Bio Ráj (1988)

Nadherna oslava zivota a filmu. Cim je Amarcord pro Felliniho, tim je Nuovo cinema Paradiso pro Tornatoreho. Tohle je navic mnohem pusobivejsi a dojemnejsi, nez Amarcord, hlavni postavy jsou ve vsech 3 vekovych variantach sympaticke a Ennio Morricone je borec, takze temer plny pocet. 8/10

Hunger Games (2012)

Podle ohlasu jsem cekal nejakou teenagerskou slataninu ala Twilight, ale tohle byla kvalitni a extremne zabavna jizda ve stylu Battle Royale, ze ktereho se zde ocividne silne cerpa. Hunger Games me ale kupodivu chytli o neco vic. Hlavni deti sice moc sympaticnosti nepobrali, ale herecka plejada v zakulisi byla luxusni - Woody, Donald, Tucci, Lenny.. k tomu dobra hudba i pisnicky v credits. Pro me velmi prijemne prekvapeni. 8/10

Zlatý Glóbus 2013 (2013) (pořad)

Tentokrat jsem si to dal i s cervenym kobercem, kde si clovek naplno uvedomi az jak moc velka saskarna to cele je. Nejvetsi trumf predchozich rocniku Rickyho Gervaise uz to take nebavilo, takze zde misto toho mame 2 tetky, zoufale nudne nominace, predvidatelne viteze a tezko stravitelnou porci neskutecne trapnych a radobyvtipnych kecu okolo. Ugh, vzhledem k tomu, ze na oscarech jsou nominace jeste zoufalejsi, mame se na co tesit. 2/10

Con Air (1997)

Neskutecna 90's over-the-top akcni party na kterou dorazili snad uplne vsichni. Simon West v tom ma jasno, Con Air jsou Expendables 90tych let v letadle plnem nejvetsich uchylu. Fun. 8/10

30 minut po půlnoci (2012)

Zoufale nudne anti-teroristicke tazeni na Usamu Bin Ladina. Opet me fascinuje s jakou profesionalitou a realisticnosti podobne tema natoci zena, ale zatimco s The Hurt Locker Kathryn zascorovala, tak tohle jde mimo me. Skodi tomu, ze vsichni dopredu vedi scenar, takze ani finalni zatah v sobe nema spetku napeti. Podle reakci v zamori se tenhle kousek hodne poveze na post 9/11 patrioticke vlne. Alexandre Desplat se v poslednich letech rozhodne nenudi, vypada to, ze v prumeru musi vysolit zbrusu novy soundtrack kazdych 6tydnu, coz je vrazedne tempo a obcas to zacina byt znat, tohle je navic velmi podobne prostredi i tema jako konkurencni oscarove Argo, ktere mu vyslo o neco lepe, ale je to vesmes to same v blede modrem. 3/10

Zakázaná planeta (1956)

Oh yeah, baby. This is the stuff! Totalne nadcasove sci-fi, ktere je famozni i po 60ti letech. Napinava navsteva exoticke planety, spousta technologickych vychytavek, filozoficka zapletka, dokonce i funkcni romantika. Za zminku stoji prevrat na hudebnim poli, kdy se jedna o uplne prvni 100% elektronicky soundtrack v historii! Celych 8 let pred vznikem prvniho mainstream syntezatoru Moog si Louis Barron pomoci kyberneticke knihy sestrojil vlastni zarizeni s obvody, ktere vydavaly vsemozne zvuky a mohl tak slozit doslova soundtrack budoucnosti. Je mozne chtit pro podobne sci-fi neco hudebne vhodnejsiho? Neni, to pipani je proste uzasne! Nemluve o tom, ze Robby the Robot je primarni inspiraci pro roboty v serii Fallout. Forbidden Planet je proste ve vsech ohledech revolucni, klicove a zasadni sci-fi, ktere by nemelo uniknout zadnemu priznivci zanru. 10/10

Anna Karenina (2012)

Joe Wright mel u me zatim velmi pozitivni score, az doted. Tohle je katastrofa po vsech smerech, nudna story, neromanticka romantika, otravne postavy, nesympaticti herci, priserna divadelnost, ktera do filmoveho formatu zasadne nepatri... nuda, nuda. nuda. Tohle nezachrani ani Dario Marianelli. 1/10

Let (2012)

Robert Zemeckis se po 12ti letech a serii 3D demicek do IMAXu vraci k hranemu filmu, aby nam predstavil tezkeho alkoholika Denzela Washingtona. Vyborna letecka scena, fascniuji me US mini lahvicky a pobavila me scena "Praise Jesus!", ale to hlavni na co se film zameruje, tedy Denzeluv alkoholismus na me nefungovalo, ani me to nezajimalo. Ahoj, ja jsem Denzel a jsem alkoholik. Hmm. "Makes me wanna sniff some lines and go fly a jet!" 5/10

Argo (2012)

S cenama za nejlepsi film a rezii roku bych se sice kapku krotil, ale fakt je, ze Argo je zatim nejlepsi film Bena Afflecka a to hned ze 3 duvodu. a] Rozjezd sice trva, ale postupne vede do finale na letisti, ktere je skutecne napinave. b] Hraje mu k tomu Alexandre Desplat, ktery uz sice byl i v lepsi forme, ale z letosnich ponekud nestastnych oscarovych moznosti je tenhle strednim vychodem ochuceny soundtrack zrejme nejlepsi. c] A naprosto klicovy duvod na zaver - snad poprve v historii mi Ben Affleck nevadi ani jako herec. Mozna je to tim, ze jeho postava vlastne ani moc nema co hrat, mozna mu pomaha maskovani kamene tvare pod fousy, ale sem se hodil a vubec nerusil. Fakt, ze je to podle skutecne udalosti uz je jen tresnicka a Argo je pro me nakonec pomerne prijemne prekvapeni. 7/10

Nic nás nerozdělí (2012)

Poctiva slzna zdimacka podle skutecne udalosti. Tym okolo Naomi Watts to zdimal s naprostou preciznosti a oscarova nominace je tak na miste, naopak Ewan McGregor to obcas trosku prihraval. Nemeni to nic na tom, ze je to vyborny tsunami kousek, kteremu to verite, protoze si udrzel pomerne slusnou porci realisticnosti a vyhnul se vetsine klisovitych neduhu podobnych filmu. 7/10