Perníkový táta - Série 3 (2010) (série)

"We live to fight another day." Tak a je to, prebojoval som sa treťou sériou BREAKING BAD a s úprimným svedomím môžem skonštatovať, že som spokojný, aj keď mi prišla o trochu slabšia ako predošlá, druhá séria. Úvod je neskutočne pomalý a nudný a na kvalite teda nepridávajú ani dvaja úplne noví záporáci (ktorí sú zhodou okolností bratranci Tuca Salamancu). Potom, aspoň na chvíľu príde akcia presne v strede série, neskôr sa všetko znovu upokojí a v závere sa rozbehne neskutočný kolotoč, na ktorý som čakal už od začiatku sledovania tohto seriálu. Takže, rovno sa vrhnem na moje názory k epizódam. Prvá časť je iba nudným, miestami trošku emocionálnym úvodom do celého diania (vôbec som nepochopil úvodné plazenie po zemi v zaprdenej novomexickej dedinke), v druhej epizóde sa aspoň v závere dostavilo trochu napätia. Potom nasledujú tri časti (aspoň podľa mňa) plné vaty, no to však neplatí o šiestej epizóde, kde sa Walt už zatiaľ najviac priblížil k odhaleniu jeho švagrom Hankom. Ďalšia, v poradí už siedma časť v závere ponúkla presne to, čo si predstavujem pod pojmom "nervydrásajúce zakončenie". Áno, zbavili sme sa bratrancov, ale Hank (dúfam, že iba dočasne) stratil schopnosť chodiť. Ako odišli záporáci, tak sa kolobeh udalostí opäť spomalil a tým pádom preskočím až k epizóde č. 10, ktorá pre mňa bola úplne najzábavnejšia z celého seriálu a nemyslím si, že sa pri BREAKING BAD ešte niekedy tak dobre zasmejem. No a záver série, čo k tomu dodať, ten už takmer dosiahol dokonalosti. Dvanásta časť mala absolútne nečakané a neuveriteľné husté zakončenie, po ktorom som ešte minútu sedel s otvorenými ústami hľadiac na záverečné titulky a podľa mňa bola aj najlepšou časťou celej série. No, a trinásta epizóda predstavovala geniálne zakončenie tretej kapitoly BREAKING BAD a v poslednej minúte tejto časti som ani nedokázal žmurknúť, tak som sa sústredil na to, čo sa predo mnou odohráva, klobúk dolu. Aby som to zhrnul, tretia séria v mnohom prekonala moje očakávania (záverečná zrážka Waltovým autom, lovenie muchy v metanfetamínovom laboratóriu, Hankova bitka na parkovisku v strede série...), ale veľa vecí v nej sa mi aj nepáčilo (úvod série, ktorý mi celý prišiel nemastný-neslaný, niekoľko rozhovorov, ktoré nikam nevedú, Skyler - na začiatku série nechápajúca biznis jej manžela, no ku koncu Walta už aj úspešne kryje...). Ale, v konečnom dôsledku boli moje očakávania naplnené a som si na sto percent istý, že to, čo BREAKING BAD prinesie v nasledujúcich sériách bude ešte väčšia bomba ako záver tejto série, pretože vždy keď si myslím, že seriál dosiahol svojho stropu, tak príde ešte s niečím lepším a geniálnejším. No tretej sérii dávam 8,5/10, kvôli, už niekoľkokrát spomínanému úvodu a kvôli tomu, že druhá séria mi prišla o niečo lepšia, ale myslím si, že teraz už všetko pôjde iba hore, bližšie k vrcholu. "You either run from things, or you face them, Mr. White."

Perníkový táta - Moucha (2010) (epizoda)

Bezpochyby najvtipnejšia epizóda celého BREAKING BAD univerza! Je mi úplne jedno, že sa dej nikam neposunul a ani postavy sa nijako nevyvinuli, ale na druhú stranu som sa neskutočne pobavil a vychutnal som si to... Dokonca aj tých 47 minút ubehlo nečakane rýchlo. Táto časť sa ani chvíľu nevlečie, všetko odsýpa parádnym tempom a mne ani na moment nevadilo, že celé sa to točilo iba okolo dolapenia muchy. Rozumiem tomu, že sa táto epizóda nemusí páčiť každému, ale mne teda sadla na výbornú. No aj tak si myslím, že úplne najlepšia vec na tejto časti je neprítomnosť Skyler, pretože práve ona je to, čo ma na celom seriáli najviac rozčuľuje. Už dlhšiu dobu si myslím, že epizódy, ktoré ubiehajú najrýchlejšie sú tie, kde Walt a Jesse spolupracujú, a Mucha ma v tejto myšlienke utvrdila. Za mňa 9 topánok v lampe z 10"So, you're chasing around a fly and in your world, I am the idiot..."

Hvězdný prach (2007)

Ani neviem spočítať, koľkokrát už som Hviezdny prach videl, no každým ďalším pozretím sa mi tento film páči viac a viac. A inak to u mňa nebolo ani pri jeho včerajšom zhliadnutí. Či už po hereckej, hudobnej alebo aj príbehovej stránke je tento snímok výborný a rovnako dobre sa naň aj pozerá - celý čas to pekne odsýpa, ani chvíľu sa to nevlečie a príbeh nemá asi ani jedno hluché miesto. A to herecké obsadenie, to je jednoducho nádhera - Mark Strong ako neochvejný princ Septimus, Michelle Pfeiffer ako zákerná čarodejnica, ktorú by som si v podaní inej herečky asi ani nevedel predstaviť, neskutočne žiarivá Claire Danes ako hviezda Ywaine a v neposlednom rade fantastický Robert de Niro ako ten najdrsnejší pirát, ktorého poznám. Krásna škótska krajina (aby bolo jasné, tam sa to natáčalo 😉) tomuto nadčasovému fantasy iba pridáva na kvalite a množstvo vtipných a trefných replík vám zaručí peknú dávku zábavy. Ale aby sa moje slová naplnili, tak si musíte tento film pozrieť v anglickom originále, podľa mňa to ani inak nejde. V pochvalách by som ešte pokojne mohol pokračovať, ale to by bolo ešte na dlho, takže to stručne zhrniem. Hviezdny prach odporúčam úplne každému, pretože okrem toho, že vás tento film zahreje pri srdiečku, je to podľa mňa aj najlepší snímok z réžie Mathewa Vaughna. Za mňa 9,5 snežienok pre šťastie z 10. “What do stars do? They shine.”

Perníkový táta - Série 2 (2009) (série)

"Stay out of my territory." Druhá séria BREAKING BAD s nadhľadom prekonala pomalú prvú a zanechala vo mne pocit silnej spokojnosti. Konečne to nie je už iba o siahodlhých rozhovoroch a občasným varením, tentokrát už pribudla aj troška akcie a nečakaných zvratov. Waltovi a Jesseimu (naozaj nemám potuchy, ako sa píše jeho meno v datíve) v tejto sérii osud teda veľmi neprial. Hneď na úvod, a to v druhej epizóde sme mali čo dočinenia s Tucom, psychopatickým dealerom a jeho strýkom Hectorom, ktorý si so svojim zvončekom celú túto časť ukradol pre seba. Potom tu sú dve mierne pomalšie epizódy, po ktorých ale prichádza piata časť, kde sa Waltov biznis už aspoň zdanlivo začal rozbiehať, no nič sa neobíde bez menších problémov a preto sa musel Jesse v šiestej epizóde zahrať na schovávačku a Walter mu hneď potom, v siedmej časti zvýšil reputáciu a tiež som v nej aj prvýkrát v živote videl vybuchujúcu korytnačku... V epizóde č. 8 prichádza na scénu vtipne sebecký Saul Goodman, ktorý po dvoch pokojných epizódach dodal seriálu poriadnu šťavu. Deviata časť bola pre mňa najlepšou z celej série a to hlavne preto, že sa niesla v pohodovej atmosfére a vydarenom scenári. V desiatej epizóde Walt potvrdil, že sa z neho stáva drsňák a toto potvrdenie som sa rozhodol použiť aj ako citát na začiatku tejto recenzie. Potom nasledujú dve časti s neskutočne prepracovanou atmosférou a záverečná, trinásta epizóda už celú túto parádu iba znamenite uzatvorila. Zhrnul by som to, druhá séria BREAKING BAD začala úplne bombasticky, potom na nejaký čas spustila nohu z plynu, ale v závere to opäť vytiahla na vrchol, s ktorým som bol absolútne spokojný. Takže v konečnom dôsledku nemôžem dať iné hodnotenie ako 9/10, pretože tá (už spomínaná) kolísavosť tejto série mi v určitých momentoch naozaj prekážala, ale v podstate som s ničím iným problém nemal. "I have spent my whole life scared - frightened of things that could happen, might happen, might not happen. Fifty years I spent like that. Finding myself awake at three in the morning. But you know what? Ever since my diagnosis, I sleep just fine."

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Kultový western Sergia Leoneho, ktorý je sprevádzaný legendárnym soundtrackom Ennia Morriconeho (x), bezchybnými hereckými výkonmi Clinta Eastwooda, Eliho Wallacha a Leea Van Cleefa spolu so všetkými ich hláškami a prepracovanou kamerou Tonina Delli Colliho, pri čom úplne každý záber z tohto filmu by mohol byť použitý ako pozadie pracovnej plochy v počítači. Nikdy nezabudnem na hroby s nápismi Arch Stanton a "Unknown", ktoré tvoria veľkolepé finále k tomuto 161 minút dlhému rozprávaniu. Stále nemôžem pochopiť, že toto dielo vzniklo v roku 1966 a doteraz na mňa pôsobí nadčasovo, priam až prelomovo a vďaka tomu sa stalo jedným z mojich obľúbených. Ako inak si tento kult uctiť, ak nie plnou paľbou? 10 výstrelov z 10. "You see, in this world there's two kinds of people, my friend: Those with loaded guns and those who dig. You dig. "

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa (2016)

Vaiana je vizuálne prepracovaný a nádherný animák plný tropickej atmosféry a tyrkysovo modrej farby, ktorý mňa osobne nikdy neomrzí a môžem si ho pustiť kedykoľvek. To, prečo je tento film pre mňa neopozerateľný sú neskutočne vtipné a trefné hlášky, výborný scenár, premyslený príbeh a (v neposlednom rade) geniálne a chytľavé piesne, ktoré do filmu zapadajú úplne presne (no aj tak si stále myslím, že v Coco boli piesne a ich texty ešte o niečo lepšie). Toto všetko sú dôvody, prečo nemôžem dať tomuto animáku menej ako päť hviezd. Za mňa 9 drevených vesiel z 10

Vnitřní záležitosti (2016)

Pohodový kraťas, ktorý vás nakopne pozitívnou energiou, či už chcete alebo nie...

Coco (2017)

Coco je podľa mňa jeden z najlepších Pixar filmov, aké doteraz vznikli a zároveň pre mňa tvorí jeden z najsilnejších zážitkov, aký som na poli animovanej tvorby zatiaľ videl. Perfektné piesne, výnimočne aj bezchybný slovenský dabing a v neposlednom rade to, že smrť nepredstavuje úplný koniec je to, čo tvorí z Coco taký nezabudnuteľný film, akým dnes je. 10 Ernestových gitár z 10

Perníkový táta - Série 1 (2008) (série)

"You know the business, and I know the chemistry." Tak a je to tu! Prvá séria BREAKING BAD je za mnou a ja z nej mám naozaj zmiešané pocity. Na jednej strane som bol s niektorých scén úplne unesený (vaňa plná kyseliny, zabitie pomocou zámky na bicykel...), ale na druhej strane som sa z niektorých momentov cítil aj dosť nepríjemne (príliš dlhé a pomalé sexuálne scény, úvodná otrava fosforovým plynom...), no toto všetko som nejakým spôsobom prekonal a celou prvou sériou som preskákal za 2 DNI... Prvá epizóda ma ani v najmenšom nenadchla a zostal som z nej celkom sklamaný a zmätený, to isté platí aj o druhej časti, kde pre mňa bola jediným zaujímavým prvkom (už spomínaná) vaňa s kyselinou. To sa však nedá povedať o tretej epizóde, kde už na scénu prichádza aspoň nejaká akcia, vo forme Waltovej bitky s Domingom. Štvrtá a piata časť mi prišli na môj vkus až príliš pomalé, no toto všetko zachránila epizóda č. 6, v ktorej Mr. White poprvýkrát vystupuje ako legendárny HEISENBERG. No, a záverečná, siedma časť konečne poriadne rozbehla Waltov biznis a zároveň tvorí pomyselnú bodku za prvou sériou BREAKING BAD... Aby som to zhrnul, scenár a aj herecké výkony sú bezchybné a do posledného detailu vyladené, ale aj tak tu je zopár rušivých elementov, ktoré mi počas pozerania značne prekážali. Ale, v konečnom dôsledku som s tým, čo som videl spokojný, pretože som čakal niečo oveľa horšie, keďže prvá séria je označovaná ako "povinné peklo" pre všetkých fanúšikov BREAKING BAD... Za mňa 7/10, ale ako rozjazd a úvod do tohto svetoznámeho, fenomenálneho seriálu je táto séria úplne v poriadku a ja si myslím, že vzhľadom na okolnosti je to pomalé tempo aj celkom adekvátne a ja sa už teraz nemôžem dočkať, čo bude nasledovať... "My name is Walter Hartwell White. I live at 308 Negra Arroyo Lane, Albuquerque, New Mexico, 87104. To all law enforcement entities, this is not an admission of guilt. I am speaking to my family now. Skyler, you are the love of my life. I hope you know that. Walter Jr., you're my big man. There are going to be some things that you'll come to learn about me in the next few years. But just know that no matter how it may look, I only had you in my heart. Goodbye."

The Fundamentals of Caring (2016)

Paul Rudd ako neskutočný sympaťák v úlohe neskúseného opatrovateľa, Craig Roberts ako drzý, ale neskutočne zábavný vozíčkar a Selena Gomez ako odvážne dievča, ktoré utieklo z domova a snaží sa dostať čo najďalej pomocou stopu. Vďaka tejto parádnej trojici, v ktorej je každý jej člen odlišný má toto road-movie naozaj dobré grády. Ani chvíľu som sa nenudil a v niektorých momentoch som sa vďaka trefnému humoru nevedel prestať smiať. Za mňa 8,5 Slim Jimov z 10.