Greg

obchodník

Instagram: jirkapri

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9
    • 2.11.2013  13:05

"Všichni jsou ke koupi... nebo na prodej." Už při pohledu na první ukázky a na účast pro mě jednoho ze dvou nejlepších českých herců, mi bylo jasné, že tohle nebude vůbec špatný film. A přesně se mi to potvrdilo - z kina jsem vůbec neodcházel s depresí, naopak s nadšením z dalšího skvěle natočeného českého filmu. Režie i scénář se povedly na výbornou, stejně jako kamera. Možná ve filmu mohlo být o něco více akčních scén (napočítal jsem se doslova na prstech jedné ruky), ale zřejmě to nebylo primárním účelem filmu, což je na druhou stranu dobře. Stopáž taky naprosto v pořádku, myslím, že tohle je ideální délka tohoto typu filmu. Samostatnou kapitolu pak tvoří výkony dvou herců v hlavních rolích. Ondra Vetchý je prostě dokonalý herec a na co sáhne, z toho kouká opravdu neskutečný herecký výkon. A to předvedl i v roli Františka Vedrala. Scéna s proměnou jeho názoru na systém a společnost je neskutečně dobrá. A líbila se mi i role Lukáše Vaculíka, kterého jsem už dlouho v žádném filmu neviděl... a i jemu role také hodně seděla. A pochválit můžu i zbytek hereckého obsazení, nenašel bych v něm nikoho, kdo by mi vadil. Soundtrack k filmu je dobrý, místy sice nevýrazný, ale spíše to bylo jenom tím, že mě film tak pohltil, že jsem hudbu ani nevnímal. Výborné bylo namixování hudby k závěrečným titulkům. Prostě výborný film!

• 23.10.2013  23:06

"Heh heh. You hit like a vegetarian!" Co napsat k takovému filmu, který si evidentně nehraje na víc, než na to, čím doopravdy je - klasickým béčkovým filmem. Scénář jednoduchý s klasickými zápletkami, akce výborná a předvídatelná, speciální efekty fajn a herecké výkony také odpovídaly žánru filmu. Stallone i Schwarzenegger hrají... prostě jako Stallone a Schwarzenegger, nic víc se od nich nedá asi ani čekat, ale v takovém filmu mi to vůbec nevadí. I když Arnoldův monolog v bedně opravdu za vidění stojí! Ostatní obsazení je vybrané zajímavě, ale prim ve filmu samozřejmě hraje ústřední dvojice. Povedla se ale i hudba k filmu, přesně takový typ soundtracku jsem čekal a dostal jsem ho. Takže, rozhodně to není na plné hodnocení, ale v žánru béčkových akčních filmů rozhodně obstojí.

• 6.10.2013  23:00
    Rivalové (2013)

"The closer you are to death, the more alive you feel. It's a wonderful way to live. It's the only way to drive." Vždy mě prostředí závodních okruhů a rychlých aut připadalo svým způsobem atraktivní, takže film Rivalové bylo pro mě splnění jednoho z velkých snů. A když jsem si po konci filmu uvědomil, jak skvěle to Ron Howard natočil, byl jsem spokojený na 100%. Povedlo se vlastně všechno, co k filmu patří - scénář (i přesto, že je inspirovaný skutečnými událostmi), vztah mezi dvěma hlavními hrdiny, zpracování závodů, herecké výkony, hudba. Se stopáží jsem neměl sebemenší problém, film utíká mílovými kroky a ani jsem neměl pocit, že v kině sedím přes dvě hodiny. Líbilo se mi i občasné proložení filmu autentickými záběry obou rivalů. A konec byl samozřejmě lehce patetický, ale to přece k pravému americkému patří. A k hereckým výkonům taky není co dodat. O něco víc mě přece jenom zaujal skoro až "oscarový" výkon Daniela Brühla - myslím, že Laudu zahrál dokonale. Ale také Chris Hemsworth se rozhodně za svůj výkon nemusí stydět. A hudba Hanse Zimmera byla opět více než povedená, i když jsem ji na začátku ani moc nevnímal (což je vlastně dobře). Sice se opět trochu "vykrádá", ale když se vykrádá to dobré, tak mi to nevadí. Takže film Rivalové můžu každému jenom doporučit, i když asi hlavní část diváků budou tvořit lidé, kterým se prostředí závodů nehnusí.

• 18.9.2013  12:33

"What's it like living with a woman? - Like taking part in an auction sale. You never know if yours will be the best offer. Už dlouho se mi nestalo, abych po konci jenom nevěřícně hleděl na plátno a beze slov sledovat titulky. A u Nejvyšší nabídky se mi to stalo, protože film mě dostal snad po všech stránkách. Výborný scénář (konec jsem si nějakou podobnou formou čekal, ale i tak mě docela překvapil), výborná kamera a hlavně skvěle vymyšlený výboj emocí a vztahů mezi dvěma hlavními hrdiny. Povedly se také interiéry i exteriéry. Nejvíce bych ale z filmu chtěl ocenit další "oscarový" výkon Geoffreyho Rushe, který bez problémů zvládá všechny Virgilovy emoční stavy i životní postoje. A v mnoha částech filmu mu dokáže zdatně sekundovat i trojice Jim Sturgess, Sylvia Hoeks a Donald Sutherland. Ale i přesto nad nimi Rush většinou vyniká. A soundtrack naprosto precizně dokresluje uměleckou atmosféru celého filmu. U něho speciálně jsem zvědavý, jak bude znít samostatně. A myslím, že bez filmu to nebude ono. Každopádně filmu nemám co vytknout!

• 4.9.2013  22:21
    Elysium (2013)

"Three undocumented ships are approaching Elysium airspace. - Shoot them down." Do světa sci-fi neudělá Elysium pravděpodobně moc velkou díru, ani vlastně není moc originální, i přesto je to ale pořád zajímavá podívaná. Scénář je opravdu dost prvoplánový a jednoznačný, konec byl pro mě docela nedotažený (i když pár nápadů, jak to mohlo dopadnout, jsem měl) ale tím bych výčet nedostatků vlastně i uzavřel. Myslím, že Blomkamp zvládl tento scénář natočit na velmi dobré úrovni (a rád se podívám na jeho District 9), takže si pochvalu určitě zaslouží. Když jsem někde četl ohlasy na kameru, trochu jsem se bál, ale ve filmu jsem si na ni po chvilce zvykl a bylo mi jasné, že má tento styl ve filmu svůj přesný význam. Speciální efekty a choreografii soubojů není ani třeba komentovat - byla výborná! Herecky film samozřejmě táhnou skvělí Matt Damon a Jodie Foster, ale výborní byli třeba i Sharlto Copley nebo Wagner Moura. A vlastně ani proti ostatním. Na závěr už jenom soundtrack - ten je parádní a k filmu se hodí opravdu dokonale. A dá se poslouchat i jako samostatné album. Na to, že je to autorova filmová prvotina, tak zaslouží potlesk. Stejně jako film celkově, povedl se a stojí za vaši pozornost.

• 10.8.2013  18:29
    Wolverine (2013)

"What kind of monster are you? - The Wolverine!" Samozřejmě jsem k tomuto filmu nepřistupoval jako k jiným filmům. Bral jsem ho jenom jako oddechovou komiksovou věc. A taky to tak dopadlo - Wolverine opravdu po divákovi nežádá velké přemýšlení nad dějem a scénářem, skoro je to až nežádoucí, protože jsem pak ve filmu viděl chyby i nelogické věci. Proto pro mě bylo lepší, že jsem se filmem pouze bavil. A to šlo, protože akce je povedená, i když by jí ve filmu mohlo být i víc. Bitka na pohřbu nebo honička na vlaku se povedly, naopak finální bitva skončilo pro mě až moc rychle. Efekty byly obstojné - někdy hodně povedené, někdy bylo hodně evidentní, že je stvořil počítač. Ale již zmíněná honička na rychlovlaku bylo natočená a vytvořené docela věrně. A herecké výkony? Nebyl špatné, ale myslím, že Hugh Jackman umí zahrát rozhodně lépe, což už dokázal. Rozhodně to ale z jeho strany i ze strany ostatních představitelů nebylo špatné. Hudba k filmu výborně sedí, je dynamická, takže jsem neměl žádný problém. Jak už jsem psal, pokud k filmu přistoupíte s "vypnutým mozkem", pravděpodobně se budete bavit. Čtyři hvězdičky.

• 3.8.2013  23:34
    Red 2 (2013)

"Where did you get the bodies? - From my freezer." Red má být film o vysloužilých agentech, kteří se současným vládcům tajných služeb znelíbili, a tak se je všemožně snaží zabít. Má se hlavně jednat o nenáročnou a oddechovou zábavu. A i druhý díl splňuje do puntíku toto zadání. Scénář je jednuduchý (až na pár docela zajímavých dějových zvratů), akce je přehledná, přesto moc pěkně natočená. Nechybí ani pořádná dávka humoru, o který se ale stará především dvojice Malkovich - Mirren). Samozřejmě jsem si užil krásné lokace, i když nebyly nějak extra pestře vybrané. Z technického hlediska bych ani žádné další poznatky neměl - žádný prvek mě při sledování filmu nijak výrazně nerušil. Docela mě tentokrát zklamal Bruce Willis - nehrál špatně, mlátil se výborně, ale od něho prostě asi čekám víc. Naopak výborní byli opět John Malkovich a Helen Mirren - jak už jsem psal, starali se o většinu humoru ve filmu. Role, kterou sice Catherine Zeta-Jones nehrála až tak špatně, mi ve filmu připadala docela zbytečná. A potěšila mě účast Anthonyho Hopkinse - příjemné oživení obsazení i filmu. Hudba se mi líbila, stejně jako v prvním filmu... nijak nevyčnívá, ani neruší... prostě normální soundtrack. Když jsem film bral jako pouhý oddech, splnil mé požadavky, takže slušné 4 hvězdičky.

• 28.7.2013  01:08

"I really hate that chicken!" Souhlasím s tím, že tento film je spíš zábava pro menší diváky, ale i já jsem se při většině stopáže výborně bavil. Hlavně teda, pokud se na scéně objevili malí a žlutí Mimoňové. I ve scénách, kde nejsou, se najde pár opravdu výborných okamžiků, ale bez Mimoňů mnohem lépe vynikne velmi jednoduchý příběh celého filmu. Protože jinak vtipy nejsou vůbec špatné... samozřejmě ale jsou některé hodně dobré a naopak některé docela prvoplánové. Animace pak odpovídá současné době, takže k ní nemám žádné výhrady. Film jsem viděl v dabingu (poměrně povedeném), takže k hereckým (spíše mluveným) výkonům se vyjadřovat nebudu. A další věc, co se ve filmu povedla, je soundtrack. Ten bych mohl poslouchat několikrát i samostatně. A písnička "I Swear" ve filmu, ta tam sedla opravdu perfektně. Každopádně se nejedná o extra výjimečný film, ale jako zábava je výborný!

• 15.7.2013  22:49
    Revival (2013)

"To jsem nevěděl." Je jasné, že film je to hodně jednoduchý a předvídatelný, ale hlavně je neskutečně zábavný a až na výjimky si od začátku drží vysoké tempo. Humor byl ve filmu místy hodně černý a morbidní, ale když ho zase nebylo tolik, tak se mi to i líbilo. Film totiž působí vtipně jako celek. A to je evidentně důsledek povedené režie Alice Nellis. K technickým stránkám filmu nemám žádné výhrady, nic z nich mě při jeho sledování výrazně nerušilo. Jedinou věc, kterou bych vytknul, je příliš velké množství reklamy. Někdy je docela rušivá, i když samozřejmě chápu, že je dneska ve filmu potřeba. Jenom není nutné, aby jí bylo příliš. Skvělé byly ale na filmu hlavně herecké výkony. Nechtěl bych nějaké vychvalovat víc, než ostatní, protože se postavy výborně doplňovaly, ale jeden jmenovat musím. A to výkon Miroslava Krobota, který svou postavu zahrál dokonale - se vším všudy. A u mě se zařadil mezi nejoblíbenější české herce. Ale obsazení filmu se opravdu povedlo. A co pochválit jako poslední? Samozřejmě, že soundtrack. Povedly se všechny písničky - jak od Smoke, tak i od "nové" skupiny Dakrwerk. I ty koncerty měly poměrně dobrou koncertní atmosféru. Celkově můžu film jenom chválit, i když jde opravdu "jen" o letní zábavu. Ale rád si ji užiju ještě jednou... nebo i víckrát. Pět hvězdiček.

• 28.6.2013  23:10

"I'm ready." Zpětně nedokážu posoudit, zda bylo nebo nebylo dobré začínat série tímto třetím dílem. Ale film jako takový můžu hodnotit víceméně pozitivně, takže to nakonec snad ani nevadilo. Uvidím, jak se můj názor změní, až uvidím první dva díly série. K filmu jsem přistupoval skoro až se skeptickým očekáváním a na konci jsem byl rád, že jsem se spletl a docela jsem se bavil. Spíš kriminální příběh je docela jednoduchý, ale o to tady v první řadě nejde. Hlavní jsou ve filmy hlavně vtipy, nečekané pointy a absurdní situace. A těm jsem se většinou zasmál. I když se našly i takové scény, které byly až za hranicí dobrého vtipu a vkusu. O ty nejlepší momenty filmu (ale i o ty nejméně vtipné) se stará hlavně Zach Galifianakis, ale snaží se i jeho parťáci. Ani Ken Jeong a John Goodman nebyli úplně špatní, ale jejich postavy mě tak zaujmout nedokázaly. Soundtrack k filmu není špatný, některé písně jsou naopak velmi trefně použité. Ale není to asi soundtrack, který bych si poslechl víckrát a samostatně. Ale na slušně čtyři hvězdičky to filmu ještě stačí.

• 21.6.2013  22:50
    Muž z oceli (2013)

"How can we trust you? - General, I grew up in Kansas." Od nového Supermana jsem čekal hodně. I přesto, že jsem moc filmů s tímto superhrdinou neviděl. Ale obsazení i samotný štáb filmu naznačovalo, že by se mohlo jednat o jednu z filmových událostí roku. Nakonec až tak vysoko film zatím řadit nemůžu, přesto jde o velmi kvalitní snímek. Vlastně ani nevím, co bych filmu vytknul, přesto ve mně zanechal pocit, že z látky šlo dostat mnohem víc, a hned bych mohl být spokojenější. Scénář je velmi dobrý, neztratil jsem se ve filmu, i když se v příbězích o Supermanovi příliš neorientuju. Ani vzpomínky na Clarkovo mládí mě nijak nerušily, možná jich jenom mohlo být o něco méně. Ubral bych trochu toho patosu a amerického patriotismu, ale uznávám, že zrovna v Supermanovi jsem s tím počítal. Samostatnou kapitolou by pak mohly být všemožné výbuchy, destrukce a souboje ve filmu. Ty jsou bezchybné a je dobře vidět, že tady nepřišel žádný dolar nazmar. Jasně je vidět i snaha tvůrců o osudovost celého příběhu, což se nepovedlo na sto procent, ale je pravda, že pár silných momentů ve filmu bych najít dokázal. Velkou radost mi ale udělalo hlavně obsazení. Henry Cavill byl v pohodě - prostě typický Superman s jedním univerzálním výrazem. Ani Amy Adams mi nepřišla ve filmu moc výrazná, ale vlastně neměla ani moc prostoru. Výborní byli oba Clarkovi otcové - Russell Crowe i Kevin Costner - a právě oni se starali o nejvíce osudovosti ve filmu. A jako posledního bych zmínil Michaela Shannona, jehož Generál Zod s jediným posláním byl opravdu výborně zahraný. A Hans Zimmer jako autor hudby? Netvrdím, že to byla jediná možná volba, ale rozhodně to byla volba dobrá. I když hudbu neřadím k jeho nejlepším a s filmem zní mnohem lépe, než bez něho, tak se mi líbí. Každopádně nový film o Supermanovi se jednoznačně povedl, i když se na něm pár chyb najít dá. Ale na pokračování se těším... Slušné čtyři hvězdičky.

• 12.6.2013  22:06

"I will go with you Captain." I podruhé se na režisérskou židli nového zpracování legendárního Star Treku posadil J.J. Abrams a i podruhé to dopadlo naprosto skvěle. To, co bylo možné hodnotit pozitivně na jedničce, se dá bez problémů tvrdit i pokračování. S tím, že druhý díl pár věcí ještě graduje a celkově vylepšuje. Je vidět, že jsme se o čtyři roky posunuli, protože třeba triky jsou o něco lepší (například warp pohon vypadá mnohem lépe, i když je vidět, že je to celé dělané pro 3D). Jinak se scénářem a příběhem filmu jsem byl naprosto spokojený, děj pěkně graduje, některé obraty v ději se sice trochu daly čekat, ale i tak jsem si stejně nedokázal tipnout, kam se děj bude ubírat. Další technické aspekty asi není ani třeba dále komentovat - byl jsem s nimi spokojen, nic mě nerušilo ani zbytečně neupoutávalo mou pozornost. Pochválit ale musím opět výborné herecké výkony. Netvrdím, že Eric Bana byl špatný záporák, ale to, co předvedl Benedict Cumberbatch, bylo jako z jiného světa herectví - všechny jeho úmysly i podrazy jsem mu věřil. Chris Pine, Zachary Quinto i ostatní členové posádky byli naprosto v pohodě, ale je pravda, že Chris ani mezi mé nejoblíbenější herce patřit nikdy nebude. Ale ještě bych rád vyzdvihl výkon mého oblíbeného Simona Pegga, který se staral o většinu vtipů ve filmu, a také Karla Urbana, který i podruhé zvládl roli trochu otráveného doktora. Takže já jsem byl s pokračováním Star Treku naprosto spokojený a musím jenom dodat, že už si jednoznačně myslím, že pokračování Hvězdných válek je v těch správných rukou. A už se těším, až se na něho vydám do kina (pokud to nebude dřív na další pokračování Star Treku). Každopádně jasných 5 hvězdiček.

• 6.6.2013  18:49
    Star Trek (2009)

"Live long and prosper." Až do dneška jsem byl divák Star Trekem absolutně nedotčený a teď jenom přemýšlím, jestli to nebyla chyba. Protože první film od J.J. Abramse je vlastně dokonalý. Tím, že jsem nebyl ovlivněn původním seriálem, jsem si film vychutnával pouze jako normální dobrodružný sci-fi film a myslím, že vzhledem k mému prvnímu kontaktu s tímto světem, to bylo mnohem lepší. Příběh je výborný (i když asi každý tak trochu ví, jak to dopadne), nechybí Abramsovy typické záblesky a vizuální efekty asi nemá cenu nějak komentovat - jsou prostě bezchybné. Celkově mě film pak na celé dvě hodiny absolutně pohltil a ty dvě hodiny utekly jako voda. S představiteli hlavních hrdinů jsem žádný problém také neměl (opět mě možná ovlivnilo to, že jsem neznal původní seriál). Všichni hrají velmi dobře, ale jakmile se na scénu dostane Simon Pegg, všechny ostatní zastíní, protože mě si opět získal svým herectvím a vtipem. Ale i ostatní (třeba Karl Urban, zlověstný Eric Bana nebo okouzlující Zoe Saldana) mně do vesmíru zapadli, takže jsem neměl ani zde žádný problém. A když k tomu všemu připočítám i úžasnou hudbu Michaela Giacchiniho, které se dá bez problému poslouchat i samotná, nemůžu jít s hodnocením níž, než na 5 hvězdiček.

• 5.6.2013  23:44
    Podfukáři (2013)

"Look closely, because the closer you think you are, the less you’ll actually see." Iluze ve filmu není dokonalá, přesto se pořád jedná o napínavý a také velmi zábavný film. Celý příběh se tváří docela zapeklitě a záhadně, ale často divákovi osvětluje princip kouzel a triků, takže se mi nestalo, že bych se někdy do příběhu zamotal nebo se v něm ztratil. Efekty při kouzlech jsou na první pohled opravdu působivé a ohromující, i když se jedná jen o povrchní pozlátko. Ani kamera nebyla bezchybná a při honičkách mně z roztřepených záběrů občas bolely oči. Ale jako celek to vypadá zajímavě a moc pěkně. Takže až na někdy přílišnou přeplácanost barvami a efekty v podstatě nemám žádné výhrady. Herecké výkony jsou v pohodě, občas si některý z osazenstva filmu vybere slabší chvilku, ale celkově to působí dobře. Hlavně se všichni rovnoměrně starají o zábavu a vtip ve filmu. Nejvíce mě pak zaujaly výkony Morgana Freemana, Woodyho Harrelsona, Mélanie Laurent a taky jako vždy výborného Marka Ruffala. A i soundtrack Briana Tylera stál za to a výborně podpořil akční atmosféru celého filmu. Velmi slušné 4 hvězdičky.

• 27.5.2013  13:47

"The only good witch is a dead witch." Jednoduše zábavné! Takhle by se dalo charakterizovat nové zpracování pohádky o Jeníčkovi a Mařence. I když v tomto případě má zpracování k pohádce pro děti hodně daleko. Myslím ale, že film ani neměl vyšší ambice, než diváky hlavně pobavit. A u mě se to povedlo. Ale nic není dokonalé a občas jsem se smál i v místech, kde to tvůrci pravděpodobně ani nezamýšleli - třeba Jeníčkova cukrovka, ta byla opravdu myšlena vážně? Nic pak nelze vytknout na akčních scénách, soubojích a dalších bitkách. I vzhled zbraní je nápaditý a čarodějnice ve filmu jsou pečlivě hrůzostrašně. Nespornou výhodou filmu je pak jeho "akční" stopáž, takže s výjimkou docela nudného, ale nutného úvodu, není čas se dívat na hodinky. Z hereckého obsazení pak samozřejmě vyčnívají drsný Jeremy Renner a krásná Gemma Arterton. Myslím, že se pro hlavní role hodí víc, než dost. Jako poslední klad filmu pak musím zmínit neskutečně akční a dynamický soundtrack pro mě neznámé skladatele Atliho Örvarssona. Jeniček a Mařenka: Lovci čarodějnic není dokonalý film a ani mu nemůžu dát plný počet, ale jako akční jednohubka na volný čas se hodí. A rozhodně se nebudu bránit tomu, vidět ho víckrát.

• 24.5.2013  23:13
    Iron Man 3 (2013)

"This is how you've been mananing your downtime huh? - Everybody needs a hobby." Ani třetí film o Iron Manovi nedopadl vůbec zle! A já jako divák jsem ani tentokrát neočekával nic jiného, než spoustu akce a vtipných Downeyho hlášek. Bohužel v tom byl asi ten největší problém filmu. Protože právě se scénářem jsem měl největší problém a nebylo to tím, jak se film vyvíjel nebo jak dopadl, ale tím, jak málo v něm bylo akce. Všichni hodně mluví, přemýšlí, filosofují, ale naneštěstí je to na úkor akce. Na druhou stranu ale musím dodat, že když už akce byla, tak zase stála za to... skvělé souboje, výbuchy a všechno, co k Iron Manovi neodmyslitelně patří už třetí díl. A navíc postavy neustále srší vtipnými hláškami (a to nejen Downey Jr., ale i ostatní). Tentokrát sice filmaři dost osekali lokace, ve kterých se film odehrává, ale to se dá odpusit. Už jsem trochu naznačil, že herecké výkony ve filmu opravdu stáli za to. V první řadě samozřejmě výborný a jako vždy zábavný Robert Downey Jr. se snad nevyčerpatelnou zásobou charismatu. Velmi dobrá byla i dvojice Gwyneth Paltrow a Don Cheadle, když jenom potvrdili své výkony z minulých dílů. Guy Pearce mi přišel v pohodě, ale jako záporák tak výrazný a hrůzostrašný nebyl (jako třeba Rourke v minulém díle). A Ben Kingsley jenom potvrdil svou třídu a zahrál opět výborně. A ten často kritizovaný konec mně vůbec nevadil, navíc pak přišla téměř dokonalá potitulková scéna. Třetí Iron Man je velmi dobrý film, a kdyby měl víc akce, klidně bych šel s hodnocením ještě výš.

• 17.5.2013  23:43

"You can't repeat the past." Dopředu přiznám, že jsem nečetl ani knižní předlohu, ani jsem neviděl žádné starší filmové zpracování. A tak jsem vlastně od filmu nic nečekal, původně jsem totiž na něho ani nechtěl jít do kina. A právě proto jsem byl nakonec poměrně dost nadšený. První polovina filmu sice pro mě byla docela rozpačitá - vím, že to byl asi záměr režiséra, ale místo to bylo na mě až moc kýčovité a přeumělkované. A kromě toho, některé kulisy a efekty mi připadaly docela umělé v celém filmu. Ale druhá polovina mi doslova vyrazila dech a zastavila tep. Pro mě tam bylo i dost zásadních zvratů, takže jsem byl celkově nadšený. A to dost ovlivnilo můj celkový pohled na film. Se scénářem jsem neměl žádný problém, stejně tak ani s kamerou ani dalšími technickými prvky filmu. Nejvíce mě ale potěšily místo až k dokonalosti vybroušené herecké výkony. Leonardo DiCaprio prakticky neměl chybu, včetně jeho nástupu do filmu - pro mě snad nejlepší scéna celého filmu! Výborný byl ale i Tobey Maguire (zejména jeho část v sanatoriu) a samozřejmě také šarmantní Carey Mulligan - i ta byla výborná. Nezklamali ani ostatní, třeba Joel Edgerton. A soundtrack k filmu je docela náročný, místy stylem dost od filmu odbočuje, ale i přesto bych ho hodnotil také jako velmi dobrý. Jak ten písňový, tak i instrumentální. Takže, jsem rád, že jsem nakonec na film vyrazil a byl jsem nad očekávání spokojený.

• 1.5.2013  21:31
    Iron Man 2 (2010)

"It's good to be back!" Pokračování Iron Mana je vzdor zažitým principům velmi dobré pokračování, i když má své mouchy. Ani druhý příběh o železném superhrdinovi nedisponuje nějakým převratným scénářem - jde opět hlavně o jednoduchost, akci a rychlý spád. Od filmu jsem ani nic jiného nečekal a byl jsem spokojený. Akční film jako Iron Man totiž nestojí na scénáři, ale na speciálních efektech, akci, výpravě, kostýmech (dá se tomu vůbec říkat kostýmy?) a také ztvárnění akčních scén. To se povedlo, takže tady film sbírá jenom kladné body. Ale nebyl by to tak dobrý film, nebýt představitele hlavního hrdiny - Roberta Downeye Jr. Myslím, že málokdo by zahrát sobeckého, sebestředného a necitlivého hlavního hrdinu tak skvěle, jako on. A jeho výkon je minimálně stejně dobrý, možná i lepší, jak v prvním díle. To stejné platí i o Gwyneth Paltrow, i když mi připadalo, že není tak důležitá a výrazná. Možná, že u mě v pokračování přebral její úlohu právě Don Cheadle. Hlavní záporák alias Mickey Rourke mi ze začátku vůbec neseděl, ale jak film plynul, tak mi do něho skoro až perfektně zapadl. Škoda jen toho závěru v jeho podání... Iron Man 2 je každopádně velmi slušný a zábavný akční film a myslím, že by mi ani nevadilo, kdybych ho viděl víckrát.

• 28.4.2013  20:25
    Nevědomí (2013)

"Everybody dies, Sally. The thing is, to die well." Byl jsem dost napjatý, jestli i druhý Kosinskiho film bude tak vizuálně perfektní a celkově zajímavý, jako ten první. A nakonec jsem nebyl vůbec zklamaný. Scénář je napsaný zajímavě, většina věcí se nevyjasní zdaleka hned a místy jsem byl z různých zvratů dost překvapený. Ale rozhodně to filmu neubírá na kvalitě. Problém je možná trochu v jeho délce, občas jsem si říkal, že by to mohli tvůrci zkrátit. Ale finále se povedlo, takže i tuto drobnou vadu jsem byl schopen odpusit (ale ne zapomenout). Výborné byly vizuální efekty, patřičně katastrofické scenérie, včetně zničeného New Yorku, a ztvárnění bitev a soubojů (ale mohlo jich být o něco víc). O hereckých výkonech Toma Cruise už bylo asi všude řešeno až moc a i tady hraje na svůj jeden univerzální výraz (myšleno s nadsázkou), ale osobně s tím problém vůbec nemám - Tom tady není vůbec špatný. Obě dvě představitelky ženských rolí s ním ale dokázaly držet krok, takže film není o jedné hlavní hvězdě - a to je rozhodně dobře. A v neposlední řadě musím pochválit prakticky dokonalý soundtrack. Opět se mi jenom potvrdilo, že ač elektronickou hudbu neposlouchám, u Kosinskiho sci-fi filmu si ji okamžitě oblíbím. Takže, Nevědomí je rozhodně povedený film, i když chyb se na něm pár najít dá. To ale nebrání konečnému hodnocení 4*.

• 8.4.2013  13:47
    Jack a obři (2013)

"Am I dead? - Not just yet." Ať už bych film bral jako výpravnou pohádku nebo odlehčenou fantasy, v obou případech jsem byl se zpracováním známé legendy spokojený. Jistě, že se v žádném případě nejedná o film bez chyb, naopak bych se jich dalo najít poměrně velké množství. Ať už jsou to dialogy (které, když nebyly vtipné, tak opravdu nebyly moc kvalitní), známý a předvídatelný příběh nebo místy hodně naivní výpravu a zpracování exteriérů. Na druhou stranu ale musím pochválit právě ty vtipné dialogy, krásné a rozmanité zpracování obrů, herecké výkony a také hudbu. V kině jsem se rozhodně nenudil, i když i Jack a obří má slabší i silnější (a tedy i zábavnější) pasáže. Moc mě neoslovila animovaná část s klasickým příběhem o obrech. Právě proto, že jako nápad byla originální a měla rozhodně větší potenciál. Ale zbytek filmu, který byl hraný, byl naprosto v pořádku - zábavný, romantický, vtipný i dobrodružný. Herecké výkony hlavních představitelů byly fajn, nejvíc mě osobně zaujal Ewan McGregor, Stanley Tucci a Ian McShane jako král. Výkony Nicholas Hoult a Eleanor Tomlinson nebyly vůbec špatné, dokonce se jako pár k sobě hodili, ale jinak mě nějak speciálně nezaujali. Hudbu Johna Ottmana pak můžu jenom pochválit, skvěle se k filmu hodí. Celkově se ale jedná o velmi sympatický a zábavný film. A když je to pohádka, tak asi každý ví, jak dopadne... Slušné čtyři hvězdičky.

• 28.3.2013  23:08

"You know, for a while, I thought you were the best thing that ever happened to me. But now I'm starting to think you're the worst. - Of course you do. Come on, let's go dance." Velmi příjemný film! I proto, že film poměrně výrazně promluvil do nominací na Oscary, jsem měl k filmu docela vysoká očekávání. A jsem rád, že můžu napsat, že jsem neodcházel z kina zklamaný. I když je místy příběh filmu dobře čitelný a předvídatelný, tak jsem byl rád, že dospěl ke mnou očekávanému konci. Ale už dlouho se mi nestalo, aby mě film dokázal zároveň pobavit, dojmout i vystihnout některé mé pocity. Takže je na místě pochválit opravdu všechny, co se na tomto filmu podíleli - od režiséra, přes kameramana, až po posledního člena štábu. A všechny taneční scény ve filmu bylo nesmírně emocionální. Speciálně ale musím pochválit herecké obsazení - to bylo naprosto dokonalé. Bradleyho Coopera jsem sice viděl poprvé, ale jsem ochoten věřit, že to může být jeho životní role - zvládl ji na jedničku. A Jennifer Lawrence již byla oceněna Oscarem a můžu potvrdit, že plným právem. Ale výborně své role zvládla i dvojice Robert De Niro a Jacki Weaver. A mě osobně se hodně líbil i projev Chrise Tuckera. Myslím, že ani soundtrack Dannyho Elfmana nezklamal, ale když si položím otázku, jestli bych ho chtěl poslouchat i samostatně, tak bude odpověď prozatím znít záporně. Ale ve filmu funguje. Stejně jako celý film, který můžu každému doporučit!

• 24.2.2013  03:47

"Please help me. - You can help yourself by being truthful." Byla to jen otázka času, kdy bude příběh zabití největšího teroristy novodobé historie zfilmováno. A Kathryn Bigelow se to povedlo! Jedná se v podstatě o věrnou rekonstrukci reálné události, což společně s kamerou a syrovým začátkem dodává filmu na autentičnosti. Právě oněch prvních 5 minut, které mělo diváku uvést do atmosféry teroristických útoků, bylo pro mě asi nejlepší část celého filmu. Bylo zajímavé, že se režisérka nezaměřila pouze na samotnou akci zabití Bin Ládina, ale věnovala se i stručné historii útoků od roku 2001. Co se týče scénáře, ten nenabízí žádné překvapení a kromě postavy Mayi ani žádné velké psychologické prokreslení postav. Naopak Maya prochází vývojem, pociťuje snad všechny druhy emocí, ukazuje opravdový zápas při operaci a ten konec v letadle - lepší být ani nemohl! Už jsem psal o výborné kameře. Film byl výborně natočen hlavně při závěrečné akci, která byla mnohem díky ní mnohem záživnější, než pátrání v průběhu filmu. Obrovskou pochvalu si zaslouží Jessica Chastain, která svým výkonem zastínila všechny ostatní (i když samozřejmě měla výhodu poměrně výrazné hlavní role). Za zmínku stojí i slušný výkon Marka Stronga, který ale ve filmu moc prostoru nedostal. Velkým plusem filmu je pak skvěle padnoucí hudba Alexandra Desplata, který skvěle dokázal, že jeho parketou nejsou jenom komorní snímky a Harry Potter. Každopádně Zero Dark Thirty je velmi dobrý film a za sebe můžu potvrdit, že nominace na Oscara jsou zasloužené a Jessice budu držet palce! Lepší čtyři hvězdičky.

• 17.2.2013  21:58
    Hořící keř (TV film) (2013)

"Jedinou útěchou v mém žalu je mi vědomí, že můj syn obětoval svůj život pro svou zemi, pro pravdu a svobodu." Výborný filmový počin o jednom z nejodvážnějších činů naší historie. Ač má film výborný scénář, tak svých kvalit dosahuje zejména díky skvělým hereckým výkonům a dokonale zvládnuté tísnivé atmosféře doby, ve které se odehrává. I proto, že je celé dílo rozděleno do tří poměrně krátkých filmů, nehrozí, že by se děj příliš roztáhl a začal diváka nudit. Je zajímavě vymyšlené, že zásadní zvraty přichází vždy na konci každého dílu, takže jsem se vždy těšil, jak bude děj filmu pokračovat v další části. Hlavní zásluhu na poutavosti příběhu má kamera a způsob, jakým je natočený, a také hlavně neskutečně tísnivá a depresivní atmosféra, kterou útlakem šířila mezi obyvatele komunistická vláda. A Hollandová ji zvládla dokonale zachytit, ať už výpravou, grimasami představitelů rolí a samozřejmě také hudebním doprovodem. Nemá asi cenu vyzvedávat něčí herecký výkon - možná pouze Ivana Trojana, jehož ztvárnění policisty nepostrádá vůbec nic. Prostě klasický Trojanův dokonalý výkon. Jinak je ale vhodné pochválit všechny herce i herečky, jejichž výkony jsou opravdu procítěné a uvěřitelné. A nejde zdaleka jen o hlavní role. A hudba? K té jsem se vyjadřoval už výše - je stejně tísnivá jako celá atmosféra a už se těším, až si ji poslechnu jako samostatný soundtrack. Celkově ale musím před celým štábem pouze smeknout klobouk - jedná se o nejlepší televizní počin za hodně dlouho dobu! P.S. Už dlouho se mi nestalo, abych cítil za jeden film tolikrát mrazení v zádech.

• 2.2.2013  00:08

"He'll kill you if he finds out! - Who? - Mickey! - Mickey Mouse?" Jistěže Gangster Squad není film bez chyb, naopak by se jich na něm dalo najít dost. Ale když jsem to bral jenom jako pohodovou gangsterku, chyby se mi celkem dobře promíjely. Příběh celého filmu je skoro až triviální, jednoduše předvídatelný, ale vcelku sympatický. Takže scénárista za jeho propracovanost moc pochval nezaslouží. Další výtku bych měl ke zpomaleným efektům, ty mi připadaly v takovém filmu trochu zbytečné a ani mu nijak nepřidaly na atraktivitě. Naopak atmosféra filmu působila na jedničku - hudba, kostýmy, vozový park, restaurace... Pochvalu zaslouží i akční scény (až na již zmíněné zpomalené efekty). Honičky veteránů vždycky patřily mezi moje nejoblíbenější a tady jsem si jich dost. Za pěstní souboje a přestřelky se film nemusí vůbec stydět (hlavně ty s Brolinem byly excelentní). Spokojený jsem byl i s výkony hlavích hrdinů - nejlepší byl Josh Brolin, tyto drsňácké postavy mu sedí). Ani Ryan Gosling není špatný, ale role policajta mimo zákon mi k němu moc neseděla. A na jeho hlas jsem si zvykal tak půlku filmu. Na Emmu Stone se pěkně dívá, slušně hraje, ale její postava ve filmu nemá takový prostor, jaký by mohla mít. Své role zvládli i ostatní, ale ještě bych vyzvednul Nicka Nolteho, který měl ve filmu ještě míň prostoru, než Emma, což je obrovská škoda - hrál výborně. Drobným zklamáním byl soundtrack, který nebyl výrazný a po většinu filmu jsem ho, až na pár písniček, vůbec nevnímal. Ale celkově mám z filmu dobrý pocit, jako oddechová zábava to funguje, takže pěkné 4*.

• 28.1.2013  12:01

"Isn't it funny? You hear a phone ring and it could be anybody. But ringing phone has to be answered, doesn't it? " Jedna ulice, pár postav a telefonní hovor - jak málo stačí k natočení parádního komorního thrilleru! Stačí mít výborný scénář s několika odlišnými postavami, režiséra, který ho zvládne natočit a Colina Farrella v hlavní roli. Film má všechno, co pořádný thriller má mít - napětí, zvraty, mrtvé, akci (i když té tam až tolik není, což je škoda)... a ani nemusí mít stopáž přes dvě hodiny. Film má hlavně výbornou kameru, která už je dokresluje autentičnost celého příběhu. A překvapení na konec už je jenom malým vyvrcholením skvěle natočeného filmu. Jak už jsem psal, film stojí na skvělém výkonu Colina Farrela a také Kiefera Sutherlanda (i když je ve filmu opravdu málo). Forest Withaker a další jsou ve velkém stínu této dvojice (je pravda, že prostě víc prostoru jim scénář nedá). Nebýt poměrně nevýrazného soundtracku (s výjimkou poslední skladby u titulků), byl bych s filmu maximálně spokojen. Takhle to není úplně čistých pět hvězdiček, přesto si tvůrci zaslouží velké uznání!

• 18.1.2013  13:03

"Well, Stephen... the bird's flightless? - Yes. - It's not going anywhere. " Zajímavý film s výbornými představiteli dvou hlavních hrdinů. Nečekal jsem od něho mnoho, a tak jsem na konci filmu mohl být pouze příjemně překvapený. Dočkal jsem se krásných exteriérů, povedených dialogů (byl jsem rád, že se Weir nebál sáhnout i po nějakém tomu vtipu) a a slušně natočených námořních bitev (ne vždy byly sice stoprocentně přehledné, ale to je jen drobná vada). Režisér zvládl vykreslit dva naprosto odlišné charaktery dvou hlavních hrdinů, když první z nich dbá na rozkazy a disciplínu a druhý se snaží najít lidskost v drsném a krutém námořním světě. Oba se skvěle doplňují, pomáhají si a bez sebe by byli úplně jiní. Na tomto vztahu vlastně celý film stojí (samozřejmě mimo námořní výpravy) a nefungovalo by to bez výborných výkonů dvou představitelů hlavních hrdinů - Russella Crowea a Paula Bettanyho. Ostatní nejsou špatní, jenom jsou ve stínu těch dvou herců. Kvalita soundtracku je docela kolísavá, některé skladby jsou dostatečně velkolepé, některé jsou ale naopak dost nevýrazné. Potěšila mě houslová variace na skladbu použitou v reklamě na jednu nejmenovanou whisky. Celkově jde o slušný hudební doprovod. Stejně jako celý film, až na výjimky jsem se bavil. Proto slušné čtyři hvězdičky.

• 17.1.2013  23:15

"Auf wiedersehen. Bullseye." Tak tímto mě Tarantino opravdu dostal. Nikdy jsem Tarantina nějak speciálně nevyhledával, ale musím říct, že western se mu opravdu povedl. Dostál totiž své pověsti a naservíroval mi western se všemi svými typickými prvky... bez kterých se žádný jeho film prostě neobejde. Neskutečný scénář, výborná kamera a spousta překvapení (u něho fakt nikdy nevím, kdy už bude doopravdy konec filmu). Tarantino hlavně dokázal natočit western tak, že si z něj utahuje i k němu obdivně shlíží zároveň. Takže jsem byl rád, že jsem se opravdu zasmál nad desítkami vtípků (nenašel jsem tam snad ani jeden nepovedený... a u scény s kapucemi jsem skoro až brečel). A na konci si v největší přestřelce filmu ještě opravdu důkladně vynahradil absenci své oblíbené tekutiny. Zvláštní ocenění pak zaslouží samozřejmě herecké výkony představitelů hlavní (i vedlejších) rolí. Christoph Waltz je prostě geniální herec a tady patřil mezi absolutní vrchol celého filmu... jeho dialogy, grimasy a němčina, to prostě nemělo chybu. Velmi dobří byli i Jamie Foxx a Leonardo DiCaprio, naopak mě moc nezaujal Samuel L. Jackson (jeho role mi připadala... docela divná), ani Kerry Washington (ne, že by nebyla pěkná). Potěšila mě naopak minirolička pro Jonaha Hilla a i sám režisér si dal zajímavou roli. Soundtrack k filmu je opět tarantinovsky bláznivý a různorodý. Použít rap do westernu si totiž opravdu dovolí použít jen on. A pocta Morriconemu nebo track Ancora Qui jsou taktéž výborné. Takže pro mě se jedná o velmi příjemné překvapení, a kdyby natočil Tarantino víc takových westernů (což nenatočí), byl bych moc spokojený. Pět hvězdiček!!!

• 14.1.2013  12:13

"Die Sache ist erledigt." Už dlouho mě u některých scén českého filmu tolik nemrazilo. Příběh filmu je sice poměrně známý, ale ani tak jsem u závěru filmu skoro ani nedýchal. A závěrečná scéna filmu a projev Františka Smolíka patří k tomu nejlepšímu, co bylo v české kinematografii kdy natočeno. Nebudu hodnotit technické aspekty filmu, protože ten film má duši, vše potřebné sdělí bez přehnaných efektů. Ale dusná atmosféra nacistické tyranie a všeobecného bezpráví se nese celým filmem a vždy je působivě znázorněná, jak se dotýkala všech. Scénář je výborný, režie Jiřího Krejčíka taktéž. A když byli do hlavních rolí obsazeni jedni z nejlepších herců tehdejší doby v čele s Františkem Smolíkem, Bohušem Záhorovským a Janou Brejchovou, nemohlo z toho vzejít než jedno z nejpůsobivějších děl historie českého filmu. Nemůžu dát jiné, než maximální hodnocení a tento film by měl vidět každý.

• 13.1.2013  01:24
    Bídníci (2012)

"I had a dream my life would be so different from this hell I'm living!" Další výborný film oscarového režiséra! Nikdy mi muzikály na stříbrném plátně nevadily, a tak jsem i k Bídníkům přistupoval s docela velkými očekáváními. A po odchodu z kina jsem naštěstí nebyl vůbec zklamaný. Byl jsem rád, že se tvůrci nesnažily ve scénáři dělat nějaké za každou cenu originální změny. Děj sice byl dost zkratkovitý (hlavně na začátku filmu), ale to je u muzikálu celkem běžná praxe. A většiny lidí ten příběh zná, takže mi to vůbec nevadilo. Místy mi sice film připadal spíše jako slepené pásmo většinou moc pěkných písniček, ale nebylo to často. Stejně jako soundtracku, i v samotném filmu se střídaly opravdu brilantní pasáže s trochu slabšími a méně záživnými. Hlavní roli ale ve filmu hrají písničky a s těmi jsem byl maximálně spokojený. Naprosto famózní byla samozřejmě Anne Hathaway a pro mě taky obrovské překvapení Rusel Crowe - vůbec jsem netušil, že umí tak pěkně zpívat. Pěvecky se mi líbila i Amanda Seyfried (ta má opravdu krásný hlas, je škoda, že nebyl ve filmu až tak využitý) a nakonec i Hugh Jackman. Trochu jako z jiného filmu působily Sacha Baron Cohen a Helena Bonham Carter... ale je jasné, že ty postavy jsou napsané jako mírně komické figurky. Ale na druhou stranu, z hereckého hlediska můžu pochválit všechny. Bídníci, to není v žádném případě film bez chyb, ale na pěkné 4* to s přehledem stačí.

• 10.1.2013  15:44

"Noodles... I slip... ped." Sám nevím, jak jsem mohl tak dlouho opomíjet takové velké filmové dílo. Protože tím Leoneho epos jednoznačně je. A nepotřebuje k tomu desítky postav, vystačí si se třemi obdobími a jen několik hlavních hrdinů. I s tím dokáže vtisknout filmu svůj nezapomenutelný vyprávěčský rukopis. Nejsem zrovna fanoušek tohoto stylu, ale u Leoneho mě to nevadí. U něho si dlouhé a táhlé záběry bez jediného slova asi jako u jediného dokážu vychutnat. Je asi nevyhnutelné, že ve filmu nastanou místa, kdy se toho na první pohled moc neděje a u nich jsem se zrovna moc nebavil. Ale nakonec i toto Leonemu odpustím. Scénář je samozřejmě dost složitý, časově děj přeskakuje bez nějaké logické souvislosti, takže jsem se v něm občas ztrácel (ale jenom chvíli vždy trvalo, než jsem se zorientoval). Ale pro úplné porozumění filmu, se určitě podívám ještě minimálně jednou. Film má taky hlavně výbornou dobovou atmosféru, a to díky kostýmům, kulisám, hudbě v barech apod. Kamera je taktéž výborná, ale třeba střih zde není až tak důležitý kvůli již zmíněným dlouhým záběrům. Velkou poklonu zaslouží Robert De Niro, kterému nezáleželo, zda hraje mladého, či starého, vždycky hrál dokonale! Své role zvládli i ostatní, ač třeba nebyli tak výrazní, jako De Niro. Zaujal mě i Joe Pesci, bylo ale škoda, že nedostal víc prostoru. Parádní dojem z filmu už pak jenom podtrhne místy až nadpozemský hudba Ennia Morriconeho, který ani tady nezapře některé "westernové" motivy, což ale není vůbec na škodu. Každopádně Tenkrát v Americe patří zaslouženě mezi filmové klenoty, takže dávám plné hodnocení a těším se, až se na film podívám znovu.

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9