Telefon (2020)

Ne všechny dobré skutky se zasloužile vyplácí... Dnes vás potěším dalším divnofilmem od našich kamarádů korejců, a sice snímkem Telefon (The Call/Kol). Příběh začíná relativně nevinně, dívka žijící sama v rodinném domě pravidelně navštěvuje nemocnou matku v nemocnici a mimo to se snaží potloukat životem sama, jelikož tatínek umřel, když byla ještě malá. Trošku smutné, ale pořád relativně normální story. Dokud však doma neobjeví starý telefon, na který jí začnou přicházet opravdu zvláštní telefonáty. Postupem času zjišťuje, že osoba na druhé straně telefonu je dívka stejně stará jako ona, která žila ve stejném domě před dvaceti lety se svou přísnou matkou. Dívky se tak postupně velmi dobře skamarádí. Zlom nastane ve chvíli, kdy dívka z minulosti zachrání zesnulého otce naší hlavní hrdince a změní tak kompletně celou realitu. Zachránkyně tatínka však není zas tak velká dobračka, jak se na první pohled zdálo a spřátelit se s ní nebyl úplně dobrý nápad... (SPOILER ZONE ->) Tyhle filmy, potažmo seriály, co vám silně zasáhnou psychiku a způsobí nepříjemný pocit prostě zbožňuju, a zrovna Telefon patři mezi ty nejlepší. Film jsem viděla poprvé před dvěma lety, nedávno jsem se na něj podívala znova a mé nadšení se nezměnilo. Jen závidím všem, co ještě nevědí, jak to vlastně celé je a můžou prožívat všechny ty mindfucky naplno v průběhu dění, a že jich tam je dost. Chválím vizuální atmosféru při boření a změně reality. Stejně tak ten pocit beznaděje v situacích, kdy měla dívka z minulosti moc nad tou v současnosti. Ruku na srdce, když se takový člověk dostane k vaší dětské verzi, nikdy nevíte, jak to s vámi může dopadnout a jediné co zmůžete je zůstat na drátě prokletého telefonu. No a taky sobecky proklínám Korejce za to, že nemají vrásky. Daddy si jenom změní barvu vlasů a může hrát svou o dvacet let starší verzi. A jistě že v obou časových dobách bude hot. Tenhle snímek je mimo jiné i dobrým důkazem toho, jak nešťastně se občas v rodinách zachází s lidmi, co se potýkají s nějakou psychickou poruchou a kolikrát to danému jedinci může uškodit o to víc. Sama jsem žila v rodině, kde se mentální nemoc nebrala jako nemoc, pouze jako slabost a mělo to i své negativní následky. Maminka naší vražedkyně to konkrétně tedy řeší čarodějnickými rituály, které nikomu nezazlívám, ale v situaci, kdy je dívčině doporučena spíše pomoc odborníka a pobyt v léčebně, nějaké vykuřování větviček už jaksi nefunguje. A tím, že má vražedkyně poruchu osobnosti se jí v některých situacích vlastně ani nedivím a možná mi jí bylo i z části líto. A kdo už viděl jistě bude souhlasit s tím, že konec stojí za vytrhání vlasů. Teď otázka jestli vlastních nebo naší zabíjačky. Po (relativně) nadějném happy endu dostaneme vlastně další pocit beznaděje a jak to bude dál si můžeme jenom domyslet, podle mě teda zrovna sluníčkově ne... (by Kristýna)

Kostlivec (2023)

Občas bysme měli dětem a potrhlým babám věřit... V červnu pro potěchu fanoušků hororů do našich kin vtrhla poměrně horká novinka, a sice Kostlivec (The Boogeyman). Předlohou snímku je povídka ze souboru dvaceti příběhů již dobře známého creepy daddyho Stephena Kinga. Kniha u nás vyjde v novém vydání na konci letošního roku pod názvem Noční směna u nakladatelství Beta-Dobrovský. Příběh je klasická hororovka a tím pádem i snadno předvídatelná. Co si budem, v dnešní době je už opravdu těžké zplodit horor, který opravdu překvapí/vyděsí/zaujme. A jelikož v tomhle nemám úplně pro strach uděláno, tak si na to vlastně ani nestěžuju. Na začátku se tedy seznamujeme s tatínkem a dvěma dcerami, kterým právě umřela maminka a všichni se s její ztrátou snaží nějakým způsobem vyrovnat. Otec funguje jako terapeut a jednoho dne k němu zavítá muž, který po zvláštním rozhovoru u nich doma spáchá sebevraždu, od té doby se v domě začnou dít podivné věci, hlavně v blízkosti nejmladší dcery. (SPOILER ZONE ->) Lidi... tahle mrcha byla fakt ošklivá. Samozřejmě v dobrém slova smyslu, tohle prostě nechceš najít doma pod postelí. Ale žádnou paniku, za celý film jsem si jí vlastně nebyla schopná pořádně prohlédnout, jelikož tady to navodění děsivé atmosféry fungovalo hlavně na základě flash efektu. A i když byl "kostlivec" creepy, ta animace byla velmi dobrá. Obzvlášť oceňuji závěrečnou scénu, kdy Boogeyman vysává z dívky "duši/život" (?). V hororech mi nejvíc vadí příšery s očima a ty creepy zvuky, které vydávají. V tomhle případě film splňuje hned oba dva faktory, ale převažuje hlavně to zvukové vyvedení, za to, ač mě to slušně znepokojovalo, musím uznat další plusové body. Co u těchhle filmů opravdu zbožňuju, je když má děj nějakou pointu a opravdu dává smysl nebo má daná postava nějakou historii a všechno to najednou logicky zapadá do sebe. Což je hlavní věc, která mě na tomhle filmu zklamala, jelikož tu dostaneme informace potažmo vysvětlení nulové. Co je Boogeyman zač? Odráží se od nějakého folkloru? Proč se v domě hlavních hrdinů objevil zrovna až po smrti muže? Jak to, že v určitý moment nezabil, když údajně zabíjí na počkání? Co z oběti "vysává"? Proč je jeho teritorium označené černými "kořeny"? Film nám neřekne zhola nic, prostě jenom hodina a půl strašení, u kterého nemusíte nijak přemýšlet. I takové filmy jsou občas fajn, takže jsem si jistá, že své fanoušky si to i tak najde. Jen pro mojí zvídavou dušičku to nebylo moc velké uspokojení. (by Kristýna)

Flash (2023)

"Zlobivý" Ezra Miller a jeho dlouho očekávaný Flash. Po událostech, které jsme měli možnost vidět ve filmu Justice League (Liga spravedlnosti) se svět vrátil zpět do normálu. Aquaman vládne všem mořím a oceánům, Bruce se prohání po Gothamu v drahém elektromobilu a Barry tak nějak neví, čí vlastně je. Na jednu stranu se snaží být "superhrdinou", ale také stále pátrá po důkazu, který by očistil jméno jeho otce.  V zoufalé snaze zabránit událostem, které ho dostali do vězení se Barry rozhodne vrátit do minulosti a celou situaci "napravit". Jak už ale víme, hrát si s minulostí se nevyplácí a v sázce je teď budoucnost celé planety! Jakožto člověk, který vyrostl na "starých" filmech o Batmanovi jsem se na tento snímek neskutečně těšila. Do role Bruce Wayna se totiž vrátil Michael Keaton a už jenom proto jsem vyrazila do kina. Prvních 20 minut jsem si ale nebyla jistá, jestli jsem na správném filmu. Nechápejte mě špatně...Barry je a má být "ROZTĚKANÝ" podivín, jenže tentokrát jsem mu to prostě "nebaštila"...některé scény pro mne byly až zbytečně hnány do extrému a místo zamýšleného smíchu ze mne vymámily spíš rozpačité pousmání. Nicméně po té, co se Barry dostane zpět do minulosti a setká se se svou mladší verzí jsem se začala bavit doopravdy. Bat cave byla skvělá a film můžu s klidem doporučit jako "nostalgickou oddechovku." (SPOILER ZONE ->) V první řadě bych chtěla říct, že ač je Ezra Miller ve vodách šoubyznysu tak trochu "kontroverzní" postavička, jako herce ho mám velice ráda. Zabodoval u mě už ve filmu We need to talk about Kevin a od té doby pro něj mám slabost. S DC filmy mám však takový malý "problém"...na rozdíl od Marvelu se berou až zbytečně "vážně" a to je prostě občas hrozná škoda...pak totiž vznikají filmy jako Flash, který má být ve směs zábavný, trochu "trhlý" a odlehčený. Místo toho ale dostanete deprimovaného mladého hrdinu, který se sice dostává do rádoby "komických" situací, vám ho je ovšem spíš líto, protože ty situace jsou už kolikrát za hranou toho, co by běžný člověk považoval za vtipné...viz jedna z úvodních scén, kdy ve snaze zachránit nemluvňata při nehodě v nemocnici Barry "chytá" jedno z miminek do mikrovlnné trouby. Zajímavé ovšem je, že třeba takový Aquaman mi přišel fajn a podobný nepříjemný pocit "nucených" rádoby vtipných scének jsem u sledování filmu neměla.  Nicméně v okamžiku, kdy se Barrymu podaří změnit minulost a na scénu přichází jeho mladší já se film rozjíždí. Do děje vstupuje Batman, coby slibovaný Michael Keaton a pomáhá našim dvěma Flashům najít Supermana... z toho se vyklube Supergirl a společně se pak postaví proti generálu Zodovi, který se právě rozhodl, že zničí planetu Zemi.  Měnit minulost se ovšem nevyplácí a tak i naši hrdinové zjišťují, že chtějí-li uchránit svět před zkázou, budou muset věci vrátit do stavu, v jakém byli předtím. Barry se tak v samém závěru vrací zpět a snaží se "vyžehlit" co natropil. Úplně se mu to však nepodaří a nás čeká další pořádné překvapení, když ho zpět v budoucnosti přivítá George Clooney coby Bruce Wayne! (by Nikola)

Renfield (2023)

A zase jedna správná akční nechuťárna. Pana Drákulu určitě všichni už dobře známe, ale na jeho věrného chudáčka nohsleda se vždycky tak nějak zapomnělo. Universal Studios to však v letošním roce konečně napravilo a vpustilo do kin snímek Renfield, který ve zkratce vypráví o tom, že mít za šéfa Drákulu není úplně vysněný džob. Děj se odehrává v současné době, kdy je zesláblý hrabě uklizený a závislý pouze na tom, co mu jeho věrný sluha zrovna přinese k snědku. Renfield však odmítá zabíjet nevinné lidi a tak popravuje pouze zloděje a další podobné prevíty, které však Drákulovi úplně nešmakují. Nabrat plných sil totiž může pouze z nevinných lidí. Zatímco je hrabě v ústraní, Renfield má možnost pozorovat lidi kolem sebe a snaží se znovu najít smysl života. Hodně mu v tom pomůže navštěvování podpůrné skupiny pro podporu obětí psychického zneužívání a poznání jedné neohrožené policistky. Zvrat nastává ve chvíli, kdy se Drákula doslechne o rebelujícím jednání jeho sluhy a rozhodne se vylézt ze svého úkrytu, aby ho zase hezky usměrnil k obrazu svému. (SPOILER ZONE ->) Může být něco skvěle špatný? Ano může, třeba zrovna tenhle film. Dámy a pánové tady opravdu nehledejte žádné životní moudra (nebo vlastně jo?), jde prostě o typickou akční nechuťárnu s tématikou upírů, mafie a policejní honičky v jednom. Myslíte si, že taková kombinace nemůže fingovat? Vlastně může. S tím že z toho vznikne pěkná kravina, ale kravina která vás bude bavit. Akční scény byli dobře zpracované, nevíte kam dřív s očima a s tou hudbou v pozadí to byl prostě jeden velký wow + fuj zážitek. Obzvlášť v situaci, kdy se utržené ruce použili jako nunchaky. Nebo fakt, že Renfield potřebuje k aktivaci svých schopností požírat brouky. Vesměs tam vzduchem lítalo všechno možné, takže citlivým žaludkům doporučuji koukat skrz prsty. Těšila jsem se na Awkwafinu, která ztvárnila roli hlavní policistky. Je to sám o sobě střelený člověk, takže do tohohle filmu se prostě výborně hodí. Paradoxně mě její charakter ale docela zklamal, jelikož tam předvedla až moc vážnou roli a s tím jak se prezentuje všude jinde jsem jí to úplně nebaštila, obzvlášť v rámci toho v čem zrovna hraje jsem se těšila na více bláznivou Awkwafinu. Zato Nicholas Hoult v roli Renfielda byl jedním slovem roztomilouš. (by Kristýna)