Angličanka (2022) (seriál)

Za mňa menej limonádkový a sústredením sa viacmenej len na dve postavy aj zomknutejší, hlbší a dojemnejší westernový roadtrip, než rozmáchnutejší a výpravnejší 1883. Navyše s malebnou kamerou, ktorej krajinkové zábery so siluetami postáv na koňoch na obzore, si každý bude pamätať pri spomienke na Angličanku. Teda okrem tých dvoch hlavných ústredných charakterov (ok, troch, R. Spall si zaporáka užíva). Skvelá a zároveň nevšedná dvojka. Bluntová je výborná ako odhodlaná, no krutosťou divokého západu nepoškvrnená a šokovaná panička, ktorá je hodená medzi vlkov. No a jej domorodý spoločník je tak zaujímavý, výstižný, že si pravdepodobne Eliho Whippa budem teraz nejaký čas vybavovať pri predstave toho ikonického indiána z divokého západu.

Nezvedej to (2022) (seriál)

Toto by nemohol byť hraný film, lebo by to každý sprdnul za příliš do absurdna vyhrotenú zápletku. Lebo na prvý pohľad je to fakt príliš uletený bizár, aby to mohla byť pravda, no na druhú stranu to veľmi názorne dokazuje relevanciu Milgramových laboratórnych pokusov v praxi. Ako väčšina Netflix dokumentov, je to tradične o tretinu dlhšie, než by sa patrilo, ale takáto názorna prehliadka ľudskej naivity a zároveň fascinujúci dôkaz o našej zažitej podvedomej krotkej poslušnosti voči autoritám, to sa len tak nevidí. Takže napriek repetitívnosti sa tento "sociálny experiment" dá v pohode dopozerať aj bez rýchloposuvu.

Ve jménu nebes (2022) (seriál)

Brnkalo to správne na tú moju strunu, ktorá opovrhuje náboženstvom, ako tým najhorším spiatočníckym ľudským výmyslom, najväčšou brzdou a kotvou, čo ťahá civilizáciu dole a že tam, kde končí zdravý rozum, tam začíná slepá viera. A prostredie komunity mormonských fanatikov, to už je extrémna ukážka toho, ako to vyzerá, keď sa nechá niekto unášať len vynaliezavými manipulatívnymi náboženskými drístami a rezignuje na vlastný úsudok v tom, čo je správne a rozumné. Zároveň však je to veľmi neotrelé prostredie pre kriminálku a s veľmi zaujímavou hl. postavou Andrewa Garfielda, v ktorého detektívovi možno krásne čítať ten rastúci vnútorný rozkol a pochyby.  Prítomnosť tej tretej historickej časovej lajny pre širší kontext síce chápem, no pre väčší spád a prehľadnosť by som ju oželel a sústredil sa len na znepokojivú a už tak myšlienkovo bohatú prítomnosť. Už len z orientačného dôvodu, že mormonské ženy rodia jak čerešne, takže tých mien a tvárí, ktoré si musí aj tak človek zapamätať, aby sa v tom vrtsvenom deji udržal, je viac, něž dosť a aspoň zo začiatku som nakúkal sporadicky na imdb, aby som sa pri toľkých menách zorientoval, že kto je kto v tej rodinnej sekte. Napriek rozvláčnejšiemu tempu, výborná true-crime adaptácia.

Osvobození (2022)

Ani Snyder ma tak neznechutil a neotrávil vizuálne v jeho úmyselné totálne rozostrenej Armáde mŕtvych, ako to dokázal Fuqua teraz... Má to cez dve hodiny a je to bez jedinej scény, kde by to bolo na mieste a kde by som chápal aspoň na moment túto jeho "umeleckú" voľbu... Pre mňa nepochopiteľná sabotáž vlastného, inak celkom uchádzajúceho filmu, takýmto extrémnym stiahnutím farieb. Vôbec to nie je efektné ani ničomu účelné, naopak to je od prvej, do poslednej minúty výsostne otravné a hnusné.

Cvokař od vedle (2021) (seriál)

Výborný Ferrell v civilnej a na jeho pomery minimalistickej, skoro zabudnutej serióznej polohe, za ktorú mu máte chuť udeliť amnestiu za všetky tie jeho predošlé zhovadilosti. No a v tandeme mu sekunduje rovnako skvelý Paul Rudd, večný to sympaťák. Ten anuluje asi veškeré sympatie, ktoré si za kariéru u mňa nasyslil, lebo postava neznesiteľného parazitujúceho Dr. Ikea v jeho podaní mi dvíhala žlč a tlak naozaj bezkonkurenčne, že by to opovrhnutie a hnev šli stáčať do fľašiek zo mňa v podaktorých momentoch. Vo výsledku síce pomalý a svojim spôsobom ubíjajúci a frustrujúci zážitok, ktorý vo vás každou epizódou ale viac emočne rezonuje a zároveň fascinuje skoro v úžase pri každom uvedomení si, že to adaptuje skutočný príbeh.

Weird: The Al Yankovic Story (2022)

Podobný zážitok, ako počúvať Yankovicove klenoty. Chápete parodický zámer, chápete, že čo je v tom mienené ako humor, akurát to je len veľmi zriedka skutočne vtipné a väčšinou naopak len trápne.

Wednesday (2022) (seriál)

Samotná Wednesday je výborná....aj keď, podobne ako Cruella možno až moc poľudštená v konečnom dôsledku... A mohla by viac spoliehať skôr na ten málovravný kamenný výraz, mimiku a skutky. Stačilo by, keby to bola len sarkastická, výstredná, mĺkva chladná asociálka bez štipky empatie a nesnažiť sa neustále nasilu vyzdvihovať a tlačiť na svoju addamsovskú morbídnosť. Tieto sústavné pokusy o čierny humor za každú cenu, to mi už přišlo ako prežitok z čias čiernobieleho seriálu. Ale zase, ja mám trojnásobok rokov, než je cieľovka tohto seriálu. Pre násťročné puberťáčky bude vtipná. Tie nebudu isto riešiť blbosti a detaily, ako napr. prečo sa dvaja (asi príliš nadržaní) zúfalci bez štipky hrdosti a sebaúcty, snažia o babu, ktorá sa k nim správa ako k rohožke... Pre ne bude Wednesday určite tá najviac cool antihrdinka z divnej školy a to od čias, čo to zabalil Harry Potter. No a pre pamätníkov, čo už máme nejaké križiky na krku, je to aspoň výtvarne a atmosfericky veľmi podarená fantasy detektívka, so sympaticky updatovanými postavičkami pre nové tisícročie a so znesiteľnou, aj keď predvídateľnou zápletkou. Rozhodne s Addamsovcami "po novom" radšej takto aj ďalšie sezóny, než v nejakom priblblom animáku.

Strážci Galaxie: Sváteční speciál (2022) (TV film)

Je to infantilné, gýčové, s kŕčovitým humorom a zo začiatku sa go vlečie ako týždeň pred výplatou. Ale potom tam Gunn pustí moju vianočnú srdcovku od Smashing Pumpkins a zrazu tam tú príjemnú a pohodovú vianočnú náladu cítiť. Takže ok, spokojnosť, účel splnilo.

Piklírna (2021) (seriál)

Ten vibe Ricka a Mortyho je v podaktorých epizódach citeľný, no za mňa takýchto scifi adult animákov nie je nikdy dosť, takže každá vydarená konkurencia vítaná. Inside Job sa zatiaľ drží pri zemi, že si nepotrebujete robiť poznámky a kresliť schému, aby ste vôbec pochopili smršť nejakých metascenáristických vývrtiek, ktoré do toho ešte kopia jeden running joke len pre zasvätených za druhým a sú občas už ďaleko za nejakým kritickým bodom únosnosti... Áno, na teba pomrkávam, Dan Harmon. Toto je priamočiarejšia zábava, jednoduchší humor, kopa popkultúrnych odkazov a od druhej sezóny pritlačili na väčší dôraz na postavy a ich vývoj a zároveň to má nejakú ústrednú linku, ktorá sa priebežne stále odvija na pozadí, takže to stále niekam smeruje. Okrem toho to má zábavné a dostatočne nosné konšpiračné lore, z ktoreho môžu čerpať niekoľko ďalších sezón. A po vyrovnanej výbornej druhej sezóne bez jedinej slabej epizódy určite budem u toho aj nabudúce.

Black Adam (2022)

Film, v ktorom je úplne všetko... Ale zle... preplácaný a pritom tak prázdny film... Ak by som mal niekomu, kto už prešiel aspoň pubertou, vybrať film so zámerom mu sprotiviť komixy, aby už nemal chuť nikdy žiadny vidieť, tak Black Adam je ideálny, lebo reprezentuje všetko, čo v komixových filmoch neznášam, čo ma nebaví, nudí, otravuje a uráža.