Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Nová podoba Ligy spravedlnosti je skvělým důkazem toho, že střih dokáže snímek probudit, ukázat ho v lepším světle a přinést další pozoruhodné akční sekvence. Zcela upřímně jsem byl kvůli enormní stopáži docela odtažitý a trvalo mi dlouho, než jsem se k němu odhodlal. Paradoxně jsem nepocítil pocit znudění či větší prázdnoty mezi filmovými částmi. Dočkali jsme se solidního rozpracování dvou opomíjených postav, a tím tato akční podívání nabírá lepší rozměr a zážitek. Navzdory své nevídané délce je znát občasný výpadek tempa nebo pokus o humor, jenž kazí místní atmosféru. Je však fér dodat, že upravená, ačkoliv prodloužená, verze DC superhrdinů má funkční jádro a stává se z ní hodně dobrý mix akce s pár chvalitebnými zvraty. 7,5/10.

Aftersun (2022)

Těžko čitelné drama využívající prostý děj založený na mixu vzpomínek. Každý druhý divák si jistě řekne, že snímek nic nenabízí, navíc je zdlouhavý a plný repetitivních záběrů. Ze začátku jsem vnímal obdobné pocity, příliš jsem nevěděl, kam se scénář chce posunout a co poodhalit. Aftersun splňuje formát a styl, který nesedne každému, naopak jen malému procentu lidí, kteří dokáží příběh pochopit a ocenit finální rozuzlení, jenž pro mě nebylo zcela zřetelné. Budování atmosféry skrze některé scény se povedlo, přesto však jich několik stagnuje či postrádá hlubší pochopení jejich výskytu. Navzdory mým výtkám se jedná o poutavý rodinný příběh, jenž nastiňuje drobné rodinné konflikty a buduje jistou formu zalíbení k oběma hlavním postavám. 7,5/10.

Příchozí (2016)

Mysteriózní Arrival se z počátku jeví jako ponurý a ničím nezajímavý filmový kousek, avšak najednou postupnými krůčky rozvíjí svou hlubokou zápletku. Přesto však po zhlédnutí nejsem extra nadšený, a to zejména z nejasných pasáží vyvolávající nespočet dotazů a lehce také ze závěru, který působí nezřetelně. Pevně věřím, že mi zásadní myšlenka neuniká, jelikož velkou porci stopáže jsem se usilovně zamýšlel nad jednotlivými sekvencemi a snažil se nalézt stěžejní prvek, díky němuž je snímek vychvalovaný. Hlavně díky menšímu počtu postav a pravidelným lokacím se z dramatického thrilleru ke konci stává pozoruhodná podívaná, jenž s sebou může donést špetku smíšených pocitů a snahu doufat v to, že finální docvaknutí v hlavě se teprve dostaví pro stručnější porozumění scénáři. 8/10.

Aquaman a ztracené království (2023)

Očekávané, jenže lehce zklamávající pokračování oproti slibnému pilotnímu snímku. Tvůrce scénáře zjevně pravidelně konzumoval vtipnou kaši a snažil se její účinky za každou cenu přenést do většiny dialogů, což se mu sice daří, ale s nekonzistentním a přiblblým humorem s nadmírou nevšední podivuhodnosti. Příběh otevírá nová vrátka v podmořských hlubinách a spojuje již známého zlosyna, tentokrát s temnou magií ztraceného království, které nám je představeno v expresních zhruba čtyřech minutách, abychom v samotném závěru obdrželi naprostý antiskvost. Akční scény docela tvoří hmotné pilíře kompletního počinu, avšak místy je těžké identifikovat bojové scény Aquamana od jiných akčních filmů, jakoby hlavní postava ztrácela svoje vybudované kouzlo a znaky. Nemohu si odpustit nezmínění řady nedotažených scén, jenž ubírají některým částem své rozjeté tempo a atmosféru. 6,5/10.

Wonka (2023)

Nápaditě hravý snímek, nicméně se slabým a obyčejným příběhem. Neříká se mi to vůbec snadno, bohužel moje očekávání zde inkasovalo nemalou ránu. Mírně potrhlý scénář směřující na rádoby humor a zejména na hudební doprovod pěveckého rázu, kterého bylo možná až příliš, avšak tento prvek se dá ve snímku přijmout a rozumět jeho funkci. Co mě však zklamalo nejvíce, byl vybraný směr děje a ničím neoriginální záporné postavy, jejichž chování působilo klišé dojmem. Postava Wonky je však solidním způsobem vystižena, celý filmový počin působí pozoruhodným barevným orchestrem, který sice dodává filmu vždy ten správný zápal, jenže navzdory tomu místy kolabuje na řadě nelogických návazností či evidentně nedotažených, chybějících scénách, a tudíž klade divákovi zbytečné otázky k vysvětlení, jenž zcela očekávaně nepřichází. 7/10.

Marvels (2023)

Scénář vsadil extrémní sázku na ujetý humor a stylové provedení jako u Ms. Marvel, bohužel mu tento risk příliš nevychází. Nevybudované nové postavy, vůbec ničím zajímavý záporák nebo nespočet nesmyslných a otázek tvořících sekvencí dává snímku brutální facku. Zato bojové scény byly dobře zvládnuté, především díky prvku častého teleportu, ale naneštěstí opět s bonusem nemístných a pitomých narážek snažící se o originální styl legrace. Musím se smát, co dokázali tvůrci vypustit, když se jedná o takový bizár, který snad nemá obdoby v celém svém již vybudovaném universu. Přesto však nebudu natolik kritický, co se týče hodnocení, jelikož vyloženě nadmíru hloupé a nepatřící to není, jen mě zkrátka překvapilo a udivuje, jak scénáristi dokáží být vynalézaví a zároveň ujetí v dnešních počinech od kontroverzního Marvelu. 5,5/10.

V letu (2024)

Úsměvný, avšak bohužel ničím zajímavý počin o krádeži. Extrémně to tlačí na pilu a hrne před sebou nálož akce, ale bez řádného vybudování charakteru postav a detailnějšího nastínění plánu. Snímek obsahuje několik zásadních nelogických pasáží, čímž vyvolává nespočet otázek, na které však odpovědi nenabízí. Jedná se o hodně hustý guláš, který toho chce jistě nabídnout dost, jenže selhává a nenabízí téměř nic naplno, případně originálního v rámci podobných žánrovek. V moment, co už přijde nějaký ten zvrat, tak se nedostavuje forma šoku, ale jen mávnutí rukou nad tím, že je to očekávatelné od samého začátku. Přestože nejde o jakýkoliv zázrak a spíše zde mluvíme o dalším průměrném akčním filmovému výtvoru, tak vizualizace a styl záběru jistých scén jsou nadprůměrné solidní, to však nemění nic na faktu, že humor je zde místy až trapný. Finální rozuzlení poněkud nemastné a se zahozeným potenciálem. 5,5/10.

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Skutečně špatné, nicméně není to naštěstí katastrofa a bída ve všech ohledech. Nebudu však zapírat fakt, že celý příběh je neomylně nudný a táhlý s desítkami zpomalených záběrů k navození bojové atmosféry, které nebylo vždy dosaženo. Zprvu scény měly alespoň trochu šťávy, jenže následně moje pozornost klesala strmým pádem až téměř na samé dno. Snímek především trpí na nesympatické postavy a laciné bojové scény, ve kterých skoro vůbec není dosaženo prvku kreativity, ale za to lze pochválit grafickou stránku a provedení kostýmů. Vlastně mi nedoznívá zamýšlená zápletka, respektive rozumím jen její menšinové části. Držme palce, aby navazující část byla přinejmenším o stupeň lepší a nejednalo se pouze o další dlouhou a nezábavnou formu sci-fi, jelikož v opačném případě se bude jednat o další rádoby kousek, na který se do pár dnů snadno zapomene. 5/10.

Monarch: Odkaz monster (2023) (seriál)

Bohužel nečekané zklamání! Zdlouhavé, velmi často nudné a bez jakékoliv pozoruhodné akce. Extrémně mě zklamala celá myšlenka a téměř nulové zastoupení ze strany monster. Jedná se totiž o rozsáhlé popisování organizace, která se monstry zabývá a je nám zpamováno snad celé její působení napříč dekádami. Zbytek je víceméně rodinná záležitost a částečné drama, jenž není příliš poutavé. Akce se málokdy dostaví a pokud už ji máme před nosem, tak jen na pár desítek vteřin. Několik dílů bylo prázdných natolik, že se příběh z mého pohledu vůbec neposunul a spíše nám jen popsal pár dalších nepodstatných informací o hlavních či vedlejších postavách, jenž nepůsobily téměř vůbec zajímavě. Obecně monstra ve filmovém provedení jsou mým oblíbeným formátem, jenže tento seriálový počin se mi nedokázal trefit do noty, což se zkrátka někdy stát může a odkaz monster od Monarchu je toho jasným příkladem. 6/10.

Nezvěstná (2023)

Dostatečně kvalitní a napětím protkaný thriller zaměřující se na pátrání, který má dostatek zvratů v ději pro vyvolání netradiční dávky adrenalinu. Dnešní doba je šílená a v celém snímku je ukázkově ukázáno, kolika nástroji disponujeme a jak relativně jednoduše dokážeme vypátrat téměř cokoliv bez cizí dopomoci. Příběh byl poutavý, taktéž zápletky, ale vlastně vedlejší postavy stály za to, a to není ve zvyku, že film obstojí také v této komponentě. Jako celek to funguje dravě, místy originálně a paradoxně uvolněně ve vteřinách mírných úsměvných prvků. Scénáristicky velmi dobře zvládnuté drama je z mého osobního pohledu o řád lepší než předchůdce Searching, které však bohužel mírně ztrácí své rozjeté tempo klišé závěrem, což poměrně brzdí a degraduje veškeré doposud vybudované nápady k nálezu ztracené matky. 8/10.