Pí a jeho život (2012)

Kdysi mě svým metaforickým vyprávěním uchvátil ve Velké rybě Tim Burton, nyní se to povedlo Ang Leemu. Life of Pi oplývá zřejmě nejkrásnějším příběhem, jaký se za poslední léta v Hollywoodu urodil, a pokud bychom hodnotili vizuální stránku, určitě by se rovněž umístil na předních příčkách. Teplé barvy navodily příjemnou atmosféru, která i přes několik smutnějších momentů vydržela po celý film. A propos, zřejmě jsem si zamiloval inidický přízvuk angličtiny, neboť se mi snad poprvé v životě stalo, že jsem rozuměl snad každému slovu... :) Pi Patel (11): "Thank you Vishnu, for introducing me to Christ."

Mistr (2012)

The Master byl pro mě obrovským šlápnutím vedle. Někdo se v hledání jakýsi víry možná vyžívá, pro mě šlo však jen o bezduchý dvouhodinový tlachání, na němž nedokážu ocenit nic kromě hereckých výkonů Hoffmana a Phoenixe. Jsem rád, že se Joaquin vrátil k profesi, pro kterou mu je shůry dáno, ale mrzí mě, že tak učinil zrovna v takovymhle filmu. Ten totiž rozhodně neni pro obyčejný smrtelníky. Komu psychologie, filozofie a teologie nejsou blízké, nechť se Mistrovi vyhne velkým obloukem.

Šerifská hvězda (1957)

Poctivej zápaďáckej western, kde je na prvním místě čest, na druhym dobrosrdečnost a na třetim Henry Fonda s Anthonym Perkinsem. Především druhý jmenovaný zahrál přeměnu ze šerifa zelenáče na sebevědomím sršícího strážce zákona natolik přesvědčivě, že si touto rolí pravděpodobně otevřel dveře do Hitchcockova Psycha. Naproti tomu Henry Fonda na sebe jako ošlehaný pardál vzal tíhu takřka zbytku filmu a byl průvodcem jak pro mladého šerifa, tak pro diváka. Ve vedlejší roli pak potěšil Lee Van Cleef, jehož chvíle měla přijít o pár let později a s o pár dolary navíc... :) Sheriff Ben Owens: "I'm only temporary." Morg Hickman: "You're more temporary than you think."

Hranice života (2005)

Poměrně schizofrenní až by se dalo říct lynchovskej film. Kdo ho pochopí už v průběhu, je frajer. Konec podává vcelku srozumitelný a zadostiučiňující vysvětlení, ale to přijde tak najednou, že v hlavě je z celý předešlý hodinky a půl stejně poměrně velkej zmatek a dá zabrat si to všechno utřídit. Přesto se mi nepodařilo zodpovědět např. otázky proč se většina filmu točí zrovna kolem McGregora, nebo proč Gosling ve svý roli obdivuje zrovna onoho malíře... Je třeba mít už od začátku oči i uši na šťopkách a musí se přemejšlet, v opačnym případě je snad nevyhnutelný druhý promítnutí... :) Sam Foster: "If this is a dream, the whole world is inside it."

Patrola (2012)

Ayer po výborných S.W.A.T. a nekompromisních Drsných časech přidává do svý sbírky strážců zákona taky takový trošku policejní humoresky. Hlavní dějová linka je opravdu načrtnutá jen velmi jemně a důraz je kladenej spíš na jednotlivý policejní zátahy, než na film jako celek. Že musí bejt mexická hranice pořádně rozstřílený místo, o tom žádná a v jižních státech USA to musí bejt pořádnej kulturní mišmaš. Tim se samozřejmě kupěj i problémy a Jake Gyllenhaal s Michaelem Peñou je řešej dost svérázně. Na to všechno se dívá vážně moc dobře, ale pak přijdou přítelkyně a cukřík a svatba a patos a lítost a to Patrolu více méně pohřbilo. Tolik stručný popis. Demon: "Checkmate, puto."

Skyfall (2012)

Je 23. Bond vůbec ten nejlepší? Ta pravděpodobnost je dost velká. Sam Mendes totiž velice stylově zavzpomínal na starý časy a navíc ve druhý polovině filmu natočil takovou dospěláckou verzi Sám doma. Mrzet tak může pouze vlažnější začátek, na kterej však divák zapomene ihned, co se na scéně objeví Javier Bardem, kterej dal tak trochu vzpomenout na chaos Jokera z Dark Knight. Spolu s ním jdou otáčky výrazně nahoru a krize v MI6 se stává hmatatelnou. Mendes tak Bondovi vrátil možnost využívat technologický vychytávky, z nichž ale u srdíčka stejně nejvíc zahřeje starej Aston Martin. A když pak začne střílet z kulometů, srdíčko plesá a plesá... Závěr filmu je maximálně monstrózní a jsem rád, že jsem po dlouhý době viděl Bonda, kterýmu se lze zavděčit. Raoul Silva: "England... Mi6... so old-fashioned!"

Insomnie (2002)

Navzdory tomu, že jde podle mě o Nolanův nejslabší film, má pořád velmi vysoký kvality. Ona už samotná Aljaška dělá svoje. Všude kolem nevyzpytatelná divoká příroda a ke všemu polární den. Nevim, zda je Nolanovým vzorem Riddley Scott, ale atmosféra byla v Insomnii herec číslo 1. Byla nepřekonatelná. Ale aby jí divák nějakym způsobem vstřebal, potřeboval k tomu samozřejmě prostředníka. Tím tu byl Al Pacino, jehož kruhy pod očima jsem vzal prakticky za svý a bál jsem se, že následně taky nebudu moct usnout. Jádrem filmu bylo ale vyšetřování vraždy a to mě naopak svojí fádností málem donutilo upadnout do hlubokýho spánku i za polárního dne. Ne, že by Robin Williams nebyl dost charakterní zabiják, nebo Hilary Swank ambiciózní detektivka, ale žánr krimi asi hold neni to pravý ořechový pro mě. Všechno mi to přijde na jedno brdo a to je kámen úrazu. Dormer: "You don't get it do you Finch? You're my job. You're what I'm paid to do. You're about as mysterious to me as a blocked toilet is to a fucking plumber. Reasons for doing what you did? Who gives a fuck?"

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Další důkaz o tom, že Jim Carrey není jen lacinej komediant. Naopak, šíře jeho hereckejch schopností ho předurčuje ztvárňovat takový role, kde by šlo ostatním hercům jejich hraní jen těžko uvěřit. A jelikož mu tady sekunduje vždy brilantní Kate Winslet, má Eternal Sunshine napůl vyhráno. Tu druhou polovinu tvoří famózní střih a kamera, příjemná zápletka ve scénáři a vedlejší herci v čele s Ruffalem (kterej mi tu mimochodem velmi připomínal Macháčka ze Samotářů) a zde výjimečně krásnou Kirsten Dunst. Ztráta vzpomínek je tu ztvárněna naprosto fantasticky a natolik dokonale, že si Gondry těch 5 hvězd jednoduše zaslouží. Skvělej zážitek... Joel: "Constantly talking isn't necessarily communicating. "

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Sylvester Stallone možná nestačí zírat, že Fleischerův Gangster Squad je pomalu efektnější než jeho Expendables 2. Bohužel ta tam se poděla Scorseseho gangsterská atmosféra nebo syrovost Lawless... Lovce mafie držej nad vodou pouze herecký výkony, jinak jde o další hollywoodskej kýč. Gosling mě ale utvrdil v tom, že patří do mojí TOP 10, Brolin že je jedním z největších chlapů, který režiséři můžou obsadit a Penn, že ačkoliv k němu mám automatický odpor, se do role umí položit a dát do ní první poslední. Jakousi chuťovkou pro mě, milovníka westernů, byl Robert Patrick, kterej zločince sundaval klasickym revolverem. Na to ale ihned navazuje hluboký zklamání, protože se veškerej jeho projev smrsknul na patetickou větu "Miř tam, kde bude, ne tam, kde je." Kdybychom tak místo něj viděli Clinta... Sgt. Jerry Wooters: "The whole town's underwater and you're grabbing a bucket when you should be grabbing a bathing suit."

Čtvrtý druh (2009)

Mimozemšťani. Věřim na ně, podle mě je hloupost, abychom byli v celym vesmíru sami. A jestli Sumerové kreslili do skal rakety, je to přece jenom trochu znepokojující... Tenhle film je trochu cvokhouse, ale nemůžu říct, že by mě nepřikoval k matraci. Jestli docházelo k únosům, nedokážu posoudit a ani si na to netroufám, na to si asi musí každej odpovědět sám, ale pokud bych se měl někdy s mimozemšťanama setkat, určitě bych nechtěl, aby to bylo tak, že by mě uprostřed noci vytáhli z postele. Po skončení filmu jsem se radši ani nekoukal z okna, abych nezahlídnul bílou sovu... Polodokumentární styl mi nijak nevadil, ještě několik dní po zhlídnutí jsem se po nocích budil, takže zážitek z toho mám. :) real Abbey Tyler: "I believe the things I've seen, the presence I've felt inside of me, is beyond anything you can imagine. It was hopelessness. So, it cannot be God, but it can, it can pretend to be."