch, ktorí sa po rokoch "našli" a o ich zbližovaní. Všetko to síce komplikuje autizmus, ktorý dosť narúša bežný život, ale láska k hudbe je v tomto prípade balzám na dušu a dokáže film postrčiť vpred. Solídne 3*

Flora a syn (2023)

Popis síce neznel nejako oslnivo, ale rád si pozriem prakticky akýkoľvek film s hudobnou tématikou. A napokon musím uznať, že to bolo ako tak vydarené. Dejová línia fajn, Flora ako ústredná postava pomerne svojská (aj keď na môj vkus príliš vulgárna a "nezávislá"), rodinné vzťahy napäté, a celé to zároveň spestruje syn Max, ktorý sa snaží za každú cenu vyniknúť a ocitne sa až v polepšovni. Po hudobnej stránke síce žiadne terno, ale príbeh a zápletka boli milé a pútavé. Zaslúžené 3* (vzhľadom k nie príliš výraznému deju, kde by si to žiadalo o kus viac drámy).

Zamilovaná Stella (2022)

Spočiatku to vyzeralo celkom nádejné, pretože to malo zaujímavú ústrednú postavu, ale aj celkovo atmosféru dospievania a nových sexuálnych skúseností. Ale napokon sa dej prakticky nerozvíjal a stále sa to točilo okolo toho istého. A pritom to malo aj nábeh na sociálno-spoločenskú drámu, ktorá mala čo povedať. Navyše, Stella sa tiež správala dosť nestálo a miestami nelogicky. Nuž, myslím si, že to malo vyšší potenciál, ale akosi nevyšlo... 1*

Blue Jean (2022)

Tématika je už síce otrepaná (tých LGBT filmov je už fakt dosť), ale aspoň to školské prostredie a zobrazená doba (koniec 80tych rokov) stáli za to. Jean to má v živote ťažké - z jednej strany na ňu tlačí partnerka, no na druhú stranu si musí v napätej dobe udržať profesionálny odstup a neprezradiť sa v škole. Do toho sa ešte primieša šikana voči novej žiačke, ktorá patrí do rovnakého tábora ako Jean, a už je oheň na streche. Tentokrát sa Britom zadarilo a Blue Jean bol jedným z lepších filmov v rámci ich produkcie z posledných rokov. Silné 3* (takmer 4).

Zodi et Téhu, frères du désert (2023)

Krásny príbeh o neskonalom priateľstve chlapca Zodiho a jeho ťavičky Tehu. Aj keď je v tom taký závan rozprávkovosti, tak rozhodne má film čo ponúknuť aj dospelému divákovi. Vizuál bol doslova pastva pre oči, a celkovo príbeh zasadený do marockého nomádskeho prostredia pôsobí skutočne originálnym dojmom. Príbeh je relatívne jednoduchý, predvídateľný, ale napriek tomu sa sleduje príjemne a najmä to ťavie prostredie pôsobí originálne. Koniec trochu prekvapil, ale o to lepšie! 4*

Pamela: Příběh lásky (2023)

Zaujímavý dokument o živote Pamely "C.J." Anderson, ktorá sa u nás preslávila najmä ako záchranárka z Baywatchu. Bol som prekvapený, že v mladosti bola skôr utiahnutá a v podstate nevýrazná. Dvere do showbiznisu jej otvoril Playboy, a potom už to išlo všetko ako lavína... Pamela bola však poriadne impulzívna a ešte k tomu naivná = dosť zlá kombinácia. 6x vydatá a 6x rozvedená, to hovorí za všetko. Okrem toho kopa škandálov, neuvážených rozhodnutí, a snahe zo seba vytvoriť nejakú ikonu aktivizmu... to všetko tvorí Pamelin život. V podstate mi jej bolo ľúto. Ale aj to je jeden z efektov, keď človek neunesie slávu. 3*

Podezřelý x (2023)

Super! Úvod je síce slabší, ale postupne sa to rozbehne. (pozor: možný spoiler!) Aj keď to vo viacerých chvíľach vyzerá, že príbeh je dosť jednoduchý a nemá čo prekvapivé ponúknuť, tak v závere vidíme, že celý čas len vidíme to, čo nám pán učiteľ naservíroval :) Aj keď, mám pocit, že pán učiteľ to skomplikoval do nepríčetnosti, len aby čo najviac zamotal hlavu kamošovi zo školských čias, ktorý zločin vyšetruje. Inak, Kareene takéto role celkom pasujú, v jej veku jej to pristane určite viac ako tie komediálne žánre. 4*

Časové pásmo bylo změněno