• Romantický

Ittefaq (2017)

Waw, presne takéto filmy plné pochybností, manipulácie a zvratov mám rád. Začiatok bol síce taký vlažný, ale potom sa dej roztočil na plné obrátky. Neustála hra na mačku a myš, plná tajomstiev, podozrení a predvídavosti - Keď už si človek myslí, že celú situáciu prekukol, tak napokon je o 10 minút zas všetko inak. Celý čas som síce tak trochu tušil, kto za tým všetkým vlastne stojí, akurát som nedokázal pochopiť, že ako. Sledovanie postupného skladania celej mozaiky ma naozaj bavilo, dokonca aj logika zafungovala (to občas vo filmoch takéhoto typu pokrivkáva). Z mojej strany spokojnosť, hoci k 5* predsa len čosi chýbalo.

Má volba (2017)

Téma šikany a pomsty so sebou prináša obrovskú variabilitu a priestor na realizáciu kvalitného filmu. Pri tom obrovskom spektre všetkých rôznych filmov o školskej šikane by človek predsa len čakal niečo progresívnejšieho a originálnejšieho. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale takáto prvoplánová šablóna s absolútne očakávaným vývojom by mala možno úspech tak pred 13 rokmi (takže v čase uvedenia knihy Project X). Pomalé tempo, slabučké dialógy, minimálny psychologický vývoj postáv, a napokon je z toho obyčajný podpriemerný film.

Pátrání (2018)

Vynikajúce! Už samotný prológ snáď každého dostatočne upútal a pohotovo vtiahol do deju. Ja osobne som s napätím sledoval každý jeden moment tejto investigatívnej drámy, ktorej dominantná časť sa odohrávala priamo v originálnej scenérii internetu a moderných aplikácií (aj keď samozrejme, už tu boli aj predtým filmy s podobnou ideou formátu). Po scenáristickej stránke veľmi vydarené, aj keď sa sa tu vyskytlo aj trochu absurdna, ale občas treba napätie trochu natiahnuť. Som rád, že dej mal kopu turbulentných momentov a nebolo všetko až tak priamočiare ako by som spočiatku čakal. Inak, ten vývoj reakcií na internete počas hľadania Margot, to bola naozaj hodnoverná reflexia tejto dobry. Btw. Aj vy ste sa zamysleli nad tým, čo by našli vo vašom počítači, keby ste sa náhodou vytratili a hľadali by nejaké indície?

Sámská krev (2016)

Ďalšia kvalitná severská dráma, tentokrát z prostredia divokého a chladného Laponska. Musím uznať, že príbeh 14-ročnej dievčiny Elle-Marje ma veľmi upútal a jej etnický rozkol bol pútavým základom celého filmu. Neustále ponižovanie a pocit menejcennosti spraví svoje, obzvlášť, keď človek cíti, že by chcel mať vyššie životné méty ako chov sobov. Ale vydať sa na cestu nového života nie je vôbec také jednoduché... Lene Cecilia Sparrok zahrala hlavnú postavu znamenito a celý príbeh pôsobil dosť hodnoverne. Navyše, aj vizuál a výprava pôsobili skutočne kvalitne (tie laponské kroje boli krásne). Akurát mi bolo ľúto, že dialógy trochu pokrivkávali (ale to sa pri severských filmoch stáva dosť často).

PPPíter v Afrike (2018) (seriál)

To vážne? Toto sa ľuďom páči? Mne teda vôbec, a to dokonca patrím ešte medzi tú "mladšiu generáciu". Ale som skôr klasik a mám radšej normálne cestopisné dokumenty s kvalitným vizuálom a štandardným komentárom s objektívnymi informáciami a faktami. Tento Populhárov dynamicko-subjektívny štýl spracovania ma akosi vôbec neupútal. A tie časté infantilno-afektívne výstrelky, to je niečo, čo fakt nemusím. Jediné, čo oceňujem je citeľná autenticita spoznávania, ale to je akurát tak všetko. Hmm, asi som už starý...

Kuchh Bheege Alfaaz (2018)

Dosť netypické na indickú produkciu. V tomto filme bolo cítiť pomerne silný americký feeling, ale v tomto prípade to bolo vcelku príjemné osvieženie. Obe hlavné postavy pôsobili pomerne sympaticky, napriek (alebo skôr vďaka?) svojej melanchólii. Hoci mal film na indické pomery kratšiu minutáž, tak som mal pocit, že tempo filmu bolo až neprimerane slabučké. Proste to nemalo ten požadovaný spád a neustále tajomno medzi Archanou a Alfaazom tomu tiež až tak veľmi nepomohlo. Každopádne, atmosféra filmu sa mi viacmenej pozdávala, len škoda toho tempa a až príliš veľkého tajomna, do ktorého to bolo celé zaobalené.

Vinylová láska (2018)

Hmm, a tak som sa tešil... Podľa popisu to vyzeralo lákavo, ale v skutočnosti to bola dosť bieda. Začiatok bol síce zaujímavý, no ako náhle do deju vstupuje samotný Tucker, tak od tej chvíle sa dej ťahá už len v tej istej rovine. Postupné odkrývanie osobnosti tajomného rockera bolo mdlé a ak by človek čakal, že dej budú lámať nejaké zásadné záležitosti, ktoré zrazu vyplávajú na povrch, tak bude sklamaný - rovnako ako aj ja z celého tohto filmu. Jediné, čo bolo napokon ako tak potešujúce, bola samotná prítomnosť Rose Byrne. Nebyť jej, tak to nie je ani len na tie 2*.

Převýchova Cameron Postové (2018)

Jednoznačne silný námet, ktorý mal vynikajúci základ a potenciál zabojovať o nadpriemerné dojmy. Bohužiaľ, po prvotnom zlome v úplnom úvode, ktorý to všetko naštartoval, prišla akási strnulá fáza tiahnúca sa celým filmom. Dej v špeciálnej "polepšovni" bol na moje prekvapenie dosť nezáživný, očakával som väčšiu rebéliu. Aj keď zopár náznakov na zmenu smerovania príbehu sa tu vyskytlo, ale napokon sa to všetko udržalo na uzde. Takže som čakal nejaké zásadné vyvrcholenie aspoň v závere, a hoci sa udiala jedna závažná udalosť, tak napokon to išlo aj tak celé do stratena. Škoda, veľká škoda. Každopádne, námetovo ma film bavil, akurát som čakal viac.

Cunk on Christmas (2016) (TV film)

Skvelá satira o tom, akým spôsobom sa uctievali / uctievajú Vianoce. Samozrejme to treba brať s veľkou rezervou, keďže to nie je klasický faktografický dokument, ale kopa ironických hlášok stála naozaj za to (aj keď niektoré boli občas zbytočne trápne). Najväčšia škoda, že to bolo také krátke. Na takéto niečo by som sa dokázal pozerať aj dlhšie, aspoň by sa jednotlivé obdobia a špecifiká vianočných tradícií a osláv mohli rozobrať aj viac do hĺbky. Každopádne, tej irónie v rámci súčasného uctievania Vianoc by sa dalo nájsť oveľa viac.

Tiché dítě (2017)

Smutné, keď rodičia silou mocou nedovolia, aby sa ich postihnuté dieťa malo v živote lepšie. Zatvárať oči pred problémom a hodiť dieťa bez pomoci priamo do rozbúrených vôd života, to je absolútna nezodpovednosť. Čo sa týka tohto filmu, tak pointa síce nad všetkým ostatným dominuje, ale inak po dejovej stránke to bolo dosť vlažné. V podstate to nebol ani tak krátky film, ale skôr dlhá reklama propagujúca dôležitosť akceptovania znakovej reči.