Spolu (2022)

Chce to jistě velký kus odvahy k tomu, aby vznikl snímek, jenž disponuje značně silným tématem po emoční stránce. Obsadit však do ústřední role herce, který se v kariéře orientuje na humor nesvědčí a převrací počinu jeho očekávaný efekt na opačný konec škály. Herecké výkony jsou skvělé, situace dávají smysl, jen mi zkrátka nesedla role pro Štěpána, u kterého lze velmi často pozorovat prvky, jenž si přinesl ze svých známých skečí nabyté výstředním humorem. Ke smůle se dostavila typická česká zkratkovitost a svižná nenávaznost, která sráží citové vypětí v dané replice na neutrální úroveň. Samotná myšlenka byla uchopena obstojně, bohužel potom tvůrcům několikrát vyklouzla z rukou a z očekávaného rodinného dramatu se drobnými krůčky stává spíše dílo, u něhož se nachytáte při smíchu až výsměchu postavě, přestože by divákovy emoce měly zaujímat přesně protilehlé místo. 6,5/10.

Dobré ráno, Brno! - Série 2 (2024) (série)

Nová várka osmi dílů si pohoršila a oproti první řadě je vidět upadající tempo, ať už v dějové lince, tak bohužel ve složce humoru a vtipu. Žádné nové nápady se nekonají, postavy ztrácí svůj potenciál k legračním scénám a celkově lze cítit, že tvůrci museli lapat po všem možném, aby vůbec dotvořili další díly, jež u většiny z nich je pozorovatelný zpětný posun v porovnání s pilotní řadou. Takový seriál u nás není běžným, přesto si dovolím tvrdit, že má ohromnou šanci na rozvíjení, to by však nemohla být navazující řada odbytá a plná prvků nevhodného cringe smíšeného s laciností. 7/10.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Příjemně dějově zakončující dobrodružná podívaná s legendárním Indiana Jonesem dosáhla svého závěrečného výdechu. Při pohledu zpět se tento snímek může chlubit početnějšími akčními a smysl dávajícími sekvencemi, ačkoliv výměnou za již téměř vytracené kouzlo hlavní postavy, která se mezi jinými charaktery pravidelně vyloženě ztrácí. Musím však bohužel podotknout, že střihové mezery zůstaly a logické nenavazování v jisté míře taktéž. Zápletku se zato dokázalo rozvinout solidním stylem, jenže postrádá větší množství reálného bádání v zemských dutinách, na které jsme mohli být zvyklí ze starších předchůdců. Finální filmový kousek je koneckonců výrazně ovlivněn akčními prvky dnešní doby a podkopává nohy charakteristickým rysům, jenž známe z předešlých počinů. Dovolím si tvrdit, že fanoušci, kteří se koukali na ikonického archeologa v období, kdy filmy vycházely, budou mírně zklamaní, nicméně mladší diváci spíše ocení postupně novější filmová provedení. 7,5/10.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Modernější výprava s ikonickým Jonesem se mírně odlišuje ve svém stylovém provedení a vsází na troufalejší ukončení zápletky. Parta okolo ikonického archeologa se rozrostla, a lze tak spatřit více nápadů pro bojové potyčky. Navzdory faktu, že se jedná o čtvrtý snímek, tak stále je zde přítomná střihová nenávaznost a nepohlídaná logická složka, ačkoliv v menší míře. Snímku nicméně nechybí kouzlo hlavní postavy, přestože jde decentě cítit, že se pozvolným tempem vytrácí přítomností moderní doby, zejména jejími vizuálními efekty, jejichž přítomnost jsme nemohli pozorovat v takové kvalitě u předchozích snímků z minulého století. Dějová linka nezklamala, páteř zápletky ustála časovou pauzu, a tudíž čtvrtý Indi funguje kompaktně a urputně se drží svých zajetých kolejí. 7,5/10.

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

V pořadí již třetí akční putování s Jonesem se mírně zlepšilo oproti svému předchůdci, ale stále nelze přehlížet zkratkovitost a nádech nedomyšlených sekvencí. Poněkud běžná zápletka vyvíjející se velmi podobným způsobem jako u předchozích počinech není sice úplně na škodu, ale příliš to celkovému zážitku nepřidá. Jednotlivé bojové repliky se nadále jeví úsměvně a v dnešní době až místy komicky, ačkoliv s tím se předem počítá vzhledem k roku vydání. Opakovat se není na místě, jedno si však dovolím snad naposledy zmínit, a to je moje osobní přesvědčení, že posuzovat snímek, jenž existuje více jak tři dekády, je svým způsobem nespravedlivé a nehraje hodnocení filmu do karet. 7,5/10.

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Navazující Jonesovo dobrodružství se částečně vymyká kontrole a hlavně logice, kterou si evidentně nikdo moc nepohlídal. Nespočet střihových chyb a smysl postrádajících návazností mě často bily do očí, což je hlavní důvod pro nižší hodnocení. Naopak příběhově se jedná o pěknou a úsměvnou kombinaci akce, ačkoliv některé scény mají nádech decentní hlouposti, což bude pravděpodobně způsobeno stářím snímku. Prostředí, ve kterém se linou dějové prvky je jednotvárné a nepřínáší žádné šokující zvraty, nýbrž značně předvídatelné zakončení doprovázené hudebním podkresem. Navzdory mému snažení vyhnout se kritice snímku, jenž slaví své čtvrté kulatiny, lze cítit, že hodnotit Indiho v dnešní době je extrémně náročné a jeho osobité kouzlo se těžko umí vrýt pod kůži všem. 7/10.

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Budu jistě jeden z posledních, nicméně až dnes se poprvé dostávám k legendární postavě v jejím pilotním počinu. Přestože má snímek na svém kontě více jak čtyřicet let života, tak je efektivně kompaktní, plný akčního a zajímavého dobrodružství, jenž je doprovázeno solidními efekty a ikonickou hudební složkou. Nesmírně obtížné je vyhnout se srovnávání s dnešními podobnými žánry a nezamýšlet se nad kvalitou natočených scén. Minimalistický příběh, stručná a přijatelná zápletka však dokáže filmovému snímku vdechnout náramnou atmosféru, a být tak chutnou jednohubkou, jenž sice místy postrádá dějovou návaznost a logické komponenty, ale servíruje hodně solidní a pohodovou nálož dobrodružné fantasy kompilace. 8/10.

Stanfordský vězeňský experiment (2015)

Vhodně propracovaný koncept reálného experimentu s drsnými prvky. Snímek se absolutně nebojí zacházet do nepříjemných situací a servírovat nám zcela surové momenty, ve kterých začnete spolu s vězni soucítit a zároveň nenávidět hlídače. Nelze zapřít fakt, že se jedná o dost silný počin, jenž bravurně cílí na emoce a celkovou psychiku. Přestože mně mírně vadilo, že se veškeré události točí jen kolem menší místnosti, tak navzdory tomu tvůrci vykouzlili nosné a smysl dávající drama, jenž někdy využívá decentního humoru, avšak v zápětí ho střídá za ohavné praktiky důstojníků. Musím pochválit zakomponování postavy Zimbarda, jehož přítomnost dodává zápletce nenahraditelný prvek ovlivňující celý chod vězeňské simulace. Nevídaná podívaná, která nepochybně přínáší pocity znechucení, ale především velkou porci zamýšlení nad lidským chováním. 7,5/10.

Hunger Games: Balada o ptácích a hadech (2023)

Nejnovější filmový kousek Hladových her je mírným zklamáním. Oproti starším filmům se zde výrazně více vsází na sledování postavy než na budování akčního přežívání v aréně. Snímku nejvíce sráží kolena hrnoucí se tempo, ve kterém se často zapomíná na některé scény, jenž by dotvářely danou příběhovou linii do více smysl dávajícího rámce. Holt se stalo, že tvůrcům občas vypadl pomyslný provaz, který měl udržovat logiku v rovnováze. Každopádně příběhově se jedná o příjemnou a na hravé hudební složce postavenou podívanou, která sice převážně ve třetí části nepřekvapuje a nepřínáší kýžený efekt uspokojení, ale rozhodně nečiní ostudu a snaží se držet hrdě jakožto nadějný předskokan pro své chronologicky o řád lepší čtyři počiny nabízející více napětí. 7/10.

Jack Reacher (2022) (seriál)

Bombastický akční trhák! Po dlouhé době jsem narazil na seriál, který obdržel snad všechno, co by správné akční krimi mělo mít, a to zejména extrémně sympatické herecké obsazení. Radost sledovat příběhové zápletky, zvraty a bojové scény s dostatečnou dávkou fungujícího humoru. Zvolené dějové záměry sice nejsou ničím vyloženě originálním, naštěstí jsou náramně obaleny do vkusných a na míru šitých lokací. Veškeré postavy jsou domyšlené, epesně vybudované a opravdu kvalitně dotváří příjemné vztahy v rámci Reacherova týmu. Nebudu tu však skrývat drobné nadělení v podobě přemrštěných scén, které působily až nelogicky přehnaně a okatě činily z Reachera nezranitelného a všehoschopného obra, jenž nedisponuje slabinami. Finální díly obou serií tlačí na pomyslný plynový pedál příliš a bohužel doposud velmi solidní akce ztrácí na svém pozoruhodném zpracování. Přesto se stále jedná o jeden z lepších produkčně a kamerově zvládnutých kriminálních dramat, které přináší vskutku akční parádu s občasnými scénami vyvolávající smíšené reakce. 8/10.