Láska nebeská (2003)

"At Christmas, you tell the truth." Úprimne, od Lásky nebeskej som čakal iba presladenú romantiku, ktorej hodnotenie sa ledva vyšplhá na štyri hviezdy, ale to, čo som videl ma naozaj veľmi milo prekvapilo... V tomto filme si každý nájde kúsok seba samého, a to bez výnimky, miestami ma tento príbeh a aj všetky jeho menšie časti naozaj chytili za srdce a inokedy som sa zase neskutočne zabával. A dokonca mi ani nevadilo to, že vo filme sledujeme taký veľký počet dejových línií, pretože je to tak perfektne postrihané, že nemáte ani najmenšiu šancu sa v tom domotať a zároveň držíte palce úplne každej postave... Rozhodne najkrajší príbeh pre mňa bol ten so spisovateľom Jamiem/Colinom Firthom a portugalkou Auréliou, ktorým som držal palce zo všetkého najviac, ale v tesnom závese ich dobiehajú aj premiér spolu s Natalie a aj Sam ako malý bubeník. Najbláznivejšia dejová línia bola cesta do Ameriky, ktorá celý film pekne osviežila... Ale v konečnom dôsledku mi prišli výborné úplne všetky príbehy, okrem toho s Billom Nighym, ten bol ešte lepší, v podstate BOMBASTICKÝ, na ňom som sa pobavil úplne najlepšie (samozrejme v dobrom slova zmysle 😁). - "Don't buy drugs... Become a popstar and they will give you them for free!" Páči sa mi, že je Láska nebeská označovaná ako romantická vianočná komédia a tým bezpochyby aj je, aj keď s trochu iným významom, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Určite, je to romantický film, no žiadna zasnívaná dráma s happy endom, ale je to krásny film zo života, ktorý by mal očariť úplne každého (a koho nie, ten to asi popretáčal 🙂). Vianočný film? To tiež, aj keď opäť to nie je úplne tradičný film s touto tematikou, Vianoce sú vlastne na vedľajšej koľaji, čo v tomto prípade vôbec nevadí. A komédia? Tak to bez diskusie... Takýto dobrý rýdzo anglický humor som už dlho nikde nevidel, mne to sadlo na výbornú... Skúsim to zhrnúť, Láska nebeská je bezkonkurenčne tou najlepšou romantickou komédiou, akú som v živote videl a dosť možno aj jeden z najlepších britských filmov, ku ktorým som sa zatiaľ dostal. Myslím si, že tento film nikdy nestratí na svojom čare, a je zaslúžene označovaný ako "evergreen". Za mňa 10 bubeníckych paličiek z 10. Už naozaj nemám, čo dodať, tento film proste treba vidieť... "The true love lasts for a lifetime."

Minority Report (2002)

"I have to know. I have to find out what happened to my life." Hneď na úvod by som mal dve otázky... Tá prvá znie: "Tento film bol naozaj natočený v roku 2002?" Príde mi to neuveriteľné, ale je to tak, Minority Report na mňa pôsobí veľmi nadčasovo, miestami priam futuristicky, no aj napriek tomu je zub času v niektorých scénach viac než viditeľný, ale u mňa to pri celkovom dojme nemalo vôbec žiadnu váhu a tým pádom som bol schopný si tento film naplno užiť (dokonca aj scénu s transplantáciou očí 😁)... Prejdem teda k mojej druhej otázke: "Toto fakt režíroval Steven Spielberg?" U tohto pána som si už zvykol na naozaj širokú škálu žánrov, ktorými jeho filmy oplývajú, či už v prípade najlepšej série dobrodružných filmov 🤠, priateľského sci-fi 👆🛸, legendárneho filmu o dinosauroch 🦖, letiskovej drámy ✈️, príbehu o animovanom obrovi alebo aj perfektnej komiksovke ⛵🦄⚔ a v tomto prípade aj detektívneho futuristického akčňáku 🕵️‍♀️🔫, ktorý som s radosťou privítal. Niekomu môže tento film pripomínať aj Spielbergov film Ready Player One 🔑🔑🔑 (ja nie som výnimkou), ale to je podľa mňa dojem, ktorý pôsobí "len na oko", pretože keď sa do Minority Report poriadne zapozeráte, tak vyjde najavo, že tento film je o niečom úplne inom, aj keď v rýchlosti diania je na tom úplne rovnako ako Ready Player One. Akonáhle sa v tejto netradičnej detektívke dajú veci do pohybu, tak film už ani na chvíľu nespustí nohu z plynu (možno iba s výnimkou scény v skleníku, kde sme si aspoň na chvíľu mohli trochu vydýchnuť), a to platí až do samotného záveru, ktorý je tak do bodky premyslený, že rozbije úplne všetko, čo ste si doteraz o celom filme mysleli... To finále naozaj stojí za to, ani na moment mi nedovolilo sa odtrhnúť od obrazovky, celý čas som s dokorán otvorenými očami čakal, na to, ako celý film nakoniec dopadne a až potom, keď už zneli záverečné titulky, ma Minority Report (inými slovami – menšinový záznam) konečne vypustil zo svojho zovretia... Steven Spielberg je proste frajer 😎, všetky jeho filmy sú vydarené, niektoré viac, niektoré menej... Dávam 9,5 červených guličiek z 10, tento film sa rozhodne oplatí vidieť a keď už si ho pustíte, skúste byť pozorní... "There hasn't been a murder in six years. The system, it is perfect."

Volejte Saulovi - Série 3 (2017) (série)

"My friends, I promise you... that together we will prosper." Tretia séria Better Call Saul bola z prvých troch úplne najlepšia, pretože konečne už sú viditeľné prepojenia na svet seriálu BREAKING BAD (v jednej epizóde som mal dokonca pocit, že pozerám pôvodný seriál a nie jeho spin-off). Ďalšie z pôsobivých prepojení je aj to, že sa na scénu vracia jeden z najlepších seriálových záporákov (všetkých čias 😎), ktorý zatiaľ síce pôsobí iba ako vedľajšia postava, ale ja pevne dúfam, že v nasledujúcich sériách sa naplno prejaví – GUS FRING... Páči sa mi aj to, že tento právnický seriál začína viac a viac zaváňať po drogovej tematike, ktorá je spojená s kartelom a dobre známym Hectorom... Ale aj napriek tomu vôbec nemám problém s tým, že je tento spin-off založený na právnikoch a ich práci – v piatej epizóde som sa nemohol odtrhnúť od obrazovky, aj keď to bolo celých päťdesiat minút iba o jednom súdnom procese - McGill VS. McGill. Som spokojný s tým, že všetky veci, ktoré sa v tejto sérii odohrali do seba pekne zapadajú a tým pádom aj všetko začína dávať zmysel a tiež som rád, že si tu tvorcovia odpustili vložiť more rozhovorov, ktoré nikam nevedú, ako tomu bolo v predošlých sériách (ale nemyslite si, že tu to nie je, bez siahodlhých dialógov to proste nie je ono 😀). Konečne to začalo byť aj trošku svižnejšie a pútavejšie, tak verím, že sa mi tento dojem ďalšou sériou nepokazí... Aj tak si nemôžem pomôcť, ale Better Call Saul ma stále viac a viac začína baviť a miestami dokonca premýšľam o tom, či mi nesadol ešte lepšie ako BREAKING BAD. Myslím si, že ak dám tejto sérii hodnotenie 9,5/10, tak to bude úplne v pohode, tentokrát som si to fakt užil a som naozaj zvedavý, ako to tvorcovia vystavajú ďalej... Čo najskôr skúsim začať so sériou č. 4... "I'm not good in building things, you know, I'm excellent in tearing it down."

Constantine (2005)

"Constantine" je film, ktorý miestami pripomína Exorcistu, ale sám o sebe je oveľa zaujímavejší a plynulejší ako Exorcista. Je to film, v ktorom sa Keanu Reeves ukáže ako niekoľkonásobne väčší frajer než Neo v Matrixe. Film, po ktorom si už nikto nemôže byť istý tým, či je Al Pacino stále tým najlepším filmovým diablom, ale hlavne je to film, ktorý vám ani na moment nedovolí spustiť oči z obrazovky, pretože je neskutočne pútavý. Skúsim to napísať trochu zrozumiteľnejšie 😄. Takže, Keanu Reeves ako John Constantine bol skvelý, v tejto úlohe si neviem predstaviť nikoho iného, celý čas do tohto filmu perfektne pasoval... A najlepšie na tom je, že všetci ostatní herci ho parádne dopĺňali, Rachel Weisz ako sestra zosnulej Isabelly bola výborná a Peter Stormare ako samotný Satan bol priam mrazivý a aj keď bol na scéne iba niekoľko posledných minút, svoju úlohu zohral bezchybne, diabla by som si s jeho tvárou mohol veľmi dobre predstaviť... K vynikajúcemu hereckému obsadeniu prihodím ešte kvalitný soundtrack spolu s pekelne prepracovanou kamerou a vyjde mi z toho naozaj zaujímavo spracovaný a kvalitný film, ktorý by som si pokojne pustil ešte raz. Páčilo sa mi aj to, ako bolo spracované samotné peklo, nikdy by som si ho nepredstavil takto, ako horiaci a rozfúkaný postapokalyptický svet, moje vidiny vyzerali skôr na nejaké jaskyne plné vriacich železných kotlov s nepretržitou prítomnosťou lávy (niečo podobné ako Nether v Minecrafte 😁). Constantine s istotou prekonal všetky moje očakávania... To by bolo odo mňa asi všetko, s čistým svedomím môžem dať 9 pekelných kresiel z 10, rozhodne odporúčam 😎. "When I was a kid, I could see things. Things humans aren't supposed to see. Things you shouldn't have to see."

Co jsme komu všichni udělali? (2022)

"Milujem Francúzsko, ale neznášam Francúzov." Po peknej jednotke a zbytočnej dvojke prišla tretia kapitola série Čo sme komu urobili?, ktorá zvýšila latku na najvyššiu možnú úroveň, a to tak, že na scéne už nie sú iba zaťovia rôznych etnických skupín, ale tentokrát konečne dorazili aj všetci ich rodičia, ktorých sme doteraz ešte nevideli (okrem rodičov z Pobrežia Slonovín 😀). Od tejto jemnej komédie som nemal žiadne veľké očakávania a práve preto sa mi tento film tak páčil - je plný milých vtipov (losovanie o spanie v nafukovacej jurte, seniorská nočná jazda a vlastne aj všetky momenty, v ktorých je na scéne Koffi), ktoré sa nesnažia príliš tlačiť na pílu (až na pár výnimiek ako rezanie jablone alebo stavanie betónovej steny) a tým pádom vo mne táto komédia navodila veľmi príjemný pocit a vlastne celá sa niesla v takej dobrej, feel-good atmosfére, ktorá tomuto filmu pekne prihráva do kariet. K tomu pridajme ešte podarenú kameru a vyjde z toho pohodová oddychovka, ktorej zhliadnutie nikoho ani v najmenšom neurazí. V konečnom dôsledku som spokojný, ale aj tak nemôžem dať inak ako 7 nafukovacích jurt z 10, od vystúpenia Elektrických Hyen som si jednoducho sľuboval viac, nejaký väčší metalový nárez ako to, čo som videl... Nevadí, nenadchlo, ale ani neurazilo 😉.

Volejte Saulovi - Série 2 (2016) (série)

"Yeah, well, I know what stopped me. And you know what? It's never stopping me again." Ani na chvíľu som nezaváhal a bez mešieho zastavenia som sa vrhol na druhú sériu Better Call Saul, no a myslím si, že som opäť ani v najmenšom neľutoval. Veď som predsa mal možnosť opäť vidieť legendárneho Hectora Salamancu (v tomto prípade ešte hovoriaceho a chodiaceho na vlastných nohách), monotónnych Bratrancov (ktorí mi takisto ako v BREAKING BAD prišli neskutočne od veci 😄) a v niektorých častiach som mal dokonca aspoň na malú chvíľu pocit, že pozerám pôvodné BREAKING BAD, ale v zápätí boli tieto momenty rýchlo nahrádzané siahodlhými okecávačkami, ktoré mi v niektorých prípadoch prišli priam nekonečné. Jediné, čo sa mi na týchto rozhovoroch páčilo (v tom prípade, že som ich nepreskočil) bola kamera, s ktorou sa Arthur Albert opäť pekne pohral, musím povedať, že na tento seriál sa naozaj dobre pozerá, často aj lepšie ako na BREAKING BAD. Definitívne najlepšia epizóda tejto série pre mňa bola deviata, v podstate ani neviem prečo, jednoducho mi sadla asi najlepšie zo všetkých a musím podotknúť, že na natáčanie reklám Jimmyho McGilla sa mi pozeralo výborne, podobne vydarená bola aj úvodná scéna ôsmej epizódy, ktorá bola natočená bez jediného strihu, palec hore 👍. Je vidno, že sa Saulov seriál posúva stále viac a viac dopredu a ja sa už nemôžem dočkať, kedy sa svety Better Call Saul a BREAKING BAD konečne prepoja (tým mám na mysli návrat Gusa Fringa 🙂). Takže, zhrnul by som to, s druhou sériou tohto seriálu som spokojný, ale aj tak si myslím, že séria č. 1 bola ešte o niečo lepšia (takže jej hodnotenie zvýšim hneď po dopísaní tejto recenzie na päť hviezd). Dobre, takže druhej sérii Better Call Saul dávam 8/10, naozaj dúfam, že v ďalších sériách už to pôjde iba vyššie. Hneď zajtra sa pustím do tretej kapitoly tohto seriálu... "Jimmy, do you realise that you've just confessed to the felony?"

Volejte Saulovi - Série 1 (2015) (série)

"Hey, I just talked you down from a death sentence to six months' probation. I'm the best lawyer ever." Saulova prvá séria je veľmi pohodovým návratom do novomexického mesta Albaquerque, kde sa odohrával aj príbeh jedného z najlepších seriálov všetkých čias, ale v tomto prípade to nemá s BREAKING BAD takmer nič spoločné... A v tom podľa mňa tkvie čaro tohto spin-offu... To, že stojí samostatne a zároveň perfektne dopĺňa pôvodný seriál. Veľmi ma potešilo aj to, že tvorcovia sa rozhodli priviesť naspäť aj niektoré z najlepších postáv BREAKING BAD - Tuca Salámku (😄), v podstate aj Saula/Jimmyho, ale najväčšiu radosť mi spravilo to, že sa na scénu vrátil aj Mike, ktorý v prvých piatich častiach síce pôsobí ako vedľajšia postava, ale v druhej polovici série si pre seba ukradol dokonca až dve epizódy a tým podľa mňa naznačil to, že v nasledujúcich sériách by mohol byť dôležitý, čo ma naozaj potešilo. S čistým svedomím môžem povedať, že na prvé tri epizódy sa mi pozeralo dokonca lepšie ako na BREAKING BAD, čo som od Saula ani v najmenšom nečakal, ale v konečnom dôsledku som rád, že ma takto milo prekvapil. Ale aby som iba nechválil, po brilantnom úvode s Tucom nasleduje niekoľko častí plných právnickej vaty, ale v závere si ma táto séria opäť naplno získala a poslednou čerešničkou na torte bol koniec s "Deep Purple" a ich Smoke on the Water, ktorý ma totálne odrovnal a aj keď je to už iba záverečná bodka, myslím si, že zafungovala výborne... Určite môžem povedať, že z tejto série som mal po dopozeraní ten správny päťhviezdičkový pocit a presne to isté tvrdil aj môj priemer, ale ja si jednoducho nemôžem pomôcť, keď si to v hlave všetko pospájam tak mi z toho vychádzajú veľmi dobré štyri hviezdy, inými slovami 8,5/10, ale silno dúfam, že každou ďalšou sériou bude toto hodnotenie rásť... No a na záver ešte jedno veľké plus: Konečne tu máme nejakú sympatickú ženskú postavu - Kim, zatiaľ čo v BREAKING BAD mi nesadla ani jedna žena, všetky mi v niečom vadili, jedinou výnimkou je Andrea, ktorá z nich bola ako jediná úplne v pohode 😉. To by bolo odo mňa asi všetko... "I didn't say you're a bad guy. I said you're a criminal."

Klub rváčů (1999)

"The first rule of Fight Club is you do not talk about Fight Club. The second rule of Fight Club is you do not talk about Fight Club." Tento film nemusí pochopiť úplne každý a je veľmi dôležité sa po jeho zhliadnutí poriadne zamyslieť a popremýšľať o svojich hlavných životných hodnotách... A práve preto mi vytváranie tejto recenzie trvalo skoro desať dní! Jednoducho som nebol schopný nájsť tie správne slová, ktoré by vyjadrili moje nadšenie z tohto snímku, takže dúfam, že teraz som ich aspoň trochu trafil. Ak chcete "Fight Club" aspoň z časti pochopiť, musíte ho sledovať pozorným okom, pretože, ak niečo prehliadnete, tak vás záverečný "mind-fuck" neprekvapí v dobrom, ale v zlom slova zmysle... Určite nemám záujem čítať knižnú predlohu tohto kultu, pretože keď si to v hlave pospájam, tak zistím, že nemám ani len najmenšie tušenie, ako by toto mohlo vyzerať v písanej podobe, určite by som tam aspoň tri štvrtiny dôležitých vecí prehliadol... No nič, poďme ďalej... Som rád, že som bol pred zhliadnutím tohto filmu upozornený, že si mám všímať všetky detaily, takže preto mi záverečné rozuzlenie doslova odpálilo dekel a úplne podkopalo a vyvrátilo všetko, čo som si o filme a jeho príbehu od začiatku myslel. Skvelý dej spojený s geniálnou kritikou materialistického spôsobu života spolu vytvárajú niečo, po čom vo vás ešte dlhšiu dobu zostane silný pocit a potom bude ešte oveľa dlhšie odoznievať. "We buy things we don’t need with money we don’t have to impress people we don't like." Od tohto filmu som očakával niečo úplne iné, ale to, čo som mal možnosť minulý štvrtok vidieť absolútne obrátilo môj pohľad na svet a úplne súhlasím s tvrdením na obale od DVDčka: "! Upozornění ! Tento film může změnit váš život!", pretože, keď sa nad tým naozaj zamyslíte, tak je to sakra pravda. Na tento film musí byť človek poriadne oddýchnutý, aby ho mohol naplno pochopiť a rozhodne sa teším, ako si "Fight Club" pozriem znovu, pretože pri druhom zhliadnutí sa naň určite budem pozerať z iného uhlu pohľadu a všímať si úplne iné veci ako som si všímal doteraz. Už som to spomínal niekoľkokrát, ale spomeniem to znovu: Kvalitu tohto filmu určuje hlavne divákova pozornosť! Až teraz som si všimol, že tu už píšem iba úplné blbosti, a čím ďalej tým viac sa zamotávam, takže to jednoducho uzavriem... Skúste prehodnotiť svoj pohľad na svet a uistite sa, či s vami náhodou nežije aj Tyler Durden 😉. To by bolo odo mňa asi všetko, dávam 8,5 kociek mydla z 10, po druhom zhliadnutí z toho možno bude 10 kociek...  "After fighting, everything else in your life got the volume turned down."

Perníkový táta (2008) (seriál)

"I did it for me... I liked it... I was good at it... I was alive." _____________ Z BREAKING BAD som naozaj ohromený, v tom najlepšom slova zmysle. Záverečná séria bola dokonalá, bez diskusie, no to, čo jej predchádzalo (prvé tri série a séria č. 4) sa jej iba ťažko vyrovná. Je nesmierne obdivuhodné, že pán Gilligan spolu s ostatnými tvorcami dokázali vytvoriť niečo, čo v niektorých prípadoch zachádza do absolútneho extrému a posúva latku na najvyššiu možnú úroveň a aj tak všetko pôsobí úplne realisticky, človek si až myslí, že by sa to naozaj mohlo stať. Bolo pre mňa naozaj fascinujúce sledovať, ako sa z úplne obyčajného a poctivého človeka môže stať psychopat, ktorý nemá žiadne morálne hranice a je ochotný zachádzať stále ďalej a ďalej – táto poklona patrí Bryanovi Cranstonovi. Hádam, že každý divák si mohol všimnúť, že aj všetky herecké výkony sú v tomto seriáli bezchybné (áno, dokonca aj tá mrcha, ktorá sa volala Skyler), práca s roztrasenou kamerou je naozaj precízne prevedená, ale to, v čom tkvie najväčšia sila tohto seriálu, je jeho SCENÁR. Divák si nemôže byť istý tým, čo sa udeje v nasledujúcich epizódach: Ako sa príbeh ďalej zamotá? Ako je možné, že daná postava umrela? Prečo sa to muselo stať práve takto? Tak by sa dalo pokračovať ešte dlho, lebo ten scenár je jednoducho do bodky prešpekulovaná, premyslená a geniálna práca, ktorá podľa mňa nemá v seriálovom priemysle obdoby (to musíte vidieť, aby ste pochopili). Ale, samozrejme, že všetky tieto pochvaly neprislúchajú úplne každej sérii – niektoré sú nudnejšie a niektoré zase zaujímavejšie. Rovno by som sa k nim aj vyjadril... _____________ Prvá séria: 70 % (12.9. – 13.9.2022) Úvod do celého rozprávania ma zo všetkých piatich kapitol tohto svetoznámeho fenoménu bavil úplne najmenej, je tu zopár svetlých momentov, ale drvivá väčšina je iba nudná vata, ktorú si musíte pozrieť iba preto, aby ste pochopili nasledujúcim sériám. _____________ Druhá séria: 90 % (15.9. – 20.9.2022) Konečne sa dostavuje aj zopár nečakaných zvratov, ktoré sú však vzápätí nahradené pomalšími scénami, ktoré pôsobia tak, že výslovne žobrú o preskočenie. Ale nejdem iba kritizovať, miestami som sa aj celkom bavil, už mi to neprišlo ako mexická telenovela v prvej sérii. _____________ Tretia séria: 85 % (23.9. – 30.9.2022) Mierny pokles oproti druhej sérii, tretia kapitola BREAKING BAD začína trošku pomaly, a to pre mňa nepochopeným plazením po zemi v zaprdenej mexickej dedinke, čiže príchodom dvoch pre mňa najtrápnejších záporákov, akých tento seriál mal – za celý čas povedia asi toľko slov, ako má táto séria častí a potom sú, z ničoho nič, mŕtvi. Mne osobne to nevadilo, pretože potom nasleduje asi najpohodovejšia epizóda celého seriálu a hneď po nej som mal pocit, že sa BREAKING BAD konečne začína rozbiehať, ale mýlil som sa, tempo sa zrýchli až v polovici štvrtej série, rovno k nej prejdem. _____________ Štvrtá séria: 95 % (30.9. – 6.10.2022) Priamo nadväzuje na sériu č. 3 a s istotou môžem povedať, že tu už seriál konečne poriadne dupne na plyn, ale myslím si, že to prichádza až niekde za polovicou, pretože úvod, okrem prvej časti, bola čistá vata, postavy sa síce vyvíjali a Walt o sebe prehlásil, že nie je v nebezpečenstve, ale on je nebezpečenstvo, no okrem toho sa už nič iné nedialo, jeden môj kamarát to dokonca kvôli tomu na dva týždne prestal pozerať... Ale, to, čo príde potom je geniálne, štvrtá séria už od začiatku až po explozívny záver neuveriteľným spôsobom graduje – celý čas vás iba pripravuje na to, čo sa stane v poslednej časti... _____________ Piata séria: 100 – 150 % (7.10. – 14.10.2022) Legendárny záver celého seriálu a absolútny strop a vrchol seriálovej tvorby, ktorý ani raz nespustí nohu z plynu a zároveň dosahuje niekoľkonásobne vyšších kvalít ako 99,1 percentný produkt Walta Whitea. Veľkolepé finále, na ktoré všetci fanúšikovia čakali vytvára pomyselnú bodku za celým rozprávaním BREAKING BAD, na ktoré na 99,1 % nikdy nezabudnem. Záver, ktorý je taký nemilosrdný a strhujúci, že sa mi pri ňom niekoľkokrát ťažko dýchalo a naozaj neviem, ako by som dopadol, keby som bol astmatikom. Preboha, aj keď toto píšem, tak mám z toho husinu... Piata séria je DOKONALÝ MASTERPIECE, ktorému nemôže (v rámci seriálov) nič na svete konkurovať. Myslím, že to by bolo k sériám všetko... _____________ Zhrnul by som to a pokúsim sa nájsť nejaké superlatívy, ktoré som zatiaľ ešte nepoužil. BREAKING BAD je rozhodne jeden z najlepších seriálov, ktoré som v živote videl (ak teda počítam iba posledných 20 epizód) a určite ho odporúčam úplne každému, kto nemá problém s miernym množstvom krvi a vulgarizmov a som si istý, že mi bude tento seriál veľmi chýbať, veď ku koncu bol pre mňa skoro rovnako návykový ako Heisenbergov produkt... No, a najkrajšie na tom je to, že hlavným cieľom tohto seriálu je iba popularizácia chémie 😀. Nie som schopný ohodnotiť toto veľdielo počtom bodov z desať, pretože každý by si naň mal vytvoriť svoj vlastný názor. To je za mňa všetko, dúfam, že som touto recenziou nikoho neunavil 😉... (x) _____________ "I've done a terrible thing, but I did it for a good reason."

Perníkový táta - Série 5 (2012) (série)

"Mr. White... he's a devil. He is... smarter than you. He is luckier than you. Whatever you think is supposed to happen, I'm telling you that the exact opposite is gonna happen!" Nemám slov, piata séria BREAKING BAD je neskutočné, nadupané, prešpekulované a dokonalé finále celého seriálu, ktorému nemôže absolútne nič konkurovať. Každý detail v piatej sérii je do bodky premyslený, v úplnom závere začne úplne všetko dávať zmysel a každá jedna vec sa pospája. Naozaj neviem, čo si mám myslieť, neviem, či sa mám hnevať, byť smutný, alebo či sa mám radovať z toho, že som tento seriál už dopozeral, pretože som si na viac ako sto percent istý, že mi bude veľmi chýbať... Piata séria začína veľmi dobre a svižne, som rád, že ani na chvíľu nespustila nohu z plynu, čím ďalej tým viac na rýchlosti a atmosfére iba pridávala – či už pri "SAY MY NAME", alebo pri Hankovom nájdení pravdy o Waltovi, no aj pri záverečnej "vyjednávačke", to je jedno, ale hlavné je to, že toto som od seriálu očakával už úplne od začiatku a konečne sa to aj dostavilo. Nemyslím si, že som niekedy v rámci seriálovej tvorby videl nejakú lepšiu sériu, ako bola táto... Už v prvej epizóde sa všetko začína rozbiehať a to hlavne vďaka triku s magnetmi, ktorý mi prišiel nadmieru originálny. Potom sa v troch častiach tempo na chvíľu zmiernilo, ale v piatej epizóde tvorcovia zošliapli plyn až k podlahe a naservírovali nám prvotriednu akciu, ktorou mám na mysli vlakovú lúpež, počas ktorej som sa skoro (s prepáčením) posral od napätia. V siedmej časti som mal konečne možnosť pozrieť si scénu, ktorej som sa nemohol dočkať už od začiatku sledovania seriálu a v epizóde č. 8 ma v posledných tridsiatich sekundách totálne zamrazilo, klobúk dole, myslím, že to bolo hlavným cieľom tej scény 🤔. Pekne prituhovať začína od deviatej až po trinástu časť, kde tvorcovia opäť stavili na záverečný cliffhanger, čo bol ten najlepší krok, aký mohli spraviť. Štrnásta epizóda s (podľa mňa veľmi poetickým) názvom Ozymandias bola pre mňa tým najlepším, čo som mal možnosť v celom BREAKING BAD, a vlastne aj v rámci všetkých seriálov vidieť, nemohol som sa ubrániť slzám v očiam (neplakal som, iba som mal sklenené oči, pozor na to, to je veľký rozdiel 😉). Pätnásta časť mala jemne depresívny nádych, myslím si, že hlavne preto, že seriál sa už blíži ku koncu a je to naozaj poriadne cítiť. No, a finálna, šestnásta epizóda predstavovala záver, ktorý nemohol byť lepší, všetko do seba zapadlo ako kúsky jednej veľkej skladačky... Pokúsim sa to zhrnúť, piata séria BREAKING BAD je a vždy bude jednou z najlepších vecí, ktoré môže človek v rámci seriálovej tvorby vidieť. Pre každého mám jedno VEĽKÉ odporúčanie: Vyhýbajte sa všetkým spoilerom súvisiacim s týmto "majstrštykom", ja som na to doplatil 😕. Nemám, čo viac by som k tomu dodal, toto je jednoducho MASTERPIECE, ktorému nemôžem dať iné hodnotenie, ako 10/10, ak by to bolo možné, tak dám aj 20. Pán Gilligan, vďaka, bola to jazda... "I did it for me... I liked it... I was good at it... I was alive."