• Romantický

V hodině rysa (2013)

Zaujímavý film, o ktorom som bol presvedčený, že jeho potenciál nám napokon odkryje nejaký nečakaný príbeh z chlapcovho podvedomia. No napokon som nemilo sklamaný úplne absurdnou pointou celého tohto filmu. Naozaj neviem čo mala mať tá "trauma" z detstva spoločné s chlapcovou vypatlanosťou a konaním. Námetovo to bolo naozaj dobré, ale po dejovej a vývojovej stránke dosť slabota.

Vijay and I (2013)

Podľa mňa dosť vydarená komédia, ktorá sa skutočne aj ako komédia tvári. Vôbec nevyznieva trápne ako väčšina novodobých amerických schematických gýčov, ktoré majú síce skvelý námet, ale s veľmi nevydareným humorom. Zase sa raz ukázalo, že európske komédie sú proste svojské a v mnohých prípadoch aj dosť úsmevné. Táto ma dokonca aj viacej krát rozosmiala, no najmä treba uznať, že námet o zmene identity po vlastnej nečakanej "smrti" bol fakt podarený. Moritz Bleibtreu bol naozaj skvelý a jeho indická vizáž mu pristala aj vzhľadovo oveľa viac ako jeho predchádzajúci nevýrazný look "zajačika smoliarika". No a niektoré hlášky stál naozaj za to, vlastne aj tie scénky a dokonalé improvizačné Vijayove vsuvky. Škoda, že v niektorých momentoch si to neudržalo svoj vysoký štandard, ale aj tak veľmi dobré.

Violette (2013)

Priznám sa, že o spisovateľke menom Violette Leduc som počul snáď po prvý raz až teraz. O to väčšie prekvapenie ma v tomto životopisnom filme čakalo, a ja premýšľam, že prečo o nej vo všeobecnosti tak málo hovorí, keď v skutočnosti spoločne so Simone de Beauvoir zaznamenali taký obrovský úspech vo svete literatúry po tom, keď prelomili ľady ženskej intimity a hlbokej emocionality. Po tomto filme by som si od Violette naozaj rád niečo prečítal, vyzerá to byť presne typ literatúry, ktorý by ma dokázal upútať. Čo sa filmu týka, podľa mňa naozaj príliš zdĺhavé vzhľadom na dejový vývoj a samotný obsah. Určite by na to oveľa lepšie poslúžil aj menší rozsah, v ktorom by bola oveľa lepšie vystihnutá podstata Violettinho samotárskeho a depresívnho života, ktorý preniesla na svoje knižné stránky. Emmanuelle Devos bola opäť úchvatná a jej herecký výkon opäť držal film ako tak nad hladinou, hoci ako celok mi to prišlo často až príliš monotónne, trochu viac drámy by iste nezaškodilo.

Vlhká místa (2013)

Fanúšikovia nechutných, úchylných a zvrátených filmov si možno prídu na svoje... Ale žiaľ (alebo našťastie?), medzi takých ja nepatrím. Aj keď treba uznať, že to bol naozaj odvážny film o rôznych úchylkách ľudskej (resp. konkrétne ženskej) intimity. Hlavná "hrdinka" mi prišla nehorázne nesympatická, či už svojim vzhľadom, no predovšetkým správaním. Najviac zo všetkého sa mi páčili tie zábery z Heleninho detstva, ktoré čiastočne vysvetľujú jej nevšedné správanie. Z mnohých scén mi zostalo mdlo, ale to bol asi aj cieľ tohto podivného nemeckého snímku. Dávam 1* za odvahu, vydarenú vizuálnu stránku filmu a zopár emočne silných dialógov, ktoré stoja za úvahu. Taký srbský film Klip, ktorý bol tématicko aj štýlovo podobný tomuto, sa mi pozdával oveľa oveľa viac.

Vlk z Wall Street (2013)

Určite to je mimoriadny film, avšak označenie "film roku 2013" by bolo naozaj predsa len prehnané (u mňa osobne to je až mimo TOP10 tohto roku). Očakávania samozrejme vysoké, no napokon musím povedať, že som celkom spokojný. Leonardovi táto rola fakt sadla akoby na mieru a osobne si v tejto úlohe neviem predstaviť asi nikoho iného, komu by to sadlo lepšie. Príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami bol skvelý, a tie dialógy plné irónie a sarkazmu ma nesmierne bavili. Čo mi však dosť prekážalo bola tá nadmerná vulgárnosť a občas až príliš perverzné správanie, teda najmä tie rôzne scénky so štetkami. Ale inak skvelo podané, aj keď sa to možno dalo spraviť aj kratšie - niektoré fázy boli až príliš zdĺhavé. Ale našťastie to nemalo žiadne hluché miesta, kedy by sa človek nudil. Takže celkový dojem iste nadpriemerný (aj keď niektoré tie scénky boli fakt prehnané a teda aj zbytočné). Avšak potenciál bol využitý fakt naplno - navyše takéto drámy krížené s komédiou a krimi mám naozaj v obľube.

V nitru Llewyna Davise (2013)

Dosť melancholické, ale zároveň to malo taký svojský dôvtip a príjemnú folkovú atmosféru. Takže napokon to bola taká pôsobivá mozaika folku, putovania po kluboch (a gaučoch) a príznačnej melanchólie, ktorá sprevádzala Llewynove kroky. Inak, vynikajúci výber postáv (najmä depresívna Jean v podaní Carey Mulligan) a taktiež dialógy plné ironických poznámok. Najväčšou slabinou celého filmu je však nevýrazný dej, ktorý ešte viac završuje celkovú melanchóliu filmu - ale práve niečo výraznejšie alebo obsiahlejšie mi tam chýbalo. Celkovo tak niekde na rozhraní 3 a 4 * (ale bližšie k trom).

Voormanův problém (2013)

Celkom vydarené, len také niečo by bolo oveľa viac vhodnejšie ako celovečerný film, pretože do takého krátkeho časového úseku sa toho žiaľ príliš nezmestí. Aj keď podstata bola vystihnutá viacmenej úplne. No celé by sa to ešte dalo obaliť do dobrej tragikomédie, ktorá by mohla na tejto zápletke veľmi dobre stavať. Možno by sme sa dočkali aj niečoho dramatickejšieho ako bol Bruce Almighty...

Všechny roztleskávačky zemřou (2013) odpad!

Panebože, to čo bolo za blbosť? Zase som sa raz nechal zlákať na nejaký idiotský horor. Povedal som si, že veď film s roztlieskavačkami predsa nebude až tak úplne na zahodenie. Ale bol! Pretože odpad patrí do koša. Prvá polka síce nebola až tak úplne zlá, no po tom "kamennom zázraku" som už celý zvyšok filmu premýšľal nad tým, či toto môže niekoho seriózne baviť - aj keď nad tým rozmýšľam pri 99% hororoch, na ktoré sa z nejakých nezistených príčin pozriem. Aspoň, že na tie roztlieskavačky sa dobre pozeralo, teda až kým nezačali žrať všetkých naokolo...

Vše je ztraceno (2013)

Starý morský vlk plný rozvahy a odhodlania bojuje sám proti neľútostnému oceánu. Za 100 minút padne dokopy len zopár slov, alebo skôr výkrikov do ticha - no mňa osobne prekvapilo, že prvá nadávka prišla až po vyše hodine filmu. No ale ako celok ma to až tak nepresvedčilo, aj keď to napätie sa dalo krájať takmer počas celého príbehu. Už som len čakal, čo dokáže vymyslieť a ako sa zachrániť pred tou beznádejnou situáciou, v ktorej sa ocitol. Príbeh ako taký bol super, len som čakal niečo oveľa viac dramatického. Tá jeho neustála rozvaha ma normálne až vytáčala, aj keď na druhú stranu vyvolávala obdiv, že niekto aj v situácii na pokraji smrti dokáže zachovať pokoj a logický úsudok. Záverečná scéna bola parádna - už to bolo buď všetko alebo nič. No napriek všetkým tým pozitívam dávam len 3*, proste som čakal niečo viac.

V tajnosti (2013)

Waw! Prvá polovica síce nič moc, dokonca by som povedal že pod hranicou priemeru. Ale po tej osudovej plavbe na člne nabral film úplne iný rozmer, a veruže vynikajúci! A to už som sa začínal báť, že ten príbeh bude plný fádnosti a klišé. Napokon veľmi milé prekvapenie s dokonalou atmosférou opradenej pocitom viny a ľútosti. Aj keď v niektorých momentoch by nezaškodila trochu lepšia dramatizácia, no záverečný "piknik" to dokonalo vynahradil. Vďaka poslednej scéne pred titulkami môj celkový dojem razom vzrástol na finálne 4*. Kiežby nebola prvá polovica filmu taká nevýrazná, mohlo to byť ešte lepšie. Ale aj tak treba uznať, že vynikajúca gradácia až do poslednej minúty! Tak to má byť.