Volejte Saulovi (2015) (seriál)

"Hi, I'm Saul Goodman. Did you know that you have rights? Constitution says you do. And so do I!" _____________ Tak a je to tu, dopozeral som Better Call Saul, seriál, ktorý bude už navždy zapísaný do histórie VEĽKÝMI písmenami ako kráľ všetkých seriálových spin-offov a rozhodne aj ako jeden z najlepšie natočených seriálov, aké kedy vznikli (niektoré zábery mi doslova vyrážali dych). Tento seriál síce oproti svojmu staršiemu bratovi neoplýva až takým veľkým množstvom akcie a "holy shit" momentov, ale namiesto toho sa viac sústredí na vývoj všetkých postáv, ktorý je prepracovaný úplne geniálne až do posledných detailov a všetky charaktery sú úplne perfektne vymyslené, normálne mám pocit, že by som sa s danými postavami mohol niekde na ulici stretnúť, potriasť si rukou alebo si zájsť na kávu... Najviac sa mi páčila premena Jimmyho McGilla s jeho prístupom k práci: "I'm gonna be a damn good lawyer and people are gonna know about it.", ktorého som si obľúbil už v prvých minútach pozerania až kým sa z neho vo finálnej sérii konečne stal Saul Goodman. Okrem toho bolo skvelé opäť vidieť aj staré známe tváre z pôvodného seriálu, ako napríklad Mikea Ehrmantrauta (ktorého som mal v Saulovi ešte radšej ako v pôvodnom seriáli) Gusa Fringa, Hectora Salamancu, Dona Eladia, Hanka Schradera, Stevea Gomeza, Huella Babineauxa a v neposlednom rade aj Walta s Jessem, ktorých prítomnosť bola síce iba ohromný fanservis, ale mňa aj napriek tomu celkom potešila (jediná škoda je, že sa objavili iba v posledných troch častiach). Ale najlepšie na tom všetkom podľa mňa je, že Better Call Saul nestavia svoju kvalitu na tom, že je iba spin-offom BREAKING BAD, ale ide si vlastnou cestou, a preto je podľa mňa úplne jedno, ktorý z týchto dvoch seriálov si človek pustí ako prvý. Jediné, v čom by mohol byť pre tých, kto pôvodný seriál nevideli problém sú posledné epizódy šiestej série, ktoré sú s BREAKING BAD tak instantne prepojené, že ja som to sledoval s ústami dokorán (dokonca prišla na scénu aj Marie Schraderová 😮). Rovno sa vrhnem na jednotlivé série... _____________ Prvá séria: 85 % (15.10. – 19.10.2022) Pohodový a pokojný návrat do novomexického mesta Albaquerque, v ktorom spoznávame dve hlavné postavy celého Saulovho príbehu – Jimmyho McGilla, právnika, ktorý sa snaží uživiť sa všade, kde sa len dá a jeho priateľku (neskôr manželku) Kim Wexler, ktorá je pre mňa tou najlepšou ženskou postavou celého BREAKING BAD univerza a zároveň predstavuje prototyp dokonalej ženy... Navonok nemá prvá kapitola tohto seriálu nič spoločné so pôvodným seriálom. _____________ Druhá séria: 80 % (20.10. -  25.10.2022) Oproti prvej sérii mierny pokles, právnické okecávačky, ktoré boli predtým ešte znesiteľné sa tu vôbec nedajú vydržať a ja neskutočne obdivujem tých, ktorí to vydržali pozerať bez pretáčania. Ale na druhej strane ma potešilo to, že mám opäť možnosť vidieť starého Hectora, ktorý zatiaľ ešte nesedí vo svojom kresle. _____________ Tretia séria: 95 % (26.10. – 31.10. 2022) Better Call Saul v tejto sérii už konečne aspoň trochu začína súvisieť so svetom BREAKING BAD (okamih, na ktorý všetci fanúšikovia už netrpezlivo čakali), na scénu prichádza Gus Fring, prefíkaný záporák, ktorý je vždy aspoň tri kroky pred svojimi nepriateľmi. Ale najdôležitejšie je podľa mňa to, že už poprvýkrát oficiálne zaznieva meno Saul Goodman (flashbacky z prvej série nepočítam). _____________ Štvrtá séria: 90 % (1.11. – 8.11.2022) Jimmy je na rok pozbavený možnosti vykonávať prácu právnika, čo je v tejto sérii veľkým plusom, konečne sa to netočí iba okolo zákonov a súdnictva, ale aj napriek tomu mala miestami neskutočne pomalé tempo, ktoré teda na kvalite veľmi nepridávalo. Vrcholom celej série je podľa mňa zoznámenie s Lalom Salamancom, o ktorom som počul ešte pred zhliadnutím Saula, ale naozaj som nevedel, čo mám od neho čakať. _____________ Piata séria: 100 % (9.11. – 14.11.2022) V tejto sérii sa príbeh síce nikam poriadne neposúva, ale aj napriek tomu tu je hneď niekoľko momentov, v ktorých sa dá atmosféra doslova krájať (Nachova záchrana kokaínu, Saulov výlet do púšte...) a hneď od začiatku som nemal problém sa do celého príbehu zapozerať a tým pádom sa pre mňa stal prudko návykovým. A dokonca tomu nebráni ani to, že sa opäť vraciame do sveta právnikov. _____________ Šiesta séria:  minimálne 150 % (15.11. – 19.11.2022) Absolútny vrchol celého seriálu, ktorý naozaj už nemohol byť lepší. Tvorcovia nechali zomrieť niekoľko naozaj dôležitých postáv (podobne ako v BREAKING BAD), z ktorých pri jednom úmrtí som sa skoro rozplakal (tí, ktorí videli pochopia -  "I put you in that chair, Hector!"). Táto séria je v rámci scenáru (a vlastne aj všetkého ostatného) úplne dokonalá... Naozaj nemám, čo vytknúť. Ten záver je dojemný, ale zároveň aj zaslúžený, no a aj napriek všetkým okolnostiam mi bolo na konci Saula ľúto (priznávam, že kvapla aj slzička), ktorého pád bol ešte emotívnejší a lepší ako ten Walterov. Píšem to už neviem koľký krát, takže sa budem určite opakovať, ale Vince Gilligan je jednoducho majster. _____________ Skúsil by som to nejako zhrnúť... Better Call Saul je mimoriadne dobrý a návykový seriál, na ktorý ja osobne (dúfam, že) nikdy nezabudnem a s čistým svedomím môžem povedať, že (veľmi tesne, ale aj tak) prekonal BREAKING BAD... Kľudne ma za to ukameňujte, ale ja si za tým budem až do smrti stáť... Nemôžem dať inak ako 10/10, tento seriál si to zaslúži... _____________ "I know what stopped me. And you know what? It’s never stopping me again." _____________ Jediná vec, ktorá ma k tomu ešte napadá sú tieto štyri slová: "... AND JUSTICE FOR ALL!"

Volejte Saulovi - Série 6 (2022) (série)

"Let justice be done though the heavens fall." Absolútne brilantné zakončenie azda najlepšieho súčasného seriálu. Všetko je tu do bodky premyslené, či už príbeh, prepojenia, kamera, alebo dokonca aj herci spolu s ich výkonmi, ktorí presne vedia, kedy a ako sa dá divákov najlepšie odzbrojiť. Rozhodne najviac zažiarili Rhea Seehorn spolu s Bobom Odenkirkom a ja sa vôbec nečudujem, že ich výkony boli aj náležite ocenené. Hneď za nimi nasledujú hádam všetci ostatní, pretože tu proste nie je o čom, celé herecké obsadenie bolo v Saulovi, ale aj v BREAKING BAD absolútne presvedčivé. V niektorých scénach už síce na všetkých hercoch, ktorí hrali aj pôvodnom seriáli vidno ich vek (hlavne Saul, Mike, Gus a v posledných častiach aj Jesse), ale to sa vôbec nepremietlo v mojom konečnom hodnotení celého tohto majstrštyku. Každý, kto tento seriál prestal pozerať v prvých dvoch sériách urobil obrovskú chybu, pretože táto séria (spolu s piatou sériou BREAKING BAD) je tým najlepším, čo sme zatiaľ boli schopní v tomto univerze vidieť. Vôbec nevadí, že Better Call Saul nie je plný akcie (ale aj napriek tomu sa tu vždy nejaká nájde 😉), ako býval jeho starší brat, pretože tento seriál sa sústredí hlavne na postavy, ktorých premeny ma neskutočne bavilo sledovať. Už od začiatku je jasné, že sa Saul spolu s Kim blížia zlému koncu, ale všetko začalo ísť dolu kopcom až v siedmej epizóde, od ktorej sa všetky udalosti dali už nezadržateľne do pohybu (to isté platí aj o epizóde č. 3) až kým sa nedostávame k desiatej časti, kde sledujeme život Gena Takavica a neskôr opäť aj Saula Goodmana. No, a to finále je podľa mňa neopakovateľné, dokonca lepšie ako záver BREAKING BAD... Keď si to tak v hlave pospájam, tak dôjdem vlastne k tomu, že celý Better Call Saul je pre mňa ešte lepším seriálom ako BREAKING BAD (môžete ma za to nenávidieť, ale je to tak 🙂). Dávam minimálne 10/10, toto je spolu s poslednou sériou BREAKING BAD absolútny masterpiece celej seriálovej tvorby. Vince Gilligan je seriálový virtuóz, veľká vďaka... "It’s showtime!"

Volejte Saulovi - Všechno je to pryč, Saule (2022) (epizoda)

"The name's McGill. I'm James McGill." Najdôstojnejší a najkrajší možný záver, aký len mohol byť... Naozaj nemám slov... Koniec Better Call Saul bol rovnako veľkolepý ako ten v BREAKING BAD. Vince Gilligan bude už navždy tým najväčším scenáristickým géniom, aký sa na poli seriálovej tvorby objavil... Better Call Saul si definitívne zaslúži označenie ako najlepší seriál súčasnosti... Obrovská vďaka, Albuquerque mi bude neskutočne chýbať 😢...

Snivokraj (2022)

"My name's Flip. This is the world of dreams... Slumberland." Takže, máme tu novinku od režiséra Ja, legendy a Constantinea, čo by sa len mohlo pokaziť? Nuž, je tu toho dosť... Síce je Slumberland vizuálne veľmi pekne spracovaný film, ale keď sa na to pozriem zo strany scenáru, tak je tu množstvo dier, ktoré vôbec nemuseli vzniknúť. Čo ja viem, napríklad Jason Momoa si viditeľne svoju úlohu užil, ale na druhej strane mi ani jedna z jeho hlášok neprišla vtipná alebo zaujímavá, väčšinu filmu som sa nudil, aj napriek tomu, že je to prekombinovaná omáčka, ktorá detské publikum bezpochyby zaujme (ale mňa to teda neoslovilo ani trochu). Príbeh je o cestovaní po svete snov a ja sám som sa niekoľkokrát pristihol, pri tom, ako sa do ríše spánku vydávam, ale napokon som to vydržal až do konca... Už nemám nič viac, čo by som k tomu dodal, dávam 4/10. "No dream lasts forever. Sooner or later, it's time to wake up."

Volejte Saulovi - Není na výběr (2022) (epizoda)

Táto epizóda predstavuje moment, kedy sa Better Call Saul na plnej čiare vyrovnal BREAKING BAD... A možno ho aj o kúsok prekonal... Čistá dokonalosť. "And you know what else, Hector? I put you in that chair. Oh, yeah. Your heart meds? I switched them for sugar pills. You were dead and buried, and I had to watch this asshole... bring you back. So when you are sitting in your shitty nursing home and you're sucking down on your Jell-O night after night for the rest of your life... You think of me, you twisted fuck!"

Volejte Saulovi - Série 5 (2020) (série)

"Hey, you're alive. Focus on that." Klobúk dolu, Better Call Saul sa stáva každou ďalšou sériou lepším a stále viac sa približuje svojmu staršiemu bratovi, miestami mám dokonca pocit, že Saul je ešte kvalitnejším a prepracovanejším seriálom, ako kedy bolo BREAKING BAD. Ak keď sa v tejto sérii toho veľa neudialo, vôbec to nevadí, pretože aj bez toho bola táto kapitola Saulovho seriálu veľmi návyková a vydarená... Naozaj nedokážem nájsť jedinú vec, ktorú by som tu mohol vytknúť. Už od prvej časti sa na túto sériu neuveriteľne dobre pozerá a mne osobne prišlo veľmi zaujímavé pozorovať, ako sa Jimmyho premena na Saula Goodmana už pomaly, ale isto blíži k záverečnému štádiu. V tretej a štvrtej epizóde bolo výborné opäť vidieť starého známeho Hanka spolu s jeho kolegom Gomiem, ktorí si tieto dve časti ukradli úplne pre seba (a absolútne oprávnene 😄) a dokonca aj dejová linka s večne mrzutým tvrdohlavcom Ackerom ma veľmi pobavila. Bezkonkurenčne najlepšou časťou bola epizóda č. 8 s názvom Bagman, ktorá bola ako vystrihnutá z BREAKING BAD (nemohol som uveriť tomu, že sa pozerám na Saula) a tiež kde bola využitá geniálna a neprekonateľná kamera, na niektoré zábery som dokonca pozeral s ústami otvorenými dokorán. No, a finále, kde na plnej čiare zahviezdil Lalo bolo niečo pre mňa dovtedy nepredstaviteľné (scéna v podzemnom tunelíku bola pecková 😎), ani na chvíľu som neváhal a Better Call Saul som si pridal medzi obľúbené seriály. Ak to takto pôjde aj naďalej, tak potom budem schopný s čistým svedomím povedať, že Better Call Saul je lepšie ako BREAKING BAD. Piatej sérii Saula dávam 10/10, bolo to vynikajúce, už teraz sa nemôžem dočkať veľkého finále... "What's so funny?" "You wouldn't get it."

Leon (1994)

"Do you 'clean' anyone?" "No women, no kids, that's the rules." Od Luca Bessona som toho zatiaľ ešte veľa nevidel (dokopy možno 5 filmov), takže som úplne nevedel, čo by som mal od Leona očakávať. A to, čo som včera videl bolo niečo geniálne... Film o čističovi s oddanosťou pre svoju prácu, ale aj s veľkým srdcom ma naozaj dostal... Všetko tu dáva zmysel a perfektne to do seba zapadá (napríklad to, prečo Leon každý deň cvičí brušáky a aj rozuzlenie, ktoré prišlo o niečo neskôr ma veľmi pobavilo) a ani na chvíľu som sa pri tomto filme nenudil, jednoducho nemá ani jedno slabšie miesto. Už od emotívneho úvodu, cez zaškolenie malej Mathildy až po dokonalý záver je radosť sa na tento film pozerať. Ten koniec bol excelentný, z počiatku som bol veľmi smutný, ale po chvíli som si uvedomil, že to vlastne ani nemohlo dopadnúť lepšie, takže v konečnom dôsledku som mal z tohto filmu naozaj dobrý pocit... Jean Reno s Natalie Portman boli do svojich úloh vybratí úplne geniálne, skvelo do celého filmu pasujú a s istotou spolu vytvárajú nezabudnuteľné duo, ktoré sa podľa mňa vrylo do pamäti obrovskému množstvu divákov po celom svete. V tesnom závese za nimi je aj Gary Oldman ako jeden z najhnusnejších záporákov, akých som kedy videl a svojim výkonom ma presvedčil o tom, že si naozaj zaslúži miesto medzi mojimi obľúbenými hercami... Hudobný podmas bol veľmi silný a kamera ešte silnejšia (teda hlavne v záverečnej scéne). Všimol som si, že už tu píšem iba úplne očividné samozrejmosti, takže to skúsim nejako rozumne uzavrieť. Leon je film, ktorý budem mať ešte dlho pred očami, nerozumiem, že sa nájde niekto, kto tomuto filmu dal menej ako 4 hviezdy... Podľa mňa je Leon po všetkých stránkach dokonalý, nemôžem dať inak ako 10/10, jednoducho si to zaslúži... To by bolo za mňa asi všetko. "The rifle is the first weapon you learn how to use, because it lets you keep your distance from the client. The closer you get to being a pro, the closer you can get to the client. The knife, for example, is the last thing you learn."

Dámský gambit (2020) (seriál)

"It’s an entire world of just 64 squares." Hre kráľov som nikdy poriadne nerozumel a po tejto výbornej minisérii sa to nijako veľmi nezmenilo, ale to ani v najmenšom neovplyvnilo môj konečný dojem z tohto diela. Na Dámsky gambit sa pozerá perfektne, či už je človek profesionálny šachista alebo niekto, kto o tejto hre v živote nepočul, alebo aj keď vás šach vôbec nezaujíma, na ničom z toho podľa mňa nezáleží, pretože každý si v tomto sedemdielnom príbehu nájde to svoje. Táto miniséria vám od prvej až po poslednú epizódu naservíruje rýchlu a neúnavnú jazdu, ktorá nikoho ani na moment nepustí, až kým sa nedostane k samotnému záveru. Úvodná časť je síce trošku pomalšia, ale akonáhle sa všetko začne točiť okolo šachu, udalosti sa dajú do pohybu nezadržateľnou rýchlosťou. Už v druhej epizóde som nemohol pochopiť, ako je možné, že obyčajná hra šachu môže byť taká napínavá, ako bola tá s Harrym Beltikom... A to bol iba začiatok. Každým ďalším turnajom atmosféra stále viac a viac hustla, až to napokon všetko vyvrcholilo finálnou hrou s neporaziteľným Borgovom v najlepšej časti celej minisérie, kde sa toho udialo tak veľa, že ja som z toho normálne žasol, to bola asi jediná časť, ktorej by som bez diskusie dal 10/10... Pokúsim sa to nejako zhrnúť, v konečnom dôsledku som veľmi spokojný, všetci herci podali skvelé výkony, kamera je premakaná a najlepšie na tom všetkom je to, že aj keď človek nie je vyslovene šachový typ (áno, tým mám na mysli aj seba 😃), tak to vôbec nevadí, pretože ja osobne som si to veľmi užil. Dávam 9 šachovníc na strope z 10, ak toto niekto ešte nevidel, tak rozhodne odporúčam. "You play what’s best for you."

Volejte Saulovi - Série 4 (2018) (série)

"From now on, you are mine." Nakoniec to prišlo, od štvrtej série Saulovho seriálu ma jeho pozeranie konečne poriadne chytilo a v niektorých momentoch sa pre mňa stalo už aj prudko návykovým. Myslím si, že je to tým, že Jimmy dočasne nepracuje ako právnik, a tým pádom sa musí uživiť nejakým iným spôsobom. Aj keď mi v minulej sérii prišiel právnický svet veľmi zaujímavý, po troch sériách strávených v kancelárii som pri pozeraní už potreboval nejakú tú zmenu – a tú mi štvrtá kapitola tohto seriálu aj priniesla. Jimmy začína predávať mobilné telefóny, ale ani to sa (ako vždy) nezaobíde bez nepríjemností. Najviac som mu držal palce v piatej a šiestej epizóde, kde poriadne rozbehol svoj mobilný biznis, no v zápätí mu banda vandalov celý jeho zárobok ukradla a ja som sa nevedel dočkať toho, ako sa im Jimmy pomstí – a aj sa stalo, Huell je proste frajer 😎! O pár častí neskôr na scénu dokonca prichádza aj pre mňa naozaj dlho očakávaná postava - "I am Eduardo Salamanca, but you can call me Lalo." Dúfam, že všetci vedia, koho mám na mysli, Salamanovcov nie je nikdy dosť 😄. No, a ten záver bol geniálny, inak sa to popísať asi ani nedá... "S'all good, man!" Naozaj mi robí radosť, keď vidím, ako sa svety Better Call Saul a BREAKING BAD stále viac a viac prepájajú, už sa nemôžem dočkať piatej série (obdivujem pravidelných divákov, ktorí na ňu museli čakať skoro rok a pol 👏), ale sérii č. 4 dávam 9/10, miestami bola perfektná a miestami zase neskutočne pomalá, čo tomu teda veľmi nepomáhalo, ale nevadí, verím, že sa to ešte napraví... "Well. He came to the right place, didn't he? He knew you wouldn't notice, and you didn't. All wrapped up in your sad little stories, feeding off each other's misery. You wanted me to talk. I talked."

El Camino: Film podle seriálu Perníkový táta (2019)

"Not many of us get a chance to start fresh." "El Camino" vytvára perfektnú, pomyselnú bodku za celým BREAKING BAD, po dopozeraní som dokonca váhal, či dať štyri alebo päť hviezd, pretože ja som si tento film naozaj vychutnal. Ani raz sa to nevlečie, celý príbeh pekne plynie a pomalšie tempo rozprávania mi vôbec nevadilo, veď naozaj sa nebolo kam ponáhľať. Niektorí môžu tvrdiť, že je toto voľné pokračovanie zbytočné (a z veľkej časti je to aj pravda 😀), ale podľa mňa je pravdou to, že pre tých pravých fanúšikov pôvodného seriálu bude toto veľmi uspokojujúci snímok, pretože minimálne pre mňa ním aj bol – dozvedel som sa, čo sa stalo s Jessim po piatej sérii BREAKING BAD, potešilo ma znovu vidieť staré známe tváre, medzi ktorými chýbal už len Saul Goodman (aj keď netuším, ako by ho tam mohol Mr. Gilligan zakomponovať 🙂) a dokonca to miestami bolo aj naozaj napínavé (scéna s hľadaním peňazí v Toddovom byte, westernová prestrelka...). Priznávam, že mi neprekážali ani flashbacky, ktorých tu teda bolo naozaj bohato, jediné, čo ma bodalo do oka bol Todd, ktorý je zrazu dvakrát väčší ako bol v piatej sérii, a tým pádom som si flashbacky, v ktorých bol často mýlil s halucináciami 😄. Okrem toho bolo všetko ostatné do bodky vyladené, takýto minimalistický štýl sa mi strašne páčil. No, a keď si to tak pospájam, vyjde mi z toho solídna štvorhviezdičková záležitosť, aj keď možno to je iba tou nostalgiou, záver v zasneženej krajine bol bezchybný... "You’re really lucky you know that? You didn’t have to wait your whole life to do something special."