• Krátkometrážní

Milenec (1992)

Příběh se po první hodině stává stále více zajímavým. O to ale více člověka zklame, že hercům jejich role nevěří a tím pádem nemá k žádnému z nich, natož k jejich osudům, žádný vztah. Zprvu zajímavý příběh tak plyne do svého konce za nezaujatého sledování diváka, který si často přeje již konec. Snímek nicméně neurazil, v některých momentech i příjemně překvapil. Kde ale není špetka atmosféry, není vlastně nic. Natož divácký zážitek, ať je jakýkoli.

V zajetí démonů 2 (2016)

Vcelku těžko hodnotit film, kde první půlhodina je skoro strašidelnější, než zbytek filmu. Víceméně. The Conjuring 2 je stejně jako první díl skvěle zpracovaný film bez falešných lekaček, s dobrými efekty (masky ale na druhou stranu přijdou až béčkově) a dalšími věcmi jako je dobrá kamera s hudbou, herecké výkony apod. Samostatně by jistě působil lépe. Srovnání se ale s jedničkou u diváků neubrání a tam prohrává. Stejný problém měl i snímek The Haunting in Connecticut 2, který ale s jedničkou nesouvisel vůbec, což zde není ten problém. V The Conjuring 2 postrádám nějaký náznak gradace atmosféry. jelikož děj je dosti kolísavý z důvodu vysvětlování "co a proč" se vlastně děje, byť uznávám, že bez toho by dosti diváků netušila souvislosti. Časté střídání napětí a klidu ale snímku škodí nejvíce a jelikož v něm nestane nic extra zajímavějšího, než v úvodní půl hodině, je divák k dalšímu průběhu již skoro laxní. U Křivého muže se skoro až zasmějete a s koncem to skoro vypadá, jak když film chtěl někdo rychle ukončil. Takový odfláknutý. Valak měl potenciál, kterého podle mého nebylo moc využito, byť scéna s obrazem byla atmosférou skvělá. Objektivně jde sice o trochu nadprůměrnou duchařinu na slabší 4*, jen se obávám, že lidé na The Conjuring 2 za čas zapomenou a budou si opakovaně pouštět jen jedničku.

Annabelle 2: Zrození zla (2017)

Po dlouhém objektivním promyšlení slabší 4*. Annabelle 2 má velkou sílu v tom, že v ní nejsou falešné lekačky, příběh je zpracován solidně, pracuje s postavami a má vcelku příjemnou hororovou atmosféru. Nevzpomínám si, že bych se při projekci nudil. Kámen úrazu ale trochu vidím v příběhu. Ono, vymyslet původ další vraždící panenky z jiného filmu tak, aby to nepůsobilo úplně debilně, jistě nebylo jednoduché. Výsledek sice trochu cuká k protočení očí, nicméně po uvážení jde asi o nejlepší možnost vysvětlení. Čert to vem. Působilo to dobře a člověk to ani nevnímal, jelikož ve filmu moc prostoru na "relax" není, což je dobře. I přes to ale Annabelle 2 není filmem na který bych se za čas rád koukl znovu, či ho někomu doporučil jako kvalitní horor. Solidní ano, ale kvalitní určitě ne, byť některé scény a záběry byly dobré, pár hodně dobrých, menší neklid se též dostavil párkrát (scény v pokoji holčičky apod.) a Talitha Bateman hrála super. P.S.: Kdo si všiml vykradené scény z Babadooka?

Troja (2004)

Nemohu říci, že se mi to nelíbilo a nemohu také říci, že jsem z toho nadšen. Co do obsazení se Tróje vyrovná málokterý historicko/válečný film. Co do kvality bitev, příběhu, to třeba na čínský Red Cliff prostě u mě nemá. Neupírám mu ale kvality, které asi pro fanoušky má, byť mě osobně asi trochu minuly. POMův "technicky brilantní popcornový kalkul" to asi vystihl nejlépe.

Oklamaný (2017)

Kvalitně zahrané (Kidman se na tyto role prostě hodí), příjemně natočené (byť některé záběry byly vata jak hrom), krásné prostředí, uvěřitelná atmosféra, ale... Dějově bych rád trochu víc. Neříkám, že se rád nekouknu na snímek bez velkých, či šokujících, zápletek. Na snímek, který bez větších výkyvů běží celou stopáž ve stejné tónině a já jsem na jeho konci i tak spokojený, protože to bylo hezké. I zde by to možná nevadilo, kdyby to celé bylo trochu svižnější, méně očekávatelné. Dlouhé záběry s minimem děje jsou prostě ubíjející. Doufal jsem, že to vše zvrátí závěr u stolu, ale ani to se nestalo a snímek skončil tak, jak asi všichni čekali.

Doktor Strange (2016)

Vcelku rozpačité pocity mám z tohoto filmu. Po vizuální stránce je to prostě špička. Ohýbání realit a kdoví co dotaženo do detailu tak, že divák nemá absolutně možnost stíhat sledovat vše, co se na scéně děje. Záporák také skvěle vizuálně proveden. Zde ale se dostávám k problému filmu pro mě. Je naprosto nijaký. Další záporná postava, která přijde a zase odejde. Naprosto bez charakteru, něčeho. Aspoň trochu Jokera z Batmana. (a nemlaťte mě, že srovnávám dva komixové světy) Prostě nic... Dějově je to vlastně víceméně další Marvelovka jako přes kopírák. A to mě již dost nudí. Objektivně ale je to i tak vcelku slušný průměr a díky super vizuální stránce tomu dám dost slabší 4*. Upřímně ale, film Doctor Strange staví minimálně z 80 % na vizuální stránce, což je docela smutné. Jeden díl Agentky Carterové, co mi doma pak pustila přítelkyně, mě totiž bavil dějově a postavami více, než celý Doctor Strange.

Insane (2010) odpad!

Myslím, že nemá cenu nějak extra komentovat film, který stačí jen proklikat, aby člověk věděl přesně, o čem je, co se v něm dělo a proč. Pravda ale, že prvních 20 minut jsem poctivě vydržel. Dál to již nešlo jaká to byla ukrutná nuda.

Dívka ve vlaku (2016)

Nevadí mi klidné filmy, kde celá stopáž je, až na menší výkyvy, v jedné rovině. Nevadí mi ani vcelku lehce předpovídatelné filmy. Od "The Girl on the Train" jsem ale čekal dosti více. Sama zápletka byla podána tak nezáživně, že mě její následné řešení tak nějak vůbec nezajímalo. Ještě, když bylo podáno stejně nezáživně. Výsledné rozuzlení neudělalo také nic závratného a já z kina odcházel s pocitem, že jsem vlastně byl na průměrné detektivce á la kříženec Colomba a To je vražda, napsala. Jo, počkat vlastně. Nemělo to být i nějak mysteriózní? Asi jo...

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016)

Knihu jsem nečetl. Nicméně fantasy mám rád a Burtona také. Toto bylo ale totálně vedle. Děj víceméně jako přes kopírák, konec předvídatelný. Přitom to nezačalo až tak špatně. Tedy, začátek byl sice takový nijaký, scéna s dědou úvodní zaražení do sedaček nepřinesla, ale první seznámení se sirotčincem, slečnou Peregrinovou a podivnými dětmi trochu dávalo naději v příjemný obrat, či aspoň postupné zlepšování. Byl tam pro mě krásný nádech fantasy, na které jsem se těšil. To se ale nestalo a oním nádechem vše skončilo, leč sem tam zajímavé scény byly, nijak ale v paměti diváka nezůstanou. Naopak film v druhé půlce, jak se divák začal dozvídat více o příčinách a ději samotném, nabíral na nelogičnostech a absurdnostech, které gradovali až do konce, po kterém to nedávalo logiku celé. Snímek pro mě jel pořád ve stejné rovině, rozdíl mezi klidnými a "akčními" scénami nebyl nějak více patrný, takže jsem skoro nepostřehl, že se již odehrává "final fight", který sám o sobě byl pojat formou, která mnohdy je spíše zasazena do příběhu jako "výplň". "Boj" monster s kostrami raději nezmiňovat, jelikož do teď nevím, zda to bylo k smíchu, nebo k pláči. Vzhledem ale k hudbě, která "boj" podkreslovala, tak asi spíše k pláči. Říkal jsem si, že asi sám Burton to pojal schválně jako trolling, jelikož si uvědomoval, jakou kravinu to vlastně točí. Závěr jen podtrhoval většinovou trapnost. O nějakém pracování s postavami, aspoň hlavními, také nemůže být řeč. Žádné tam nebylo a jaký byl Jake na začátku, takový byl i na konci. Škoda, jelikož fantasy prostředí sirotčince se mi líbilo a jednotlivé "podivnosti" dětí nebyli až tak špatné (dvojčata jsem si zamiloval hned, ale to je spíše dáno tím, že by vzhledem pasovala do nějakého hororu). Bylo to ale naprosto nevyužité, splácané nelogicky do nějakého děje, kde "zápletka" se jako zápletka vlastně vůbec nejevila. Když přítelkyně odejde na několik minut na záchod a o nic vlastně nepřijde, tak je něco prostě špatně.

Pozemšťan (2007)

Po X letech jsem si film pustil, jelikož jsem se k tématu nesmrtelnosti (a jak by to vypadalo) někde dostal, a prostě, naprostá paráda. Pomalá gradace filmu a velkolepý finiš. Nechal jsem se filmem naprosto strhnout a nedokázal nic jiného dělat. Jen poslouchat. Velice doporučuji!