• Romantický

Take This Waltz (2011)

Veľa ľudí to porovnáva s filmom Blue Valentine, ktorý ma teda absolútne nezaujal, takže som bol zvedavý. Tento film bol ale o triedu lepší a možno tomu dopomohol práve ten humor a niekoľko celkom dojemných scén (Blue Valentine mi predsa len prišiel taký surovší). Napriek tomu ale ani Take This Waltz nesplnilo počiatočné očakávania. Rola Margot (Michelle Williams) mi pripomínala Bridget Jones. Taktiež to bola žena, ktorá v podstate nevie čo sama chce, balansuje na hrane rozhodnutí, ktoré môžu výrazne zmeniť jej život, a k tomu sa jej darilo sa často aj spoločensky strápniť. Akurát, že Margot bola oveľa sebavedomejšia a keď sa to tak vezme aj poriadna mrcha... Myslím, že myšlienka milostného trojuholníka by sa dala spracovať aj oveľa lepšie ako v tomto prípade.

Něco jako komedie (2010)

Is it Kind of a Funny Story? No, it isn't - but it's real! Mám rád filmy z takéhoto prostredia psychiatrických liečební, kde za sa každým človekom skrýva nejaký príbeh, ktorý ho priviedol až na toto miesto. Je to určite úplne iný svet - taký empatickejší - kde sú si všetci rovnocenní a nikto nemá voči nikomu žiadne väčšie predsudky. Ale na druhú stranu, tento film nebol ničím extra výnimočný, na to, že v tomto ohľade sú ponúknuté možností naozaj vysoké. Takže ma v podstate nezaujal, hoci Keir, Zach a Emma zahrali svoje role výborne. Niektoré dialógy boli naozaj zmyselné a hodnotné, avšak trošku mi prekážalo, že do niektorých scén bola pretláčaná akási satira, čo sa v mnohých situáciach moc nehodilo.

Jarní úklid s.r.o. (2008)

Amy Adams a Emily Blunt v hlavných úlohách - obe patria medzi moje úplne najobľúbenejšie herečky. No predstava, že tieto dve šarmantné dámy nájdu životné uplatnenie v upratovaní domov mŕtvol, bola pre mňa dosť neuveriteľná. Ale musím uznať, že to bolo nad očakávania. Zaujímavý film s nádychom melancholických spomienok a následných trápení v reálnom živote a pocitov menejcennosti. Veľmi ma potešilo hlavne to, že v ňom nebolo nič akoby nasilu a všetko to bolo také realistické - aj veselé, aj smutné, a zároveň dramatické. Pozoruhodný scenár s viacerými dejovými vetvičkami, ktoré ešte viac pridali na kvalite filmu. Veľmi sa mi taktiež páčilo ako aj uprostred týchto všetkých udalostí si obe sestry k sebe dokázali nájsť cestu dôvery a vzájomného pochopenia.

Chlap na roztrhání (2012)

Vôbec som si nevedel predstaviť Gerarda Butlera v roli profesionálneho futbalistu, ktorý po konci kariéry sa vracia na začiatok a začne trénovať detské futbalové družstvo - a neskôr sa na neho začali lepši rozvedené ale aj vydaté mamičky detičiek jeho teamu. Vôbec to nebolo až také zlé ako tu väčšina ľudí píše, aj keď to bola štandardná romantická komédia, ale celkom spestrená tou futbalovou tematikou - aj keď to nebola dominantná časť deja. No ešte viac ten film oživili také krásky ako Cahterine Zeta-Jone, Jessica Biel, Uma Thurman, Judy Greer, atď. Takže aj keď film začal nudiť, tak stále bolo na čo pozerať... Ale malo to celkom spád, aj keď ten koniec bol až príliš predvídateľný (možno by nebolo zlé netlačiť všade happyend za každú cenu).

Sexuální rekonstrukce (2003)

Ach, tá hnusná bezcitná klamárska mrcha! A pritom to vyzeralo po celý čas také úprimné a láskyplné. Až kým nevyšlo najavo, že pre jednu osobu je Láska akurát tak umenie, a to nie hocijaké - ale umenie manipulovať druhými... No keď sa to tak vezme tak prvá hodina filmu bola tak trochu nepochopiteľná a uznávam, že aj dosť nezaujímavá bez akejkoľvek väčšej drámy. Čo však prišlo potom, tak to celú úroveň filmu totálne pozdvihlo a všetko napokon dalo zmysel. Síce to bolo absolútne bezcitné a apatické... Ale v niečom bola predsa len pravda - v tom, že ľudia sú plní predsudkov a často súdia iných podľa vzhľadu. To že je niekto atraktívnejší ako bol predtým, tak to z neho robí v očiach iných automaticky lepšieho človeka. Zaujímavý film. Prvá hodina je síce tak na 2*, ale ten záver som sledoval so zatajeným dychom a napokon bol z toho výborný filmový zážitok plný pravdy o povrchnom zmýšľaní ľudí.

Romeo a Julie (1996)

Ako by to vyzeralo s Romeom a Júliou keby žili v modernej dobe? ... Tak toto bol jeden z filmov, na ktorý som bol vždy dosť zvedavý, ale zároveň som sa ho neskutočne stránil dlhé roky. Až teraz prišla tá chvíľa a ja som si povedal, že Teraz alebo Nikdy. Vedel som do čoho idem, a bol som si vedomý, že celý ten môj krásny epický obraz Shakespearovho klasického príbehu Romea a Júlie bude týmto spôsobom zmodernizovaný - romantické lúky nahradili moderné pláže, staré altánky boli nahradené pumpami, stredoveké mestečko s kupeckými domčekmi sa zmenilo na metropolu s mrakodrapmi a meče sa zmenili na revolvery. Šialená moderná podoba Romea a Júlie ma svojim spôsobom zaujala, ale na starú dobrú klasiku naozaj nemá nič. Aspoň, že dejová línia bola dodržaná a aj množstvo nesmrteľných shakespearovských citátov odznelo v tomto filme. Nemôžem povedať, že by som bol z tohto nového spracovania nejako ohromilo, ale stálo to za pozretie. Luhrmann mal teda naozaj skvelú predstavu ako by sa príbeh R+J odohral na konci 20.storočia. Ale žiaľ, na klasiku som citlivý, je to tak na hrane 3 a 4 hviezdičiek (ale bližšie k trom).

Velcí bratři (2008)

Ako námet na spracovanie v komediálnom duchu to vôbec nebolo zlé, ale aj moje očakávanie boli predsa len o kúsok väčšie. Hlavní dvaja protagonisti majú na výber medzi väzením a verejno prospešnými prácami v organizácii, ktorá ponúkala veľkých bratov pre asociálne deti. Takže voľba bola jasná, hoci obaja zo začiatku pochybovali či by predsa len väzenie nebola lepšia voľba. Po týchto udalostiach vznikajú nové priateľstvá, spočiatku nesmierne chladné a plné nechápavosti - ale potom sa dokázali dostať do svojich rolí a ich malí bratia ich konečne začali rešpektovať a vážiť si ich. Takže scenár bol super, akurát tomu chýbalo trošku viac epickosti a možno by nezaškodilo trošku ubrať z toho vulgárneho humoru. Ale niektoré scény fakt stáli za to, a hlavne samotné stredoveké vojny v mestskom parku - to nemalo fakt chybu. Ale keď sa to tak celkovo vezme - priemerná komédia.

Vlastní zbraň podmínkou (2012)

Ach jaj, tak dobre to začalo a potom... Pre mňa veľké sklamanie, pretože taký dobrý námet a potenciál ako mal tento film bol poriadne premrhaný. Spočiatku to vyzeralo na fakt dobrý a zaujímavý film, akurát nejako sa to zaseklo a zo zápletky napokon nebolo takmer vôbec nič. Z vynikajúceho námetu sa stal totálne fádny a nevýrazný film. A napokon tá najdôležitejšia otázka zostala nezodpovedaná, a taktiež aj množstvo vecí čo sa udialo nedávalo nejaký veľký zmysel. Zaujal ma samotný popis filmu a taktiež aj všeobecne vysoké hodnotenia, ale očakávania neboli naplnené ani z polovice, takže opäť jedno z mnohých filmových sklamaní.

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Čo povedať? Rozhodne zaujímavý film, ktorý je svojim spôsobom výnimočný. Aj mňa dosť zaujal, teda hlavne zo začiatku to vyzeralo skvelo, avšak potom z toho môjho nadšenia dosť opadlo. Dôvodom bola hlavne tá prehnaná akčnosť súbojov, a ja bohužiaľ na takéto fantasy akčné scénky nie som. Áno, je to podľa komixu - takže sa dalo v podstate čakať, že určite realita bude potlačená aj takýmito prvkami. Ale aj tak sa to dalo spraviť aj jemnejším spôsobom ako tou mega vizualizáciou efektov... Ale inak scenárovo to bolo fakt vynikajúce, Michael Cera znovu žiaril a taktiež hudba stála za to (zbožňujem ten prenikavý zvuk basgitary), ale celý dojem z filmu mi pokazila práve tá absurdná akčnosť a efekty :( Je mi to naozaj ľúto, ale na viac ako 3 hviezdičky to u mňa nie je...

Ranař (2011)

Výborne som sa pobavil :) Ďalší film s hokejovou tématikou, hoci tento krát vo viacmenej neobvyklom komediálnom prevedení. Hlavnou postavou nebol ako obvykle najlepší hráč teamu, ale "sekuriťák" starajúci sa o to, aby hlavné hviezdy teamu mali krytý chrbát. A táto rola je naozaj veľmi dôležitá, hoci sa jej často neprikladá až taká veľká vážnosť. Presne takýmto hráčom je aj Doug, ktorý nikdy v živote nič nedosiahol - až do chvíle kým nenašiel svoje uplatnenie v ľadovom hokeji... Takto nejako sa to začalo a postupne sa to všetko rozbehne. Scenár vynikajúci, aj herecké obsadenie - len škoda toho zveličovania niektorých situácii na ľade (hlavne tých bitiek), ktoré často prerastali až do absurdity. Dalo sa to veru spraviť aj bez toho a potom by som reálne premýšľal o 5 hviezdičkách. Lebo tento film stál za to a už dávno ma nič tak nepobavilo ako hlášky, dialógy a množstvo vtipných situácii v tomto filme. Až doteraz som si nevedel predstaviť S. W. Scotta v takejto hereckej úlohe, ale milo ma prekvapil. No a celkom ma zaujala aj Alison Pill - také milé slniečko.