• Romantický

Zlaté pobřeží (2015)

Waw! Už podľa popisu to znelo veľmi lákavo, a filmový zážitok bol napokon ešte o úroveň vyššie ako samotné očakávania. Priznám sa, že som ani len netušil, že by mali Dáni nejaké kolónie v rámci Afriky (konkrétne na území dnešnej Ghany), takže už tento fakt bol pre mňa prekvapujúci. Príbeh z exotického prostredia mal trochu slabší úvod, ale potom sa to postupne rozbehlo a začalo sa diať kopu vecí. Film sledujeme prakticky prostredníctvom jedinej postavy - očami idealistického humanistu Wulffa, s ktorým musí človek jednoducho sympatizovať. Keď už to všetko vyzeralo, že sa príbeh blíži k priamočiaremu koncu, tak tesne pred záverom prišiel náhly zlomový moment, ktorý zmenil úplne všetko... Možno očakávané, ale predsa len silné kafé! Každopádne, dobrá práca z dánskej produkcie.

Zocelovací kúra (2015)

Takýto námet tu už bohužiaľ bol pri filme Big Stan v hlavnej úlohe s Robom Schneiderom. Akurát že Big Stan mal oveľa väčší záber ako tento film, teda aspoň čo sa dejovej štruktúry týkalo. Get Hard nebolo úplne na zahodenie, ale rozhodne som očakával niečo lepšie. Obzvlášť keď som videl obsadenie hlavnej hereckej dvojice Will Ferrell & Kevin Hart. No napokon je to asi jedna z najslabších Ferrellových komédii celkovo :(

Zvláštní příběh rodiny F (2015)

Už druhý celovečerný film v podaní Jasona Batemana ako režiséra, a opäť nič extra. Aj keď v tomto prípade sa originalita určite uprieť nedá, no celkový dojem nedosahuje ani len hranicu priemeru. A to keď som videl to herecké obsadenie ( Nicole Kidman, Christopher Walken, či samotný Jason Bateman), tak som sa celkom tešil. Ale asi zbytočne... Samotná idea filmu bola síce zaujímavá a pozoruhodná, ale to dejové prevedenie ma takmer vôbec nenadchlo - akurát tak tie retrospektívy boli výborné, a taktiež melancholický záver. Celkovo tak niekde na pomedzí 2 a 3* (ale aj na tie tri hviezdičky by bolo treba ešte pridať).

Žádné děti (2015)

Hodnotenia dosť priemerné, no podľa mňa to nebolo vôbec na zahodenie. Relatívne jednoduchá zápletka a priamočiary dej, no napriek tomu vcelku obstojné. Mňa osobne bavil najmä ten prirodzený dôvtip, na ktorom boli postavené dialógy, a samozrejme princíp neustále zamotávajúcej sa lži, ktorá skôr či neskôr musela vyjsť najavo. Oceňujem, že to nebolo žiadne tlačenie na pílu a nejaké trápne teatrálne scény, bez ktorých už väčšina komédií akoby ani nemohla byť. Takže podľa mňa ľahký nadpriemer, určite aspoň tie 3* si to zaslúži!

11 minut (2015)

Kompozične mám takéto filmy poskladané z viacerých osudov celkom rád, hlavne keď sa postupne dopĺňa celá mozaika ľudských osudov a navzájom sa pretínajú a ovplyvňujú. Bohužiaľ, v tomto prípade prišlo k finálnemu pretnutiu až v úplnom závere. Čo by samo o sebe až tak nevadilo, keby tie zobrazované osudy ľudí mali aspoň nejaké odkazy, ktoré by to celé zatraktívnili. Lenže väčšina z tých "príbehov" boli také akosi obyčajné, nevýrazné. Škoda, myslím, že takáto kompozícia mala na viac. 2*

14+ (2015)

Nebolo to zlé, ale zas ani nijako obzvlášť vynikajúce. Taký obstojný priemer, ktorý mapuje prvý stret s Láskou so všetkým, čo k tomu patrí - od hanblivosti cez ostych až po neobratnosť. Atmosféru tomu dodávajú temné ruské sídliská plné ošarpaných panelákov. Čo sa týka príbehu, tak to malo taký príjemný feeling a musím uznať, že aj postavy boli vcelku sympatické (samozrejme až na partu tupých hooligans). Čo sa mi však páčilo zo všetkého najviac, malo to v sebe veľký kus bežnej reality, a také veci vždy dokážem oceniť :) A aby som nezabudol, tak hudba, ktorá to celé doprevádzala bola fakt že dobrá!

1944: Přinuceni k boji (2015)

Jadro celého filmu je naozaj famózne, a celé tie nemecko-sovietské kliešte, ktoré počas 2. sv. vojny zovreli Estónsko boli naozaj nesmierne tragické pre tento sympatický poblatský národ. Či už Nemci alebo Sovieti, za priateľa sa nedali pokladať rozhodne ani jedni ani druhí. Asi opäť išlo o to osudové volenie menšieho zla, ktoré rozdelilo celý estónsky národ na dva tábory. A pritom chudáci Estónci si tento mocenský boj odskákali na plnej čiare (nielen počas vojny, ale aj ďalšie desaťročia po nej). Verím, že pre Estónca musí byť tento film mimoriadne emotívny, ale mňa zas až tak moc neuchvátil. Aj keď treba uznať, že po vizuálnej stránke to bolo naozaj výborné (a našťastie nie prehnané ako napr. Fury), rovnako aj celá tá vojnová atmosféra bola skvelo vystihnutá. Akurát od tej dejovej línie som očakával odosť viac...

2538 alter ma jib (2015)

Klasický film o časovej slučke v thajskom šate. Zápletka ničím výnimočná, ale tak ako oddychovka celkom dobré. Chýbalo v tom trochu viac drámy a napätia - myslím, že to by dokázalo tento film pozdvihnúť z priemeru. Ale inak nenáročný dej, príjemné postavy, hudobné vložky, a samozrejme milostný trojuholník, resp. až štvoruholník. Potenciál časovej slučky však bol zrejme omnoho lepší, ale tak ušlo to...

33 životů (2015)

Keď sa udial tento banícky zázrak, tak som si hneď povedal, že takáto pozoruhodná udalosť si určite zaslúži sfilmovanie. Po 5 rokoch sa tak naozaj stalo a americko-čilská koprodukcia s hviezdnym Antoniom v hlavnej úlohe uzrela svetlo sveta v podobe tohto filmu. Úprimne, čakal som, že z toho Američania budú chcieť spraviť ukážkový heroický film s prehnanými vizuálnymi efektami. Ale napokon to malo v sebe obrovský kus realistickej esencie, ktorú príjemne dopĺňali aj autentické zábery z dobových TV správ. Samozrejme, zopár vecí boli pre film trochu pozmenených (vygradovaných), ale to jadro emočnej vypätosti dvoch "svetov" (hore a dole) plných kontrastu si zachovalo svoju realistickú ľudskú tvár. Kvalitná práca!

40 dní v poušti (2015)

Viacmenej filozoficko-poetický film. Námetovo to nebolo zlé, ale dejovo neskutočne strnulé a nevýrazné. V tom mori lyriky bolo tých dialógov naozaj veľmi máličko, a to je obrovská škoda. Najviac zo všetkého ma bavili rozhovory medzi Ježišom a chlapcom, to bola radosť počúvať. Kiežby sa to nieslo skôr v nejakej epickejšej rovine a s viac dialógmi. Ale asi bol režisérsky zámer to ponechať v takomto lyrickom tempe (bohužiaľ).