Everest (2015)

Skutočne parádny film o športe, ktorý mám rád a sám aj niekedy robím. Film na nič nečaká a rozbehol sa už od úplného začiatku, taktiež tu bolo skvelé herecké obsadenie, ktoré zabezpečilo skvelé herecké výkony. Ku koncu sa to zmenilo na parádnu medziľudskú drámu, a čo je podstatné, ide o príbeh podlá skutočnej udalosti. Proste paráda, každý fanúšik podobných športov a filmov podľa skutočnej udalosti by mal Everest určite vidieť.

Životní příběh vládce Amazonu (2023)

Bezos je film, ktorý človeka moc nezaujme. Ide o dosť suchý film, ktorý ťahajú dopredu ako tak fajn herecké výkony a túžba po doteraz nepoznanom „aspoň teda pre mňa“ príbehu o začiatkoch Jeffa Bezosa. Tvorcovia spracovali iba začiatky jeho podnikania a na záver nás informovali o tom, aký je Jeff bohatý, film by mal určite obsahovať aj to ako jeho impérium vyzerá dnes a tiež, čo všetko zlé i dobré Jeff spravil aby Amazon posunul tam kde je teraz. Oproti filmu o Stevovi Jobsovi alebo seriáli The Playlist o zakladateľovi Spotify je Bezos absolútny odpad, no každý kto má rád príbehy o úspešných ľuďoch by mal tento film určite vidieť, aj keď ide o dosť premárnený potenciál.

Na nože (2019)

“Na nože“ je parádny film, ktorému som sa celé tie roky vyhýbal. Nebudem dlho chodiť okolo horúcej kaše. Kamera bola dobrá, obsadenie hercov tiež ( tí odviedli skvelé výkony, aj v oblasti humoru ). Film mi dosť pripomína “The Menu“ z roku 2022, podobne aj “Na nože“ obsahuje záver, ktorý bol veľmi predvídateľný a to mi dosť vadí ( v podstate som nepociťoval žiadne prekvapenie, ktoré vždy očakávam ). Aby som to zhrnul ide o cool a zábavný film, ktorý sa oplatí pozrieť a pre veľa ľudí to bude 5/5, no mňa sklamala tá predvídateľnosť a pevne dúfam, že niekedy niekto natočí film, ktorý mi uj*be dekel.

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Guardians of the GaYlaxy 3 sú určite najslabší z celej série. Film drží pokope pomerne dobre, no dal by sa skrátiť o takých 20 – 30 minút. Jediné čo robí príbeh zaujímavým je minulosť Rocketa, ktorá je spracovaná fakt kvalitne. Výkony hercov sú super, dosť vo filme vyniká najmä Dave Bautista ako Drax so svojim humorom. Hudba už nie je tak precízne zvolená ako v predchádzajúcich filmoch, a človeka už toľko neohúri, taktiež hranie sa s uhlami kamery je niekedy skôr na škodu a kazí to celkový zážitok z filmu. Druhý deň po vzhliadnutí zo mňa celý film nejak vyšumel, nešlo už o takú zapamätateľnú parádu ako kedysi, neviem kde sa stala chyba, a dosť sa obavám ‘what he is Gunna do with DC Universe‘. Ale aby som len nenadával, film má skvele CGI, nie je scéna kde by sa šetrilo alebo niečo by mi bilo do očí, skutočne sto percentné spracovanie ( posledný rok ani jediný super hrdinský film nemal takéto kvalitné CGI a ten chrcheľ, ktorý si DC odpľulo do kín ani radšej netreba spomínať ). Zhrniem to tak, že film je pomerne sklamaním, nejde už o tú nabitú komiksovku svojou akciou či hudbou, je vidno, že Gunn bral Adama Warlocka ako nejaký tréning na Supermana, a tak isto je na tom aj kamera. James Gunn to dosť odflákal, neviem ako je možné, že po Peacemakerovi a Suicide Squad 2 mu takto klesla kvalita.

Nejhlubší nádech (2023)

Skutočne silný dokument, odvážim sa povedať, že ide o ten najlepší/najkrajší dokument aký som kedy videl, Netflus a A24 sa znova tromfli. Vieme, že Netflix robí veľmi kvalitné dokumenty a v prepojený s kvalitou a originalitou A24 sme dostali túto nádheru. The Deepest Breath exceluje profesionálnymi zábermi počas celej dĺžky filmu, hlavne úvodná scéna, tá bola parádna. Za dokument som veľmi rád, totiž to som fanúšik Freedivingu ( nieže by som tento šport robil, no vždy ma fascinoval spoločne so surfingom, a hlavne ľudia, ktorý robia tieto športy mi pripadajú byť fakt uvoľnený, na nič sa nehrajú ). The Deepest Breath odporúčam pozrieť každému, nielen pre kvalitu svojich záberov ale hlavne pre zachytenie spoločného puta, ktoré mali títo dvaja zamilovaní ľudia.

Dárce (2014)

Pomerne to čo som od filmu očakával, som aj dostal. Film obsahuje adekvátne množstvo pekných vnútorných monológov, filozofických i náboženských myšlienok ( áno stále ich tu mohlo byť viacej, väčšina filmov, ktorá je na nich založená sa bojí s nimi pracovať vo väčšom množstve a to je z časti problém aj tohto filmu ). Ešte by som chcel vytknúť, že film má pár nudných a nezáživných scén, ktoré tvorcovia mohli spracovať inak. Darca sa zaoberá tou najdôležitejšou otázkou života, a tým, čo robí nás život krásny. Film je zaujímavým prepojeným sci-fi a post-apokalyptickej tematiky, čo ma vždy veľmi zaujme. Film odporúčam pozrieť každému, kto má rád filmy zaoberajúce sa filozofiou.

4x4 (2019)

Spočiatku to vyzeralo, že ide o originálny príbeh o sofistikovanom vrahovi, ktorý si naláka zlodejov do svojho luxusného SUV, no vykľulo sa to v 70 ročného pomäteného doktorka, ktorý má proste len “šťastie na zlodejov”. Asi v polovici začal film dosť strácať svoje počiatočne napätie, a zmenilo sa to na úplne niečo iné než na čo sa to spočiatku hralo. Keď sa film začal rúcať, vedel som, že aj záver dopadne zle, a tak sa aj stalo. Ide o dosť premárnený potenciál.

Oppenheimer (2023)

Začnem asi tým, že Oppenheimer spolu s Interstellar je to najlepšie čo Nolan kedy natočil. Film bol až taký dobrý, že som si ho musel pridať do rebríčka najobľúbenejších filmov, ktoré som kedy videl. Poznám veľa filmov, ktoré majú 3 alebo viac hodín, no nevedia si udržať ľudskú pozornosť, to našťastie nie je prípad Oppenheimera, ten naštartuje svoj dej bez jediného zaváhania a zastavenia, človek sa ani nenazdá a už je koniec filmu. Určite tomu dopomohol aj špičkový soundtrack, ktorý je velice agresívny počas celej dĺžky filmu, a vytváral vo mne zimomriavky ale hlavne napätie, ktoré som už dlho nezažil. Spracovanie života Oppenheimera je skutočne špičkové a zaujímavé, ja som jeho príbeh nepoznal, no veľmi ma zaujal a uvedomil som si pri filme veľa vecí, v snímke sa tiež dozvedáme, že prsia Florence Pugh nie sú až také dych berúce ako sa môže na prvý pohľad zdať. Je vidno, že si Nolan precízne vybral každého herca pre svoju rolu, a tak nemám čo hereckým výkonom vytknúť iba dodať, že Cillian Murphy je jeden z najväčších hereckých talentov súčasnosti a Robert aj napriek svojmu Downovmu syndrómu zahral výkon svojho života. Kamera je majstrovským dielom, skutočne krásna a výbuchy atómovky sú hotové orgie, proste Hoyte van KING !!!. Vo filme tiež vidíme veľa politiky, čo nemusí byť každému po chuti, no bez nej by bol príbeh sotva polovičný ( Nolan sa nebál spracovať špinavú politiku dnešnej doby i minulosti a za to si ho veľmi cením ). Čo viac dodať, máme tu film roka.

Podfukářky (2019)

Podfukárky som videl už niekoľkokrát a nikdy sa neviem prestať smiať. Anne Hathaway a Rebel Wilson hrajú v celom filme doslova samých seba, vďaka čomu je celá komédia veľmi odľahčená a človek si vie pri nej dobre oddýchnuť. Primitívny humor, ktorý sa tu objavuje ako čítam v recenziách, tak ako vieme primitívnemu humoru primitívny človek nepochopí. Podfukárky mi pripomínajú svojou praštenosťou sériu filmov Scary Movie, no po toľkých rokoch sa mi ich humor dosť okukal a nepríde mi byt už tak zábavný, uvidíme ako to bude o desať rokov s týmto filmom.

Temná věž (2017)

Máme tu ďalší premárnený potenciál z dielne príbehov Štefana Krála, ktoré vznikajú v poslednej dobe. Ach tie staré dobré čaši Väznice Shawhank, Zelenej Milé a Hmly, ale čo už, život je raz taký a musíme sa zmieriť so všetkými neresťami, ktoré prináša. Temná veža mohla byt kľudne o pól hodinu dlhšia a nebál by som sa človeka oboznámiť s nejakou tou históriou postáv, takto som si k postavám nevybudoval nijaký vzťah a bolo mi v podstate jedno ako na konci dopadnú. Film je veľkým sklamaním no má aj fakt pekné chvíle/scény.