Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Rodinný
  • Komedie
  • Romantický
  • Drama
  • Thriller

Recenze (11)

plakát

Wilsonova 10 (2021) (pořad) 

Po každé návštěvě tohoto přístavu pravdy se cítím o kousek víc zešváben. Připlouvám jako hodnotový signalista, a odplouvám jako úplný dezolát. Moudřejší o dezinformace a lehčí o korigované informace. S každým dílem se z člověka vědomého stávám člověkem nevědomým, jak by shrnula jistá demokratka. Každopádně jako zešvábený dezinformovaný dezolát se vždy královsky pobavím tímto soukromým rozhovorem mezi dvěma pány o událostech posledního týdne. Až mi z toho kolikrát upadne pejsek.

plakát

Eliška a Damián - Epizoda 5 (2023) (epizoda) 

Miluji tento seriál... proč, jsem psal u 1. dílu. Tady bych navázal, že mě baví netradiční prvek. Hospodský, který má rád prodavačku marmelád, se schovává za kostým pohádkového dědečka. Jako milý a neškodný dědeček není pro prodavačku hrozbou, na rozdíl od jejího bývalého tyranského manžela. Hospodský se jí tak může přiblížit, protože ona mu dovolí být blíž. Hospodskému vyhovuje, že nemusí být sám sebou a riskovat odmítnutí. Spokojí se s tím, že je alespoň v přízni, i když nepřímo. Postava hospodského je stále na začátku svého vývoje, zatím není připraven na hrdinské činy. Recenze bude pokračovat v dalších dílech…

plakát

Eliška a Damián - Epizoda 4 (2023) (epizoda) 

Miluji tento seriál... proč, jsem psal u 1. dílu. Tady bych navázal, že je pro mě úplná záhada, jak tolika lidem může unikat humor seriálu? Jestli pouze já a pár dalších lidí máme stejný smysl pro humor jako tvůrci seriálu? Možná. V tom případě děkuji převelice scénáristům, že mi napsali seriál přesně na míru. Cítím se poctěn, že Prima vysílá seriál jen pro mě. A já se skvěle bavím. Spolu s pár dalšími jedinci. Vlastně bych rád poznal všechny, kdo považují seriál za znamenitý. Protože nás není mnoho a o to výjimečnější skupinu jde. Baví mě i postava Mortena, který se ani nesnaží pořádně zamaskovat a stejně nikdo nepozná, že je to podvodník. To jen podtrhuje s jakou nadsázkou je seriál dělaný a přesně to mě baví. Recenze bude pokračovat v dalších dílech…

plakát

Eliška a Damián - Epizoda 3 (2023) (epizoda) 

Miluji tento seriál... proč, jsem psal u 1. dílu. Tady bych navázal, že je roztomilé, jak ženy v minulosti vypadají přirozeně bez barevného líčení. Tento naturální vzhled u žen je z dnešního pohledu neobvyklý. Dodává to scénám pocit, že se odehrávají v jiné době. Baví mě jistá velmi vážná urputnost s jakou hlavní postava šlechtice ke všemu přistupuje. Možná to někoho mate, že by se měl jeho postoj brát vážně. Ale je to součástí humoru seriálu. Je to vlastně situační komedie, kde je postava zábavná tím, jak se bere vážně. Recenze bude pokračovat v dalších dílech…

plakát

Eliška a Damián - Epizoda 2 (2023) (epizoda) 

Miluji tento seriál... proč, jsem psal u 1. dílu. Tady bych navázal, že díky povinnosti šlechtice oženit se s domluvenou nevěstou, se nám začíná objevovat vztahový trojúhelník. Povinnosti plynoucí z postavení šlechtice jsou v kontrastu k možnosti vybrat si partnerku svobodně a z lásky. Seriál sleduje vývoj vztahu ještě druhého páru. Ten tvoří prodavačka marmelád a hospodský od vedle. Hospodský se do prodavačky tajně zamiloval, ale ona si ho vůbec nevšímá a nerozumí jeho nenápadným pokusům o sbližování. Prodavačka má navíc problémy se svým bývalým manželem, který ji stále pronásleduje a šikanuje. Pokračování recenze bude napříč dalšími díly...

plakát

Eliška a Damián - Epizoda 1 (2023) (epizoda) 

Miluji tento seriál. Proč? Je to komedie o romantických vztazích mezi různými páry. Zaujalo mě originální téma střetu dvou odlišných společenských kultur z různých dob, v nichž žijí hlavní postavy. A z toho plynoucí komické situace. Například když šlechtic z minulosti chce udělat dobrý dojem na barmana v 21. století, a nazve ho pohůnkem. První díly jsou velmi vtipné díky kontrastu mezi tehdejším a současným jazykem. Bavil jsem se všemi vtípky, které využívaly nevhodné šlechtické chování a slovní zásobu v dnešní době. Smál jsem se v každé scéně. Z tónu vypravěče jsem hned poznal, že seriál je míněný s nadsázkou. A že se nesnaží být historickým románem ani vědecky korektním sci-fi. Bylo mi jasné, že cílem je hrát si se společenskými paradoxy, které by cestování v čase způsobilo. A vytěžit je v komickém rozměru. Samozřejmě, když je v příběhu historie a šlechtic, tak se nabízí udělat z toho i pohádku o princi na bílém koni. Kde chudá dívka z moderní doby, kterou princ zachraňuje, je podnikatelka těsně před krachem. Takže chudá, jen trochu jinak. A zároveň ale potenciálně i bohatá a "silná žena". Jak to "moderní divák" má mít rád. Herecké obsazení Elišky je proto úplně vhodné. Místy rozpačitý způsob, jakým se postava Elišky prezentuje, velmi dobře sedí do způsobu chování takové postavy. Eliška jako žena, co si vlastně na něco hraje. Zároveň to, na koho si hraje, jí moc nejde. Ano Elišce nejde příliš hrát svou roli, jakou si myslí, že má hrát. A teprve princ jí rozvolní k tomu být víc sama sebou. Do postavy Elišky se proto ideálně hodí obsazení neherečky.  Pokračování recenze bude napříč dalšími díly...

plakát

Mlčení jehňátek (1991) 

Režisér Jonathan Demme dokázal vytvořit napínavý a děsivý příběh o honbě za sériovým vrahem, který je zároveň studií psychologie dvou fascinujících postav: mladé agentky FBI Clarice Starling a geniálního kanibala Hannibala Lectera. Film mě zaujal od prvních minut, kdy jsem se společně s Clarice ocitl v nehostinném prostředí akademie FBI, kde musela čelit nejen náročnému výcviku, ale i pohrdání a sexismu ze strany svých kolegů. Lecter je pro mě nejstrašidelnější postavou filmu, protože jeho zlo není vidět na první pohled. Je to charismatický a vzdělaný muž, který se chová zdvořile a klidně, ale pod jeho maskou se skrývá nelítostný predátor, který si hraje s myslí svých obětí i vyšetřovatelů. Nejlepší části filmu jsou ty, kdy se Clarice a Hannibal setkávají ve vězení a vedou spolu dialogy plné napětí, manipulace a vzájemné fascinace. Je to jako šachová hra, kde každý tah má svůj význam a důsledek. Mlčení jehňátek je film, který mě nadchl svou originalitou, napětím a hloubkou. Je to film, který si zaslouží být nazván mistrovským dílem a který stojí za opakované shlédnutí.

plakát

Pelíšky (1999) 

Pelíšky je film, který se pokouší zobrazit českou společnost v období normalizace z různých úhlů pohledu. Režisér Jan Hřebejk nás zve do světa dvou rodin, které se liší svými názory, hodnotami a postoji k režimu. Na jedné straně jsou Šebkovi, kteří se snaží přizpůsobit a využít výhod systému, na druhé straně jsou Krausovi, kteří si zachovávají svou hrdost a odpor k komunistické moci. Mezi nimi se pohybuje Elien, mladý rebel, který touží po svobodě a odchodu do zahraničí. Film je plný komických i tragických situací, které ukazují absurditu a krutost doby. Je to film, který dokáže pobavit i dojmout, ale také podnítit k zamyšlení nad naší minulostí a identitou. Film se však nevyhýbá i určité kontroverzi, když se snaží zjemnit nebo ospravedlnit některé postavy, které byly ve skutečnosti spolupracovníky nebo zločinci režimu. Film tak působí jako nostalgická a smířlivá vzpomínka na dobu, která byla pro mnohé lidi utrpením a ponížením.

plakát

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975) 

Film Přelet nad kukaččím hnízdem je mistrovské dílo Miloše Formana, které oslavuje svobodu ducha a odpor proti utlačování. Hlavní hrdina McMurphy, ztvárněný geniálně Jackem Nicholsonem, je pro mě symbolem toho, jak se má člověk bránit proti systémům, které mu chtějí vzít jeho nejcennější dar - svobodnou mysl a duši. McMurphy je živelný, vtipný, nekonformní a nebojí se postavit proti autoritě vrchní sestry Ratchedové, která vládne psychiatrické léčebně jako tyran. McMurphy se snaží probudit k životu ostatní pacienty, kteří se vzdali své svobody a podřídili se pravidlům a lékům. McMurphy je pro ně vzorem, přítelem, učitelem a vůdcem. Tento film mě hluboce dojal a zasáhl. Cítil jsem s McMurphym i s ostatními pacienty, jejichž osudy mě zaujaly a zarmoutily. Film je plný silných scén, které vyvolávají smích i slzy. Film je také plný symboliky, která poukazuje na společenské problémy a hodnoty.

plakát

Vykoupení z věznice Shawshank (1994) 

Film Vykoupení z věznice Shawshank je skvělý film, který si zaslouží být v žebříčku nejlepších filmů všech dob. Tento film mě uchvátil svým příběhem, postavami, atmosférou a závěrem, který mě naprosto ohromil. Film vypráví o přátelství dvou vězňů, kteří se snaží najít smysl života za mřížemi a snít o svobodě. Film je plný emocí, napětí, humoru i tragiky. Herci podávají vynikající výkony, zejména Tim Robbins a Morgan Freeman. Režisér Frank Darabont dokázal natočit film, který je zároveň strhující a dojemný. Film Vykoupení z věznice Shawshank je film, který si pamatujete dlouho po jeho skončení. Doporučuji ho každému, kdo má rád kvalitní a inspirativní filmy. Je to film, který vás nezklame.