• Romantický

Palčivé dny (2022)

Turecká kinematografia často milo prekvapí kvalitou, a rovnako tomu bolo aj v tomto prípade. Drámy im rozhodne idú, hoci občas bývajú na môj vkus trochu málo komunikačné. Kurak Günler mal okrem dramatickosti aj výborný psychologický rozmer, ktorý ešte viac vyzdvihol samotný príbeh z prostredia tureckej dedinky, kde každý každého pozná, a ako sa ukázalo, prokurátora Emreho tam nikto napriek milému privítaniu nikto nechcel. Veľmi dobre natočené, aj zahrané. 4*

Nedokonalosti (2023)

Námetovo to nebolo vôbec márne, dokonca aj postavy to malo zaujímavé. Ale samotné spracovanie ma až tak neoslovilo, a napokon to bolo také ... mdlé, málo dynamické a svojim spôsobom nevýrazné. Žánrovo by som to asi neradil ani do komédie, ale ani do drámy. Aj keď najbližšie to malo asi k rom-com, no celkovo žiadna sláva, až na zopár narážok na ázio-americké kontrasty. 2*

Jeanne du Barry - Králova milenka (2023)

Priznávam, že som sa do tohto filmu akosi nehrnul, lebo podľa traileru sa mi až tak nepozdával (možno to bude aj tým, že nepatrím zrovna medzi fanúšikov Johnnyho Deppa). O žene menom Maïwenn som doteraz nepočul, tak som bol celkom zvedavý, kto je táto záhadná žena, ktorá je režisérkou, scenáristkou, aj hlavnou hrdinkou v jednom :) A napokon musím uznať, že som veľmi milo prekvapený. Film bol výborný, takmer po všetkých stránkach - pôsobivé kulisy, kostýmy, scenérie, vizáž, ale aj vykreslenie vtedajšej atmosféry, etikety, a to všetko v mierne nadnesenom štýle pôsobiacom ironizujúco. Postava kráľa bola síce dosť zakríknutá, ale celé to vynahradila samotná Jeanne du Barry. Silné 4* (takmer 5*, no niečo tomu ešte chýbalo)

Out of the Blue (2022)

Na to aké to má podpriemerné hodnotenia to bolo napokon celkom vydarené. Connor bol taký naivný dobrák, ktorý sa rád nechal zlákať do kadejakých dobrodružstiev. Vyzerá to, že pri staršej a rozvážnej žene Marilyn to bude konečne iné. Ale také jednoduché to asi nebude, keďže neustále prichádzajú nejaké prekážky. To, čo vyzerá ako pasca, možno napokon pasca nie je, ... alebo žeby predsa? V tomto duchu sa prakticky nesie celá druhá polovica filmu. Keby nebolo toho podivného konca, tak by to bolo normálne za 4*. Takto je to len za 3* - ale rozhodne je to lepšie ako to doterajšie nízke hodnotenie.

Rocky Aur Rani Kii Prem Kahaani (2023)

Karan Johar nesklamal a priniesol so sebou ďalší výborný film, ktorý mal síce typické stopy klišé romantickej komédie, ale vďaka tomu dramatickému rozmeru s výrazným posolstvom sa tá schéma celkom rozplynula. Ranveera síce nemusím a jeho postava Rockyho mi spočiatku išla parádne na nervy (ale to asi každému?), no postupom deju si získal moje sympatie, rovnako aj Rani. Zápletka s výmenou rodín bola výborná a ten kontrast medzi konzervatívnou a liberálnou rodinou dokázal priniesť skutočne dobrý dej. Posolstvo tolerancie a vzájomného rešpektu tu bolo krásne citeľné (najmä v druhej polovici filmu). Napriek slabšiemu začiatku to bol napokon jeden z TOP indických filmov tohto roku. 5*

Bristol Fashion (2022)

Relatívne jednoduchý príbeh, ktorý by za normálnych okolností vypálil absolútne do prázdna. Ale celý film výraznou mierou ťahajú vpred svojské postavy - či už stredobod pozornosti Christina, jej "kamoši", alebo svojský Esteban. Po dejovej stránke to bolo síce slabšie, ale tie medziľudské vzťahy, ktoré sa tu rozvíjajú to celé zachránili. Mimochodom, Lea vôbec nevyzerá ako trans, takže to bolo trochu mätúce (nielen pre mňa, ale najmä pre Estebana).

Roboti (2023)

Aj keď som od tohto nemal žiadne extra očakávania, tak ma to napokon veľmi milo prekvapilo. Na začiatku síce človek tápa, že kto je kto, ale postupne je to viacmenej úplne jasné. Hlavné postavy Charlesa a Elaine boli skvelé, a najmä ich parádny zmysel pre humor, ktorý sa pretavil do vydarených rozhovor s milým dôvtipom a predovšetkým sarkastickým podtónom. Zápletka bola fajn, a aj scenár sa vyvíjal zaujímavo. A ten záver, to malo naozaj pekné posolstvo (aj keď to vyznievalo akosi rozprávkovo). 4*

Špióni v ohrožení (2023)

Aj keď nie som nejaký extra fanúšik špionážnych filmov, tak indickej produkcii proste neodolám. Po scenáristickej stránke to bolo celkom vydarené, ale tie postavy mi v tomto prípade akosi nesedeli. Niektoré tie ťahy tajných agentov mi prišli mimoriadne amatérske, zatiaľ čo niektoré veci hnané do absolútne komplikovaných riešení. Pritom vidno, že na samotnej dejovej línii si dali tvorcovia záležať. (pozor spoiler) Najtrápnejšia scénka je to, keď pozvú na večeru Mirzu, ktorého sa chystajú otráviť, a úplne nenápadne sa všetci vyhovoria, prečo to nejdú jesť a potom zízajú na neho, kým si dá prvé sústo - tomu sa povie mega profi prístup tajných agentov :( Keď to tak porovnám, tak z indickej produkcie sa mi oveľa viac páčil špionáčny film Mission Majnu.

Long Live Love! (2023)

Niečo na štýl The Vow krížené s The Butterfly Effect, avšak s dosť nevyužitým potenciálom po všetkých stránkach. Tento film sa zbytočne tlačil žánrovo do komédie, čím sa tomu absolútne ubralo na vážnosti a aj celkovom výsledku. Navyše, po celý čas je citeľné, že niečo v tomto vzťahu nebolo v poriadku, a napokon nás ani neprekvapilo, kam sa celý deň nasmeroval. Nuž, s touto kompozíciou sa dalo určite vyčarovať viac, a toto bolo napokon celé akési plytké. 2*

Jabloňový květ (2023)

Kompozícia dvoch časových rovín s dvomi rôznymi príbehmi, ktoré sú navzájom prepojené, to mám veľmi rád. Aj keď v tomto prípade, tá dejová línia zo súčasnosti bola pomerne slabučká a pripomínala mi skôr romantické filmy á la Inge či Rosamunde. Avšak tá línia zo 70tych rokov bola parádna, len škoda, že taká nedotiahnutá a vlastne o tom, ako to celé skončilo sa dozvedáme len tak z dodatočného vysvetlenia v súčasnosti. Atmosféra 70tych rokov a situácie ohľadom vietnamských študentov, ktorí mali zakázaný kontakt s domácimi, to bolo veľmi dobre vystihnuté, a zároveň dosť smutné. Komunizmus bol hnus, a zničil nespočetné množstvo ľudských osudov - na čo priamo odkazuje aj tento film. 3* (dal by som aj viac, ale tá línia zo súčasnosti bola fakt slabá)