Pojedeme k moři (2014)

Vzhledem k tomu, že jsem viděl Film o filmu a četl pár rozhovorů s Jiřím Mádlem, tak jsem podobný výsledek čekal. Zachytil příběh dětskýma očima a podařilo se mu navíc naplnit haddonovský pohled na svět. xxx V úvodních klukovských vtípcích autor celkem umně a s nadhledem kritizuje klubismus, sportovní fanatismus. Ale už při odjezdu na zápas zarazí pohled Harise - při čekání před panelákem je patrné, že v sobě něco ukrývá, takže mi přišlo trochu zbytečné opakované nucení, aby natáčel u nich doma. Zachycení rodinné situace u Harise vnímám jako nejméně věrohodné (i když anonymita velkého paneláku může skrývat i velké problémy). xxx Tomášovo odkrývání tajemství jsem rozklíčoval až po Tomášově a Harisově návštěvě u babičky a přiznám se, že mě dojalo. Vypointováním si u mě Mádla jako scénárista získal mnohem větší respekt než u pseudokritiků. xxx Dojemné bylo i zachycení babiččiny smrti - nevnímal jsem, že někdo Tomáše natáčí, ale že si třeba podobnou scénu snově představuje. Navíc smuteční smoking působil kontrastně k svatebním představám. xxx V neposlední řadě oceňuji začlenění režisérových rodných Budějovic.

Český lev 2014 (2015) (pořad)

Podle programu nuda s Výbornou měla končit před 21.50, ale vypadá to, že se ČT užírala nudou ještě dýl...

Cesta ven (2014)

Po všech stránkách průměrný film. Chyběla mi tam su(y)rovost. Kritikům asi stačí málo. Pokud je vzorec k úspěchu: love story rozhádaných partnerů, výhružky na kameru, lámání rukou mimo kameru, střet s úředníky, zastavárna, prostituce, pak jsem výsledkem zklamán.-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Zařazení do programu ČT týden před udílením cen ČL vnímám téměř propagandisticky.

Olga (2014)

Stříhat, stříhat, stříhat. A trochu (víc) vysvětlovat. Už začátek na mě působil zmatečně, bohužel autor v podobném způsobu home videa pokračoval dál. Olgy Havlové si vážím, ale forma zpracování se mi nelíbila.

Příběhy slavných - Ve vlnách (2011) (epizoda)

Dvě třetiny dokumentu velice zajímavé (bytové semináře), závěr sice trošku sklouzl k informacím o partnerských vztazích. Vtipná hláška Jana Dvořáka o přechodu na sólovou dráhu: "Z Hospodina jsme přešli na hospodyňky." Název vypovídá o životě a kariéře Petra Muka. Jsem rád, že jsem ho s Oceánem a Shalomem zažil naživo, když byl na vlně. Bohužel jsem v r. 2002 zažil i sólokoncert, kdy byl dole... Přesto: Oceááááán.

Všechny moje lásky (2015) (seriál)

Některé scény - rande s cykloláskou - vtipné, ale jinak převládá klišovitost, nezajímavá výplň vztahových pracovních a milostných slastí a strastí. Obsazení celkem zajímavé. Žilková v roli vypravěčky přesvědčivá.

Reportérka (2015) (seriál)

První díl mě nenadchl, ale druhý potvrdil, že se jedná o rádobylíbivý příběh o investigativní novinařině. Pokud by se doktoři např. v OvRz chovali podobně jako redaktoři v Reportérce, pak by operovali s kuchyňskými noži... Nejsem nadšený z toho, že vrcholem filmařiny je zachycení nočního mobilního pracovního rozhovoru dvou močících hlavních postav (jedna v koupelně nájemného bytu, druhá v křoví - cca polovina 2. dílu). Postavy klišovité, necharismatické. Mluva na kameru působí rušivě. Textovky nebo přepis chatu může být osvěžující, ale nesmí se pomocí toho odvykládat polovina příběhu. Je zajímavé, že podobný "nešvar" po/využívá i souběžně vysílané VML. Novináři v parukách hrající si na spasitele působí komicky.