• Romantický

Vamp U (2013)

A ja som si pôvodne myslel, že to je paródia na všetky tie stupídne upírske filmy. Ale nie, to bol len ďalší z nich! Aj keď namiesto horového žánru dali prednosť komédii, no ani tá nebola ničím oslnivá. Aj keď sa tam vyskytlo zopár vtipných scén a hlášok, no ako celok to pôsobilo skôr dosť trápne a nevkusne. No a keby tam niet tých sympatických dievčat, neviem veru či by som mal chuť to vôbec dopozerať. Ale asi áno, proste by som chcel tak či tak vedieť ako tá blbosť napokon skončí.

Vášeň mezi řádky (2013)

Taká britská sucharina! Pritom námetovo to podľa mňa nebolo vôbec zlé a za normálnych okolností to mohla byť zaujímavá téma na film. No to by sa toho musel chopiť asi niekto, kto by dokázal vytvoriť niečo oveľa epickejšie a hlavne upraviť spád filmu, aby to nepôsobilo ako monotónne divadlo, pri ktorom sa človeku zívalo v pravidelných intervaloch. Ale nech nie som len kritický, tak pochválim aspoň kostýmy, no a ako inak aj Felicity Jones. Inak to však bola jedna nekonečná nuda, pri ktorej akýkoľvek zlom v deji vyznel ako hotová spása.

Vedlejší účinky (2013)

Depresia je neschopnosť tvoriť budúcnosť. Ale čo ak je všetko úplne inak? Prvá polka filmu išla úplne priamočiaro a potom zrazu veľký zlom v deji - a práve tu sa začína vyvíjať trojuholník klamstiev, manipulácií a podrazov. Hoci nie každý mal v pláne zachovať sa špinavo, aj tak napokon prišlo zistenie, že pravda je v takomto procese úplne irelevantná. Takže po trošku slabšej prvej polovici prišlo skvelé divadlo až do samého konca. Aspoň vidno, že nieje všetko ako sa na prvý pohľad môže zdať. Aj keď je smutné sledovať aká je v dnešnej spoločnosti pravda bezcenná... Inak, to s tými antidepresívami a medikamentami - to je poriadny hnus, ako bolo vo filme pekne načrtnuté - v takom biznise sa točia obrovské prachy, a všetko si to odnášajú len zlomení ľudia, ktorí si vsugerujú, že im to napokon aj pomôže.

Velká nádhera (2013) odpad!

Veľká... NUDA! Nepoznám Sorrentinovu tvorbu, ani štýl, no ak toto má byť z jeho najväčších majstrovských diel, tak to potom neviem, či vôbec chcem vidieť od neho nejaké "menej vydarené" filmy (aj keď možno niekedy zatúžim sa o tom presvedčiť). Už od začiatku ma ten úchvatný pseudoumelecký štýl vôbec nezaujal a celé to pôsobilo až príliš útržkovito a lyricky. Myslel som, že Jep nám počas dlhých vyše dvoch hodín rozpovie nejaký zaujímavý príbeh plný dojemných spomienok na podklade rímskych kulís. No namiesto toho to boli len ťažkopádne podané scény dní jeho staroby, ktorú sa snažil oživiť v spoločnosti starých priateľov. Neviem, na mňa tento film nespravil absolútne žiadny dojem. 85% sa mi zdá vysoko prehnaných. Ja som uvažoval nad 1* za niekoľko pekných záberov na podklade rímskych scenérií, ale pritom aj o tej 1* pochybujem... Takže sorry Sorrentino.

Velká svatba (2013)

Na moje prekvapenie, až taký prepadák ako som čakal to určite nebol. Náhodou celkom dobrá oddychovka, ktorá sa síce točila len okolo jednej veľmi bláznivej rodiny a príprav na blížiacu sa svadbu. Očakával som sériu megaklišé, ktoré zvyknú byť presne pre takýto druh filmov príznačné, no namiesto toho sa to odohrávalo v celkom príjemnej atmosfére. Aj keď to nebolo nič prevratné, ale na druhú stranu ani úplne podpriemerné. Herecké obsadenie veľmi dobré, dokonca aj príbeh so zápletkou celkom zaujal, no najviac zo všetkého sa mi rátal flegmatický Don (ktorého hral Robert De Niro), a celkom zaujala aj pôvabná latino herečka Ana Ayora. Zato Amanda Seyfried bola takmer neviditeľná, čo je celkom divné, keďže hrala nevestu :D

Velký Gatsby (2013)

Priznám sa, že Fitzgeraldov príbeh o Veľkom Gatsbym nepatrí vôbec medzi tie, ktoré by ma oslovili - ALE táto filmová verzia bola naozaj obdivuhodná.. Ako sme si už pri Luhmannových filmoch mohli zvyknúť - opäť vynikajúce spracovanie a dokonalo vystihnutá atmosféra doby, ktorá bola ešte viac zvýraznená úžasnými kostýmami a hudobnou kulisou. Škoda, že tento príbeh už je tak notoricky známy, a tak pri sledovaní už väčšina ľudí vie čo sa za tým celým skrýva a ako sa dej bude vyvíjať. Tento fakt aspoň u mňa ubral dosť na celkovej atraktivite a napätí, ale tú atmosféru 20tych rokov minulého storočia som si doslova vychutnal. K tomu výborné herecké obsadenie, aj keď Carey Mulligan v roly Daisy pôsobila na mňa trošku nevýrazne (no možno to bude aj tým, že mne už samotná postava Daisy nebola nikdy srdcu blízka). Naopak ľúto mi bolo, že Elizabeth Debicki (Jordan) a Isla Fisher (Myrtle) nedostali viac priestoru, tie dve ma určite zaujali omnoho viac ako Daisy!

Velký sešit (2013)

Na toto som bol veľmi zvedavý, ale napokon som tak trochu sklamaný. Prvé dve tretiny boli plné fádnosti a strnulosti, až som sa bál, že všetky moje očakávania skončila totálnym fiaskom. Na záverečnú tretinu sa však naozaj oplatilo čakať. Úžasné vyvrcholenie tohto dlhého čakania rozbehol v podstate koniec vojny a nasledujúci sled udalosti, ktorý však boli v podstate len rozvetvením toho čo sa po celú doterajšiu dobu rodilo v hlavách podivných dvojičiek. Škoda, že tak dlho trvalo kým sa ten dej plnohodnotne rozbehol, lebo inak by som bol určite viac nadšený. Napriek skvelej záverečnej etape, však nemôžem ohodnotiť vyššie ako 3*, dokonca ani o tom nie som úplne presvedčený.

Velký závod (2013)

Jasné, že takéto niečo nie je príliš uveriteľné, ale napriek tomu to bol slušný a príjemný príbeh. Aj keď ma cyklistika nikdy nejako nebrala, vždy ma na nej najviac zaujímajú tie scenérie, cez ktoré sa tie rôzne závody jazdia. No tu ma bavila dokonca aj tá športová zložka filmu. François chcel sám sebe dokázať, že na to má. Hoci ho spočiatku takmer nikto nepodporoval a neveril mu, postupom si získal rešpekt a obdiv, teda až kým neprišlo to nečakané odhalenie. Aj keď každému asi v tej chvíli bolo jasné, čo sa stalo a ako to napokon aj skončí. Takže na záver taká dávka klišé, ale zase kto by to sympatickému Françoisovi napokon neprial, aby jeho príbeh skončil takto? Inak to bola skôr taká dobrá oddychovka, dokonca sa na niektorých scénach dalo aj zasmiať, takže taký lepší priemer.

Velmistr (2013)

Krásna hudba, pôvabné scenérie a skvelá vizualizácia interiérov a exteriérov - jedine tieto 3 súčasti ma na celom filme zaujali a zapôsobili na mňa. Inak celý film, s výnimkou niekoľkých pekných filozofických dialógov, bol pre mňa viacmenej nezaujímavý a nudný. A tie prehnané vizuálne efekty pri tých bojových scénach, keď lietalo všetko možné aj nemožné - to je niečo čomu ja asi neprídem fakt nikdy na chuť. Ale je pravda, že človek, ktorý nemá vzťah k takýmto veciam ako sú bojové umenia, tak tento film asi u nich úspech mať nebude. Takže to neberiem ako žiadnu tragédiu - proste som skúsil, užil si spomínané pozitíva a na dlhú dobu si môžem dať zase pauzu od podobných akčných filmov preplnených bojovými umeniami.

Very Good Girls (2013)

Námet dobrý, príbeh tiež, no to povrchné spracovanie radí celý film niekde do sfér podpriemeru. Nechápem prečo si preboha tie dve "najlepšie kamarátky na svete" v podstate celý čas klamali. Tvária sa ako najdôvernejšie kamarátky, pritom im je zaťažko povedať alebo aspoň naznačiť pravdu. Ale áno, veď aj dnešné priateľstvá sú vlastne dosť povrchné, tak toto bola aspoň pekná reflexia. Len nechápem ani toho chalana, ktorý sa po celý čas tvári akoby sa ho nič z toho netýkalo, a neviem čo na ňom priťahovalo tie dve, lebo mne prišiel dosť arogantný (aj keď občas bol aj milý). A keď už som si vravel, že aspoň záver nebude totálne klišé... tak som len nechápavo ostal pozerať a sám seba sa pýtal, že WTF?

Časové pásmo bylo změněno