Mortal Kombat (2021)

Mortal Kombat je mou srdcovou záležitostí. Jsem "odkojen" původními hrami, mám (obvykle několikrát) zhlédnuty všechny filmové (hrané i animované) a seriálové podoby a vlastně, ve vší skromnosti, se považuji za experta na MK. Proto jsem velmi přísný, pokud jde o tuhle tematiku. Na druhou stranu ale také vím, co od ní očekávat a vyčítat filmu Mortal Kombat to, že jeho příběh je béčkový a slouží je jako pojítko pro jednotlivé (a velmi slušné) bojové scény je trošku úsměvné. Film ví, čím je. Je brutální akční záležitostí s "over the top" postavami a roztomile naivní mystickou zápletkou. K té se tentokrát tvůrci rozhodli přistoupit svérázným způsobem a bylo to riskantní, mohlo se z toho vyklubat "pošlapaní" toho, co mají fandové na MK rádi, ale naštěstí k tomu nedošlo. Nakonec jsem dostal skoro vše, v co jsem doufal. Tedy, chyběla mi Kitana (i když náznak její existence tu byl) a výraznější hudba (což je asi největší minus), ale jinak Mortal Kombat splnil to, na co jsem více než dvě dekády trpělivě čekal. Není to Flawless Victory, ale Victory to z mého pohledu je. I když pravda, nová postava mi přijde nadbytečná s ohledem na množství zajímavých bojovníků z videoherní série, kteří by se dali použít.

Had (2021) (seriál)

Kriminální seriál, který na rozdíl od mnoha současných kolegů nesází hlavně na šokující vražedné momenty, ale na postupně gradovanou hru na kočku a myš. Je to atmosférické, byť občas dost pozvolné, zajímavě zahrané a sympatický propletené. Ano, občas jsou skoky v čase matoucí, ale málokdy natolik, aby se v tom divák vysloveně ztratil.

Cesta do Ameriky 2 (2021)

Chtěl bych si sledování filmu užít tak, jak si očividně herci užili natáčení. Ale nebýt tam hromada pomrknutí na fandy prvního dílu, tak by šlo o naprosto průměrnou komedii.

Falcon a Winter Soldier - Nový řád světa (2021) (epizoda)

Na jedné straně klasicky marvelovsky epické, na té druhé sympaticky civilní. Příběhově dostatečně dobře rozehrané, aby se člověk těšil na to, co bude dál, postavy sympatické, vizuály na úrovni filmových blockbusterů, k plné spokojenosti mi opravdu chyběla jen Sharon Carter.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Překonat původní Justice League samozřejmě nebylo těžké, laťka nebyla příliš vysoko, takže ji Snyder zdolal. A protože jsem od něj neočekával zázraky, jsem spokojen. Jeho sestřih není dokonalý, někdy se zdá, že do filmu "nacpal" některé scény jen proto, že mu je bylo líto nepoužít, ale pro děj nemají větší význam, pár triků by chtělo doladit a tempo občas kolísá (což se u stopáže čtyři hodiny dalo čekat), plus se (nepřekvapivě) občas Zack utrhne ze řetězu v případě zpomalovaček (které mám rád, ale čeho je moc...), na druhou stranu děj lépe drží pohromadě, postavy dostaly více prostoru a je lehčí si k nim vytvořit pouto a některé akční scény jsou epické. Dokonalý film není, rozhodně ne, Snyder je (většinou) šikula, ne kouzelník, ale i tak je jeho Justice League tím lepším z DC Extendend Universe.

Evropské kmeny (2021) (seriál)

Na poměry evropské produkce bezesporu nadprůměr, nicméně, pokud bych neřešil původ seriálu, tak po příběhové stránce seriál srovnání s mnoha konkurenčními projekty neustojí. Až na pár světlých výjimek je děj velmi neoriginální. Nicméně, slušná výprava a herecké obsazení Evropské kmeny zachraňují před pádem do vod šedi a průměru.

WandaVision (2021) (seriál)

Zatím to nejodvážnější, co Marvel nabídl. Kombinace klasických sitcomových schémat s prvky typickými pro epické marvelovky byla riskantní, ale vyšla. Nové postavy jsou fajn, vrátili se někteří staří známí (speciálně rád jsem za Darcy), ústřední záporačka je zajímavá, nechybí potitulkové scény i camea a herecké výkony v čele s Elizabeth Olsen jsou vynikající. Nemám tak, kromě pomalejšího tempa v prvních epizodách, žádnou větší výtku.

Ginny a Georgia (2021) (seriál)

Klasický námět komplikovaného vztahu matky s dcerou okořeněný o kriminální nádech. S čím jsem ale postupem času bojoval, bylo chování Ginny. Zhruba ve druhé polovině začala být na můj vkus přehnaně otravná a nesnesitelná. A ano, pubertální osoby takové často jsou, ale tohle bylo hodně na hraně.

Nad ránem (2019) (seriál)

Zábavné, plné originální nápadů, vtipné a s hromadou nezapomenutelných postav, užil jsem si to.

Monster Hunter (2020)

Přímočará oddechovka, kterou nemůžu kritizovat z herního hlediska, protože jsem žádný díl série Monster Hunter nehrál (i když se na to dlouho chystám). Akce by mohla být nápaditější, vedlejší postavy mají minimální prostor, děj je na minimálně třetí koleji, ale vysloveně jsem se nenudil.