Tommy (1975)

Kedysi ma tento film fascinoval a mal by 5 hviezdičiek, ale vekom človek mení vkus a dnes je to na mňa veľmi psychodelické, takže preto len 3*. Hoci The Who stále môžem počúvať.

Yeşilçam (2021) (seriál)

Zaujímavý dobový seriál. Krásne exteriéry, interiéry, kostýmy a vynikajúce herecké výkony. Predovšetkým však Cagatay Ulusoy, Selin Sekerci, Afra Saracoglu. Zobrazuje 60-te roky minulého storočia - zlatý vek tureckej kinematografie, ktorá sa snažila aj za pomoci štátu priblížiť Hollywoodu. Pri sledovaní som mala pocit, že v tej dobe naozaj žijem. Životné osudy, vzostupy a pády hercov, režisérov, scenáristov, majiteľov štúdií, ich prepojenie s políciou, politikmi, aj komunistami. Cenzúra prítomná v každom štáte a v každej dobe, moc peňazí, je tu všetko. Uvítala by som ešte aj tretiu sériu, ktorá však už nebude, tak odporúčam aspoň tieto dve.

Seni Çok Bekledim (2021) (seriál)

Dráma o rodine, ktorej zemetrasenie zmenilo život. O hľadaní otca, brata, syna. To všetko na pozadí veľkej  lásky Kadira a Ayliz, ktorá prekonala traumy z detstva aj veľký vekový rozdiel. Keby to nebolo také presladené a prekombinované, mohol to byť celkom zaujímavý príbeh. Herecké obsadenie bolo výborné a všetci sa naozaj veľmi snažili.

Earth: Den na zázračné planetě (2017)

Z tej kopy krásnych dokumentov, ktoré nám BBC ponúka, tento si určite nenechajte ujsť. Úžasné zábery. Som rada, že žijem v dobe, ktorá to umožňuje. Vidieť život aj tých najmenších stvorení na našej zemi je fascinujúce.

Kördüğüm (2016) (seriál)

Čakala som viac o autách a biznise okolo nich a menej o vzťahoch. Takto som videla len kopu pozliepaných neuveriteľných zapletiek. Z celého seriálu sa mi páčila len Belcim Bilgin a Aybars Kartal Özsorn. Nie je to prvýkrát, kedy bol detský herec najlepší. Z tých vzťahov asi súrodenecký, medzi Alim a Feyzou. Od ich detstva až po dospelosť si boli vždy oporou.

Annenin Sırrıdır Çocuk (2022) (seriál)

Téma ukradnuteho bábätka nie je nová a seriál bol od začiatku veľmi predvídateľný. Vedeli sme čo sa stane, kto bude páchateľ, aj kto a ako to vyrieši. Prečo teda 3*? No vlastne som sa rozhodovala medzi 2 a 3. Irem Helvacioglu ako Defne bola veľmi presvedčivá a Engin Öztürk ako Sadun, jej bývalý manžel tiež. Sadun sa s ich rozvodom nikdy nezmieril a  podarilo sa mu využiť druhú šancu na nový začiatok s Defne. Všetko bolo pekne vysvetlené v spomienkach na spoločnú minulosť. Znechutená som bola neschopnosťou policajtov pri pátraní po bábätku, ktoré mali pod nosom. No to je v týchto seriáloch bežné. 5 častí by bolo tak akurát dosť.

Meryem (2013)

Je to jeden z tých filmov, ktoré keď začnete pozerať, nemôžete prestať. Sledujeme smutný život mladej, krásnej Meryem, ktorej manžel 6 dní po svadbe odišiel do Istanbulu a ona s nádejou naňho čaká. V rodine svojho manžela kde žije, si z nej prakticky spravili slúžku. Stále však trpezlivo čaká na svojho Mustafu, netušiac ze on už má v Istanbule vlastný život. Je to taký snový baladický príbeh, ktorý je vďaka Zeynep Gamci a Ismailovi Hacioglu krásny.

Bergen (2022)

Životopisný film speváčky Bergen, symbolu násilia páchaného na ženách v Turecku. Očakávala som naozaj veľa, ale bolo to veľké sklamanie. Scenár bol nezáživný a slabý. Výkon Farah Zeynep Abdulah tiež. Turci vedia robiť dobré drámy, ale toto naozaj nie. Bergen pôsobila akoby nemala žiadne city. Z jej slávy nám veľa neukázali a vôbec som s ňou necítila. Tragický koniec, ale žiadna slza a to ja veru nemám problém. Jedna hviezda za kostýmy a jedna za verný životopis.

Senkron (2021) (seriál)

Cestovanie v čase, paralelné vesmíry a jedna časová trhlina. Celkom zaujímavá táto miniséria. Chvíľu trvá, kým sa v tej motanici zorientujete. Nie v každom vesmíre je totiž ten ktorý človek vždy dobrý, alebo vždy zlý.

Anadolu Kartallari (2011)

Aj som váhala, či si pozrieť film natočený na objednávku k 100 - ému výročiu tureckého letectva. Nechcela som si pokaziť dojem z Top Gunu a Toma Cruisa. Turkom sa to však celkom podarilo. Letecké scény natáčané na základni Konya zaujali aj mňa. Pohľad na stíhačky v akcii ma vždy fascinuje. Cagatay aj keď mladučký, svoju postavu celkom zvládol. Celkovo som však mala pocit, že tento film bol oveľa viac o vzťahoch pracovných, rodinných a partnerských. Kľudne si ho teda môžu pozrieť ako muži, tak aj ženy. Záver je dosť dramatický. I slzička se vloudí.