• Romantický

Henryho deník (2017)

Spočiatku ma príbeh o dvoch bratoch celkovo zaujal a v podstate ma to aj bavilo. Ale po tom ako sa dej zlomil do tej krimi zápletky, tak postupne môj záujem upadal. Určite bolo treba, aby sa konečne príbeh konečne pohol nejakým smerom (predsa len, už to zostávalo v takej monotónnej slepej uličke), ale toto nebolo zrovna to, čo by ma potešilo. Celé mi to prišlo ako prílišné tlačenie na pílu, nehovoriac o tom, že to, k čomu Henry svoju matku nabádal, bolo absolútne prehnané a o morálnosti celého činu ani nehovorím. To ako vážne Henryho nič fundovanejšie nenapadlo? A že génius... Odhliadnuc od toho, film mal dobrý spád, relatívne originálny scenár (aj keď je škoda, že tu nebol zvolený nejaký racionálnejšie vyzretý spôsob "pomsty"), takže aspoň z tohto pohľadu sa to udržalo na hranici priemeru.

Lví král (2019)

Príbeh, ktorý je v podstate už kultový, dostal novú modernejšiu podobu. Doba pokročila, s ňou aj možnosti v kinematografii a technológii, a tak stála pred tvorcami obrovská výzva (a pred divákmi a kritikmi obrovské očakávanie). Výsledok je absolútne FANTASTICKÝ! Vizuálna podoba nového Lion Kinga je vynikajúca - od samotnej podoby zvierat, cez ich naturalizmus, až po ich pohybovú autenticitu. Príbeh bol samozrejme zachovaný (tam sa s iným ani nerátalo), ale veľmi dobre boli zvládnuté aj ostatné súčasti tohto filmu - dialógy, originálny dabing, vznešené kulisy, staré dobré hudobné aranžmá s nezabudnuteľným Can you feel the love tonight,... Takže niet čo vytknúť. Ja osobne som z novej verzie nadšený! 5*

Loli paradička (2019)

Mám z toho celého zmiešané pocity. Na jednu stranu sa mi skutočne veľmi páčila atmosféra filmu a to vzájomné puto, ktoré medzi týmito dvomi nešťastníkmi vzniklo. No čo sa týka dejovej línie, tak to bola pomerne veľká slabota. A to je dosť škoda, lebo na takomto tragikomickom základe sa dalo určite postaviť niečo oveľa lepšie a pútavejšie. Napriek tomu, nudiť sa človek určite nenudil, hoci po celý čas som čakal (a isto som nebol sám), kým príde v deji nejaký zásadnejší zlom, ktorý ten film nejako viac rozhýbe. Nuž, nedočkali sme sa, ale aspoň tá atmosféra a postavy dokázali udržať film aspoň kdesi na hranici priemeru. Mimochodom, Kamila Mitrášová podala veľmi sympatický herecký výkon (aj vďaka tomu je to aspoň na 3*).

Aashiqui 2 (2013)

Stará dobrá klasika A Star Is Born v indickom prevedení. Príbeh dobre známy už z minulého storočia, a napriek tomu stále aktuálny (možno ešte intenzívnejšie ako kedysi). Čo sa týka tohto indického remaku, bolo to celkom vydarené, najmä po vizuálnej a hudobnej stránke. Mimochodom, aj vám liezol ten egoista Rahul tak strašne na nervy? Komu ho bolo úprimne ľúto? Mne vôbec... Zato Arohi bola hotové zlatíčko - vrchol skromnosti a empatie. Shraddha bola výborná, a jej zjav k Arohi veľmi dobre pasoval. Ale treba samozrejme uznať, že aj Aditya zahral kvalitne (hoci ťažko si hľadať k takej hroznej postave cestu). Najviac z celého filmu mi však v pamäti určite utkvie absolútne krásny song "Tum Hi Ho" (jediná škoda je, že to nie je aranžované ako duet).

U Zlaté rukavice (2019)

Fúha, tak to bola poriadna bizarnosť. Fatih Akin zostáva verný svojmu štýlu bez servítky, a tentokrát pritlačil pílu ešte viac ako zvyčajne. Skutočný príbeh Fritza Honky sfilmovaný podľa knižnej predlohy bol veru šokujúci. Základom úspechu bol určite vynikajúci Jonas Dassler, ktorý Fritza zahral skutočne vierohodne. Príbeh bol samozrejme zaujímavý, akurát som mal pocit, že sa to stále dokola točilo o tom istom, akurát za každým si Fritz našiel nejakú inšiu obeť - ale jeho násilný štýl sa v zásade nemenil. A po čase už to začalo človeka trochu nudiť, obzvlášť, keď človek nepatrí medzi fanúšikov tohto žánru. Ale ten záver to napokon pekne celé uzavrel...

Předvánoční večer (2019)

Námetovo síce žiadne terno, keďže takýchto "návštev" z iného storočia sme tu už mali viacero. Napriek tomu to stále nie je až také otrepané, a stále tu existuje obrovské množstvo potenciálu. Vianočných filmov sa produkuje v súčasnej dobe až prehnane veľa, takže o to ťažšie je, keď nejaký vynikne. A hoci The Knight Before Christmas nebolo nič prevratné, tak v tej klišo-trápnej konkurencii vianočných filmov bol minimálne o úroveň lepší ako bežný priemer. Bola to príjemná oddychovka, sympatické postavy, dialógy s milým dôvtipom (ktorý nespadal k otrepanej teatrálnosti), a dokonca aj pointa bola pekná. Takže za mňa OK, tie 3* plne zaslúžené!

Tashan (2008)

Zmiešané pocity. Na jednej strane naozaj silno prekombinovaný scenár s množstvom zvratov (čo ale beriem skôr ako pozitívum), na druhej strane kopa absurdných myšlienkových pochodov a idiotských akčných scén (tie ma vždy strašne "odrovnajú", v negatívnom zmysle slova). Ústredná štvorica dejovú líniu neustále poháňala vpred, a napokon všetko dávalo logiku (odhliadnuc od zopár nelogických zvratov v správaní niektorých postáv). Treba uznať, že scenár bol skutočne nadpriemerný, len škoda, že tvorcovia tak silno tlačili na pílu a nenechali plynúť príbeh viac prirodzene. Každopádne, keď beriem do úvahy čisto scenár, postavy a herecké výkony - tak to predčilo moje očakávania. Akurát tými teatrálnymi akčnými scénami tomu celkovému dojmu dosť ublížili. P.S. Kareena vždy poteší :))

The Gift from Nature (2018)

Pekná reklama s neodolateľnou Kerrenou :) Naturalistický vizuál krásny, Kareena ešte krajšia, a človek aspoň konečne zistí, odkiaľ sa berie Makhana :D (a verte, že táto pestrá metaforická vizualizácia vôbec nemá až tak ďaleko od pravdy).

Hudba mého života (2019)

Pekné, no na môj vkus trochu nevýrazné. Samozrejme, pre fanúšikov Bruca Springsteena to bude mať asi osobité čaro, ale nikdy som k tomuto hudobníkovi neinklinoval, takže to nemalo na mňa ten požadovaný dosah. Každopádne, tá atmosféra 80tych rokov v Anglicku a život pakistanskej rodiny v ústraní, to bolo pre mňa skutočne pozoruhodné. Je mi jasné, že veľa posolstiev prepojených s Brucom ma minuli, ale tá pointa bola jasná a zreteľná. Viveik Kalra zahral charizmatického Javeda výborne. Film ma v globále bavil, najmä vďaka spomínanej malomestskej atmosfére a aj vďaka sociálnemu a umeleckému záberu vtedajšej doby, ale akoby tomu vo finále chýbal ten potrebný "waw efekt".

Jeptišky (2017)

Najlepšie na tom celom je herecké obsadenie, ale inak na moje prekvapenie obrovská bieda. A pritom to malo fakt po všetkých stránkach potenciál na kvalitnú satiru z kláštorného prostredia, aká tu doteraz ešte nebola (resp. o tom nemám žiadnu vedomosť). Mať takýto výborný základ a celé to zahrabať tak trápnym scenárom, toho je podľa mňa poriadna škoda! Miestami sa to pomaly zvrhávalo k nejakému nevkusnému light pornu... Popravde, jediné, na čo sa napokon dobre pozeralo, bola akurát tak Alison Brie a Aubrey Plaza. A to je asi dosť málo na to, aby mohol mať film úspech :( Totálne zahodený potenciál, škoda!