Lady Snowblood (1973)

Japonci mají holt zvláštní smysl pro drama, nicméně nemůžu říct, že by mi tento způsob vysloveně nevyhovoval. Ostatně příběh ženy, která pomstě zasvětila svůj život, resp. byla jí zasvěcena ještě před svým narozením, bez možnosti volby, bez možnosti žít obyčejný život, bez nároku na ty nejobyčejnější lidské pocity, je sám o sobě neskutečně silný. Stejně jako těch pár kapek rudé krve na panensky bílém sněhu jako alegorie na život ženy poskvrněné a osudem předurčené již při svém početí.

Princezna Nevěsta (1987)

Americké pohádky nemám ráda. Jsou tak nějak zmatené a umělé a Američani je prostě moc neumí (teda kromě Disneyho). To ale rozhodně neplatí pro Princeznu nevěstu, ve které se úchvatně snoubí sarkastický místy pěkně černý humor s dětskou naivitou a smyslem pro dobrodružství. Klasický příběh v neobvyklém balení s hrdiny, které musíte milovat (Cary Elwes – má první platonická láska, Robin Wright, Mandy Patinkin, Wallace Shawn, Chris Sarandon). Nezapomenutelné dialogy typu: „Chceš říct, já odhodím meč, ty odhodíš kámen a zabijem se jako slušní lidé?“, „Jak se jmenuješ? - Jméno není důležité. - Musím to vědět. - Zvykni si na zklamání. – Dobře.“, jsou přímo výstavní a já si u nich slastně pochrochtávala. A kouzelný Max v podání Billyho Cristala je jen pověstnou třešinkou na dortu, nebo spíš kouzelnou pilulkou s čokoládovou polevou.

Seirei no moribito (2007) (seriál)

Bylo to prostě krásné. Čas s tímhle seriálem plynul tak nějak příjemně pomalu, možná proto, aby si člověk vychutnal tu krásu. A Balsa pro mě představuje nádherný typ hrdinky, se kterým se běžně téměř nemám šanci setkat. Dospělá, inteligentní ženská, kterou život moc nešetřil, na druhou stranu z ní vytvořil to, čím se stala. A dohromady s malým princem vytvořila nádhernou, veskrze živoucí dvojici, která musí projít složitou cestou než se konečně najde. Jak říkám, prostě krásné.

Red (2010)

Můžete mi někdo vysvětlit, jak je možné, že jsem se u filmu, jehož obsazení svým věkovým průměrem pomalu, ale jistě směřuje do domova důchodců, bavila víc, než při jakékoli rozjuchané komedii s úžasnými mladými a perspektivními hvězdami? Tahle partička extrémně nebezpečných důchodců má takový drive a elán, že by jim všichni mohli jen závidět. Navíc se na ně tak fantasticky příjemně dívá. Zkrátka a dobře sestava Willis, Freeman, Malkovich spolu s Mirren nemůže zklamat. Retired extremly dangerous - za mě teda proklatě ano. Jo a Ernie Borgnine mě fakt potěšil.

Třicet případů majora Zemana (1974) (seriál)

Upřímně, komančům je třeba přiznat, že demagogové byli opravdu par excellence. Jednotlivé díly jsou vcelku průměrnou detektivkou (v dobrém i špatném slova smyslu), ovšem ten politický punc, který tomu dali je až neskutečný. Političtí nepřátelé režimu tady byli pasovaní nejen na záporáky protirežimní, ale na zločince nejhrubšího zrna, ve kterých se snoubí ty nejhorší lidské vlastnosti. Je snadné seriál odsoudit jako odpad, čímž z určitého úhlu pohledu taky byl, ale ve své podstatě je to stále jen detektivka. Trošku ideově okořeněná, ale stále detektivka. A tak je potřeba k tomu i přistupovat. Ostatně, když se na Zemana po těch letech dívám, tak se spíš usmívám tomu, jak to bylo promyšlené, ale taky pěkně průhledné. A mimochodem, za Studnu budu lobovat do posledního dechu.

Angelika a král (1966)

Jednoznačně nejlepší díl celé série, romantika jako blázen a vůbec mé sentimentální já tady dá na frak každému žvástu o červené knihovně, kýči a klišé. Tak.

Tři mušketýři (2011)

Miluju tvůrce, kteří przní předlohu a nazývají to moderní, osvěžující a šmrcovní, zvláště tehdy pokud výsledek ani jedním z toho nedisponuje. Faktem je, že čekat od Andersona nějaký extra velkolepý zážitek (mimo vyloženě akčního) je poněkud mimo realitu, ale takto tedy opravdu ne. Nic proti inovacím, ale musí se to umět. Skvěle je to vidět na příkladu Sherlocka Holmese, ať už v nové seriálové nebo filmové verzi. No nic alespoň výprava a kostýmy stály za to, taky pojetí ženského záporáka mělo jistý potenciál (ovšem zoufale nevyužitý) a jinak ... no myslím, že chudák Dumas se u téhle dechberoucí blbiny,musel v hrobě obracet.

Poslední samuraj (2003)

Tak tohle je problém. Nesnáším Cruise, ale miluju Japonsko a samurajské filmy vůbec. A dilema je na světě. Byl to boj, ale poctivých 70% přiznat musím, to by mi svědomí nedalo. Přesto se v mojí hlavě ozývá pořád dokola - jak by to dopadlo, kdyby v tom "nehrál" právě Cruise?

Bílá paní (1965)

Absolutně srdcová záležitost. Dodnes nechápu, jak Podskalskému tenhle film komanči schválili. Asi museli trpět přechodným měknutím mozku, protože jinak si to nedokážu vysvětlit. Takovou protirežimní agitku, aby jeden pohledal. A tak fantastickou komedii, aby hledalo rovnou celé mužstvo. Co hláška, to perla, k tomu úžasný Kopecký, skvělý Voska, nezapomenutelný Bek, parádní Brodský a hlavně nepřekonatelný Hrušínský, to je dream team, který v tomto podání nemůže zklamat.

Bajaja (1950)

Jakýkoli Trnkův film je pohlazením pro každého filmového fajnšmekra. A když má ještě k tomu rád pohádky, není co řešit, prostě nádhera.