• Romantický

Rozmarný duch (2020)

Nebolo to zlé, ale skutočne si to viem predstaviť skôr ako divadelnú hru. Presun z divadla na plátno bol však obstojný, a to najmä vďaka výbornému hereckému obsadeniu (najmä skvelá Isla Fisher). Najväčšou prednosťou celého filmu sú však rozhodne dialógy s množstvom dôvtipu, hry so slovíčkami a ďalšími dramatickými vsuvkami. Avšak čo sa týka epickosti deja, ten pôsobilo trochu kostrbato a v mnohých fázach strnulo. Naozaj veľká časť deju sa točí v tom istom kruhu, takže sa to nikam nepohlo. Avšak rozuzlenie bolo super, dokonca aj prekvapivé, takže za to pochvala. Celkovo však max. 3*

Youtopia (2018)

Toľká škoda premárneného potenciálu! Skvelý námet, ktorý mal na to, aby bol z toho zaujímavý a originálny film. Ale tie kadejaké "odbočky" do virtuálnej reality, tie tomu nijako nepomohli, skôr by som povedal, že ešte aj uškodilo. Navyše, celé to malo na môj vkus až príliš komorný charakter, a tak to pôsobilo dosť ťažkopádne. No nič, snáď sa tohto námetu ešte chytí niekto iný a nebude šetriť potenciálom tak ako Bernardo Carboni. 2*

Dohoda (2021)

Film o autorke Spomienok na Afriku, teda skôr o jej sklonku života, ktorý prežívala vo svojej vilke v Rungstede. Osobne by ma skôr bavil film o jej pôsobení v Keni, tam by bol určite aj dej pestrejší a zaujímavejší. Dejový rámec filmu Pagten bol v podstate jednoduchý, a miestami bohužiaľ na môj vkus až príliš lyrický. Jej samoľúbosť a sebectvo mi išlo značnú časť na nervy. Až mi bolo toho Thorkilda ľúto, ale sám si vybral svoj "osud". Každopádne, film zrejme ocenia najmä fanúšikovia Karen Blixen, alebo dánskej literatúry. Čo ja rozhodne nie som...

Bambilionářka (2020)

Toto je typ filmov, ktoré spočiatku pôsobia dosť nevyvážene a nezaujímavo, ale postupne sa rozbalia a hoci po epickej stránke to nie je žiadne terno, ale celé to pozadie zúboženej hlavnej postavy "Old Dolio" tomu dodalo taký zaujímavý feeling. V takejto postave bola Evan Rachel Wood k nepoznaniu, ale zahrala to fakt dobre. Film mal určite super potenciál, ale trochu to stroskotalo na tej nedostatočnej epickosti, a ani dialógy neboli zrovna svetoborné. Ale ja tak fajn, najmä tá pointa.

Humko Deewana Kar Gaye (2006)

Humko Deewana Kar Gaye nebolo síce zlé, ale vo svojej podstate ani nijako nevyčnievalo z palety vtedajších bollywoodskych filmov. Akshayovi akosi stále nedokážem prísť na chuť, a ani tento krát si moju priazeň nezískal, hoci jeho postava bol typický "hrdina" s kopou ľúbivých rečí a obetavých činov - ale zároveň to bol obyčajný neverník a zvodca, čo mi až tak nepasovalo. Zato postava Jie v podaní Katriny Kaif bola pre mňa oveľa príjemnejšia. Zápletka bola typická romanca, ale rozhodne som sa nenudil a dej mal skutočne fajn tempo aj spád. Koniec bol prvoplánový, ale čo už... tak to chodí.

Léto (2017)

Najväčšou prednosťou celého filmu sú rozhodne zaujímavé postavy (najmä ústredné duo Iris a Catherine), a taktiež nádejný začiatok, od ktorého sa mal odvíjať dej (myslím tým samozrejme tú autonehodu, ku ktorej sme sa dostali až retrospektívne). Ale bohužiaľ, scenár a dej nebol pre mňa nijako extra pozoruhodný - a v podstate sa to celé točilo o tom ako sa dvojica dievčat vyrovnávalo s traumou prostredníctvom sexu... A o tom bol prakticky celý film, takže trochu škoda, že ten nádejný základ deju zostal tak v úzadí. Na viac ako 2* to určite nie je.

Ulička přízraků (2021)

Filmy z dielne Guillerma del Tora ma nikdy akosi neohúrili a skôr som ho považoval za preceňovaného, ale tento krát u mňa s Nightmare Alley zabodoval! Aj keď začiatok ma až tak nezaujal a pomerne dosť dlho trvalo, kým sa to rozbehlo, no po tom ako sa Stanton začal prejavovať ako totálny manipulátor a chamtivec, tak ma to poriadne chytilo. Bradleymu táto postava vcelku sadla, a aj ostatné herecké obsadenie bolo na úrovni. Akurát niektoré scény už pôsobili trochu nadrealisticky, ale našťastie to neboli žiadne veľké extrémy. Ten záver, keď sa celý kruh uzavrel a Stanton dostal "prácu snov", to bolo skutočne famózne! Jeden z tých lepších filmov nominovaných na Oscara. 4*

Maturitní ročník (2022)

Áno, uznávam, že dejový rámec tohto filmu pôsobí dosť šialene a pritiahnuto za vlasy, ale keď si to odmyslím, tak komédia to bola vcelku vydarená a Rebel Wilson ma skutočne bavila. Ten kontrast medzi 20 rokmi, ktoré Stephanie "prespala" bol fakt trefný a s bolo to podané so značne vydarenou iróniou. Len škoda, že sa to opäť neobišlo bez občasných zbytočných trápností, ktoré boli za hranou akéhokoľvek dôvtipu. Ale z celkového pohľadu to bolo veľmi dobré, a aj pointa dobrá, takže hoci to je kdesi na hranici 3/4 hviezd, tak to zaokrúhľujem k 4*.

Nestřílejte! (2018)

Hrozná bezmocnosť :( Popravde, doteraz som ani netušil, že v Belgicku mali v 80tych rokoch takúto skupinku Brabantských zabijákov, ktorí terorizovali civilistov kade tade vo verejných priestoroch. Tento film pojednáva o poslednom vyčíňaní tejto skupinky, ktorá sa vybúrila v Aalste. Ani si len neviem predstaviť, čo museli prežívať pozostalí, po takomto masakri. A čo je horšie, vidieť, že vyšetrovanie opakovane prichádza do slepej uličke a páchatelia sú neustále na slobode, to musí byť mega deprimujúce. Film mal výborný spád, vyváženú kompozíciu, ktorá pôsobila vcelku realisticky - a prostredníctvom dedka Alberta a vnuka Davida sledujeme neutíchajúci boj za spravodlivosť. 5 hviezd!

RRR (2022)

Ako ja strašne nemám rád prehnané, predimenzované a extrémne vizuálne akčné efekty, ktorými bol tento film priam presýtený! Scenár tohto filmu je skvelý - celkovo príbeh má veľmi dobrý koncept, aj kompozíciu, a epická línia aj so všetkými tými odbočkami a retrospektívami má 5-hviezdičkový potenciál. ALE to prehnané tlačenie na pílu s mnohými extrémami (či už vo vizuálnej alebo dramatickej rovine), to mi naozaj pomerne výrazne pokazilo celkový dojem z filmu. Sem tam dokonca kus nelogiky (spoločná návšteva Bhima a Rama na britskom dvore), sem tam vytesnenie niektorých postáv z príbehu (napr. Jenny), a pod. - to tiež pôsobilo trochu dosť rušivo. Veľká škoda, lebo epicky to malo obrovský potenciál. Mimochodom, vždy žasnem, ako zvyknú Indovia zobrazovať Britských kolonizátorov - ako totálnych hlupákov :( 3*