Ať žije život (1984)

Film aký sa len tak nevidí. Musela som si ho pustiť 2x, aby som ho pochopila. Herecké obsadenie, hudba a dej však boli perfektné, strata času to teda vôbec nebola. Pôvodne som si chcela pozrieť niečo od Clauda Leloucha, Trintignant, Piccoli, Aznavour, Anouk Aimée, či Charlotte Rampling, to už bol bonus naviac. Veľmi zaujímavý film.

Stažení (2007)

Scenár písali dvaja ľudia a je to vo filme výrazne vidieť. V prvej polovici bola Juliette veľmi neprirodzená, to ako sa snažila zviesť nevlastného brata bolo skôr trápne, ako sexi. A to má postavičku stále ako lusk. Nejaká veľká dráma sa nekonala ani v druhej časti filmu. No veľká nuda to bola.

Osm hor (2022)

Je na čo pozerať, je tu krásna hudba, zaujímavé celoživotné priateľstvo dvoch mužov, čo sa tak často nevidí. Ale je to fakt hroooozne dlhé a ten formát pri takomto filme sa vážne nedá odpustiť. 3,56 *, by bolo optimálne, tak som to zaokrúhlila :).

Moře času (2022)

Tragickú smrť päťročného syna sa každý snaží spracovať po svojom. Johanna túži zaplniť prázdne miesto po ňom ďalším dieťaťom, no Lucas má strach, aby rovnakú traumu nezažil opakovane, čo nakoniec vedie k ich rozchodu. Stretnutie po takmer 40-tich rokoch je pre oboch ťažké. Citlivo spracované, s peknou hudbou a dramatickým koncom.

25. hodina (1967)

Silený úsmev a smutný zmätený pohľad na záver. Anthony Quinn  bol proste vynikajúci.

Nový svět (2005)

Niečo také úžasné som ani nečakala, keď som tento film začala náhodne pozerať. Odporúčam všetkým romantickým dušiam. A podľa možnosti na veľkom plátne a s kvalitným zvukom.

Alt på et bræt (1977)

Prvých 15 minút som nechápala, čo je na tejto komédii smiešne, ale potom to chlapci rozbehli a smiechom som rušila manžela a možno aj susedov. Trojica kamarátov - zlodejov a pani toaletárka boli vynikajúci a páčilo sa mi to viac, ako francúzsky originál.

Güneşi Gördüm (2009)

Značne depresívny film zo života Kurdov. Aj 14 rokov od jeho vzniku sú problémy, ktoré rieši neskutočne aktuálne. Každodenný boj o život s vrtulníkmi nad hlavami, s biedou, negramotnosťou, bez lekárskej starostlivosti, to je realita, s akou musia žiť. Davutova rodina ktorej časť emigruje do Nórska a časť sa presťahuje do Istanbulu, si tam prechádza radosťami, starosťami aj rodinnými tragédiami.  Smútok za domovom, staré zvyky, návyky a spôsob života, sa s moderným veľkomestom jednoducho nekamarátia.

Top Gun: Maverick (2022)

Nemusíte vidieť jednotku, aby sa vám dvojka páčila. Všetky súvislosti čo potrebujete vedieť sa tu dozviete. Nič extra sa tu nedeje. Najskôr výcvik pilotov, potom reálna akcia. Je však na čo pozerať. Stíhačky ma proste fascinujú. Ku koncu sa slabším jedincom môžu aj oči orosiť a práve za ten patetický americký koniec, som jednu hviezdu ubrala.

Dönerse Senindir (2016)

Komédia s vtipnými plánmi, ktoré často nevychádzajú, ale diváka pobavia. Námet pripomína americký film Posadnutí láskou. Takže dopredu je jasné, ako to skončí. Murat Boz, je lepši spevák ako herec. Jeho pesničky však celkom dobre dopĺňajú film. Mám rada Yasemin Allen, no tu sa mi viac páčila Irem Sak.