• Pohádka

Parfém: Příběh vraha (2006)

Podmanivě půvabný příběh o člověku jenž si díky vůni nakonec na podmanil lid. Film má nádherné barvy, kameru, atmosféru a vůni. Je to opravdu jeden z mála filmů, u kterého mám pocit, jako bych ho cítil. Odpudivosti vraha a zároveň jemnost a nevinnost dívek vytváří skvělý kontrast a celý film je prostě takový smyslný.

Pasiáns (1969) (TV film)

Úžasná satira a zesměšnění českého socialismu. Trezorový snímek, který by si měl pustit každý kdo si chce uvědomit jak absurdní byl socialismus. Herecký koncert v podání herecké elity udává rytmus a člověk neprestává kroutit hlavou nad promysleností metafor a vytříbeným humorem. Jedna se o česky klenot.

Velký flám (1966)

Opět skvělý film s Louisem De Funésem, který je tentokrat v pozici dirigenta, který schovává nežádoucí vojáky. Je zde spousta vtipných momentů a absurdních situaci a celkově film velmi vtipně běží.

Lichožrouti (2016)

Animovaná tvorba měla v minulosti v české republice velký ohlas. Poté na nějakou dobu upadla, ale v tomhle případě zde vnímám určitou renesanci kvalitní tvorby. Galina Miklínová zde odvedla obrovský kus práce. Úžasný námět a scénář, který je tak ryze český a originální. Zvuk, písničky a dabing dodávají pohádce opravdu skvělý rozměr. Povedené, úchvatné , překvapivé.

Dvě nevěsty a jedna svatba (2018)

Podprůměrná česká komedie, která už samotným názvem dává najevo, že se nebude jednat o zvlášť hodnotný film. Dvě sestry zde “bojují” o jediného muže a to je tak nějak celý děj filmu. Některý scény jsou rádoby vtipné, ale většina filmu je pouze shluk afektovaných hereckých výkonů.

Buď chlap! (2023)

Vlastně chápu záměr tohoto filmu, ukázat, že si chlapy potřebuji dokazovat jací jsou chlapy a přitom nikdo takový vůbec není. Moc se mi líbí myšlenka, která zde ženu postaví do světla mnohem větší bojovnice, konkrétně v podání Terezy Rambi. Zároveň je to ale udělané tak nějak po Česku a jde spousta nedotažených detailů, kteří ubírají na kvalitě filmu

Ladíme! (2012)

Skvělý muzikál z prostředí vysokoškoláků, kteří spolu soutěži ve zpívání acapella songů. Film je rychlí, chytlavý, jsou zde známé melodie a divák se baví. Vykresluje to prostředí mladý lidí a stálou problematiku genderismu a šikany.

Můžem i s mužem (2023)

Skvělá ukázka toho, jak se skvělé divadlo může zvrtnou ve velmi nepovedený průser. Vanda Hybnerová se postavila do role režisérky a neměla v sobě zrnko sebereflexe. Ne vždycky to co funguje u divadla, funguje u filmu. Film je bizarní, afektovaný a vlastně tak trošku o ničem. Tohle se bohužel nepovedlo.

Dvě slova jako klíč (2023)

Velmi zajímavé slepeni příběhů, do jednoho celovečerního filmu. Na české poměry se jedná o opravdu unikátní počin, který mě příjemně překvapil. Film má skvělý vizuál, barvy a atsmosféru. Dostal však jednu ránu a to je samotný střih a lepení. Občas film působí krkolomně, jako kdyby opravdu někdo natočil 4 filmy a ty sestříhal do sebe. I tak si ale zaslouží pozornost a uznání

Zbožňovaný (2021)

Bartoška v české kultuře dostal pozici naprosto dokonalého muže, který je Zbožňovaný. Možná to vedlo filmaře k vytvoření tohoto snímku, který se ale ne zcela zdařil. Film totiž klopýtá od samotného námětu, přes scénář, až po samotný rytmus filmu. Přes dobré výkony herců je film nezajímavý, průměrný a takový o ničem, což bohužel u Kolečka není překvapení.