• Romantický

Tashan (2008)

Zmiešané pocity. Na jednej strane naozaj silno prekombinovaný scenár s množstvom zvratov (čo ale beriem skôr ako pozitívum), na druhej strane kopa absurdných myšlienkových pochodov a idiotských akčných scén (tie ma vždy strašne "odrovnajú", v negatívnom zmysle slova). Ústredná štvorica dejovú líniu neustále poháňala vpred, a napokon všetko dávalo logiku (odhliadnuc od zopár nelogických zvratov v správaní niektorých postáv). Treba uznať, že scenár bol skutočne nadpriemerný, len škoda, že tvorcovia tak silno tlačili na pílu a nenechali plynúť príbeh viac prirodzene. Každopádne, keď beriem do úvahy čisto scenár, postavy a herecké výkony - tak to predčilo moje očakávania. Akurát tými teatrálnymi akčnými scénami tomu celkovému dojmu dosť ublížili. P.S. Kareena vždy poteší :))

The Gift from Nature (2018)

Pekná reklama s neodolateľnou Kerrenou :) Naturalistický vizuál krásny, Kareena ešte krajšia, a človek aspoň konečne zistí, odkiaľ sa berie Makhana :D (a verte, že táto pestrá metaforická vizualizácia vôbec nemá až tak ďaleko od pravdy).

Hudba mého života (2019)

Pekné, no na môj vkus trochu nevýrazné. Samozrejme, pre fanúšikov Bruca Springsteena to bude mať asi osobité čaro, ale nikdy som k tomuto hudobníkovi neinklinoval, takže to nemalo na mňa ten požadovaný dosah. Každopádne, tá atmosféra 80tych rokov v Anglicku a život pakistanskej rodiny v ústraní, to bolo pre mňa skutočne pozoruhodné. Je mi jasné, že veľa posolstiev prepojených s Brucom ma minuli, ale tá pointa bola jasná a zreteľná. Viveik Kalra zahral charizmatického Javeda výborne. Film ma v globále bavil, najmä vďaka spomínanej malomestskej atmosfére a aj vďaka sociálnemu a umeleckému záberu vtedajšej doby, ale akoby tomu vo finále chýbal ten potrebný "waw efekt".

Jeptišky (2017)

Najlepšie na tom celom je herecké obsadenie, ale inak na moje prekvapenie obrovská bieda. A pritom to malo fakt po všetkých stránkach potenciál na kvalitnú satiru z kláštorného prostredia, aká tu doteraz ešte nebola (resp. o tom nemám žiadnu vedomosť). Mať takýto výborný základ a celé to zahrabať tak trápnym scenárom, toho je podľa mňa poriadna škoda! Miestami sa to pomaly zvrhávalo k nejakému nevkusnému light pornu... Popravde, jediné, na čo sa napokon dobre pozeralo, bola akurát tak Alison Brie a Aubrey Plaza. A to je asi dosť málo na to, aby mohol mať film úspech :( Totálne zahodený potenciál, škoda!

The Breaker Upperers (2018)

Námetovo mi to spočiatku pripomenulo francúzsky film Alibi.com, ale toto bolo predsa len o niečom inom. Dve MILFky sa špecializujú čisto len na rozchody, a svoju prácu robia naozaj ... vtipne :D Samozrejme, je tu aj kopa zbytočnej trápnosti a teatrálnosti, ale v podstate ma tento novozélandský film milo prekvapilo svojou komediálnou esenciou, ktorá bola dlhodobo tak príznačná pre francúzske komédie. Herecko-režisérsko-scenáristické duo Jackie van Beek a Madeleine Sami bolo výborné, a presne mi zapasovali do postáv Jen & Mel. Skutočne kreatívna dvojica, to treba uznať! :) Asi to nie je na čisté 4*, ale po dlhej dobe komédia, ktorá ma aj rozosmiala, takže čert to ber... 4*!

Manželská historie (2019)

Filmom Noaha Baumbacha som akosi nikdy neprišiel na chuť, ale týmto prechváleným kúskom si u mňa poriadne napravil renomé. Musím uznať, že tento krát to Noah námetovo a kompozične zvládol s pompou. Rozhodne zaujímavý film, ktorý si zaslúži pozornosť. U mňa osobne bodoval najmä ten silný kontrast medzi vonkajším (i)racionálnym správaním postáv (často hraničiace s anti-logikou) a ich vnútornými emóciami, ktoré sa len ťažko predierali von cez silné egá oboch manželov. Toto je ten typ filmu, ktorý asi inak budú vnímať muži a inak muži. Mne osobne prišlo správanie a postoje Nicole často úplne za hranicou akejkoľvek racionality, takže skôr by som bol na strane Charlieho (ktorý mal samozrejme tiež svoje chyby). Mimochodom, tá najlepšia časť filmu je na samom začiatku (vizualizácia zoznamov oboch hlavných protagonistov). Každopádne, Noah, dobrá práca! :)

Hala (2019)

Dobrý námet, ale to je tak akurát všetko... Mám pocit, že takýchto filmov bude už len pribúdať, lebo je to v podstate exotická studnica ideí, z ktorej sa dá vyloviť naozaj mnoho pre diváka pestrého (a tiež kontroverzného) obsahu. Hala hneď na začiatku určite vzbudila záujem svojim pozoruhodným základom a dievčinou stojacou na prahu dospelosti a množstva dilem. Ale vo svojej podstate tento príbeh neprináša žiadne výrazné posolstvo - a napokon je to len taká malá sonda do duše dievčaťa, ktoré chce byť samou sebou, ale jej etnické korene ju držia pri zemi. Nič nové, nič prevratné, ale malo to aj niekoľko silných momentov (našťastie, aspoň to!).

Koridor života (2019)

Ďalší hrdinský epos na ruský spôsob. Tento krát aspoň nie priamo z vojnového frontu, ale z atraktívneho prostredia železnice, ktorá vyrástla behom pár dní (kiežby sa tak rýchlo budovali železnice aj dnes). Po obsahovej stránke to bolo zaujímavé, dokonca aj vizuál bol vcelku vydarený, ale mám pocit (a isto nie len ja), že celý film pôsobil až prehnane monotónne. V podstate to bola stále dokola tá istá pesnička, akurát občas nejaký ten remix. Dialógy, ktoré to mohli aspoň trochu zachrániť od monotónnosti, boli bohužiaľ tiež chabé. Osobne som veril vo väčší filmový zážitok, očakávania to nesplnilo, ale aspoň za ten vizuál, námet, postavy a čiastočne obsah = 3*.

Jabariya Jodi (2019)

Poddajný farebný Bihar s vynikajúcim scenárom a príbehom, ktorý stál už od začiatku na kvalitnom základe. Ale určite to poznáte aj vy, keď vám jedna postava dokáže ubrať aspoň polovicu nadšenia z celého filmu? V tomto prípade sa to podarilo "pánovi tvorstva" menom Abhay Singh. Takýchto gerojov ja fakt nemôžem a počas väčšiny filmu mi išiel parádne na nervy. Takže inak skvelý film mi dokázal dosť znechutiť. Niekedy je menej naozaj viac, a to presne platilo pri charaktere tejto postavičky. Každopádne, film ako taký bol nápaditý, scenár nadpriemerný, dialógy vydarené, dokonca v mnohých ohľadoch aj zábavné. No a určite treba pochváliť aj výborný soundtrack, hlavne pesnička Dhoonde Akhiyaan stojí za to :)

Why Cheat India (2019)

Hmmm, taká škoda! Vo svojej podstate to malo nábeh na veľmi zaujímavý film. Lenže v tom bolo toľko omáčky, že sa v tom človek miestami až strácal a napokon sa celý potenciál utopil práve v tej omáčke. Dej zbytočne zbiehal z hlavnej cesty, a namiesto toho, aby sa to koncentrovalo na tú ústrednú tému a pointu, tak sa príbeh ocital v rôznych slepých uličkách. A pritom to malo všetko, čo by pozoruhodný film mal mať - dobrý námet, zaujímavé postavy, potenciálne kvalitná zápletka,... no zároveň neskutočne veľký záber. Niekedy je naozaj menej viac.