• Romantický

Project Lazarus (2016)

Waw, Španieli veru nesklamali a vyprodukovali veru dosť zaujímavé sci-fi na tému oživovania zmrazených ľudí. Námet už sám o sebe pôsobí zaujímavo, no celý príbeh ešte viac zvýraznil filozofický rozmer, ktorý stavia stavia proti sebe dva protipóly - život a smrť. Bojíme sa smrti, ale aj života. Sme posadnutí telom, ale zabúdame na dušu... Takýchto podobných úvah veru preblyslo Marcovou hlavou po "prebudení" viacero - mnoho z nich malo dokonca aj patričnú logiku, hoci s jeho záverečným rozhodnutím som sa akosi nedokázal stotožniť. Aj som si tak v duchu hovoril, že takto to predsa nemôže skončiť - a veruže, nemohlo!

Život (2017)

Co je to tady za hnusnou máničku? ... No úprimne, je mi z toho na grc, že by sa takéto niečo mohlo naozaj stať. Čo sa však filmu týka, tak to bolo vcelku obstojné, miestami nadpriemerné, ale mňa osobne tá hororová atmosféra až tak nevzrušovala. Dejová línia zaujímavá, hoci dosť jednotvárna, teda až na ten záver. Poučenie: dajme mimozemšťanom pokoj, aby oni dali pokoj nám ;)

Proč? 13x proto (2017) (seriál)

Tlieskam! Už dlho som nevidel niečo tak pozoruhodné, pútavé a zároveň zodpovedajúce realite. Tento seriál (a samozrejme tiež knižná predloha) by teoreticky mohla tínedžerom otvoriť oči, lebo myslím že v tomto celom sa snáď nájde takmer každý. Každá z 13 epizód poukazuje na určitú charakteristickú črtu tínedžerských pomerov a k ním viažúce sa sklamanie. Áno, niektoré dôvody boli možno prehnane senzitívne poňaté, ale ako celok je to ako butterfly effect, ktorý napokon vedie až k tragickej udalosti. Navyše, psychologicko-didaktický kontext, kazetový formát a čiastočne mysteriózne spracovanie zaobalené v realistických okolnostiach boli v tomto prípade len ďalšími prednosťami celého konceptu. Musím teda vyjadriť obrovské uznanie a už teraz sa teším na druhú sériu, keďže táto téma nám má rozhodne čo povedať... P.S. Po prečítaní knihy musím uznať, že seriálové spracovanie absolútne jednoznačne zatienilo priemernú knižnú predlohu.

Proč? 13x proto: Nic se neděje jen tak (2017) (pořad)

Neviem ako to relevantne ohodnotiť, tak dávam rovnaké hodnotenie ako aj seriálu samotnému. Tento skromný dokument je viacmenej len taká mini-príručka na ozrejmenie zákulisia seriálu, ale aj toho, čo všetko bolo jeho cieľom. Pre pozorného diváka to má len minimálny prínos, ale tak ako "dodatok" k 1.sérii celkom fajn. P.S. Až teraz si naplno uvedomujem, aký som rád, že Selena Gomez nehrala žiadnu hlavnú rolu (tak ako pôvodne mala), ale namiesto toho bola executive producer. Neviem či by som inak dokázal byť až tak nadšený z toho celého, keďže túto dievčinku fakt že nemusím.

Badrinath Ki Dulhania (2017)

Už filmový predchodca v podobe Humpty Sharma Ki Dulhania ma akosi neoslovilo, no a inak to žiaľ nebolo ani pri Badrinath Ki Dulhania. V prvej polovici som si akosi vytvoril averziu voči všetkým hlavným postavám, ktorých správanie mi išlo dosť na nervy. Po zlomovom okamihu síce išla kvalita o niečo vyššie, ale už to bolo akosi poznačené tou slabšou dejovou líniou zo začiatku. Samotná zápletka a pointa však vôbec neboli na zahodenie, ale tie postavy a ich hlúpe správanie v niektorých momentoch vo mne vyvolávalo miestami až odpor. S touto zápletkou a námetom by sa podľa mňa dalo vytvoriť aj niečo lepšie. Ale aspoň soundtrack to zachránil!

Trapped (2016)

Vcelku vydarená survival dráma z indickej produkcie. Chudák Shaurya - najprv našiel zmysel života, a potom stačil jediný moment, aby sa všetko začalo rúcať. Aj keď Noorie bola pre neho určite po celý čas "uväznenia" tá najvyššia motivácia na vlastnú záchranu. Prvé pokusy o útek boli tak trochu naivné a triviálne, no postupne sa fantázia rozrastala a aj tie nápady už boli premyslenejšie. Malo to teda všetko, čo by správna survival dráma mala mať, akurát že tam bolo viacero nelogických momentov, ktoré trochu podkopávali celkový dojem. Záver bol napokon dosť zaujímavý... Inak, čo by ste na mieste Shaurya robili vy? Stojí to za zamyslenie...

I'm Not Ashamed (2016)

Ak mám pravdu povedať, čakal som, že to bude oveľa oveľa horšie, ale musím uznať, že som v podstate milo prekvapený. Každému je od začiatku jasné ako tento film skončí, ale tomu koncu predchádzalo množstvo životných osudov každej z 13 obetí. A tento film je venovaný jednej z nich - Rachel Scott. Najviac som sa obával toho, že to zas bude nehorázna kresťanská agitácia, ktorá bude dominovať celému deju. Ale našťastie tomu tak nebolo, hoci tá kresťanská stopa tu bola v podstate dosť výrazná, avšak skôr takým nevtieravým a znesiteľným spôsobom. Rachel bola väčšinu príbehu v pokušení a dilematickom rozpoložení, o tom či je lepšie byť samou sebou alebo len lacnou kópiou jej kamošiek. A to bolo na tom celom filme najlepšie. Scéna ako sa prechádza po hrane strechy a pochybuje, to bol rozhodne TOP okamih celého filmu. Čo sa týka pointy na konci, s tým sa až tak nestotožňujem. Hoci sa nám snažili nahovoriť, že Rachelina smrť bola v konečnom dôsledku prínosnejšia ako jej život... ja sa otvorene pýtam "Kde je Boh, aby zastavil takéto zverstvá páchané na nevinných ľuďoch?".

Ženy 20. století (2016)

Zdanlivo všedný film, ktorý by za normálnych okolností pôsobil zrejme obyčajne či priemerne. Ale Mike Mills podobne ako pri Beginners dokázal opäť zo všednosti vďaka kvalitnému formátu a prevedeniu vytvoriť atraktívny a zaujímavý film, dokonca aj s neklišovitou zápletkou. Mali sme tu celú škálu medziľudských vzťahov a prevedení Lásky - od rodičovskej, cez priateľskú, až po platonickú. Mňa osobne najviac fascinovala tzv. friendzone medzi Jamiem a Julie, čo bol podľa mňa bezchybne realistické stvárnenie princípu platonickej Lásky medzi chlapcom a dievčaťom. Trochu ma zamrzel ten ťažkopádny koniec, ale vždy lepšie ako hlúpe klišé.

Zlato (2016)

Príbeh a zápletka založená na skutočných udalostiach boli rozhodne zaujímavé, avšak to prevedenie a prenesenie na filmové plátno mi prišlo dosť nevýrazné. Matthew McConaughey ťahal tento film výrazne hore, a nebyť jeho, neviem či by tento počin vôbec dokázal atakovať priemernosť. Aj keď si stále myslím, že tento škandál, ktorý svojho času šokoval celú Kanadu, mal určite vyšší potenciál na vytvorenie pôsobivejšej a napínavejšej drámy...

Velký dar (2017)

Marc Webb po tých dvoch spidermanoch konečne režíroval niečo realistickejšie - a hneď to bolo razom pútavejšie a zaujímavejšie (hoci nie až tak ako moja srdcovka 500 Days of Summmer, ktorú Marc režíroval už pred neuveriteľnými 8 rokmi). Príbeh to bol rozhodne zaujímavý, k tomu slušná zápletka, hoci som očakával že bude ešte o niečo viac vyhrotená. Ale vďaka charizmatickému Frankovi, svojskej Mary a panovačnej Evelyn to bola psychologická hra ako sa patrí. Ústredná dilema medzi dvomi protipólmi predstavy o Marynom detstve bola sama o sebe predpokladom pre dobrú drámu. Ja osobne som spokojný, hoci mi trochu prekážalo, že druhá polka filmu sa už dosť silno koncentrovala na ten súd a nie na Mary a jej vysporiadanie sa s vlastným nadaním.