• Romantický

Décolonisations (2017) (seriál)

Skvelý námet na dokument, ktorý má rozhodne zmysel. Oceňujem obsahovú stránku dokumentu, a taktiež pôsobivý zhromaždený archívny materiál z týchto čias, ktorý výrazným spôsobom pomáha k lepšej vizualizácií dekolonizačných a revolučných udalostí vo svete kolónií. Avšak za najväčší problém celej 3-dielnej dokumentárnej série považujem kompozíciu, ktorá sa mne osobne vôbec nepáčila. To neustále preskakovanie medzi rôznymi štátmi, či dokonca kontinentami, absolútne narúšalo celkový kontext udalostí v chronologickom geopolitickom slede. Akoby to nemohlo ísť všetko pekne poporiadku. Kľudne mohli byť tie 3 diely Ázia, Afrika, Latinská Amerika - a pekne by sa tam dal vystihnúť kontext, chronológia, osobnosti,... Takto to pôsobilo hrozne nekonzistentne - aj preto len 3*.

Dej mi své jméno (2017)

Luca Guadagnino pokračuje vo svojej línii trilógie "túžba", a ani tento krát ma jeho tvorba nijako extra nechytila. Mám taký blbý pocit, že tých homosexuálnych filmov je už predsa len príliš. Herecké výkony boli fajn, aj natočené to bolo pekne a tie scenérie úchvatnej Lombardie stáli za to, ale dejový rámec príbehu ma žiaľ až tak neočaril. Škoda, že namiesto toho teplošenia sa tam nebolo radšej viac dialógov, ktoré by ten film oveľa viac racionalizovali. Ale o to Lucovi zrejme nešlo...

Die Tomorrow (2017)

Potenciál tohto filmu bol priam 5-hviezdičkový, ale tá forma, prevedenie a celkový efekt boli absolútne slabučké. Mám pocit ako keby to pán režisér Nawapol chcel poňať až príliš artovo alebo poeticky, a napokon bol výsledok taký aký bol. A pritom už len tá samotná myšlienka tohto filmu bola absolútne fascinujúca. O to je mi viac ľúto, že z toho nevyžmýkali nič iné, len artovú mozaiku s náznakmi filozofických dilem. A to je fakt bieda! (Kiežby sa niekto tohto námetu chytil viac epickým spôsobom).

Dívka v mlze (2017)

Pozoruhodné thrillery s mystickým nábojom mám veru veľmi rád. Musím uznať, že atmosféra tohto filmu bola výborná, ale zároveň sa nemôžem zbaviť pocitu, že to bolo napokon predsa len kus prepálené. Toto je presne ten typ filmov, kde o celkovom dojme rozhoduje najmä záver. A tak som úpenlivo čakal na rozuzlenie tejto nesmierne zamotanej zápletky, no ten záver mi prišiel fakt ťažkopádny. Proste tam nebol ten potrebný WAW efekt, aký by bol pre celú túto hru na mačku a myš na konci viac ako žiaduci. Čo však považujem za väčší problém, tak určite postavu a správanie detektíva - to mi prišlo až prehnane pofidérne (navyše, nechápem prečo by mal vôbec vyšetrovať nejaký prípad detektív, kvôli ktorému súdili nevinného???). Dosť nelogika, či?

Divoká dámská jízda (2017)

V tomto prípade je aj tých 47% príliš. Niečo tak hlúpe som už strašne dlho nevidel. Toto bolo proste zlé, ešte ja na pomery amerických party-komédií. Štvorica obmedzených žien sa vyberie pripomenúť si staré časy, no svojou falošnosťou si dokázali uchrániť svoje osobnosti. Jediným úprimným momentom celého filmu bola tá hádka vo vestibule hotela, kedy si dievčence aspoň konečne vykričali čo si aj tak po celý ten čas myslia jedna o druhej. Mimochodom, to bola asi jediná dobrá scéna celého tohto prepadáku. Takže moja 1* ide jedine tak za toto. Inak, naozaj hrôza - od scenáru, cez postavy až po povrchné dialógy.

Djam (2017)

Zaujímavá etno dráma s road movie (alebo skôr walk movie?) atmosférou, a v hlavnej úlohe Rembetiko. Djam bola fakt svojská dievčina, ktorá má skutočne "vyberané" spôsoby :D Jej impulzívnosť ma zopár krát dokonca rozosmiala, no zároveň som nad ňou krútil hlavou. Aj keď film postráda nejaký epickejší rozmer, tá atmosféra s rembetiko hudbou je aspoň čiastočnou náplasťou. No mňa osobne by potešilo, keby bol aj samotný dej o kus výraznejší. Takto je to len na 3*

Doba nevěrná (2017)

Pri sledovaní tohto filmu som si pár krát povedal, že "toľká nevera a náhle zmeny vo vzťahoch sa dejú len vo filmoch", no keď sa nad tým tak zamyslím, tak to nemá zas až tak ďaleko od reality. Aj keď nie všetci sú takíto prelietaví ako takmer všetci v tomto filme. A práve tí verní väčšinou dopadnú najhoršie (vlastná skúsenosť). Čo sa týka filmu, nebolo to nič výnimočné, ani jedinečné. Pozerať sa na to dalo, malo to spád aj kopu zvratov (najmä v závere), ale inak to bola viacmenej bežná promiskuitná vzťahová dráma o sebeckých egách. Hoci, musím uznať, že aspoň ten záver vcelku prekvapil. Kiežby tá dialógová esencia filmu bola lepšia, možno by sa to potom dalo zaokrúhliť aj na 4*. Takto to zostáva na úrovni priemeru.

Dobráci (2017)

Des gens bien mali síce pekné posolstvo a pointu, ale viac by mi to pasovalo na nejaký krátky film. Ako celovečerný film to bolo príliš zdĺhavé a točilo sa to v podstate dokola o tom istom. Áno, bolo to milé a príjemné, aj dialógy a dej boli svižné, ale pointa tu bola zrejmá už od samého začiatku, a tak sa počas filmu takmer nikam neposúvame. Jediná "zápletka" tak bolo len vyšetrovanie kriminálky a vyhodnotenie únosu ako záchrana dievčatka z tyranie. 3*

Dokud nás svatba nerozdělí (2017)

Naškrobená nóbl svadobná seansa bola celkom pozerateľná, hoci podľa tých hodnotení a chvál som očakával určite o niečo viac. Vynikajúci koncept, akurát tej ironizácie a dôvtipu by som v takomto námete uvítal rozhodne viac. Bolo tu viacero zábleskov dobrých scén a sarkastických hlášok, ale na to, aby to bola nadpriemerná komédia to bolo predsa len málo. A to je celkom škoda, lebo tých možností sa tu núkalo v podstate dosť - či už išlo o svojrázne postavy alebo samotná naškrobenosť celej udalosti. P.S. Určite TOP postava celého filmu bol ten fotograf :D

Druhá strana naděje (2017)

Musím uznať, že námet o sýrskom utečencovi hľadajúcom azyl vo Fínsku sa mi celkom pozdával. Akurát to podanie ma akosi neuchvátilo. Na jednu stranu sa mi páčila tá občasná satira a suchý severský humor, no ten chlad, ktorý z toho vyžaroval mi prišiel viac na škodu ako na úžitok. Ja mám radšej temperamentejšie prevedenie deju s vypätejšími emóciami postáv. Teda aspoň pri filmoch s takým sociálne výrazným námetom, aký bol aj v Toivon tuolla puolen. Ale inak to bolo celkom zaujímavé, aj keď niektoré situácie boli prinajmenšom neuveriteľné a nereálne.