• Romantický

The Queenstown Kings (2023)

Taká športová klasika, akú sme už videli vo viacerých obmenách. Skrachovaný slávny športovec, v tomto prípade futbalista, sa ujme trénerskej pozície a ide pozdvihnúť úroveň dedinského klubu na vyššiu úroveň. Zaujímavé bolo v tomto prípade najmä juhoafrické prostredie a osudy chudobných mladíkov. Ale inak nič prevratné, aj keď ten športový nádych tomu dodal celkom fajn spád. Ale čo sa týka nejakej originality, o tom asi nemôže byť reč. Tá zrada na konci ma zarazila, no ešte viac tá nereálna reakcia bývalých spoluhráčov (tomu snáď nemôže uveriť ani samotný režisér). 2*

Okno do moře (2019)

Spočiatku to pôsobilo dosť rozpačito a na môj vkus trochu lyricky, ale potom sa to postupne aspoň trochu rozbehlo, hoci ten lyrizmus tu zostal prítomný v dosť veľkom podiely. Posledná dovolenka Márie sa zmenila na oázu pokoja a šťastia, a to bolo na tom to pekné. Ale inak film ako celok ma až tak nechytil. Je to skôr také komornejšie a mĺkavejšie, takže mimo môjho obvyklého záberu. V túto chvíľu mi to proste nezapasovalo. 2* za posolstvo a vizuál, tie grécke scenérie boli skutočne krásne!

Peníze těch tupců (2023)

O niečom takom ako GameStop som veru v živote nepočul, no napriek tomu uznávam, že príbeh o vzostupe tejto spoločnosti ma celkom zaujal. Aj keď som nikdy nejako extra nepochopil, ako hedge fondy fungujú (čo ma asi pripravilo o kus lepšieho pochopenia deju), tak bolo zaujímavé sledovať ako sa absolútne nezainteresovaní ľudia dostali vďaka Keithovi Gillovi k obrovskému balíku peniaz (ako slepé kura k zrnu). Napriek tomu som bol prekvapený, že tí ľudia sa vôbec nebáli riskovať, hoci mali sami väčšinou dlhy a nie práve dobré finančné zázemie. Už som len čakal, kedy to celé padne ako domček z karát. Film rozhodne zaujímavý, aj keď z mojej strany nie úplne pochopený. 3*

Kryptotrumf (2023)

Super scenár, ale skôr na drámu a nie takúto prihlúplu komédiu. Podľa mňa dosť zahodený potenciál a pod ťarchou prízemného humoru to ani ako komédia nemalo až taký záber ako by som dúfal. Ústredná dvojica sú fakt zaujímavé zjavy - nielen vizuálne, ale aj charakterovo. No uznávam, že viacero scénok ma úprimne pobavila, ale aj tak som veľkú časť filmu premýšľal nad tým, aká by z toho bola skvelá dráma. Nuž, možno nabudúce. Teraz je to na 2*

Love in Taipei (2023)

Typický milostný trojuholník, ktorému najviac originality dodáva samotné prostredie Taiwanu. Inak to bola bežná romantika o dievčine, ktorá je prvý krát mimo domova a zažíva prvé Lásky, pocity samostatnosti, a možnosti sa prejaviť. Samozrejme, s tým prichádzajú aj prvé dilemy, sklamania a úzkosti z náročných situácií. Nebolo to zlé, ale ani nič prevratné. Slabšie 3* (bolo by to asi na 2*, ale ten Taiwan to aspoň trochu vylepšil).

Sestry v sedle (2022)

Komédia o rádových sestrách, ktorá pôsobí vcelku úsmevne, no zároveň až príliš uletene. Ale inak nápad celkom fajn, len sa mohli v tomto prípade držať Francúzi viac pri zemi, hoci sa im mnohokrát tie uletené komédie aj vyplatili. Postavy míšiek boli fajn a sympatické, aj tá rivalita s druhým kláštorom, viacero dobrých hlášok, ale ako celok to bolo zbytočne dosť prepálené. Ale na tie 3* to určite bolo.

Vzplanutí (2018)

Základ deju celkom fajn a s množstvom potenciálu, ale to pomalé tempo to akosi celé zabilo. Na to, že má film takmer 150 minút, sa tu udialo toho pomerne málo. A aj to čo sa dialo, pôsobilo takým ťažkopádnym dojmom, v štýle "nuž, čo už, stáva sa". Pozerám, že všeobecne sa to divákom pozdávalo nadpriemerne. No bohužiaľ, do tejto masy sa bohužiaľ nepridám. A pritom by bol scenár sám o sebe v skratke fajn, ale skôr na takú hodinku. 2*

Tove (2020)

Životopisný film o Tove Janssen, ktorá vytvorila fantastický svet Muminiek. O živote Tove som doteraz nevedel absolútne nič, takže bolo rozhodne zaujímavé sledovať, s čím všetkým sa táto žena vo svojom živote potýkala a aké to bolo pre ňu náročné vôbec preraziť. Napokon sa jej to podarilo vďaka akejsi nezáväznej záľube skicovať rozprávkové tvory tzv. Muminiek. Priznám sa, že oveľa  viac ma bavila dejová línia ohľadom Tovinej umeleckej práce, a tamtie súkromné záležitosti ma až tak nezaujímali. Ale inak fajn film, 3*

Smůla není hřích (2018)

Poliaci zvyknú točiť vcelku vydarené romantické komédie, ale táto bola rozhodne z tých slabších. Bez originality, bez poriadnej zápletky, proste obyčajná prihlúpla romantická komédia s množstvom nevýrazných dialógov s pomerne trápnym humorom. Tentokrát to žiaľ nevyšlo. 1* za snahu, lebo odpad dávam fakt len totálnemu hnoju. Toto malo sem tam aspoň nejakú svetlú chvíľu, ale fakt len sem tam.

Náhradní klíče (2022)

Začiatok filmu naservíroval nádejnú zápletku, ale na moje prekvapenie sa príbeh takmer vôbec nerozbehol do sfér, ktoré by boli priam očakávané. Vzťah medzi Sophie a Stéphanom sa akosi nikde neposúval, hoci napätie tu bolo dosť citeľné. No napokon to zostalo v nejakom platonickom móde, a.k.a. "kamalásky". Takže z filmu o prvej Láske a objavovaní nových sfér dospievania sa napokon stal nevýrazný film o priateľstve... 2*