• Pohádka
  • Rodinný

Legenda jménem T-34 (2018)

Film je stavaný síce, že vraj, na legende, ale na veľmi uveriteľnom reálnom základe hrdinstva Červenej armády a inteligencii nielen ruského ducha. Viac-menej mi tam trochu prekážali tie detaily, ale postupne sa ustálili v znesiteľnej miere.  Ľúbostná zápletka mala síce prekračujúci reálny základ, ale vyznela stupňujúco sa v rámci vedľajšej hlavnej myšlienke odkazu tohto ozaj úžasného filmu s vysokým, ale ozaj vysokým nasadením hercov, ktorí sa stali organickou, a hlavne empatickou, súčasťou vojny, v ktorej sa nemecký fašizmus povyšoval nad všetky národy Európy, a dvoj až trojnásobne nad Slovanov, najmä Rusov, ktorí západ v tej dobe nijako neplánovali vojensky ohrozovať. Hodnotím objektívne, a to nielen preto, že na vojenčine som tiež bol tankistom v pozícii strelec a scénky o zalahnutí v ušiach sú ozaj v skutočnosti veľmi bolestivé, ak nemáte dostatočné chrániče.

Paví pírko (1987) (TV film)

Tento film, resp rozprávka mala všetky predpoklady k úspešnému snímku, ale bohužiaľ sú v nej mnohé faktory, ktoré brzdia entuziazmus a väčší záujem o ňu. Prvým je veľmi nízka dynamika nielen deja, ale aj dialógov a pohybu postáv. Niekedy mi to pripomínalo priam recitačnú súťaž pred tabuľou v škole. Druhým faktorom boli reminiscencie na Plavčíka a Vratka. To bolo neodškriepiteľné a neprehliadnuteľné. Už len v názve  filmu a cieľa nebezpečnej cesty hlavného hrdinu, ktorou mal dokázať svoju odvahu pre získanie milej. Zaujímavá scénka pri morskom brale našťastie mnohé zachránila, ale bolo to stále málo, aby sa to vyrovnalo vtedajším najlepším snímkov.

Zastihla mě noc (1985)

Bez pochyby jeden z najlepších filmov, ktorý zobrazuje dôverne fašistické zverstvá z 2. svetovej vojny. Vykreslenie atmosféry strachu a zároveň ako protiklad vieru v budúcnosť a pravdu v charaktere hlavnej postavy, ktorej hrdinstvo a trýznenie nebolo žiadne fantasy či vyumelkované efekty pre radosť diváka. Bola to krutá realita, a tento film sugestívne núti diváka k empatii, ktorá tak chýba dnešnej mladej generácii a vracia ju tak zopakovať si tieto hrôzy. A sme od toho bodu už len pár krokov. Film a jeho vysoká umelecká úroveň sa pokojne môže zaradiť k "Obchodu na Korze", len bohužiaľ niektoré filmové akadémie sa viac orientujú na pôvod postavy v rámci rasového ( politického) či sociálneho prostredia, občas i na tému, a nie na umeleckú hodnotu.

Tchyně (1985) (TV film)

Inscenácia nad všetky očakávania. Kombinácia skvelých herečiek a skvelých výkonov. Na základe zaujímavého scenára zobrazuje reálny život a problémy ľudí takých akí sú s hercami, ktorí sú viac ľudia ako herci. A stále ostávajú pritom umelcami.

My všichni školou povinní (1984) (seriál)

Ako mladík sa priznám, nevenoval som veľa pozornosti tomuto seriálu, ale až teraz dokážem oceniť jeho nadčasové kvality. Ide z neho silná energia a dokonale odkrýva pozornému divákovi hodnoty a pravý zmysel života. Trochu badať aj zámer scenáristu pritiahnuť ešte väčšiu pozornosť divákov zreťazením milostných a manželských vzťahov, no našťastie to ostalo na hrane a nedostalo sa to do hyperbolizmu.Veľmi dobrý výber hercov ako dospelých, tak i detských, ba priamo sa do nich mnohí musia zamilovať, takí sú autentickí a milí. Navyše úroveň seriálu korunovala aj hlavná predstaviteľka v roly riaditeľky, Viera Galatíková, ktorá obdržala za tento umelecký herecký výkon cenu za najlepšiu herečku toho roku.  Vzácny je i fakt, že v ňom účinkovala ešte i Markéta Fišerová, ktorá bohužiaľ koncom 80. rokov ochorela a už sme ju nemovideli skoro v žiadnej roly, až na film Krajina s nábytkom.  Obsah seriálu vystihuje problémy ľudí, ponúka zaujímavé zauzlenia i riešenia.

Král Drozdí brada (1984)

Príbeh s mravoučnou pointou, navyše zaujímavo spracovaný so silným sympatickým portfóliom, vtedy mladých hlavných protagonistov, má silný esteticko-sugestívny emocionálny potenciál. Zaujímavý a výnimočný je prvok film vo filme, ktorý nastavuje priam realisticky zrkadlo životu ako takému v rozpávkovom spracovaní, a dokonca na troch úrovniach tu máme divadlo v divadle. Všimli ste si? ( smerom k postavám, smerom samých k sebe aj smerom k divákom). Tento prvok v  niektorých scénkach mal i moc dostať postavy do nie roly hercov, ale reálnych ľudí, čo je neobvyklý a veľmi vzácny úkaz vo filme. Pravdou je i to, že veľa robí hovorené slovo v pôvodnom znení bez prekladu. Iný preklad v inom jazyku už nie je "ono". Skvelé vykreslené charaktery a ešte skvelejšia premena charakteru pýchy na skromnosť, lenivosti na pracovitosť a drzosti na úctu na základe poučného trestu otca je hlavnou nosnou myšlienkou filmu ( rozprávky), ktorú Adriana Tarábková vykreslila spolu s Lukášom Vaculíkom, Mariánom Labudom a s ostatnými ozaj realisticky, sympaticky a dôverihodne. Rozprávka sa celkom isto môže zaradiť do '"biblie" obsahu nielen vianočných rozprávok so silným sugestívnym akcentom premeny arogancie samoľúbosti na lásku človeka človekovi.

Poutníci (1995) (TV film)

Veľmi vydarená inscenačná rozprávka. Vysoké nasadenie hercov, trefné scénky, sympatické postavy, veľmi dobré a presvedčivé výkony hercov. Morálne ponaučenie plynie prirodzene a nenásilne... Ozaj zaujímavý umelecký počin.

O štěstí a kráse (1986) (TV film)

Človeka dokáže aj po tak dlhej dobe prekvapiť tvorba z minulosti . Herečka Markéta Fišerová sa mi vždy veľmi páčila, v rámci jej neopakovateľnej charizme a umelecko-prirodzeného prejavu.. Taká zvláštna kombinácia zložitosti a jednoduchosti, ale v tejto inscenačnej rozprávke vytiahla svoj talent ozaj veľmi vysoko. Jemný a prirodzený situačný humor len vyšperkoval celý príbeh, nielen hlavnej postavy. Bohužiaľ je len na škodu, že to bolo točené inscenačnou kamerou. Napriek tomu je o triedu na vyššej umeleckej priečke, celé dielko, ako hocijaká súčasná filmová rozprávka.

Čertova nevěsta (2011)

Skvelé. Proste nádhera. Nechápem ako mi mohla táto rozprávka uníknúť pozornosti. Vynikajúco a kontinuélne udržaný optimizmus postáv, optimálne očakávania, napätie, zaujímavý dej, dobre trafené dialógy a prehovory. Charakter postáv udržaný. Taktiež zaujímavý záver, ktorý dostal mňa ako diváka do očakávania, že sa záver ešte dostane do zápletky. Napriek tomu, že sa tak nestalo, bolo vyústenie deja vo svojom napätí.

Saljut-7 (2017)

Hodnotím film s českým prekladom slova. Videl som už ozaj veľa filmov,  ale tento film bol doslova niečo nové, ohromujúce. Ponúka niečo ako tematické napätie s dotykom s dokumentaristiky, ale tá vytvára tiež neskutočné žánrové napätie a je akoby skrytá v tichých záberoch s hudbou. Čistý realizmus navyše, vynikajúce efekty, dotvárajúce realitu , nenásilný a prirodzený prejav postáv zapadajúcich do normálneho civilného života a kontinuálne prechádzajúcich do profesionálneho života kozmonautov. Dejové napätie dotvára priam hororové situácie aj bez žánru scify.