Star Trek: Enterprise (2001) (seriál)

Až nejsem žádný "Trekkie" a nesestavuji si doma phaser, tak mě Star Trek: Enterprise zaujal. Není tak uhlazený jako Next Generation, ale zajímavý rozhodně je. Obsazení je bezesporu charismatické, triky povedené... Ke chvále je toho mnohem více. Jednotlivé díly si sice nenahrávám, ale pokud je stihnu v TV, tak se rád podívám.

Star Trek: Hluboký vesmír devět (1993) (seriál)

Hlavním tahákem této série je zasazení na okraj známého vesmíru, respektive na začátek neznámého (nebo alespoň červí díry, která do něj ústí). To skýtá velké množství možností pro scénáristy a ti je celkem slušně využívají. Nové zajímavé postavy či celé rasy, rozmanitá posádka a jistě, že kvalitní triky.

Star Trek: Picard - Season 3 (2023) (série)

První řada mě nenudila, ale ani nenadchnula, druhou jsem nedokoukal, ale třetí jsem si pustil kvůli návratu "starých známých". Samozřejmě, že se hraje na nostalgickou notu, ale v mém případě to není laciný krok, naopak funguje to. Ano, některé momenty jsou logicky sporné a trochu mě mrzí, že nové postavy (vyjma Jacka a Raffi) zůstaly upozaděny, ale jinak jsem si to skvěle užil. Třetí řada si jde ve srovnání s původním seriálem někdy vlastní cestou, ale ne takovou, která by pošlapala jeho odkaz (byť s tím nemusí někdo souhlasit). Nakonec mě tak mrzelo hlavně to, že se neukázala *SPOILER* Kathryn Janeway, ale jinak to pro mě byla dojemná podívaná, která ve mně znovuvzkříšila lásku ke Star Treku.

Star Trek: Podivné nové světy (2022) (seriál)

Nejsem sice fanatickým odpůrcem novodobých sérií Star Trek jako někteří zdejší jedinci, ale musím přiznat, že Strange New Worlds ve mně nejvíce probudily nostalgické pocity (pokud tedy pominu třetí řadu Picarda) právě díky tomu, že se nesnaží o bolestivou modernizaci, ale přebírají to, co jsem na původních seriálech měl tak rád.

Star Wars: Klonové války (2008) (seriál)

Přiznám se, že mi trošku vadí přílišná soustředěnost na Anakina a Obi-Wana. Starší animovaný seriál byl v rozmanitosti postav zajímavější, ale naštěstí se situace začala zlepšovat a začala se objevovat spousta dalších Jediů, lovců odměn, politiků, droidů atd. atd.. A navíc některé bitvy berou dech a vyrovnají se filmovým verzím. Přišel jsem tomu nachuť a začala mě provázet Síla. Možná to bude znít jako klišé, ale kam se na Klonové války hrabou poslední hrané filmy.

Star Wars: Klonové války (2008)

Nebylo úplně nejšťastnější vyslat pilot ke Klonovým válkam do kina, ale zase taková hrůza to není. Jako obvykle jsem bral s rezervou přehnaně kritické reakce, které se tu objevují a Klonové války jsem zhlédl. Samozřejmě, že úvodní film k seriálu, který běží na Cartoon Network nebude temný jako Pomsta Sithů, to je ale překvapení. Ale je dostatečně akční a odsýpá. Je to odhlečená verze světa Hvězdných válek pro mladší, animace je proto záměrně dětinská a příběh není proložen hlubokými psychologickými momenty. To vše se dá překousnout, trošku (více) mi ale vadilo, že se příběh stáčí opět na Anakina a Obi-Wan Kenobiho a na ostatní Jedie není čas. A mimochodem, Ashoka zase není tak otravná, jak tu někteří tak rádoby vtipně hlásají.

Star Wars: Příběhy z Impéria (2024) (seriál)

V první řadě jsem rád, že dostávají prostor i vedlejší postavy. Proto jsem měl raději klasický kreslené Klonové války, které pracovaly s tou samou myšlenkou na rozdíl od počítačově animovaných Klonových válek. Co se týče Příběhů Impéria, tak jsou sice limitovány krátkou stopáží a počítají s tím, že divák zná slušnou řádku dalších projektů z universa Star Wars, ale pokud do téhle skupiny patříte, pak si prostě musíte tuhle sympaticky temnou podívanou užít. Mimochodem, vizuály jsou skvělé.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Po formální, respektive řemeslné stránce slušně odvedená práce. Ovšem, osobně jsem postrádal určitou rozvernost, kterou mám se Star Wars spojenou (a tím rozhodně nemyslím Jar Jar Binkse). Více než Hvězdné války mi to připomínalo Star Trek. Kromě toho, několik dialogů bylo poněkud nedotažených, postavy často nepropracované, určité momenty silně předvídatelné a také mě nepotěšilo, jak sedmá epizoda "vykrádá" zápletky předchozích dílů. Upřímně, trochu jsem litoval, že jsem si nepospal a vyrazil na půlnoční premiéru.

Statečné srdce (1995)

Historická akce, která dokazuje, že i film natočený podle standardních postupů může fungovat na výbornou.

S tebou mě baví svět (1982)

Jedna z těch lepších rodinných komedií sázející na silné obsazení i slušné vtípky. Z filmařského hlediska je tu pár formálních nedostatků, ale s ohledem na atmosféru je klidně přehlédnu.