• Western
  • Thriller

Závažná stopa (1972) (TV film) odpad!

Po prvních několika minutách jsem si říkal "tenhle film jsem už viděl, ale tam přeci nehraje Bronson, jak je uvedeno v titulcích". Ale najednou se Bronson objevil a já z toho byl "celý paf"!! A tak jsem vzpomínal a pátral až jsem konečně objevil film z roku 1955 s Kirkem Douglasem v hlavní roli - Muž bez hvězdy - který vypráví příběh tuláka, který miluje otevřené pláně a nenávidí ostnatý drát. Nechá se zaměstnat na rozlehlém ranči, jehož majitelka právě přijela z Východu s cílem vydělat velké peníze na úkor sousedních drobných farmářů. No prostě televizní tvůrci "do mrtě" obšlehli scénář jmenovaného filmu a to do takových podrobností, jako, že mladíku na začátku málem vlak přejede ruku, při výskoku z vlaku mu šerif podrazí nohu apod. A navíc do toho vsunuli postavu CH. Bronsona, čímž vytvořili vlastně dva příběhy - boj malých farmářů s rančerkou z východu a neúspěšného farmáře, kterému se v mozku soustavně, aniž by bylo vysvětleno proč, promítá obraz útočícího Chřestýše.  A teď k hodnocení. Za opsání příběhu z roku 1955 žádnou hvězdičku dát nemohu a odpad za idiotskou roli idiotsky jednajícího farmáře Bronsona je až moc vysoké hodnocení

Muž který měl zemřít (2008)

Nehodnotím to jako western, protože to western není. Je to však vynikající drama z doby po ukončení války severu proti jihu. Film je hodně drsný, ale ani vraždy, ani znásilňování není natočeno nechutně, jak je to, bohužel, v soudobých amerických filmech módní. Zajímavý začátek, napínavý střed a výborný závěr - žádný hloupý Happy end.

Jeden den muže mimo zákon (1959)

Drsný film, drsná příroda, skvělá atmosféra od začátku do konce. Jedna hvězdička dolů za ten uspěchaný konec filmu.

Opuštěný kaňon (2006) (TV film)

Strašně naivní a hloupoučké. Šerif a jeho dva společníci pronásledují lupiče, kteří kromě lupu seberou i malého kluka - syna jednoho lupiče a ten si asi v polovině filmu vzpomene, že už lupičem být nechce a, že se od ostatních trhne. Ti mu to však nechtějí dovolit. U pronásledovatelů si zase jeden z nich asi ve dvou třetinách filmu vzpomene, že vlastně s nimi jede proto, že jednoho z nich nenávidí a chce ho zabít. (což, kdyby nebyl sklerotický a vzpomněl si na to dřív mohl učinit mnohokrát) Šerif mu to však vymluví a stanou se zase kamarády. Ale jinak to docela dobře odsýpá, takže průměr.

Černý den v Black Rock (1955)

Výborný námět na filmovou povídku. Ale jako celovečerní film se to táhlo jak to těsto v štrůdlu.....

Dolar za mrtvého (1998) (TV film)

Nejdřív jsem se docela bavil, v domnění, že jde o parodii na "Hodný, zlý a ošklivý" a když přišlo na rakev, tak ještě na "Djanga". Když si nepřemožitelný pistolník se svými zázračnými stále střílejícími kolty pod sebou vystřílel v podlaze otvor, kterým unikl svým pronásledovatelům, tak to už jsem smíchy až slzel. No jo, jenže mnohokrát opakovaný vtip přestává být vtipem a pak jen nuda nad nesmyslným, stupidně blbým příběhem.

Zúčtování (1973)

Takové hezké vyprávění o přátelství se zajímavými vsuvkami v podobě retrospektivních vzpomínek hlavních hrdinů příběhu.

Rio Conchos (1964)

První dvě třetiny filmu je dost velká nuda. Konec je dost dobrý, celkově to ale film nezachrání. Ten konec mi trošičku připomínal mnohokrát lepší Comancheros s Johnem Waynem.

Keoma (1976)

Mě to nebavilo. Přiblblý a místy nelogický děj. Stále se opakující uhrančivé pohledy. Příliš mnoho zpomalovaček. Jedna hvězda za hudbu a za komičnost střelených, kteří při zásahu vždy vyskočili cca 2 metry s působivou piruetou.

Tenkrát na Západě (1968)

Dokud jsem si neseřadil hodnocení tohoto filmu od nejlepší po nejhorší, jsem si říkal, že snad nejsem normální, když se mi film s tak úžasným hodnocení vůbec nelíbil. Pak jsem s úlevou zjistil, že nejsem sám. Vydržet se dívat na skoro tři hodiny nekonečné nudy jsem vydržel pouze proto, že jsem stále doufal, že se konečně něco začne dít. A ono nic. Kdyby to trvalo, jako westerny z třicátých let, okolo padesáti minut, tak by to ještě šlo, ale takhle... Jednu hvězdičku pro Bronsona a jeho harmoniku.