Pravidla mlčení (2012)

Prepracovaná, old schoolová prácička, Robert Redford a partička rovnako šedivých postavičiek, ktorá sa po 30 rokoch rozhodla očisťovať svedomie. Kým nám to Redford celé dorozprával uplynuli 2 hodiny, ktoré sa vliekli neskutočne dlho a neposkytli žiadne ohúrenie, len úctu nad starou dobrou filmárčinou.

Šmejdi (2013)

Pravidlá obchodnej manipulácie páchané na senioroch. Kto je vinní a kto vinnejší? Dokument je poučný, silný a oceňujem ako režisérka poňala najmä tému motivácie k opakovanému "zájazdovaniu" a nakupovaniu všemožných haraburd a iných zbytočností. Je to absurdné, ale bohužial je to dennodenná realita a nielen v Čechách.

Jak se dostat na Princeton (2013)

Tak trošku nepotrebný film, akých je mnoho. Povrchnosť, klišé a scenár pozliepaný o všetkom a ničom.

Neklid (2011)

Spomenula som si na Harold a Maude, no vzťah týchto dvoch bol o inom. Z filmu však išla podobná ponurá melanchólia, ktorá miestami zachádzala až za nechty. Aj keď veľa vecí bolo OK, mix naivity+sentimentu+osudovosti na mňa v tejto kombinácii až tak nezapôsobil.

Pí a jeho život (2012)

O tomto filme sa už veľa narozprávalo, diskutovalo a popísalo. Chváliť ho možno v prepracovaných detailoch, vo vycibrenej digitalizácii, v magických prvkoch a ešte aj tá gyčovosť bola rozprávkovo krásna. Podstatou je stretnutie s Bohom a rozjímanie o viere, nevravím, že ma to nebaví, no týmto spôsobom ma to až tak nefascinuje.

Pád (2013) (seriál)

Moja letná seriálová závislosť. Antihrdina je dostatočne tajomný a ne-normálne priťahuje celú moju pozornosť a všetko to ostané okolo neho, superintendantky "Scullyovej" a chodom polície je výborne rozohraté. Po 5 vzhliadnutých s napätím očakávam nové časti.

Za borovicovým hájem (2012)

Kde jeden film končí, iný ešte len začína. A to stopercentne platí pre The Place Beyond the Pines. Nielenže ma svojou účasťou potešil Gosling i Cooper, každá postava dala do filmu iný rozmer. Americká nižšia stredná vrstva a rebélia v podaní Ryana Goslinga versus kariérne postupujúci Cooper, obaja so srdcom bijúcim pre rodinu a jej hodnoty. Prekvapivo dobre premostené dva svety, paralelne odlišné a predsa niečím podobné. Film bol pre mňa príjemným prekvapením, do ktorého som šla bez očakávaní ala "tabula rasa" a vyplatilo sa.

Vedlejší účinky (2013)

Šikovne vymyslený thriller, ktorý zdanlivo začína ako výskumná štúdia pre liečbu depresie a končí ako napínavá dráma so zaujímavým rozuzlením. Farmaceutický priemysel si zahrá jednu z dôležitých postáv, no nie natoľko výrazne, aby sa nedostalo priestoru aj iným témam -ako napr. prepracovanie etiky vzťahu lekár-pacient, manipulatívnych praktík a zachovaniu individuality.

Stoker (2013)

Absolutne výborný rozbeh s magickou kamerou, strihom, nápadmi a výbornou Miou, ktorej detský face konečne nadobudol zrelšie ženskejšie kontúry. To, čo bolo vo filme imaginárne a čo reálne, si každý zodpovie sám, nepochybne však réžia dala nevýraznému a trochu iracionálnemu scenáru krásnu formu. Začiatok a rozbeh bol atmosferický a priala som si, aby to nič nepokazilo. Psychopatické oči Matthew Goodyho zahrali pekne až do konca, no bohužial stalo sa, že scenár to v závere jednoducho nevykryl a trochu skazil to zimomriavkové "napašmanie".

Hitchcock (2012)

Film o jednej veľkej životnej etape Alfreda Hitchcocka. "Majster napätia" má síce zvláštnu filmovú formu (verím, že maskéri odviedli svoju prácu najlepšie ako vedeli), no oči Anthony Hopkinsa sú tak výrazné, že mi stále pripomínali len jednu osobu, ktorou je on sám. Biografické fakty sú servírované trochu neobvykle, tak, že sa prelíniajú pasáže z rodinného života a z nakrúcania. Celé to príjemne odsýpa.