• Romantický

Transdarinka (2015)

To už sa teraz začnú točiť filmy iPhonom? No snáď bol toto len taký výstrel do tmy. Mimochodom, dosť bezpredmetný. Filmy ladené v štýle one-day / one-night mi vôbec neprekážajú, obzvlášť ak majú čo povedať. Ale toto nepovedalo vôbec nič - len pochybná "smotánka" transiek, štetiek a taxikára. A toto sú "hrdinovia" tohto príbehu, ktorý má síce určitú zápleku, ale inak dosť plytkú. Celé mi to pripadalo ako úryvok z nejakej paródie na telenovelu.

Trumbo (2015)

Ani som netušil, že v krajine neobmedzenej slobody sa uskutočnil po svetovej vojne č. 2 takýto "hon na čarodejnice" - a dokonca, že si to odniesli aj takéto hollywoodské esá akým bol medzi inými aj Dalton Trumbo. Smutné, že taký schopný a šikovný človek sa musel kvôli názoru takmer "skrývať po kanáloch", len aby jeho filmy mohli ísť medzi ľudí a tam žať obrovské ovácie a úspechy. Po námetovej stránke teda skvelé, len miestami tomu trochu chýbal spád a pôsobilo to občas naozaj nudne. Niekde na hranici 3 a 4 hviezd, ale tak príbehy ktoré napísal sám život - to je vždy veľké plus, takže zaokrúhľujem na 4*. Aspoň vidno, že tá bájna sloboda nebola pravidlom ani v krajine neobmedzených možností.

Truth (2015)

Smutné, ale v politike je pravda proste neprípustná! Tím investigatívnych žurnalistov sa pustili proti pánovi prezidentovi, a to bola chyba. Who cares about truth? Taká opovážlivosť ako pochybnosť o politikovi vo vysokej politickej funkcií, to sa veru neodpúšťa. Názor nech si spraví každý sám, ale 60 Minutes na CBS nemalo dôvod šíriť demagógiu. Mám pocit, že u nás by to dopadlo obdobne (viď Gorila, a všetky ostatné kauzy). Čo sa týka filmu, tak bodoval najmä skvelý námet, ktorý bol viacmenej zvládnutý veľmi dobre - dokonca mám taký pocit, že to bolo napokon lepšie ako oscarový film Spotlight, ktorý bol taktiež orientovaný na prostredie investigatívnej žurnalistiky (hoci s oveľa závežnejšou tematikou).

Tumbledown (2015)

Konverzačka, ale musím uznať, že strašne zdĺhavá a väčšinou aj nudná. Zopár svetlých momentov, ale inak nič moc. Azda jediné čo mi na tomto filme imponovalo bol Andrewov dôvtip a zopár dobrých dialógov. Ale dokopy nič extra, keďže celý čas sa dokola točilo všetko okolo toho istého, no a ten záver radšej ani nekomentujem...

Unexpected (2015)

Prvé dve tretiny mi pripadali dosť vlažné - taký neuveriteľne zdĺhavý úvod a uvedenie do deju. V poslednej tretine sa to už konečne poriadne rozbehlo, a chytilo to poriadny spád (najmä počas návštevy tej Illionois University). Len škoda že ten film začal naberať na kvalite až pomerne neskoro. Inak tématicky celkom obstojné - ako tehotenstvo dokáže narušiť vcelku perspektívne plány + milé priateľstvo medzi učiteľkou a študentkou. No škoda, že prvá hodinka bola taká v podstate monotónna.

Un moment d'égarement (2015)

Sympatické postavy (najmä tie dve dievčence), aj tá ústredná zápletka, na ktorú sa prakticky nabalil celý ďalší vývoj filmu, bola celkom obstojná. No čakal som v záverečných fázach, že to bude trochu viac zamotané a pravda sa napokon dostane na povrch nejakým dramatickejším spôsobom. Z tohto pohľadu teda trochu sklamanie. Ale inak fajn, taká malá naháňačka na mačku a myš - teda aspoň z pohľadu oboch otcov.

Un plus une (2015)

Pri čítaní popisu ma ihneď zaujala lokácia filmu, keďže India je moja srdcovka. Zápletka je vcelku zaujímavá a v kombinácii s tým prostredím je o to lepšia. Napriek tomu si myslím, že tá indická scenéria mala väčší potenciál na využitie. Mohlo tu byť z tej indickej kultúry o niečo viac. Formát čoraz populárnejšej konverzačky ma bavil, hoci mi celé to "puto" medzi Antoinom a Annou dosť pripomínalo vo svojej podstate slávny film Before Sunrise (natočené 20 rokov pred 1+1). Ten záver bol taký divný, a trochu mi to pokazilo celkový dojem z celého filmu. Tak napokon len 3*

Už je tady zas (2015)

Spočiatku mi to prišlo ako prehnaná snaha ísť v línií filmov Sacha Baron Cohen (Borat, Bruno, Diktátor, etc.), a akosi som mal z toho viacmenej priemerné pocity (na Cohenové role to zďaleka nemalo). Avšak akonáhle sa to postupne menilo na politickú satiru súčasnej doby, tak ma to čím viac dostalo. Skvelé prepojenie medzi dobou nacistického Nemecka a pohľadom na súčasné dianie v Nemecku, resp. v Európe. K tomu sa pridružili skvelé dvojzmysly a sarkazmus "medzi riadkami" - no a napokon veľká spokojnosť. Nebyť slabšej prvej tretiny, mohlo to byť až na 5*. Ale aj tak, výborné, a najmä aj na zamyslenie (hlavne to poukazovanie na absurditu dnešnej spoločnosti).

Už jsi byla na měsíci? (2015)

Taká klasika. Bohatá panička z mesta zdedí statok kdesi na vidieku, prichádza na miesto, a tam nastáva jej postupná premena z rozmaznanej dámičky na praktickú ženu, ktorej nie je jej "nový domov" ľahostajný. Do toho neustále kontrasty mesto vs. vidiek, romantické precitnutie, dilema, nedorozumenia, ... a je z toho schéma ako vyšitá. Toho klišé tu bolo na môj vkus príliš, ale na druhú stranu, tie apúlske scenérie a dialógy s dôvtipom to výrazne ťahali smerom hore. Každopádne, nič extra, no zároveň ani žiadny prepadák. Inými slovami, čistý priemer.

Už teď mi chybíš (2015)

Na tento film som sa dosť tešil, a zároveň sa obával, aby to nebol jeden z tých mega-sentimentálnych filmov o žití a umieraní. Bohužiaľ, bol! Mnohí prirovnávajú Miss You Already k famóznemu filmu The Fault in Our Stars, ale toto na Hviezdy rozhodne nemalo - ani náhodou! Ešte viac ako ten sentiment, ktorý sa silou mocou snažil tváriť ako prirodzené anti-klišé, ma ubíjala postava Milly - nechápem ako sa niekto tak milý ako Jess mohol priateliť s takou egocentrickou kravou, ktorá za všetkým videla len a len seba. No a herečka Toni Colette mi je fakt že nesympatická, určite by som sem obsadil niekoho sympatickejšieho (možno by mi potom celá Milly neprišla taká neznesiteľná). Pre mňa sklamanie, ešteže som na to nešiel do kina.