Galaxy Quest (1999)

Dlouho jsem u žádného filmu neseděl jako přibitý a nebavil se tak jako zde. Výborně pánové (a dámy)! Už jen ten nápad, pak napětí, humor, akce a díky za skvělé dílčí nápady vč. odkazu na Skálu (1996). "Ripleyové" bych zde nehádal ani čtyřicet, natož o deset víc!

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Vynikající "válečný dokument" ! Vojín Ryan v Mogadishu. Zapomeňte na "Vzpomínky na Afriku" nebo "Gorily v mlze". Tohle je Afrika. Nakolik se na její současné tváři podílí bílý sáhib resp. "Obchodník se smrtí"? Nesbalili kolonizátoři svá fidlátka příliš brzy? Nedlužíme něco Africe? Tam zatím zuří "jen" klanové války, my s naším bojem korporací a okufříkovaných lobbistů jsme už na vyšším levelu...

Old Boy (2003)

Brutal, sexual, crazy, mystery, shocking! Po hodině jsem měl dost a díval se dál z pouhé setrvačnosti resp. zvědav na konec, bude-li vůbec nějaké smysluplné "proč". A s tím, že dám 3 hvězdy. Pak se ale začalo nebe vyjasňovat a ubrat v násilnostech, erotice a v závěru na emocích možná bych dal i 5! Takto je to za čtyři. Ale s "ale".

Aguirre, hněv Boží (1972)

Z blonďatého Hitlera-Napoleona šel opravdu strach. Cesta sama je krásnou symbolikou bezohledného lidského pachtění za marnostmi. Na hraně autenticity. S hodnocením nemám problém.

Cesta do fantazie (2001)

Alenka v říši divů resp. Nekonečný příběh po japonsku? Žel cesty mé fantazie se ubírají obvykle jinudy. Při sledování této fantasy pohádky mi bylo občas nevolno... Princezna Mononoke stojí na mém soukromém žebříčku výše!

Osvícení (1980)

Hotel v horách podobného kalibru a v zimě zavřeno? Přenechat na pět měsíců jeho správu nějakým laikům? Izolovat tam po tu dobu s rodiči malého kluka? Žádná kaple? Jeden osvícený zaměstnanec by v jednu konkrétní chvíli byl myslím také poněkud lépe "vybaven". I ty rejpale! Aspoň už ale vím, proč říkají Američani ponorkové nemoci "cabin fever". Jako magoři mimochodem vypadali nebo se přímo projevovali na začátku všichni (vč. ředitele!)

Avengers (2012)

Zbytečný film. Ztráta času. Všichni už tu byli. Přežvýkaná variace na x-meny, fantastickou 4, godzillu, ohrožení Ameriky nějakým tím "šmejdem z vesmíru"... Dobré snad (mimo producentskou resp. hereckou kapsu) pro všeobecný rozhled, komiksové nadšence resp. nudícího se českého puberťáka. Máme to tu ale zase pěkně nakoncentrováno (6 v 1) a tak vlastně čas ušetříme a můžeme se pak podívat na něco jiného. Tip pro Barrandov studios: Planetárik Tuti, Bivoj, Perun, Myšpulín, Lips Tullian a bojovnice Šárka vs. Radegast.

Hanebný pancharti (2009)

"Děkuji za výtečný čaj, jste milý člověk, moc pěkně jsme si popovídali. Och, promiňte, nyní Vás musíme zastřelit." nebo tak nějak. Pan Waltz a jeho noblesní štrůdlový skopčácký waltz. Hejsek Pitt a jeho umělecké ambice. Útulná sklepní hospůdka. Málem mexická plichta. Biograf s atmosférou starých dobrých (prvorepublikových) časů. Německý Arnie... Nakreslil už někdo někdy podle Tarantina komiks? Kde on na to jenom chodí? Paráda! Pět hvězd bez mrknutí...