N.Strauber

Filip Šára

Česko

• 29.9.2010  23:06
    Hamlet (1948)

Filmařsky rozhodně nejlepší Olivierův shakespearovský počin s neopakovatelnou atmosférou.

• 24.9.2010  16:27
    Král Lear (TV film) (1983)

Mé první olivierovské zklamání - i když o Larryho vlastně nejde, ten (byť bylo znát, že ho to stálo značné úsilí a vyčerpání bohužel hrát ani nemusel) byl perfektní a jednoznačně lepší, než všichni ostatní povětšinou dřevění, nezajímaví a necharismatičtí herci dohromady. Slušný byl akorát John Hurt v malé roli šaška a možná Leo McKern jako Gloucester, kdyby mu bylo přes jeho šílený hlas rozumět. Jedná se o otrockou adaptaci bez chuti a bez zápachu a vypadalo to, že zřejmě i bez režiséra a jen s člověkem ovládajícím kameru. Celkově se tedy jedná o poněkud nudnou a neskutečně dlouhou podívanou, kterou zachraňuje jen starý herecký král. U scén bez něj (a že jich nebylo málo) jsem musel bojovat sám se sebou, abych to nevypnul. A není pravda, že by mi neseděl pan Shakespeare, jelikož zůstanem-li u Sira Laurence, tak Jindřichu V., Richardu III a Othellovi jsem dal s radostí plné hodnocení. Pravda, nebyly to televizní inscenace... Zde by bez Oliviera svítily ode mě sotva 2*, protože kromě jeho výkonu zde opravdu nic za moc nestojí.

• 23.9.2010  20:23
    Karate Kid (2010)

Překvapení ve všech ohledech! Dokonce si troufám přijít s myšlenkou, že by si Jackie Chan zasloužil svou první oscarovou nominaci - a dál se uvidí, jaká bude konkurence.

• 19.9.2010  23:51

Pokud mám pocit, že hlavním kladem filmu byla skutečnost, že při jeho uvedení na Nova Cinema Anthonyho Hopkinse nedaboval Pavel Soukup, tak je cosi v nepořádku. V podstatě po všech stránkách se jedná i přes některé slušné momenty o nepříliš zdařilé dílo, filmařsky místy nudné a zkrátka takové... divné. Třetí hvězdička je za Hopkinse, jehož herectví byla pro tento film skoro škoda. Zřejmě jeden z nejslabších filmů, ve kterých se objevil - a že jsem jich s ním neviděl zrovna málo. Horší byl pro mě jen Freejack.

• 2.9.2010  22:51

Kdy jindy má člověk při hodnocení filmu přihlédnout k době vzniku, než u počinu z roku 1902...?

• 1.8.2010  00:20
    Pokání (2007)

Působivá podívaná ano, kvalitní herci také. Ale jinak se mi i přes silný příběh a přes slabší prostředek i jednoznačně pětihvězdičkový potenciál hlavou honí stádo otazníků - nebo spíš honilo, dojmy se moc dlouho neudržely. Jako by si režisér nebyl jistý, co přesně chce divákům předložit. Myslím, že bych mohl souhlasit s komentářem charlosiny - s tím rozdílem, že já to neviděl v kině a jsem o hvězdičku štědřejší hodnotitel. :-) Co nemůžu nikdy ocenit: když jednu postavu v trochu jiném věku začne hrát někdo typově zcela jiný, zatímco dvě o něco starší ústřední postavy vypadají z důvodu logického a správného ponechání hlavních, bohužel nikoli sympatických hereckých představitelů (Keira Knightley a James McAvoy), vypadají stále stejně. Těšil jsem se na výstup Vanessy Redgrave. Byla perfektní, to ano. Ukázala, že především v zobrazování emocí je podstatně lepší než velmi solidní mladší kolegové. Avšak bohužel její prostor byl asi tak třetinový v porovnání s "oscarovým cameem" Judi Dench v Zamilovaném Shakespearovi, takže filmu, který byl pak spěšně ukončen, to ani nějak výrazně prospět nestačilo. 80%, kterých se filmům za čtyři udělené hvězdičky automaticky připočítá, je zasloužených a odpovídajících - byť bych dal jinak možná jen 75, když o tom tak přemýšlím...

• 13.7.2010  23:08

Začátek mírně rozpačitý, drtivá většina filmu naprosto perfektní, ale závěr (typická překombinovanost a tahání za vlasy) se mi moc nezdál - byť připouštím, že to je spíš "chyba" paní Christie než pana Lumeta & spol... :)

• 9.7.2010  23:10
    Slipstream (2007)

Asi jsem stejný magor jako Anthony Hopkins, ale mně se to FAKT líbilo......... :-) Jedná se o zajímavý experiment a Tonda prokázal, že má všestranný talent.

• 30.6.2010  18:08

Jediná osoba, která odvedla výkon nad 3*, je Vanessa Redgrave. Jinak to chce trpělivost a smysl pro nadhled - pak se vám tento až příliš příjemný film může líbit.

• 17.6.2010  12:47

Nerozumím ničemu... Toto geniální dílo by mělo logicky patřit k snímkům, kdy mají jásat jak diváci, tak kritici i různé akademie. Především ale diváci. Plno blbostí má stokrát vyšší tržby a nikdo neví proč. 70% pro tento film mi přijde jako hodnocení vyloženě umrněné. Nechápu nic. Proč se tu třeba tolika lidem nelíbila Gwyneth Paltrow...??? Za trest si ji dám konečně do TOPky! :-) Neměl jsem v plánu psát komentář, ale musím vyjádřit alespoň svůj údiv. Toto je přesně novátorský a originální přístup, který žánr sci-fi potřeboval. Akorát bylo zbytečné sem cpát Angelinu Jolie, jinak opravdu nemůžu vytknout nic, ani příběhu. Každý záběr je pastvou pro oči - alespoň tedy podle mého názoru. Doporučuju každému, kdo chce vidět něco nového, ale z nějakého důvodu se tohoto snímku obává a hledí na něj se zbytečnou nedůvěrou. P.S. Laurence Olivier by měl určitě radost, co s ním provedli 15 let po jeho smrti. :)

• 15.6.2010  13:41
    Drákula (1979)

Chtěl jsem dát původně 5* a pánové Langella a Olivier by si to zasloužili, avšak nehodnotíme jen herce, byť jsou pro mě ve filmech jedním z nejdůležitějších aspektů. Německá verze je v porovnání k době vzniku působivější (1922) a Coppolova z roku 1992 zase (rozhodně nejen vizuálně) propracovanější a naplněná větší tvůrčí invencí - a barevností. :-) Gary Oldman se navíc na rozdíl od Franka Langelly pro tuto roli narodil, kdežto chudák "Nixon" ji musel kompletně zahrát. :) Typově byl tedy Oldman lepší volbou, kdežto u Van Helsinga nelze nic namítat nikde - je docela symbolické, že v tomto filmu si ho střihl Sir Laurence a o 13 let později jeho "nástupce" Sir Anthony. Vrátím-li se čistě jen k právě hodnocenému filmu, tak celkově musím herce, příběh i amtmosféru pochválit, avšak není možné dávat 5* jen proto, že se mi film líbil. Vždyť 4* také znamenají výborný (ale ne dokonalý) film a sem sednou lépe. Snímek měl slušné tempo a dařilo se mu udržovat správné hororvé napětí, ale problém je, že neskončil na konci (resp. konec se nacházel jinde) a především nezačal od začátku. Tvůrcům se zřejmě nechtělo do Rumunska. :-D

• 9.6.2010  00:41
    Othello (1965)

Sir Larry zde předvádí možná nejlepší herecký výkon, co jsem kdy viděl. Myslím, že i kdybych neuměl anglicky ani slovo, tak si tuto shakespearovskou adaptaci užiju - a samozřejmě nejen díky Olivierovi.

• 30.5.2010  02:16

Upozorňuju, že dříve jsem viděl ten nový paskvil, kterému jsem dal o tři hvězdičky méně. A jsem přesvědčený, že zvláště když oba snímky i s přihlédnutím k době vzniku porovnáme, nejedná se o nespravedlivé hodnocení. Toto je především krásný film s až nepochopitelnou atmosférou, který diváka chytne a už nepustí. Zásluhu na tom má příběh, který nepoůsobí nesmyslně, působivé záběry, herci a triky podstatně starší, než celý film, které ale tím spíše mají své kouzlo a hodí se sem. Ve zpracování z letošního roku jsou efekty zajisté na vyšší úrovni, má to avšak jeden háček: alespoň ve 3D vlastně nejsou vidět. :) Dívat se na tento starý Souboj Titánů ve slunečních brýlích, máme tu stejný "3D účinek" jako u toho nového bezkrevného zpracování. Stejně je to zvláštní, Avatar ani Alenka po nasazení 3D-brýlí nezčernaly, kdežto Titáni ano... :-) To už jsme se ale dostali jinam. Ještě k hercům: ansámbl si celkově zaslouží pochvalu, byť ten hlavní, Harry Hamlin, mi zvlášť ze začátku připomínal Marka Hamilla ve SW (což zas taková pochvala není), ale nakonec jsem ho akceptoval spíš než Sama Worthingtona, kterému asi neřekli, že už nehraje v Avatarovi, ale v jiném filmu. Ach jo, proč pořád skáču z roku 1981 do roku 2010...? Nevíte...? Už radši skončím, je hluboká noc, 2 hodiny 16 minut; je čas jít spát. Akorát dodám, že nemohli vybrat dokonalejšího a vhodnějšího herce pro nejvyššího boha než Dia herectví Laurence Oliviera. Sice by bylo nejstylovější, kdyby byl Zeus jeho poslední rolí, avšak je ale samozřejmě dobře, že pak žil ještě 8 let a objevil se v dalších filmových dílech.

• 30.5.2010  01:51

Viděno v rámci 1. kola přijímaček na filmová studia. Budu-li přijat, přidám čtvrtou hvězdičku. :-)

• 10.4.2010  22:20

Tak to se opravdu povedlo! A že to říkám skutečně nesouvisí s tím, že jsem měl tyto knížky kdysi hodně rád. Už je to strašně dlouho, co jsem to četl, ale to se nedá zapomenout. A asi právě proto nedávám plné hodnocení, jelikož úvod filmu byl sice skvělý, ale poté se příběh (a právě ty části, které domysleli filmaři) párkrát nepatrně zadrhl. Herečtí představitelé sice ne vždy odpovídají ilustracím, ale typově se každý na svou roli hodil - a navíc je stejně lepší mít kvalitního herce, který se předobrazu tolik nepodobá, než dvojníka-dřevo. :-) Proti dětským hercům nemůžu říct ani slovo, což je pozitivní. Škoda však nevyužitého Polívky, ale zase třeba Mikulášovi rodiče tu byli snad zajímavější než v knížkách a obzvlášť Kad Merad snad ani nemůže nepobavit. A rolička stařičkého Michela Galabru zase nemůže nepotěšit. Režisér Tirard si zaslouží pochvalu, protože dokázal, že i tyto knížky se dají úspěšně převést na filmové plátno a má to smysl. Duch knížky zůstal minimálně z 80% zachován.

• 8.4.2010  22:52

Nemohu hodnotit životní dílo Martina Scorseseho, jelikož jsem toho od něj viděl jen velmi málo - kromě tohoto snímku ještě Taxikáře, Barvu peněz, Gangy New Yorku a Skrytou identitu. Jisté však je, že z těchto filmů se mi právě tenhle líbil úplně nejvíc. Byl jsem vyloženě nadšený a byť Scorseseho nemohu chválit jako autora nápadu, musím se klanět naprosto špičkovému zpracování. Film vyniká dokonale stísněnou, místy téměř hororovou atmosférou, kterou skvěle dokresluje i hudba. Všechny herce, které povětšinou více (Leonardo DiCaprio, Ben Kingsley, Max von Sydow) či méně (Mark Ruffalo) dobře znám také musím hodnotit jen a jen kladně. Ohledně DiCapria je nesporné, že se vypracoval na jednoho z nejlepších mladých (pod 40 let) herců. Kingsley se do svého psychiatra jako herec, který je prost všech možných grimas, perfektně hodil, no a von Sydow - to je prostě herecká legenda a dokazuje to i na velmi malém prostoru. Nejvíc mě ale překvapila Michelle Williams svým vskutku působivým výkonem, že jsem se vždy těšil a byl zvědavý, kdy a jakým způsobem se zjeví příště - to vše možná taky proto, že jsem ji doteď vlastně neznal a nic s ní neviděl. No a závěr filmu je také velice zajímavý - tedy aspoň pro mě, protože na rozdíl od některých jiných lidí to beru jako plus.

• 16.2.2010  21:50

To se snad nedá hodnotit... Vím jen, že tohle absolutně není styl filmu pro mě. Příběh nebyl úplně špatný, ale co mám dělat, když mě hlavní postavy iritují stejně jak ty komiksové vsuvky? Nebýt Jodie Foster, tak o tomhle filmu ani nevím - což by bylo dobře. Během sledování jsem si říkal, kam to sakra vlezla a jakto, že se to tolika lidem LÍBILO...? Velké zklamání a asi bych dal spíš 1*, ale zas takhle surový být vůči Jodie nemůžu. :)

• 3.2.2010  23:17
    Project A 2 (1987)

Řekl bych, že už chápu, proč je v knize "1001 filmů, které musíte vidět než umřete" zrovna tento Jackieho snímek. :-)

• 19.1.2010  00:35
    Slídil (1972)

Po všech stránkách geniální! Film mě dokonce donutil si v duchu zapolemizovat nad tím, zda Oscar pro Branda za Kmotra byl správná volba. Michael Caine a především Laurence Olivier odvedli naprosto špičkové výkony, k čemuž jim samozřejmě velmi vydatně pomáhal i scénář. Byť se jednalo nejen žánrově o něco naprosto odlišného, tak prostředím, atmosférou i některými momenty mi tento snímek připomněl Vraždu na večeři.

• 3.1.2010  23:25
    Kněžna Libuše (2008)

Škoda, že jsem se nedopočítal záběrů na měsíc - stačilo by to přesné číslo vynásobit číslem 44 a hned bychom věděli, kolikrát si režisér (nejen on) neví rady, ale zároveň si s tím neláme hlavu. :-) A co tam dělal Čingischán??? :-D

• 19.11.2009  23:31

Není to o tolik lepší než první díl, ale musím aspoň jednomu z nich dát 5* - celkový součet 9* si toto zpracování zaslouží. :)

• 18.11.2009  18:43

Sice nedávám plné hodnocení, ale zřejmě se opravdu jedná o nejlepší zpracování Dumasova románu. Jen s tím humorem to pan Lester občas až přeháněl a ten nejlepší vtip (tedy obsazení Michaela Yorka do role d´Artagnana) jsem příliš nepochopil. Ale jiné výtky nemám, film je velmi svižný a přílišné "vylepšování" mušketýrského příběhu se naštěstí nekoná. Ostatní herci jsou vybraní skvěle a typově se na své role hodí - snad nakonec úplně nejvíc Faye Dunaway. Z hlediska hereckého výkonu musím jednoznačně nejvíc pochválit Charltona Hestona, který ztvárnil kardinála Richelieu vskutku působivě.

• 14.11.2009  22:58
    Caligula (1979)

Nevylučuju, že třeba za 10 let si pustím tu kratší verzi a třeba budu hodnotit líp.

• 3.11.2009  21:54

Lanďák mě překvapil, i když vím, že herec je to výborný. Kvůli němu by si tento film neměl nikdo nechat ujít, stojí to za to.

• 18.10.2009  22:58

Asi nejlepší (nebo spíš nejhezčí) film Tima Burtona. Ani nemůžu říct nahlas, že jsem ho dnes (18. 10. 2009) viděl poprvé. Šup s ním do TOPky! :-) ------------ 11. 4. 2010: už tam není...:-(

• 3.10.2009  23:29

Informace na DVD-obalech je třeba brát s rezervou - někdy dokonce s tou největší. Ale s tvrzením, které se nachází u tohoto filmu (že se jedná o jeden z nejlepších válečných filmů všech dob) bych se nebál souhlasit. David Lean natočil mistrovské dílo, které si všechny získané ceny zasloužilo. Vyzdvihnout musím především výkon Aleca Guinnesse (zarputilá neústupnost z něj vyzařovala, i když se ani nehnul a navíc mi opět potvrdil, že patří k hercům, které je vyloženě nutné slyšet v původním znění) - a také hudbu, což se u mě moc často nestává. Snímku nemám co vytknout; odehrává se samozřejmě během války, čemuž odpovídá celý příběh a prostředí, ale podle mého názoru se jedná hlavně o mimořádně propracované drama. Jsem rád, že i druhé zhlédnuté Leanovo dílo byl pro mě velký zážitek - prostě velkofilm s velkým V.

• 29.9.2009  21:25

Ne ne ne, to není film pro mě. Když odmyslíme natahovací bezživotné scény, film zdaleka nemá ani hodinu. Dokoukal jsem to jen kvůli jménu režiséra (který se ale bude muset nejen kvůli tomuto snímku bohužel v nejbližší době pakovat z mé TOPky - je mi líto, Miloši), ale nakonec jsem nelitoval, neboť Šebánek film zachránil a zařídil mu usmolené 3*.

• 2.9.2009  22:39
    Nell (1994)

Jodie je stejně nejlepší... Avšak členové Akademie očividně dospěli k závěru, že získat ve 32 letech už třetího Oscara by na ni asi bylo moc...

• 8.8.2009  21:38

Stojí za to dát dabingu šanci - Faltusovi totiž začne být po pěti minutách z ničeho nic rozumnět. Chystal jsem se to přepnout na originál, ale nakonec nelituju, že jsem to neudělal.

• 23.7.2009  16:06
    Pearl Harbor (2001)

Zvláštní, domníval jsem se, že mám tento film už dávno ohodnocený. Myslím, že když jsem ho kdysi viděl, tak se mi líbil na slabší 4*. Teď mu ale dám lepší 3*. :-)