Mr. Robot - Série 2 (2016) (série)

"Elliot! Come back to Earth!" _____________ Naozaj až do úplne poslednej chvíle som si vôbec nebol istý, či dám druhej sérii Mr. Robota štyri alebo päť hviezd... Nevyrovnáva sa tej prvej, ale aj napriek tomu ju dobieha so sakra tesným zaostávaním. Pôvodne som sa kvôli nižším hodnoteniam a niekoľkým negatívnym recenziám bál, že kvalita poriadne klesne, ale to sa podľa mňa vôbec nestalo. Úvod je síce celkom pomalý a miestami dokonca aj trochu nemastný neslaný, ale postupom času sa tu začne objavovať stále viac scén, v ktorých je kamera v dokonalom súlade so zvukom a hudbou a práve to na Mr. Robotovi najviac zbožňujem. Okrem toho tu zostala pekne zachovaná aj atmosféra z prvej série a to ma veľmi potešilo, pretože tá tajomnosť tomuto seriálu neskutočne sedí. K tomu pridajme ešte geniálny soundtrack, ktorý je výnimočný práve preto, že dokáže diváka pripútať k obrazovke bez ohľadu na to, aká scéna sa pred ním práve odohráva (napríklad také hackovanie FBI bolo mimoriadne pútavé a napínavé), ak sa bude tá latka takýmto spôsobom aj naďalej posúvať, tak Mr. Robot získa miesto medzi mojimi obľúbenými seriálmi (zatiaľ to ešte nemôžem povedať naisto, ale tá pravdepodobnosť je obrovská, ak kvalita pôjde už iba hore). Veľký palec nahor dávam aj za to, že Elliotova cesta je tu oveľa kľukatejšia ako bola v prvej sérii a zvraty sú oveľa menej predvídateľné a to mám na seriáloch veľmi rád (hlavne vtedy, keď ich nemám kompletne vyspoilované 😅). A množstvo nezodpovedaných otázok pôsobí už iba ako fajn čerešnička na torte, ktorá diváka perfektne navnadí na pozeranie ďalších sérií... Druhej kapitole Mr. Robota dávam 8,5 basketbalových košov z 10, nebyť toho pomalšieho tempa v niektorých epizódach, tak by som určite dal o trochu viac... _____________ "I'm the only one that exists... It's time to finally take back control."

Cesta (2009)

"It is cold and growing colder as the world slowly dies." _____________ Knižná Cesta od Cormaca McCarthyho na mňa spravila ohromný dojem, o jej filmovom spracovaní som už dávnejšie počul a pred pár týždňami mi niekto knihu aj film rovno odporučil (ďakujem! 😉) Nemôžem povedať, že by som sa na zhliadnutie tohto filmu vyslovene tešil (veď to sa vlastne ani nedá, keď poznám jeho príbeh), ale určite som bol prinajmenšom zvedavý, ako sa tvorcom podarí previesť putovanie otca a syna na filmové plátno. No, a ja osobne som veľmi spokojný – atmosféra z Cormacovej knihy zostala absolútne zachovaná, celým filmom sa nesie mrazivý a nepríjemný pocit, že sa ide stať niečo zlé (tento film vás už v prvých minútach úplne pohltí!). Rozumiem tomu, že niektorým to môže pripadať tak, že sa toho veľa nestalo, ale podľa mňa presne o tom tento príbeh má byť – je komorný, každá udalosť, ktorá sa týka stretnutia so "zlými ľuďmi" je nepríjemná a záver na pláži je naozaj úderný, ale zároveň aj logický, čím pridáva celému filmu na uveriteľnosti. Okrem toho aj prelínanie flashbackov a prítomnosti je tu šikovne spracované, najprv som si myslel, že ma budú vyrušovať a že budú odvádzať moju pozornosť od hlavného príbehu, ale stal sa presný opak, podľa mňa tam sedeli. Ja si myslím, že jediný problém filmovej Cesty spočíva hlavne v jej stopáži – necelá hodina a 45 minút mi prišla celkom málo, no vlastne ani neviem povedať prečo mi to tak príde... Herecké výkony sú na úrovni, v niektorých scénach to trošku kazil chlapec, ale to ľahko vynahradí Viggovo pútavé rozprávanie. Dávam 8,5 nákupných vozíkov z 10, tento film je jedným z tých, ktoré dokazujú to, že kvalitné postapo dokáže fungovať aj bez oživlých mŕtvol alebo nakazených... Avšak, ak ste optimisti, tak tento film radšej nepozerajte, je v ňom naozaj veľa sivej farby... _____________ "How many people do you think are still alive?"

Mr. Robot - Série 1 (2015) (série)

"Are you a one or a zero?" _____________ Prvotriedna definícia pojmu kritika spoločnosti, ktorá poriadne bije do očí, no aj napriek tomu je mimoriadne uveriteľná, čím vytvára dojem, že divák sa pozerá na niečo skutočné. V celej prvej sérii panuje istá Fight Club atmosféra (hlavne v dejových linkách s Elliotom), ktorá je perfektne dotiahnutá, svojim realistickým vizuálom mi doslova vyrazila dych a niekoľkokrát mi vlepila silnú facku, keď som si uvedomil v akom svete to vlastne žijeme... Úvodná epizóda ma absolútne pohltila, potom prišlo menšie spomalenie, ale šiesta časť s hackovaním väzenia ma opäť úplne dostala a odvtedy som sa od pozerania už nedokázal odtrhnúť. Keď v epizóde č. 9 zaznela cover verzia skladby Where is my Mind? veľmi som sa potešil, pretože práve vtedy mi tento seriál najviac pripomenul Fight Club. No, a finále určite splnilo svoj účel, je vidieť, že tento seriál bude stále posúvať svoje hranice a ja sa toho už teraz nemôžem dočkať... Ďalej by som rozhodne vyzdvihol aj soundtrack, málokedy sa mi stáva, že by ma nejaká seriálová hudba dostala už počas pozerania prvých epizód, ale Mr. Robotovi sa to podarilo. Jeho soundtrack predstavuje v kombinácii s kamerou bezchybný audiovizuálny M4ST3RP1ECE! Je mi jasné, že v ďalších sériách bude tá úroveň ešte oveľa vyššia, takže sa budem naozaj snažiť, aby som sa k tomu dostal, čo najskôr, tento seriál ma naozaj chytil a aj napriek tomu, že nie je pre každého, tak mne jeho prvá séria sadla výborne a preto jej nemôžem dať menej ako 9 harddiskov z 10, nejdem k tomu písať už nič viac, rovno začnem pozerať druhú sériu. _____________ "Give a man a gun and he can rob a bank... Give a man a bank and he can rob the world."

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Dungeons & Dragons som hral asi iba raz v živote, no aj napriek tomu som si viac menej pamätal koncept, z ktorého táto hra vychádza. Na to, ako bude táto kultovka spracovaná do filmovej podoby som bol naozaj zvedavý, čakal som oddychové a vizuálne veľmi lahodné dobrodružstvo a presne toho som sa aj dočkal. Špeciálne efekty v Honor Among Thieves sú na veľmi vysokej úrovni, celé toto fantasy vyzerá perfektne, filmové triky sú asi hlavným ťahúňom celého tohto filmu. Hneď po vizuále nasledujú sympatické postavy, ktoré majú medzi sebou parádnu chémiu, ktorá by sa dala pekne prirovnať napríklad ku Strážcom galaxie (autorom tejto myšlienky je 3DD!3). Veľmi ma prekvapilo aj to, že žiadna z postáv nie je dokonalá a každý robí nejaké chyby (na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že to bude úplne naopak). No toto je rodinné fantasy, ktoré je podľa mňa cielené skôr na mladšie publikum (keď niekomu odsekli hlavu, tak iba odpadla, žiadna krvavá režba sa nekonala 😢) a preto sa nakoniec každý hrdina zo svojich prešľapov poučí. Avšak najväčším mínusom tohto filmu pre mňa bol práve jeho príbeh... Aj keď ponúka množstvo originálnych nápadov (rozhovor s mŕtvymi rytiermi, teleport v obraze, záverečný "zlatý dážď") a úsmevných momentov (tlstý drak 😆) a aj celkové tempo je viac než slušné, tak nakoniec mi celý príbeh prišiel iba ako nejaký zlepenec udalostí, v ktorom sa toho stalo strašne veľa (a hlavne strašne rýchlo), pri čom z každého problému sa hlavní hrdinovia po nejakej tej chvíli dostali. To mi príde ako najväčší problém celého filmu (iný som si asi nevšimol...). Nič iné mi neprekážalo, fajn som si v kine oddýchol a celkovo mi vôbec nevadilo na dve hodiny aspoň trochu vypnúť, a preto Honor Among Thieves odporúča aspoň 8 vypasených drakov z 10... Potenciálne pokračovanie by mi vôbec nevadilo.

Rick a Morty - Série 6 (2022) (série)

"Walkie talkie Die Hard, motherfuckers!" _____________ A predsa len sa to podarilo! Po priemernej štvrtej a naozaj nevydarenej piatej sérii som si myslel, že Rick a Morty ma už nemôžu nijako prekvapiť a kvalita v tomto seriáli bude už navždy iba klesať... Avšak stalo sa niečo úplne iné! Nikdy v živote som sa tak veľmi netešil z toho, že som sa mýlil. Najnovšia, šiesta séria celý seriál parádne nakopla a poriadne ho vytiahla, zároveň sa kvalitou vracia na úroveň tretej série (ktorú som doteraz bral ako jednu z tých veľmi dobrých) a veľmi sa podobá na prvé dve série, ktoré sú podľa mňa vrcholom tohto seriálu (spolu s 1. a 3. epizódou tretej série). Myslím si, že za to vďačíme hlavne tomu, že tvorcovia sa konečne spamätali a nápady, ktorými to srší už nie sú také prekombinované, príbehy sú oveľa inteligentnejšie a ľahšie pochopiteľné a spolu s tým sa naspäť na scénu vracia aj geniálny nekorektný humor, ktorý mi tu prišiel vtipný, tak ako pri starších sériách. Najoriginálnejšia mi prišla epizóda Night Family, ktorá síce nebola veľmi humorná, no napriek tomu stavila na premyslený príbeh a silný nápad, ktorý bol vyťažený do posledného kúska. Hneď po nej v mojom pomyselnom rebríčku nasleduje Analyse Piss, ktorá ma neskutočne bavila, presne takéto časti mi v novších sériách chýbali (avšak netvrdím, že tam neboli). A tiež ma potešila aj epizóda s "fortune cookies" a Jerryho mamou (😈) a na konci série aj vianočné dobrodružstvo s vertikálnym svetelným mečom. Po šiestej sérii Ricka a Mortyho naozaj nemám dôvod netešiť sa na sériu č. 7, background ku záporákovi Rickovi Prime je naozaj pekne prichystaný... Šiestej kapitole tohto seriálu dávam 8/10, som naozaj rád, že už znovu môžem dávať aj takéto vyššie čísla, dúfam, že si Rick a Morty tento štandard udržia. _____________ "Welcome to life. It's a big boat with a lot of holes, but we're all in it together."

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

"But in our own way, we are all Spider-Man." _____________ Nikdy by ma nenapadlo, že práve animovaný Spider-Man bude jedným z najlepších superhrdinských filmov, aké som v poslednej dobe videl. Už keď som tento film pozeral pred pár rokmi prvýkrát, tak som si myslel, že sa jedná o naozaj výnimočnú komiksovku, ale po minulotýždňovom rewatchi som sa v tomto názore už iba utvrdil a som presvedčený o tom, že Spider-Man: Into the Spider-Verse je bez diskusie revolučným animákom. Vizuál tohto filmu je špičkový, postavy v ňom vyzerajú ako nakreslené na papier a človek má pri jeho sledovaní pocit, že číta komiks. Okrem toho sa tvorcom veľmi vydaril aj soundtrack – z tej hudby som mal niekoľkokrát zimomriavky, výber skladieb bol skutočnou trefou do čierneho (SPOILER: najsilnejšia scéna sprevádzaná hudobným podmasom bol asi trúchliaci New York, krátko po smrti Petra Parkera). Avšak mňa na tomto filme najviac potešila jedna, úplne iná vec – hlavným záporákom bol samotný Wilson Fisk/Kingpin, ktorého prítomnosť by mala potešiť každého fanúšika seriálového Daredevila. To, že sa tu objaví som si pamätal iba veľmi matne a o to viac som sa potom na druhé zhliadnutie animovaného Spideyho tešil. Jediným sklamaním pre mňa bolo to, že Kingpina nedaboval Vincent D'Onofrio, ktorý túto úlohu stvárnil práve v seriálovom DD. Jeho hlas sedí postave Wilsona Fiska ako uliaty a ak by zaznel aj tu, tak by bol pre mňa tento film dokonalý. Ale aj napriek tomu som si rýchlo zvykol aj na hlas Lieva Schreibera... A čerešničkou na torte k tomuto všetkému sú perfektné dialógy (niektoré z nich si človek po dopozeraní aj skutočne zapamätá) a bombastické akčné scény, každá jedna z nich je premyslená a jednoducho vyráža dych. Naozaj nemôžem dať menej ako 9,5 lepkavých pavučín z 10, Spider-Verse má obrovský potenciál a ja sa už teraz nemôžem dočkať toho, ako bude tento príbeh pokračovaťEdit (10.8.23): Po treťom zhliadnutí tohto filmu som doslova stratil slová... Moje nadšenie bolo ešte o kus väčšie ako naposledy ❤️ ___ Nezpochybniteľný gamechanger animovanej tvorby. _____________ "You’re on your way. Just keep going."

Anthropoid (2016)

"You're going to murder Heydrich?" "Assassinate. Murder implies he had a life worth living." _____________ Nepoznám ani jeden americký historický film, ktorý by sa na 100 % držal faktov a do príbehu by nepridal nič navyše. A je úplne jasné, že takýmto filmom je aj Anthropoid. V prvých minútach pozerania som mal pocit, že sledujem presné dianie a to, ako sa dané udalosti naozaj stali (v úvode je to iba zoskok padákom), ale to by nemohli byť Američania, ak by do príbehu nevložili niečo, čo sa naozaj nestalo. Hneď na začiatku tu máme chatovú prestrelku, ktorá sa (podľa mňa 😄) vôbec nestala. Toto bol ešte ten druh vaty, ktorý sa dal veľmi ľahko stráviť, ale potom prišla na rad ďalšia časť filmu (život Gabčíka a Kubiša v anglicky hovoriacej Prahe a príprava na atentát), z ktorej by som minimálne dvadsať minút vyškrtol... Romantická linka medzi Kubišom a lokálnym dievčaťom mi pripadala úplne zbytočná a spolu s ňou aj veľa ďalších vecí (ples, rodinné vykecávačky...). Avšak aspoň scéna z atentátom bola naozaj výborne natočená a vďaka nej som si aspoň trochu myslel, že film začína naberať to správne tempo, ale nestalo sa tak. Najintenzívnejšou časťou bola až finálna štvrtina a iba jej vďačím za to, že som tomuto filmu nedal tri hviezdy (no aj tak si nie som úplne istý, či si tento film zaslúži hodnotenie, aké som mu udelil). Prestrelka v kostole bola excelentná, sledoval som ju so zatajeným dychom, ďalej aj výsluch bol naozaj brutálny a potom som mal neskutočnú radosť z toho, ako nacisti jeden po druhom zomierali. A samozrejme, že musím vyzdvihnúť aj samotné finále v krypte, ktoré ma úplne dostalo a dokonca by som mohol povedať, že bolo ešte lepšie ako v origináli z roku 1964... Ale v konečnom dôsledku sú záver a prestrelky asi tým jediným, čo bolo v Anthropoidovi lepšie ako v Atentáte, a preto tomuto filmu nemôžem dať viac 7 zaseknutých samopalov z 10, čo sú slabé štyri hviezdy... _____________ "We've been fighting the occupation in our own ways."

Atentát (1964)

"Plníme jenom rozkaz... Naše svědomí je čisté." _____________ Minulý víkend som bol v Prahe, dokonca priamo v osudnej krypte a myslím si, že práve tomu vďačím za to, že na mňa Atentát tak veľmi zapôsobil... Vo filme bolo pre mňa skutočne zaujímavé sledovať dianie pod pravoslávnym chrámom a popritom si zároveň porovnávať priestory, ktoré som nedávno videl na vlastné oči. A človeka z toho naozaj mrazí, keď si uvedomí, čomu všetkému museli títo parašutisti čeliť. Tento film z dnešného uhlu pohľadu už síce nie je nijaký obrovský majstrštyk, ale na to, že vznikol v roku 1964 (!) je to naozaj ohromujúce predstavenie, ktoré diváka aj po tak dlhom čase ešte stále dokáže veľmi pútavo previesť známou históriou, na ktorú by sa nikdy nemalo zabudnúť – atentát na Heydricha je právom označovaný ako ten najhrdinskejší čin druhej svetovej vojny... Aj napriek tomu, že zo začiatku je tempo rozprávania v tomto filme veľmi pomalé a v závere priam bleskurýchle som si zhliadnutie Atentátu naozaj vychutnal a preto mu nemôžem dať menej (ale ani viac) ako 8,5 výstrelov zo samopalu z 10... Pre porovnanie si dnes večer pozriem aj amerického Anthropoida...

Mob City (2013) (seriál)

"I'd burn down the world if I had to." _____________ Keď som sa dozvedel, že existuje gangsterská miniséria s Jonnym Bernthalom v hlavnej úlohe, ktorá je ešte k tomu režírovaná legendárnym Frankom Darabontom, tak som neváhal a hneď som sa pustil do jej sledovania. Počet epizód bol veľmi lákavý (naozaj som nemal chuť začínať pozerať niečo dlhé), takže som si myslel, že mi sledovanie Mob City nezaberie viac ako štyri dni... Avšak veľmi som sa mýlil... Zhliadnutie tejto minisérie mi trvalo dvakrát tak dlho – tempo je naozaj pomalé (čo je v tomto prípade skôr nevýhoda), veľakrát sa to celé veľmi vlečie a nepotešili ma ani barové rozhovory, z ktorých som si ani raz nedokázal zapamätať pointu. Ale aj napriek tomu nemôžem poprieť, že sa jedná o naozaj čistokrvnú gangsterku, ktorá sa na nič nehrá a dané udalosti zobrazuje presne tak, ako by sa naozaj stali. Okrem toho ponúkne divákovi aj tri naozaj nezabudnuteľné scény – prvou z nich je úvodná husličková strieľačka (kto videl pochopí), po nej nasleduje kolotočová prestrelka, ktorá mi veľmi nápadne pripomínala Punishera, aj napriek tomu, že bola natočená o štyri roky skôr a v neposlednom rade musím spomenúť aj brutálnu smrť Bena Siegela v poslednej časti, ktorá bola presne tou scénou, akú by som od tohto seriálu vôbec nečakal... A toto všetko je doplnené ešte aj pekným, dobovým vizuálom, slušnými hereckými výkonmi (na čele je samozrejme Jon Bernthal, ktorý podáva excelentný výkon, ako vždy, jemu takéto drsňácke úlohy sedia úplne najlepšie) a vydarenými flashbackmi, ktoré sa perfektne prelínajú s prítomnosťou (hlavne v prvých dvoch častiach). Najväčšia škoda je to, že finále diváka výborne navnadí na druhú sériu, ktorá však ani po 10 rokoch nepríde... A z toho mi vyplýva to, že celé Mob City odporúča iba 7,5 dobitých detektívov z 10, od Franka Darabonta som jednoducho čakal o trochu viac...

The Last of Us - Season 1 (2023) (série)

"When you're lost in the darkness look for the light." _____________ Na zhliadnutie seriálového The Last of Us som sa veľmi tešil (hneď na začiatok musím spomenúť, že hru som nehral 😉), ešte teraz si presne pamätám, aké nadšenie mnou lomcovalo počas pozerania prvej epizódy a ako som sám sebe hovoril, že finálna epizóda v marci je ešte veľmi ďaleko... Ale teraz už je to tu. Prvá séria skončila a moje nadšenie je už trochu menšie ako bolo na začiatku, ale stále tu je nespočet vecí, ktoré by som vynachválil (ale bohužiaľ sa nájdu aj také, ktoré ma veľmi nepotešili, dokonca aj sklamali)... Začnem zľahka – kamera je výborná (ale to je u HBO už všeobecne známy fakt 😄) vizuál je fantastický, tvorcom sa perfektne podarilo zobraziť atmosféru polorozpadnutého sveta (scény v mestách sú neskutočné!), ďalej aj herci predviedli obdivuhodné výkony (samozrejme, že na prvom mieste sú Pedro Pascal a Bella Ramsey, to je hádam jasné), ale najprecíznejšiu prácu podľa mňa aj tak odviedli maskéri – vzhľad všetkých nakazených je dokonalý, naozaj z nich ide hrôza, ale práve v nich podľa mňa spočíva aj najväčší problém celého seriálu... Nakazených je tu naozaj málo (skutočnú zábavu si s nimi užijete iba v druhej a piatej epizóde), v posledných štyroch častiach bolo pre mňa najväčším sklamaním to, že sa tam dokopy objavili iba 2 infikovaní (nákupné centrum v 7. epizóde a úvodný flashback vo finálnej časti). Rozumiem, že príbeh TLOU je hlavne o postavách, ale naozaj nemôžem uveriť tomu, že by aj v hre bolo takto mizerne málo nakazených... Toto by som hneď prepojil s jednou ďalšou výhradou – Joel a Ellie prešli cez celé Spojené štáty, ale aj napriek tomu mi ich cesta prišla celkom jednoduchá... Určite by tomu prospelo viac nástrah a nebezpečenstiev... Ale tým samozrejme nechcem povedať, že som sa žiadnych napínavých sekvencií nedočkal, keď už sa tam nejaké aj našli, tak vždy boli nadmieru prepracované a nervydrásajúce (prvý stret s clickermi, horda s Bloaterom...), ale aj tak som čakal, že tam takýchto pasáží bude trochu viac... Ale to nemení nič na tom, že sa jedná o naozaj kvalitné predstavenie, ktorému nemôžem dať viac ako 8,5 varovných výstrelov z 10... Už teraz sa teším na to, ako si jedného dňa dám "rewatch" tohto seriálu (najlepšie pred druhou sériou) a ako si všetky jeho epizódy pozriem na jeden záťah. _____________ "Dead people can't be infected."