Dívka ve vlaku (2016)

Nebylo to špatné, ale vidět podobná krimi dramata na 100 a jeden způsob nemusím (narozdíl od např. cestování v čase).

Doktor Strange (2016)

S doktorem Strangem jsem se pořádně setkal až nyní a je to zajímavý superhrdina, s jistou seriózností. Děj odsýpá možná o něco rychleji, než by měl, ale humorné vsuvky ho naopak dělají ideálnější. Vyskytne se tu bohužel sem, tam vtip v nadmíře. Herecký repertoár se tu sešel výborný a jak postupně zjišťuju, tak nic nového nezahráli, jen si střihli opáčka svých dřívějších rolí (až dnes jsem to zjistil o Chiwetel Ejiofor, teda viděl jsem tu podobnost atmosféry kláštera a způsob hraní s zabijíkem, se kterým se setkala posádka Serenity, ale nenapadlo mě si tuto podobnost něčím podložít víc). Jinak se to týká a hrají velmi dobře: (jak čtu komentáře, sám to posoudit nemohu) Benedicta Cumberbatche, Rachel McAdams, Tildu Swinston (tady se krásně doplňuje/popírá se jako Orlando), která tu měla velký prostor pro vlastní vyniknutí (a to ho moc nezbývá, když hraje ve snímku někdo s charismatem a umem Cumberbatche). Výuka někoho, s velikostí a charakterem ústředního superhrdiny byla vlastně velmi rychlá, k Ant-manovi toto tempo učení sedlo, ale k Strangovi se nehodí, zasloužil by si sakra adaptaci na způsob Nolanova Batmana. Ta rychlost nicméně ukrývala jednu souvislost. A tou je to, že až nápadně v sobě zahnuje paraleru růstu Vyvoleného z Matrixu od spolknutí modré pilulky, až po setkání se Zdrojem ve Městě strojů.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Upoutávka mě zaujala, protože to mohla být trochu jiná Rowlingová, ne ta, kterou nemusím, protože napsala povrchního Harryho Pottera, kterého nechápu (teda četl jsem jen třetí díl; a to po vidění její adaptace (mám jí rád), bohužel se mi to silně překrývalo a chybělo tomu něco, díky kterému by jsem chtěl číst předcházející nebo následující díly (stačí vidět! ). Takže jsem se těšil na jednoduchou, skvěle fungující zápletku (jestli můžu soudit z filmů, tak se řemeslu naučila) o podivínskému kouzelníkovi, který chytá uniklá zvířata po celém NY společne s pár nedobrovolně připletenými obyvateli velkoměsta plus drobné vedlejší linie. Postupně jsem zjiš´toval, že ony „drobnější linie jsou “ je vlastně půlka děje a navíc jsou směřovány přesně tím směrem, kvůli kterým nesoucítím s HP (nesebevědomý otloukánek, který je magicky talentovaný, dostává šanci svůj nezávidihodný život změnit). K tomu celkově jsou určité nesrovnalosti, kvůli kterým mi připadá kouzelnický svět Rowlingové nefunkční, např. forma popravy špiono-policistky se mi zdá moc zdlouhavá, když se jedná o výkon trestu, a ne o zábavu pro masi lidí (a podobných věcí je tam více). A proto je fajn, že ta lepší větev děje byla správně zábavná, přiměřeně ohláškovaná (odpověď Kowalskiho, když se ho čarodějka zeptá, která se s žádným nečarem ještě nesetkala, si budu pamatovat dlouhou dobu),láska na první pohled mě příjemně překvapila a všechny 4 postavy byli zajímavé. Takhle jsem si přesně ten snímek představoval. Ale bohužel je tam ta druhá linie, která potápí to, co první vystavěla. Závěr jsem si vlastně užil; velkopá, napínavá cgi honička a v ní osamocený, stojící Mlok, který přemlouvá onoho nešťastného otloukánka, aby byl otlokánek a né skoro čirá kouzelnická energie špatnosti, a spatřil jsem stěžejní postavu ze seriálu, která stejně jako Newt je také z Británie a navštívila USA (a teď vložím hlášku z něho, co se sem hodí a kterou jsem si chystal už pár týdnů před zhlédnutím: „Nemám ráda příběhy o čarodějích, vždycky se z nich vyklube on“ (hůlka=sonický šroubovák))

Pasažéři (2016)

Extorverti s Pasažeráma (lepší by byli Cestující) budou mít problém, ale intoverti by měli mít z dobré pocity. Režisér se snad na nás cíleně zaměřil. Při sledování jsem měl dojem, jako by šlo místy o variace na Titanic, párktát na Solaris, a několikrát jsem se ocitl na palubě Axiomu (vesmírné lodě z Vall-Eiho) a stejně krát se za film vystřídaly mé emoce (štěstí, smutek,). Moc mě potěšílo, že dvojice Lawrence a Pratt, celou dobu neslezou z obrazu, protože spolu hrají skvotně. Očekávám, že se tato dvojice ve filmu ustálí a stanou se světovou obdobou dvojice Hanzlík-Kolářová. Trailer láká přesně na to, co dostanete (vlastně já jsem dostal trochu více): komorní film, které chce jen prohloubit stopu současného sci-fi. Na úkol vyšlapávání nových cest, kam se člověk ještě nevydal, se obraťte na jiné zástupce žánru. PS: pokud bych chtěl při pobytu ve vesmíru, nějakou robotí společnost, tak Artur je příjmný, ale důvěřovat bych mohl pouze Gertymu

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Znáte ten pocit, kdy máte po filmu přiblblý úsměv od ucha k uchu? Tak se u Darebák tento pocit navodil, ale nebylo to ze začátku jisté, protože první minuty byly extrémě nezáživné. Všechno se to rozjede tím, že Jyn se pokusí utéct svým osvobozencům. Už upoutávka naťukla podvědomě to, že by to mohlo vypadat jako reálný protipól ke Strážcům galaxie, což se vyplnilo tím ,že jsem si na ně vzpomněl (vtipnost si však ponechal, protože neuvěřitelně sem padne). Patos funguje na jedničku a vydařenost snímku vidím i v tom, že jsem rozumněl hl. záporákovi, nižšímu pobočníku Impéria. Camea jsou tady vsazené (a to jsem ságu viděl jen jednou a to před dlouhou dobou) jako poslední dílek do puzzlí (jedino zbytečné je možná to, s C3PO a R2D2). Doufám, že kapitola ságy o Hanu Solovi bude stejně dobrá, protože nové díly válek v hl. linii mě minou (už VII jsem nechal utect), ale na doplňující kapitoly se budu min. těšit.

Ant-Man (2015)

Pokud jste neviděli trailer, tak se na něj ani nedívejte! Vyzradí většině vtipům pointu (globální trailer č.2, z kouknout tr. č.1 není na škodu, možná naopak). Všechno se odehraje ve velkém tempu (lup-nábor-výuka-lup č.2-hrdinský čin), takže se ani nedivím, že 1 záležitost ohledně manželky Pyma byla použita hned zde, zatímco kdyby to bylo podle mého, tak to bude použito až v nějakém pokračování. Když jsme u něho, bude Wasp, na kterou jsem se těšil dlouho, než jsem vůbec vešel do kina (dočkal jsem se jen na pár vteřin a --SPoiler!--mám jí přislíbenou do dvojky, ve které Wasp bude úplně někdo jiný--/spoilER--). Ale tahle svižnost je správně vzhledem k okolí (příběh, herci, žánr, délka...). Existují věci, které mi bohužel zkazily maximální prožitek (krom výše zmíněné filmové upoutávky 2); tak za A, je to postava nového manžela Antmanovi bejvalky a s tím souvisí místo, kde se odehraje nedůležitější souboj a to je moje výhrada za B (množství jiných nik je tolik! hned mě napadá; hračkářství, škola, výstava, muzeum (všech druhů a velikosti)). V součtu to dává klidně * (u Věku Ultrona mám stejný problém, ale tam má už místo poslední bitvy mínus 1*) PS: sci-fi tu je oprávněně oproti Iron-manovi, kde je scifi jen kvůli vědeckým elektro vychytávkám. PPS: Všímejte si takových věciček, jako jsou přívěsky na klíče. [2D,-dabing]

Creed (2015)

Abych řekl pravdu, tak jsem se docela bál, že z Rockyho Bolboy (film) se stane zbytečné rozlučení s obdivuhodným sportovcem, když na něj naváže další kapitola (k dolování peněz?). A zdvojování myšlenky V. kapitoly (Rocky trenérem). Po zhlédnutí říkám, že jsem se bál zbytečně, protože hlavní je tady Creed a Stalone se objevuje až někdy po 20 minutách. Jasně je tady vidět, jak se návod na každý díl Rockyho přejde na Creeda. Vlastně jeto výjmečné mezi filmy, že jde o dramatické filmy, které jede jako franšíza, ale jednotlivá pokračování mají smysl a jde v nich o trochu něco jiného (ikdyž to hlavní zůstává), narozdíl od spíše komediálních komixových adaptacích.

San Andreas (2015)

Na San Andreas jsem šel, kvůli traileru, který vzbuzoval dojem, že by to mohlo být něco jiného než ostatní katastrofické filmy. A skutečně bylo to tak, ale jinak, než jsem si navrhl ve fantazii z upoutávek (obsahy nečtu kvůli větším překvapení). Dalším, ne méně významým, důvodem byla písnička v něm použitá, že jsem jí chtěl slyšet celou (o možnosti využít YT jsem vůbec neuvažoval). Rozdíl je v tom, že oproti katastrofickým konkurentům je myslen vážně (vč. umístění odkazů o balíčků během podobných pohrom ve skutečnosti). To je správná cesta, ale měl se zaměřit čistě na událostí spojené s litosférickým činnitelem a né ještě rešit rodinná traumata, kór od D. Johnosona, kterému jsem to prostě nevěřil. Je to sice pojaté vážně, ale vyskytují se i vtipné situace (záměrné i nechtěné). Celý vyprávený příbeh by potřeboval zvlášť na konci uhladit některé situace jsou až příliš (ne jen, že exmanželka a Dwayne se bojí, aby se k hraně tsunami vlny dostali včas, ale jak se ukáže na vrcholku je tanker!. PS: písnička ve filmu je, ale ne od stejného interpreta. Cover v traileru zde