• Romantický

Srdcová královna (2019)

Presvedčivejšiu postavu ako Anna som už veru dlho nezažil. Vlastnú vinu dokázať obrátiť vo svoj prospech, to je priam majstrovské umenie manipulácie. Mohli by sa od nej učiť aj tí najväčší manipulátori, lebo takto vykonštruovať krivdu z krivého obvinenia, to sa len tak nevidí. Trine Dyrholm bola v tejto úlohe výborná! Avšak, aby som len nechválil, prvé fázy filmu boli na môj vkus trochu mdlé a bez dynamiky. Potom sa to postupne rozbehlo a záver už bol maximálne vypätý a fascinujúci. Gradácia na severský spôsob určite nesklamala. Skôr ma mrzí ten nenápadný začiatok. A musím uznať, že tie necenzúrované intímne scény to poriadne okorenili.

Joker (2019)

To akože vážne? 11 nominácii na Oscara? A začo akože? :o Nič proti filmom o sociopatoch a psychopatoch, ale toto bolo na môj vkus predsa len už za hranicou. Nechápem, prečo je okolo toho taký ošiaľ. Samozrejme, nebolo to úplne na zahodenie, ale že by som zdieľal tieto všeobecné ódy? To veru nie. Pointa však bola dobrá (hoci poňatá až prehnane extrémne), a v podstate ten psychologický rozmer bol na tom celom snáď najlepší. A samozrejme, Joaquin Phoenix v tejto úlohe opäť raz predviedol svoje kvality. Ale tak či tak, mimoriadne preceňovaný film. Čistá psychiatria. Max. 2*

Plážový povaleč (2019)

Značne extravagantný týpek :D Moondog mi občas dokonca pripomínal Bohumila z Kurvahošigutntag. Ale inak je to jeden z tých filmov, ktorý máte chuť počas sledovania asi 30x vypnúť, ale zároveň ste zvedavý, akú ďalšiu zhovadilosť tento bohémsky človiečik predvedie. Samozrejme, film je absolútne bezprínosný a v mnohých ohľadoch totálne hlúpy, no napriek tomu zaujímavý, a v podstate originálny. Väčšinu času človek síce len nechápavo kýve hlavou, ale sem tam sa dá na tom aj zasmiať (hoci komplexne je to skôr smutné). Nuž, aspoň 1* si to určite zaslúži.

Another Time (2018)

Tento film by sa dal popísať úplne jednoducho dvomi slovami - klišé defilé. Filmy s motívom cestovania v čase mám skutočne veľmi rád, obzvlášť keď so sebou prinesú aj niečo originálne alebo keď už to nie je nič extra po dejovej stránke, tak je to aspoň poňaté nejako komediálne. To však nebol ani jeden z týchto dvoch prípadov. V podstate to bolo o nafúkanom chalanovi bez štipky sebakritiky, ktorý si chce ísť do minulosti riešiť svoje komplexy z odmietnutia. Okolo toho je samozrejme kopu omáčky o vyhasnutom vedcovi, kope vzorcoch a dievčiny z bistra... Ale v konečnom merítku len samé klišé zaobalené v akože originálnom rozmere časopriestoru. Akurát tá pointa bola fajn (aj keď sa to v podstate dalo aj čakať).

1917 (2019)

Predstavte si tento film zasadený do súčastnosti. Na začiatku by veliteľ jednej jednotky poslal veliteľovi druhej jednotky odkaz za pomoci nejakej modernej technológie za pár sekúnd, a bolo by po filme :) Avšak, sme v roku 1917, a funkcia poslov mala obrovskú dôležitosť pre ďalší priebeh diania na vojnových frontoch. A presne o tom je tento film! Svojim štýlom mi to trochu pripomínalo Dunkirk (z roku 2017) - ale samozrejme, to bola úplne inšia vojna (WW2). Čo sa týka tohto kúsku Sama Mendesa, tak treba pochváliť predovšetkým dokonalú kameru (tam bude Oscar plne oprávnený) a výprava, ktorá dominovala úžasnými kulisami a autentickými scenériami. Vizuálne kvality tohto filmu sa teda nedajú uprieť. Hlavne záverečné putovanie zákopmi počas začiatku útoku bolo dychberúce! Horšie to však je so samotným dejom a konceptom, ktorý pôsobil často príliš jednotvárne a monotónne. Tých zopár dramatických situácií bola pre mňa osobne len slabá náplasť na to, aby tento film pôsobil komplexne dokonalo.

Město podivínů (2018) odpad!

Na začiatku som si pomyslel, že to bude zas ten istý námet o ochrane dieťaťa pred vonkajším svetom (to už tu bolo viacero krát). Ale samozrejme, veril som, že sa príbeh nejako rozvinie a prinesie niečo originálne. A tak sa aj stalo - originálne to rozhodne bolo, avšak vôbec nie tým spôsobom aký by som dokázal oceniť. Nemám nič proti sci-fi, keď dokáže ponúknuť dobrý koncept bez extrémov. Ale toto žiaľ nebol ten prípad... Také tlačenie na pílu s totálne absurdným postapokalyptickým konceptom, to som už dlho nevidel. Maximálne hlúpa a trápna zlátanina. Po veľmi dlhej dobe dávam hodnotenie Odpad! (toto dávam fakt ojedinele, ale teraz nemôžem inak).

Irčan (2019)

Typický Scorsese, ktorého mám v podstate rád, ale v tomto prípade to bola predsa len zbytočne časovo premrštená "odysea" (a to som neoblomný milovník Bollywoodu, kde sú 150-minútové alebo aj dlhšie filmy štandard). Každopádne, mal som pocit, že celý film sa akosi neustále točí okolo tej istej osi, a napriek zaujímavým okolnostiam založených na skutočných udalostiach, ma to miestami skutočne až nudilo. Možno keby poznám dôslednejšie kontext a rolu, ktorú hrali určité postavy v rámci dejinného vývoja, tak by som mal z toho väčší pôžitok (to nepopieram). Ale inak pre mňa labilný priemer, ktorý bol síce scenáristicky a herecky na vysokej úrovni, ale celkový dojem u mňa až taký výnimočný bohužiaľ nebol. Takže 3*.

Upstarts (2019)

Námetovo originálne, takže rozhodne bolo na čom stavať. A musím uznať, že tu bola veľmi dobre vykreslená tá pointa startupov a princípu investičného mechanizmu. A tak ako človek vstupuje na scénu plný ideálov a čistou dušou (v podstate naivnou), tak napokon zostane sklamaný tým, ako reálne funguje neľútostný biznis. Pekný úmysel ide bokom, pokiaľ z toho nejde dostatok príjmov a všetko sa chtiac-nechtiac začína merať na peniaze. Takže film bol v tomto ohľade dosť realistický, a veľmi dobre tu bola vystihnutá aj klasická cieľavedomosť a chamtivosť, hoci na začiatku to idylické priateľstvo troch chalanov vyzeralo absolútne pevné. Nuž, ego v kombinácii s peniazmi a a prestížou napokon dokáže zničiť všetko, aj pevné priateľstvo. Tesne pod 5*.

Le Mans '66 (2019)

Pre mňa ako fanúšika motoršportu sú takéto filmy ako také malé poklady. Na úvod treba povedať, že vizuálne to bolo skutočne vynikajúce, a herecké obsadenie nezostalo nič dlžné svojej kvalite. Klasický športový námet o rivalite, outsideroch, bojovnosti a záverečnom veľkom triumfe. Napriek tomu, že dominantná časť príbehu je naozaj podľa skutočných udalostí, tak sa tu vyskytlo aj zopár prikrášlených momentov a udalostí - niektoré samozrejme na zdramatizovanie deju, iné podľa mňa úplne zbytočné. Ken Miles tu bol vykreslený ako veľmi neprotežovaný jazdec v rámci Fordu, čo zas až taká pravda nebola. A trochu mi je ľúto, že jeho parťáka z legendárneho Le Mans 66, Dennyho Hulmeho vo filme takmer nevidieť (pritom je to fakt osobnosť, však o rok neskôr získal majstrovský titul v F1). Každopádne, film ma bavil od začiatku až do samého konca - skvelý vizuál, výprava, atď, atď, atď. Až mi je ľúto, že som ho nevidel priamo v kine. Kvôli spomínaným faktickým nedostatkom ide však 1* dole.

Na nože (2019)

Nie som fanúšik detektíviek, ale toto ma skutočne bavilo. Najlepšie na tom, že to bolo naozaj veľmi svižné, zaujímavé a predovšetkým to malo taký light satirický podtón, ktorý tomu dodal úplne iný rozmer v porovnaní s inými fádnymi suchými detektívkami. Občas síce trochu absentovala logika činov niektorých postáv a ich skratové konanie bolo nanajvýš iracionálne, ale vo svojej podstate si to zachovalo plynulý spád a plnohodnotnú zápletku s napínavým rozuzlením až do samého konca. Táto svojrázna rodinka a aj samotná postava detektívna ma proste bavili. Takže za mňa 4* (jedna hviezda dole za tie iracionálne "diery" v logike).