• Romantický

Vox Lux (2018)

Poriadne dynamický scenár plný kontrastov vyplývajúcich z vývoja osobnosti hlavnej postavy Celeste. Od šedej vystrašenej myšky až k žiadostivej a povýšeneckej superhviezde, ktorá sa absolútne utrhla z reťaze - či už charakterovo alebo vizuálne. Po dejovej stránke to bolo zaujímavé, hoci tá začiatočná fáza filmu ma bavila oveľa viac ako Celestina dospelosť a jej problematický vzťah s dcérou. Pesničky od Sie ma nijako nezaujali, a nepomohla tomu ani skvelá Natalie Portman. Celkovo je to tak na 3*

Zjizvená srdce (2016)

Vzhľadom na tému som vôbec nečakal, že to bude mať taký nádych satiry a bude to celé pôsobiť doslova tragikomicky (hoci v reálnej podstate je to celé tragické). Nie som sám, komu tento štýl pripomenul tvorbu Wesa Andersona, ktorého ja až tak nežeriem, takže ani toto nebol až tak môj šálok kávy. Každopádne, príbeh mal napriek svojmu statickému "čaru" čo povedať a mnohé scénky a dialógy boli absolútne trefné. A samozrejme, nedá mi nespomenúť dobové medailóny o vtedajšej kultúrno-spoločenskej situácií - tie boli miestami lepšie ako film samotný. 3*

Křehké jako křišťál (2022)

Filmy s témou baletu mám veľmi rád, predsa len je to obdivuhodné umenie, takže každému filmu o balete sa poteším. Čo sa týka Las niñas de cristal, vo svojej podstate to nebolo zlé, ale tempo celého filmu bolo strašne pomalé, až som sa miestami začal nudiť. Popravde, dosť za to asi mohli aj nie práve sympatické hlavné postavy. Po tej osudovej nehode sa to síce trochu rozbehlo, ale aj tak to bolo po scenáristickej stránke slabšie. Aspoň, že to nebolo ďalšie Labutie jazero, ale pre zmenu Giselle...

Nikdy nezestárnou (2018)

Waw! Petra Jacksona moc nemusím (nepatrím medzi fanúšikov LOTR ani Hobitov), ale tento projekt bol skutočne vydarený! Kolorizované autentické zábery z archívov prvej svetovej vojny boli fascinujúce. A nielen to, ale aj tie monológy vojnových veteránov, ktorým sa podarilo vojnu prežiť a podať svoje svedectvo a pohľad na túto svetovú tragédiu č.1 (bohužiaľ, vtedy sa ani náhodou netušilo, že nás čaká ešte aj svetová vojna s poradovým číslom 2). Niektoré monológy boli úsmevné, iné zas vyvolávali zimomriavky a vháňali do očí slzy. Počas sledovania tohto dokumentu som sa dozvedel aj viacero nových a zaujímavých poznatkov, o ktorých som doteraz ani len netušil, a niektoré ma aj dosť prekvapili. Takže to malo určite aj edukačný rozmer. 4*

Přátelé z dovolené (2021)

Na môj vkus až príliš bláznivá komédia s extrémnymi scénkami a zlomami v deji. Ale na druhú stranu, vcelku som sa na tom pobavil, takže svoju žánrovú úlohu to splnilo do bodky. Ron a Kyla boli totálni blázni už od samého začiatku, no Marcus s Emily sa tiež poriadne utrhli z reťaze. Najväčšou prednosťou celého filmu boli predovšetkým silné dialógy, ktoré boli síce občas prepálené, ale na mnohých sa dalo parádne zasmiať. No a herecký výkon Johna Cenu v úlohe Rona, to bolo fakt skvelé! Dávam 3*, viac nie najmä za tie zbytočné extrémy.

Čas (2021)

Koncept mysterióznej "Old Beach" bol perfektný! Ale v tom spracovaní bolo toľko anti-logických dier, až to filmu poriadne poškodilo. Je pochopiteľné, že sa nedalo myslieť na všetko, a keby tam rastú nechty, vlasy, ochlpenie,,... v takomto tempe, tak by to bolo pre vizualizáciu neúnosné. No aj tak mi tam mnohé veci prišli neúmerné a popierali biologické princípy (napr. aj menštruácia, kazivosť zubov, a pod.). Tak či tak si však neviem predstaviť, ako by takéto veci vo filme poriešili. Odhliadnuc od tohto, film bol zaujímavý, originálny a pútavý. Rovnako aj záverečná pointa! Takže určite si to aspoň tie 3 hviezdičky zaslúži. Btw. Niektoré scény boli fakt nechutné :(

Příběh Popelky (2021)

Ďalšia variácia populárnej Popolušky (a veruže je ich už až príliš!). Scenár bol o čosi liberálnejší ako v tradičnej verzii (aspoň nejaká zmena), a prekvapivo napokon aj záver sa odlišoval. Ale inak, nič extra, asi mám predsa len radšej klasiku. Camila bola síce šarmantná, ale postava Popelky v tejto verzii bola na môj vkus až príliš neskromná a preafektovaná. Ohľadom gay "kmotričky" sa radšej ani nevyjadrujem. Jediné, čo sa mi fakt páčilo, boli kostýmy, a predovšetkým očarujúce kulisy zámočku Waddesdon Manor!

Miluj svého robota (2021)

Po prečítaní popisu som si povzdychol "ach, ďalší film o humanoidoch". Ale napokon musím uznať, že to bolo veľmi milé prekvapenie! Vynikajúci scenár, zaujímavé prostredie múzea, a skutočne milé a vtipné postavy, ktoré celý film ťahali výrazne vpred. Skeptická Alma a ideálny Tom vytvorili skvelú dvojicu! Neustále ironické poznámky Almy a neutíchajúce snahy obetavého Toma sa parádne dopĺňali. Film však nebol len o zábave a srande, ale aj o konfrontácii s umelou inteligenciou, a nastlenou otázkou, či nie je prílišný idealizmus a dokonalosť napokon až otravný a nežiadúci? Predsa len, práve naše nedokonalosti a chybičky osobností nás robia jedinečnými - vďaka tomu je človek človekom. Nemecko opäť u mňa zabodovalo! 5*

Rozesmát, nebo zemřít (2018)

Skvelá dráma na podklade snáď najdilematickejšieho roku vo fínskych dejinách! Mať nejaký historický prehľad o týchto bielo-červených fínskych udalostiach, je rozhodne výhodou k lepšiemu pochopeniu okolností, ktoré sú vo filme načrtnuté dosť okrajovo. Tento film natočený na základe skutočných udalostí mal rozhodne vynikajúcu zápletku, a napriek tomu, že bol dosť priamočiary, tak mal výborný spád. Parikka a jeho divadelná družina stála pred životným vystúpením, kde išlo doslova o všetko. No rozhodne to nebolo také jednoduché, ako sa prvotne mohlo zdať... Film určite stojí za pozretie, ale ešte predtým odporúčam si trochu naštudovať, ako to bolo s tými bielymi a červenými. Btw. Našťastie to napokon pre Fínsko skončilo dobre, len škoda, že sa toto delenie na bielych a červených potom tiahlo ešte ďalšie desaťročia...

Krásný kluk (2018)

Hrôza! Takéhoto idiotského syna určite neprajem žiadnemu rodičovi - však to musí byť hotové utrpenie, keď sa človek všemocne snaží, a za každým to skončí rovnakou spreneverou dôvery. Postava nevďačného a sebeckého narkomana Nica mi bola vrcholne nesympatická! Naopak, obdivujem Davida (ktorého mimochodom vynikajúco zahral Steve Carell), že to emočne zvládal a napriek toľkým sklamaniam bol napokon ochotný Nicovi uveriť, aj keď si to absolútne nezaslúžil. Ale pochopiteľne, asi žiadny rodič nechce, aby mu jedného dňa zavolali, že "vaše dieťa umrelo v dôsledku predávkovania". Ale už dlho ma žiadna postava vo filme tak neznechutila ako bol práve Nic. 3*