• Romantický

Dívka a moře (2023)

Svetoznámy príbeh 16-ročnej hrdinky menom Jessica Watson, ktorej sa podarilo oboplávať Zem - a to úplne samej, počas 210 dní. Hoci to bolo svojim spôsobom kontroverzné, napokon malo všetko šťastný koniec a Jessica sa dočkala celosvetového uznania. Pre rodičov, aj jej mentora, to muselo byť doslova na nervy, obzvlášť, keď nastali rôzne komplikácie či búrky. Film bol natočený celkom pôsobivo a mal svoju atmosféru. Som rád, že tu boli vykreslené nielen hrdinské a optimistické fázy Jessicinej plavby, ale boli tu aj jej krízy, pochybnosti a depresie. No aj tak sa mi to celé zdalo také príliš easy, a aj tie scény s novinármi pred Jessicinim domom boli podivné. Najviac sa mi však nepáčilo to extrémne zobrazenie potopenia jachty pri tsunami vlnách, a následnom pokračovaní v plavbe "akoby nič". Nechce sa mi veriť, že by to tá malá jachtička Pink prežila...

S rodinou za každou cenu (2022)

Skvelý námet, ktorý otváral obrovský potenciál pre komediálnu drámu (tzv. dramédiu). Zo začiatku to malo celkom vydarený spád, malo to v sebe dôvtip, a prichádzalo viacero trefných momentov. Potom sa to už začalo všetko kopiť, prichádzali rôzne extrémy, a celá situácia s imaginárnym dedičstvom sa začína komplikovať. Posolstvo bolo výborné, aj keď svojim spôsobom dosť smutné. Ale zaobalené do tohto komediálneho žánru to pôsobilo naozaj trefne. Dialógy mohli byť aj lepšie, a miestami trochu menej tlačenia na pílu - takže celkovo silnejšie 3*

Dobrý šéf (2021)

Julio Blanco vyzerá na prvý pohľad ako ideálny šéf, ktorému záleží na každom jednom zamestnancovi. Až som sa obával, čo môže takýto film vlastne priniesť, keďže všetko vyzeralo tak bezchybne. Postupne sa však začínajú kopiť rôzne situácie a nedostatky, ktoré Juliove idealistické črty dostávajú pod priamu paľbu. Postupne sa z toho stala celkom temperamentá dramédia. Scenár bol naozaj vydarený, aj keď miestami to bolo zbytočne prehnané, ale našťastie žiadne extrémy. Napokon aj tak Julio dosiahol svoje, takže môže byť so sebou spokojný. Javier Bardem zas a znovu výborný! 4*

Když promluvila (2022)

Iniciatíva #MeToo otriasla celým svetom, a tak je zaujímavý pohľad na to, kde to všetko začalo. Veľká škoda, že to trvalo tak dlho a všetky tie obete sexuálneho obťažovania a zneužívania celé roky mlčali. Ale lepšie neskôr ako nikdy, aj keď sa obávam, že tieto praktiky na pracoviskách veľkých bossov ani dnes úplne neskončili (ale snáď je ich aspoň oveľa menej). Film mal kvalitné herecké obsadenie (Carey a Zoe boli skvelé), ale to spracovanie mi miestami prišlo až príliš ťažkopádne a strnulé. Nič to však nemení na celkom výsledku, ktorý určite presiahol hranice priemeru. 3*

Paní Harrisová jede do Paříže (2022)

Aj keď som od toho nemal žiadne vysoké očakávania, napokon to bolo celkom príjemné a vydarené. Či už svojim príbehom, postavami, alebo aj celkovým posolstvom. Bolo mi ľúto Ady, ktorá celý život drela, ale keďže nedosiahla vysoké spoločenské postavenie, tak ju mnohí automaticky zatracovali. Ale to je stále bežné aj v dnešnej dobe. Avšak často sa stáva to, že aj takíto ľudia majú oveľa oslnivejší charakter ako tie nóbl vysokopostavené osobnosti. Ada bola ušľachtilá žena, o čom sa postupom času presvedčili úplne všetci. Natočené to bolo pekne, aj keď miestami to pôsobilo tak trochu rozprávkovo. Ale inak príjemná atmosféra. Silnejšie 3*

Všechny jsme krásné (2022)

Popis znel lákavo, a aj keď som nemal príliš vysoké očakávania, tak to bolo skutočne vydarené. Pohľad na súčasné trendy a spoločnosť prostredníctvom piatich žien, ktoré čelia rôznym problémom - tým vnútorným, ale tým, ktoré vznikajú pod vplyvom spoločenského tlaku. Musím uznať, že to bolo celkovo dosť trefné a dobre vystihnuté. Aj keď niektoré veci mi tu prišli dosť nereálne, a najmä Vicky mi prišla charakterovo v tomto kontexte dosť mimo, keďže tá sa o svoje možnosti pripravovala často sama. Ostatných mi bolo v podstate ľúto, najviac však Sonji, ktorá sa cítila veľmi podcenená. Celkovo bol však film dobre spracovaný a mňa osobne oslovil (hoci adresovaný je zrejme skôr ženám). 4*

Pan Nepolapitelný (2022)

Tých filmov o bankových lúpežiach už je celkom dosť, a hoci nemám rád akčné filmy, po tomto námete siahnem pomerne často. Tu ma ihneď zaujalo herecké obsadenie, keďže Josha aj Elishu mám rád (a občas aj Mela). Príbeh "lietajúceho bandita" Gilberta Galvana (alias Roberta Whitemana) ma bavil, Josh to zahral vynikajúco. Aj keď nechápem, prečo mal potrebu parťáčiť s Tommym, keď všetko si dokázal zariadiť aj úplne sám. Asi to bola len nejaká "gangsterská" vsuvka (podľa mňa zbytočná). No a vždy ma samozrejme zaráža tá chamtivosť týchto bankových lupičov, ktorí nakradnú milióny a napriek tomu im je stále málo. V závere mi ho vôbec nebolo ľúto, však si o to koledoval svojim pocitom suverentiy a nedolapiteľnosti.

Milý Evane Hansene (2021)

K tomuto muzikálu som sa dostal prostredníctvom Amy Adams, ale pri čítaní popisu ma to ihneď zaujalo. O tomto preslávenom muzikály som predtým nepočul (keďže u nás nebol tak populárny ako v USA). Ale dejová línia je vynikajúca, adresná a tragikomická. Ben Platt ma v úlohe Evana Hansena veľmi bavil (vidno, že má k tejto postave osobne silný vzťah). Príbeh Evana bol smutný, no pekný zároveň. Toho chlapca mi bolo celkom ľúto, keďže sa chtiac nechtiac neustále viac a viac zamotával v pavučine výmyslov a lží, hoci všetko to bolo svojim spôsobom pre správnu vec. Čo sa týka piesní, tam to bolo za mňa trochu nedostatočné, keďže ma tak viac oslovili sotva 2-3 songy - najviac však skvelý rytmický song "Sincerely, Me" a ešte "You Will Be Found" (no škoda, že ostatné boli také nevýrazné). Celkový dojem je na 4* (do piatich skutočne chýbala len tá muzikálová stránka na vyššej úrovni)

Poker Face (2022)

Jake vymyslel teda dosť zaujímavý spôsob, ako sa pomstiť svojim kamošom. A aj keď to bolo kruté, tá pokrová partia bola tým najlepším z celého filmu. To ostatné bol poriadny balast, ktorý bol len takou výplňou, kým sme sa dostali k tejto podstate. No a ešte bola celkom fajn časť filmu ten vpád zlodejíčkov do Jakeovej vily plnej pokladov. Nuž, život je sviňa... 2*

Le Règne de la beauté (2014)

Hmm, osobne netuším ani za čo je tých 55%. Film o mužovi, čo podvedie svoju ženu, a potom sa tvári akoby nič a žije si ďalej svoj úspešný život, zatiaľ čo jeho manželka je na tom psychicky dosť biedne. A to je vlastne všetko, ostatné už sú len omáčky. Dejovo slabé, dialógy detto, no jediné, čo tu bolo pekné, tak asi jedine tie zábery na Quebec a Montreal. Ale popravde, keby som bol zvedavý len na to, tak si radšej pozriem dokument.