Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Animovaný

Recenze (3 074)

Lillian (2019)

Nemôžem si pomôcť, ale tie absentujúce dialógy tu skutočne veľmi chýbali. A napriek tomu, že film mal konkrétny dej a spád, tak to pôsobilo na môj vkus ako nejaký lyrický naturalizmus. Musím však uznať, že na sympatickú Patrycju Planik sa pozeralo celkom dobre, a keby bol tento príbeh o mužovi s rovnakým "osudom", tak by ma to asi fakt nebavilo. Avšak sledovať putovanie nežnej a krehkej Lillian naprieč Severnou Amerikou a jej vysporiadanie sa s náročnými terénmi, klimatickými podmienkami a ženskými strasťami - to bolo naozaj zaujímavé. Nebojácna naivita tu však zohrala obrovskú rolu, a jej príbeh snáď nemohol ani skončiť napokon inak...

Kalifornský sen (2020)

Film, ktorý síce nenadchne, ale na druhú stranu ani nenudí. Prostredie hudobného biznisu ma ale bavilo, a charaktery postáv boli skutočne vydarené. Skromne ambiciózna Maggie, namyslená Grace a nenápadný David. Tento trojuholník roztáča relatívne zaujímavý príbeh, ktorý sa vyvíja v klasickom hollywoodskom klišé, a napokon finišuje do prekvapivého vyústenia (a musím uznať, že aspoň toto bolo nepredvídateľné prekvapenie). Dakota Johnson je sympatická, aj keď jej herecká kariéra zostane asi ešte dlho spojená s "kultovým" 50 Shades. The High Note bolo fajn, aj keď žiadne terno. Takže akurát na 3*.

Dil Bechara (2020)

The Fault in Our Stars je skutočne prekrásny film, o to viac som bol zvedavý, ako sa s touto remakovou výzvou popasujú Indovia. Bohužiaľ, od spokojnosti to má ďaleko, od nadšenia ešte ďalej! Mám pocit akoby sa veľmi chceli držať predlohy, no zároveň ju chceli za každú cenu pozmeniť - a potom to pôsobilo dosť nekonzistentne. Postava excentrického Mannyho absolútne nesympatická (Sushanta som nikdy nemusel), a Kizie taká nemastná-neslaná (aj keď samotná Sanjana je skutočne sympatická slečna). Keď to porovnám s originálom, kde človek prirodzene s ústrednou dvojicou sympatizoval, tak tu som ten dojem vôbec nenadobudol. Oveľa šokujúcejšie ako samotný film skôr pôsobia okolnosti, keďže Sushant sa na základe vlastného uváženia premiéry už nedožil. Každopádne, od tohto remaku som čakal rozhodne viac. V porovnaní s originálom to bola fakt slabota!

Kedarnath (2018)

Zaujímavá love-story natočená na podklade tragických povodní, ktoré skutočne zasiahli pútnické miesto Kedarnath v roku 2013. Atmosféra, kulisy a pôsobivé kedarnathské scenérie boli výborné, ani scenár nebol na zahodenie, ale toto prevedenie ma až tak nezaujalo. Sushanta akosi nemusím, a táto antipatia sa asi aj premietla do môjho celkového dojmu. Aj keď jeho postava pôsobila ako by bol samotným anjelom na zemi, no akosi mi to k nemu nepasovalo. Sara podala štandardne kvalitný výkon (aj keď jej postava až tak sympatická nebola). Čo sa týka toho konca, akosi som tušil, že to presne takto nejako skončí. A hoci to bolo srdcervúce, so mnou to akosi nič nespravilo...

15. srpna (2019)

Podľa popisu to znelo vcelku zaujímavo, no napokon sa mi táto "humoreska" až tak nepáčila. Na môj vkus príliš veľa teatrálnych scén, ktoré nepôsobili vtipne, ale skôr prihlúplo. Indovia vedia točiť skvelé dramédie, ale táto do tejto kategórie rozhodne nepatrila. Jediné, čo bolo na tomto filme fakt dobré, bola tá línia dilematickej love-story medzi dvomi zaľúbencami, medzi ktorých vstupuje potenciálny "pytač". Bez toho by to bolo asi fakt úplne stratené... Vďaka tomu aspoň 2*.

Hříšný víkend (2015)

Nič extra - nenadchne, no na druhú stranu ani nenudí. Film si drží akú takú úroveň najmä vďaka ústrednej dvojici, ich tajomnosti a následných dilemách. Alice Eve je skutočne šarmantná herečka, takže dodala tomuto filmu pôvab. Konverzačná línia nebola až taká zlá ako by sa podľa hodnotení dalo očakávať, takže tých 40% nie je pre mňa reálny odraz kvality filmu. Páčil sa mi ten svojský dôvtip, ktorý tomu rozhodne pridal na celkovom dojme. K záveru už to trochu naberalo trochu absurdné smerovanie, ale celkovo to ušlo. 3*

Maktub (2017)

Perfektný námet, ktorý spočiatku pôsobil dosť úsmevne, ale postupne, keď sa kruh udalostí začal rozvíjať a následne uzatvárať. Miestami to bolo síce zbytočné tlačenie na pílu, ale myslím, že s potenciálom tohto námetu sa Izraelci popasovali viac než dobre. Bolo to pútavé, miestami vtipné, miestami dramatické, no v celkovom merítku veľmi dobré, aj s morálno-etickým rozmerom. Zaslúžené 4*, a veľmi milé prekvapenie, keďže som od toho nič svetoborné nečakal.

Amateur Teens (2015)

Námetovo mi to pripomínalo o 12 rokov starší americký film Thirteen s famóznou Evan Rachel Wood. Avšak toto bolo skôr prenesené do európskych pomerov, kde sa trend snahy dospieť čo najskôr stal pubertálnym cieľom číslo 1 - a potom to vyzerá presne rovnako ako v tomto filme. Boli tu vystihnuté priam všetky stereotypy súčasnej mládeže - od chalana s dilemou ktorý nechce byť na posmech kamošom, cez dievčinu snažiaca sa zažiť čo najviac dobrodužstiev aby bola za "hviezdu", až po zvrátených indivíduí bez zábran. Takže z tohto pohľadu celkom realistický kúsok, ktorý určite zaujme a je nelichotivým zrkadlom tejto doby. 4*

Mary Kom (2014)

Skutočne pozoruhodný príbeh Mangte Chungneijang alias Mary Kom. Dlho som sa tomuto filmu vyhýbal, lebo box nie je zrovna šport, ktorý by ma bavil a nadchýnal, ale napokon musím uznať, že toto stálo za to! Oveľa viac ako samotná športová zložka filmu ma však bavilo všetko to, čo sa okolo sebavedomej a tvrdohlavej Mary dialo a s čím sa musela počas svojej kariéry vysporiadať (rodina, materstvo, predsudky, comeback, atď). Manipur je jeden z najodľahlejších štátov Indie, a táto "východná India" je v mnohom úplne odlišná od zvyšku krajiny, a tým pádom samozrejme mimo záujmu. Aj tento fakt dodal tomuto príbehu oveľa zaujímavejšiu esenciu. Čítam, že mnohým sa Priyanka Chopra nepáčila v tejto úlohe boxerky - u mňa presne naopak, a myslím si, že to zahrala nad očakávania. Celkovo ma film milo prekvapil, takže dávam 4*.

Hindi Medium (2017)

Spočiatku trochu nevýrazné a miestami rozpačité, ale čím ďalej sa poberal dej tohto filmu, tým to bolo zaujímavejšie a viac na zamyslenie. No a záverečné finále už bol zlatý klinec programu, po ktorom som mal chuť začať tlieskať. Spoločenská satira zameraná na nezmyselnosť výberu "tých správnych" detí do prominentných škôl - to presne so sebou prináša Hindi Medium. A musím uznať, že tento námet bol zvládnutý bravúrne a štýlom, ktorý sa mi veľmi páčil - či už po žánrovej stránke (satirická dramédia) alebo v rámci kontrastnej kompozície bohatstvo vs. chudoba. Zaujímavé bolo sledovať aj vývoj charakterov postáv a postupné uvedomovanie si, čo je správne. Batra v prevedení Irrfana Khana bol neskutočne charizmatická postava. Toto si zaslúži 5*!